Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

tonsil scherzo 350 przeróbka na 4 ohm

adammc 29 Cze 2013 20:56 2457 12
  • #1 29 Cze 2013 20:56
    adammc

Poziom 26  

Witam,
    Zakupiłem po pieniądzach uszkodzone kolumny scherzo 350 , głośniki mam zamiar posłać do profesjonalnej regeneracji i chciałbym przerobić je na 4Ω bo taki mam kaprys.
    Potrzebuję fachowej porady jak przerobić zwrotnice i co z wysokotonowymi i średniotonowymi głośnikami, nie chce tutaj tworzyć tematu tasiemca i odpowiadać na pytania typu "dlaczego chcesz popsuć takie fajne kolumny".

Z góry dzięki i pozdrawiam.

• #2 29 Cze 2013 21:45
    flubber.trip
    Poziom 27  

Przeróbka kolumn na 4 Ohm to dość kosztowna zabawa, trzeba przeprojektować i wymienić całą zwrotnicę i głośniki (albo chociaż ich cewki). Powiedz w jakim celu chcesz to zrobić? Jest jeszcze jeden sposób, tańszy i nie ingerujący w kolumny, ale efekt może być gorszy. Można na wejściu zastosować transformator o odpowiedniej mocy (tu by się przydało przynajmniej 300W) o przekładni 1:2.

• #3 29 Cze 2013 23:17
    adammc

Poziom 26  

Witam.
    Wszystkie głośniki mam popsute, więc skoro mam przeprowadzić ich pełną regenerację pomyślałem, że jak będę miał kolumny 4 omowe to wyciągnę więcej mocy z mojego wzmacniacza PMA720AE, aby uzyskać lepszego kopa, bo tyle po tych kolumnach można się spodziewać.
    Do słuchania płyt winylowych mam inne kolumny i z brzmienia jestem zadowolony, jednak czasem mam ochotę troszkę potrząsnąć szybami i tylko po to kupiłem te kolumny, zresztą mam małą i ciągle rosnącą kolekcję kolumn i tych mi nie szkoda.

Dodano po 1 [minuty]:

Kupiłem na giełdzie na Balickiej po rozsądnej cenie :D

• #4 02 Lip 2013 22:55
    Mc`sFrYcO
    Poziom 20  

Witam!
    Jak kolega flubber.trip wspomniał na pewno należało by przerobić zwrotnicę aby wyrównać choćby różnicę głośności między niskotonowcami z nowymi cewkami a głośnikami średnio i wysoko-tonowym nie wspominając o charakterystyce, a co do samych głośników niskotonowych wystarczy że przy regeneracji zażyczysz sobie aby zmienili Ci cewki z 15Ω na 8Ω i dzięki temu zabiegowi już zmienisz impedancję zespołu głośnikowego z 8Ω na 4Ω, bez zmiany zwrotnicy na pewno to jakoś zagra ale z pewnością będziesz miał problem z wycofanymi średnimi tonami i wysokimi dla tego przydało by się po tej zmianie pobawić nieco ze zwrotnicą co niestety może okazać się nie zwykle trudne.

• #5 03 Lip 2013 21:48
    adammc

Poziom 26  

Witam
    Jak mi ktoś w tym pomoże to nie będzie problemu z wymianą kondensatorów czy zmianą indukcyjności cewek z mojej strony, kiedyś jak miałem 14 lat zrobiłem theremin na 3 tranzystorach i 5 albo sześciu cewkach , z jakiej gazety to nie pamiętam ale pewno coś z 70 lat, może nawet nieszczęsne "Nowoczesne zabawki".
    Ja bym podszedł do tego tak jak do projektu kolumn na 2x Gdn25/80 8R do tego pozostałe głośniki takie jak możliwe do zastosowania w tych Scherzo i po problemie , a na tym forum wiele takich projektów tworzycie.
    W najgorszym wypadku dam sobie spokój i wymienię same resory górne i będzie oryginał przynajmniej.
    Czy jak wymienię same basowe głośniki i zmniejszę indukcyjność cewki to wystarczy? co z brakiem sopranów na które te kolumny podobno w oryginale cierpią? o średnie się nie martwię. Co z charakterystyką częstotliwościową?

Dodano po 10 [minuty]:

Dodam jeszcze, że napisałem tutaj gdyż spodziewałem się jakiegoś gotowego rozwiązania, tak jak kiedyś tuningowało się tutaj J35!, 7 lat do tyłu sam pewno napisałbym jakiś program w matlabie w oparciu o schemat zwrotnicy, ale dziś po prostu niem mam na to czasu i głowy szkoda, bo w dzień czas to pieniądz a wieczorem dobre piwko np Lwówek Ratuszowy, polecam znawcom.

Dodano po 1 [minuty]:

AA i głęboki fotel i dobra płyta do tego np. z trójkątem jak kto wie o co chodzi. :D

• #6 04 Lip 2013 01:14
    Pawel S.
    Poziom 39  

Zmiana głośników niskotonowych na 4r (o ile będzie to możliwe fizycznie - mogą się różnić wymiarami szczeliny magnetyczne) pociąga za sobą zmianę w zwrotnicy. Niestety wymiana elementów na inne losowo wybrane nie wchodzi w grę.
    Reszty głośników nie musisz zmieniać.

• #7 04 Lip 2013 16:07
    Mc`sFrYcO
    Poziom 20  

Pawel S. napisał:
    Zmiana głośników niskotonowych na 4r (o ile będzie to możliwe fizycznie - mogą się różnić wymiarami szczeliny magnetyczne) pociąga za sobą zmianę w zwrotnicy. Niestety wymiana elementów na inne losowo wybrane nie wchodzi w grę.
    Reszty głośników nie musisz zmieniać.

Cewki w głośnikach niskotonowych należy zmienić na 8Ω a nie 4Ω bo są tam dwa łączone równolegle, (oryginalne cewki 15Ω) co do głośników średnio - i wysokotonowych również jestem zdania że nie trzeba ich zmieniać, wystarczy zmodyfikować zwrotnicę, co do gotowych wzorów do przeróbek to takich nie ma (chyba że znajdziesz akurat do S350) każde zespoły głośnikowe są inne i wymagają innych zwrotnic, więc nie jest to tak prosta sprawa, jeśli brzmienie Ci odpowiada to lepiej nic nie zmieniaj bo możesz się rozczarować aby, jeśli nie boisz się dominacji niskich tonów to możesz próbować się bawić, najgorsze jest tylko to że cewek z powrotem w głośnikach tak łatwo nie zmienisz tym bardziej że możesz mieć problem ze zdobyciem 15Ω.
    Pozdrawiam!

• #8 04 Lip 2013 16:48
    Pawel S.
    Poziom 39  

Mc`sFrYcO napisał:
    co do gotowych wzorów do przeróbek to takich nie ma
    wzory są i są bardzo dokładne i precyzyjne.
    Ale to jedynie działa na "idealny" głośnik. Idealnym głośnikiem w tych wzorach jest REZYSTOR!
    Więc nie powinno się traktować tych wzorów jako wyroczni.

• #9 04 Lip 2013 19:21
    Lukson
    Poziom 32  

Mniejszym kosztem i znacznie szybciej można sprzedać wzmacniacz, dołożyć gotówkę przeznaczoną na zwrotnice i kupić mocniejszy.

Szczeliny magnetyczne są takie same dla głośnika 15ohm jak i 8ohm.

• #10 04 Lip 2013 22:58
    damian3416
    Poziom 1  

adammc napisał:
    W najgorszym wypadku dam sobie spokój i wymienię same resory górne i będzie oryginał przynajmniej.

I to by było najlepsze rozwiązanie, te kolumny mają ogrom mocy ale maja małą efektywnośc, nie wiem czy nawet zgodną z podanymi w papierach, wiele nie uzyskasz. Zmień wzmacniacz a kolumny zostaw w spokoju. Można jeszcze zrobic coś takiego, żeby sprzedac/zamienic te kolumny na 4 mildtony 80, jeżeli mówimy o Tonsilu i zjedzą te scherzo efektywnością bez jakichkolwiek zmian wzmacniacza itp. Można się skusic też na New Mildtony 200, miałem i scherzo 350 i nm200 obok siebie, po włączeniu wszystkich 4-rech scherzo zanikały przy mildtonach :)

I jak już zostało powiedziane, przy zmianie głośników/cewek na 4 ohm zwrotnicy popierniczą się cięcia co pociągnie za sobą kolejne zmiany.
    Ostatecznie - Odpuśc sobie :)

• #11 19 Lip 2014 22:26
    adammc

Poziom 26  

Witam serdecznie, kolumny sprzedałem bo to stare i kiepskie paki scherzo 350, po regeneracji w autoryzowanym punkcie na oryginalnych częściach grały gorzej niż Maestro S, porównałem przełączając A lub B.(pokój niewielki)
    Sprzedałem za symboliczne 500zł.
    No może na 2x200W pokazały by pazur ale jak dla mnie to nie to brzmienie brakuje sopranu a słucham rocka itp.
    Pozdrawiam i dziękuje za odpowiedzi, temat uważam za zamknięty.

• #12 20 Lip 2014 06:54
    wkj
    Poziom 34  

Jeżeli chcesz kolumny z większą ilością sopranu, pomyśl nad zestawem w którym wykorzystywane sa przetworniki wysokotonowe tubowe, maja one wysoką efektywność.

• #13 21 Lip 2014 23:18
    adammc

Poziom 26  

Pewno masz na myśli Klipsch, kiedyś sobie kupię jak mnie najdzie , jak na razie wydałem na wczasy i wystarczy mi skromne Maestro bo jak za te pieniądze to przyzwoicie grają, nawiasem mówiąc byłem 2 lata temu w salonie Denon w galerii w Krakowie i odsłuchałem 4 pary z różnych firm i grają dobrze dopiero od 2000 sztukę te zachodnie , a tu przy naszym Tonsilku grają przyzwoicie przy cenie do 2000 zł za parę, co innego obudowa która pozostawia sobie wiele do życzenia ale to pozostawiam fanatykom co będą je restaurować za 30 lat tak jak ja mam juz 6 par ZG 10 i ZG 15 ale na ich odnowienie czasu brak, jakby ktoś miał ochotę wykonać to dla mnie i za ile to proszę pisać na PW.
    Dziękuję i pozdrawiam.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME