Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Co jest potrzebne do serwisu drukarek?

bikemax 30 Cze 2013 12:29 2676 12
    bikemax
    Poziom 13  
    Witam

Aktualnie zajmuje się sprzedażą materiałów eksploatacyjnych do drukarek. Chciałbym rozszerzyć swoja działalność o serwis drukarek. Chciałbym sie od was dowiedzieć jakich narzędzi potrzebuje, jakiej używacie chemii, jakie usługi najczęściej wykonujecie. Z tego co kojarzę jest to bardziej wymienianie elementów i konserwacja niż ingerencja w elektronike.

Ps. Jeżeli mój poprzedni post był aż tak rażący dla ludzi z forum to wystarczyło wysłać emaila do autora a nie usuwać go od razu. Moderatorzy chyba mają taką opcję?
    karolark
    Poziom 40  
    Narzędzia to mała część :-) podstawy mechaniki i elektroniki to jest to czego pewnie tobie brak skoro taki post spłodziłeś :-(
    copyman
    Specjalista - kserokopiarki
    Od siebie dodam jeszcze dostęp do fachowej wiedzy i literatury (SM, PC itp.) Bez tego nawet z najlepszymi narzędziami i chemią nic nie wskórasz ...

C.
    leeart

Poziom 34  
    To co koledzy pisali i trochę zdolności manualnych, bo samo wyuczenie również nie wystarcza.
    bikemax
    Poziom 13  
    Dostęp do dokumentacji mam. Wiedzę z mechaniki także, gorzej z elektronika. Chodzi mi oczywiście o specjalistyczny sprzęt i narzędzia. Typu myjka ultradzwiekowa jakiej interfejsy diagnostyczne, smary techniczne etc.
    Nie o to jakie mam sobie kupić srobowkrety ;)
    eko185
    Poziom 19  
    Potrzebny jest dobry fachowiec który będzie Twoim pracownikiem.
    Dasz mu odpowiedni sprzęt, czyli: laptopa, programatory wraz z software, lutownicę, części zamienne do drukarek i wystarczy.

Proponuję również pomyśleć o kontaktach z hurtowniami części i pomyśleć o sposobie zachęcenia klientów do korzystania z Twoich usług.

I nie zapomnij o dbaniu i odpowiednim wynagrodzeniu dla pracownika, aby nie zostawił Cię samego dla konkurencyjnej firmy. Wtedy zostaniesz sam z dużą ilością klientów.
    thorgee
    Poziom 20  
    bikemax napisał:
    Witam

Aktualnie zajmuje się sprzedażą materiałów eksploatacyjnych do drukarek. Chciałbym rozszerzyć swoja działalność o serwis drukarek. Chciałbym sie od was dowiedzieć jakich narzędzi potrzebuje, jakiej używacie chemii, jakie usługi najczęściej wykonujecie. Z tego co kojarzę jest to bardziej wymienianie elementów i konserwacja niż ingerencja w elektronike.

Ps. Jeżeli mój poprzedni post był aż tak rażący dla ludzi z forum to wystarczyło wysłać emaila do autora a nie usuwać go od razu. Moderatorzy chyba mają taką opcję?

Jeśli myślisz poważnie, (bo pewnie reszta Koleżeństwa zakłada, że jednak to żart), to kup sobie używkę laserową drukarkę jakąś tanią, np Samsung ml 1610,2010,1510,1710 itd. spróbuj ją parę razy rozebrać na czynniki pierwsze (czyli wszystkie śrubki trza wykręcić) i złożyć, za pierwszym razem możesz patrzeć na instrukcje serwisową, kolejne rób już z pamięci. Jak już to opanujesz a drukarka wciąż będzie funkcjonować, to zabierz się za regeneracje kasety z tonerem do tej drukarki.
    Znowu rozbierz kasetę z tonerem do zera na czynniki pierwsze, wszystko wyczyść możesz do czyszczenia użyć wody destylowanej. Znowu trzeba parę razy cały proces poćwiczyć, raz z instrukcją a potem na pamięć. Za każdym razem po złożeniu wsypujesz toner i sprawdzasz czy kasetka włożona do drukarki działa prawidłowo.

Wbrew pozorom, jest to cenna nauka bo:
    -uczy budowy
    -uczy sprawdzania błędów druku (przeważnie błędy powielają się na kartce co średnica danego walca czyli wadliwego elementu)
    -uczą pokory i cierpliwości
    -pozwalają przekonać czy Kolega się do tego nadaje

Jak widzisz, żadne wymyślne narzędzia nie są potrzebne, wystarczy trochę chęci i logicznego myślenia, a z czasem dojdzie doświadczenie.

Pomogłem?
    bikemax
    Poziom 13  
    ehh a ja nadal podbijam moje pytanie jakich narzędzi/ przyrządów / chemii używacie w serwisach? Nie pytam o porady co do samej idei.

Ja rozumiem że wydaje się wam że po drugiej stronie siedzi zielony laik który nie wie jak wygląda drukarka ;) Ale tak nie jest ;) Chce po prostu wyposażyć dobrze serwis. Pragnę przypomnieć że WY także od czegoś zaczynaliście, chyba że mówimy o cudownie urodzonych.

Jedyne naprawy jakie mi się do tej pory trafiały to zwykłe wymiany, czyszczenie, konserwacje. (wkrętarka, alkohol, i smar sylikonowy). Umówmy się że podstawowa naprawa takie sprzętu jest łopatologiczna, są serwisówki i czynności jakie trzeba wykonać gdy coś się dzieje.

1. Czy używanie czegoś jeszcze oprócz "wkrętaków" ? np myjki do kół zębatych

2. Czego używanie do części elektronicznych? Bawicie się w naprawy czy od razu wymieniacie całe elementy (płyta główna, zasilacz wewnętrzny)

3. Jakiej używanie chemi? i gdzie ją można tanio i dobrze kupić? (czyszczenie, mycie, smarowanie etc.) Bo ostatnio zapłaciłem koło 30 zł za kilka gram smaru do teflonów a później znalazłem inny odpowiednik o wiele taniej.
    thorgee
    Poziom 20  
    Widzę że Kolega wytrwale poszukuje złotego zestawu sprzętu, no cóż jak już bardzo chcesz wiedzieć:
    -smar molykote o sprawności w temperaturze +250 C cena 1l około 1-1,5 tysiąca złotych
    -walizka z wyposażeniem od Katuna dokładnie nie pamiętam ale komplet do ok 1 tys zł
    -odkurzacz 3m, cena ok 1 tys zł
    -laptop wytrzymały bo praca w terenie więc Panasonic thoubook, cena używanego ok 1-2 tys zł
    -... można by tak długo wymieniać, tylko po co.

W większości przypadków potrzeba :
    1 krzyżak, 1 wkrętak płaski, 1 kombinerki, paczka spinaczy, paczka zapałek, spiryt, ircha kupione w Castoramie całość za 50 zł
    odkurzacz jak do serwisu stacjonarnego można kupić tani wodny
    smar TF (molykote to nie jest) ale cena czyni cuda

Mówisz, że naprawa jest prosta, hm zrób wymianę poszczególnych części w fusingu prostej drukarki np. hp lj 1010, a potem zrób wymianę fusingu w Minolcie bizhub c250, niby proste a ile czasu na tym schodzi i ile rzeczy można źle zrobić.

Nie wiem jak inni, ale osobiście jak czyszczę to wolę to zrobić ręcznie, lepiej się pamięta :-)
    bikemax
    Poziom 13  
    Dzięki thprgee za odpowiedz ;) O takie informacje mi chodziło. Generalnie mam na stanie około 30-40 drukarek laserowych które regularnie serwisuje (pracują jako drukarki testowe do tonerów) więc mogę powiedzieć że wszystkie naprawy bieżące jestem w stanie wykonać. Do kopiarek, dużych A3 i ploterów jeszcze nie miałem okazji się dobrać.

Nie miałem jeszcze okazji potrzebować innych "pro" narzędzi czy urządzeń. A to głównie o nie mi chodzi.
    tracer_as
    Poziom 19  
    skoro wykonujesz bieżące naprawy to o co CI chodzi, naprawiałeś je scyzorykiem MacGywer-a??? jeden poradzi sobie wykonać wiele czynności np płaskim wkrętakiem drugi kupi sobie np nietypowe narzędzie.....
    pgrom
    Poziom 19  
    Praktyka, praktyka i jeszcze raz praktyka!!! Żadne cudowne nrarzędzia, programatory, myjki ultradźwiękowe, odkurzacze i co tam chcesz nie pomogą jeśli nie masz praktyki. Mówisz o 30 drukarek do testów, to jest kropla w morzu przy obecnej ilości sprzętu na rynku, a wciąż przybywa nowy. Nie rzucaj się od razu na głęboko wodę, poznaj najpierw drukarki laserowe, potem igłowe, atramentowe i dopiero może, powtarzam może kserokopiarki. Ja siedzę w serwisie dziewiąty rok a to co wiem to wciąż mało nawet korzystając z instrukcji manualów itd. Praktyka to podstawa, najlepszy sposób na zdobywanie wiedzy.
    bayer17
    Poziom 20  
    Podziwiam za ambicje.. problem polega wyłącznie na wiedzy "problem" nad którym spędzisz kilka dni szperając w necie i grzebiąc wszystkimi śrubokrętami w drukarce byle doświadczony technik rozwiąże w 3 min z odrobiną "śliny" i chusteczką wyciągniętą z kieszeni.....

A poważniej co do narzędzi to sam zobacz czym poskładane są drukarki (śrubokręty, szczypce...) najpierw jako serwisant "pan podaj szmatka" potem zależnie od smykałki i predyspozycji (najpierw myślę potem grzebie) da się coś więcej zrobić :)

Ale nie przejmuj się zawsze możesz wymieniać rolki i czyścić obudowy - taki serwis :D