Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mała sieć osiedlowa. Struktura

30 Cze 2013 13:44 1320 10
  • Poziom 9  
    Witam wszystkich

Jestem na etapie budowy małej sieci pomiędzy 4 domami, problem polega na tym ze nie wiem jak to ugryźć, bo chciałbym wykorzystać jak najwięcej urządzeń które już posiadam ewentualnie coś dokupić. Może zacznę od tego o co dokładnie mi chodzi.

Baza:
    W tym budynku jest łacze internetowe 10mb
    do podłączenia ok 10 urządzeń wifi oraz 3 urządzenia po kablu

w tym budynku planuje podłączyć router Asus N16 oraz dla wzmocnienia wifi AP SITECOM WL-579

schemat sieci:
    Mała sieć osiedlowa. Struktura

DOM 1
    docelowo AP po WIFI

DOM 2
    docelowo AP po WIFI

DOM 3
    docelowo AP po WIFI

Urządzenie które już posiadam

ANTENY:
    SAG 24015 - GOLD Antena dookólna 2,4 GHz 15 dbi
    Link
    Antena yagi kierunkowa 2,4GHz 19dbi (4szt.)
    Link

Routery i AP:
    ASUS N16
    SITECOM WL-579
    TP-Link TD-W8950ND
    TP-Link TD-W8901G (2 szt)
  • Poziom 9  
    jimasek napisał:
    Zdajesz sobie sprawę że łącze przy tak małym uploadzie można bardzo szybko "zatkać"? Nie mówiąc o przekroczeniu regulaminu który podpisałeś na nie dzieleniu łącza poza posesję?

dziękuję za naświetlenie sprawy, twoja wypowiedz była bardzo pomocna, pozdrawiam
  • Poziom 9  
    brakuje mi na pewno jakiegoś dobrego modemu adsl+, nie wiem jeszcze jaki kupić

a cala siec miała by latać na Asus N16
  • Poziom 18  
    Ja tutaj żadnego problemu technicznego nie widzę.
    BAZA
    Przyjmujesz net na tym ruterze. lokalnie rozprowadzasz tak jak chcesz - pewnie jakieś wifi z tego rutera albo kablem podłączony jakiś AP.

DOM 1 - podciagasz kabel z BAZY i podłączasz AP dla wifi lub switch do kabla.
    DOM 3 - j.w.
    DOM 2 - tą kierunkową dmuchasz w kierunku domu, odbierasz i rozprowadzasz jak chcą.

Jak sprecyzujesz pytanie to może coś ci więcej powiem. Z tym, że ja osobiście bym unikał radia gdzie się tylko da. Nawet to tego drugiego domu pewnie bym kabel położył :)
  • Poziom 18  
    jimasek napisał:
    Sir_Yaro napisał:
    Ja tutaj żadnego problemu technicznego nie widzę.

To autor tematu przekona się jak użytkownicy zaczną pobierać multimedia, p2p czy torentty. Wtedy sprawdzi jak ten 1Mbit/s na uploadzie szybko dostanie zadyszki.

Heh :)
    To już jest inna kwestia. Ja tylko podpowiadam jak to spiąć. Czy ma to sens to już inna kwestia. Nawet na 1Mb w góre to moze działać poprawnie jak sie dobrze pokombinuje ale rzeczywiście bez dobrej konfiguracji lub rozsadnych użytkowników może byc kiepsko.
  • Poziom 9  
    Dzięki za podpowiedzi, jeśli chodzi o użytkowników to są bardzo rozsądni internetu używają od czasu do czasu dlatego się nie martwię o zadyszkę.

Chodziło by mi o to żeby baza nie była połączona kablem z innymi domami tylko przez wifi, ze względu na przepięcia które już spaliły dwa routery.

Myślałem żeby to zrobić tak:

inet do modemu i dalej do ASUS N16 z którego będzie obsługiwana cała baza wraz z SITECOM

jeden z routerów jako AP po wifi który będzie łapał sygnał z asusa i dalej kablem do drugiego AP do którego będzie podpięta antena dookólna, i wszystkie domy na ap klientach, co myślicie o takim rozwiązaniu.
  • Poziom 43  
    Najpierw wyjdź na dach z laptopem i za pomocą inSSIDera popatrz, ile widzisz sieci bezprzewodowych. Następnie pomyśl ile będziesz ich widział, jak do karty dokręcisz jakąś antenę o większym zysku. U mnie, panel 14dBi wyłapuje ok 150 sieci.
    A niezakłócających się kanałów masz trzy.

Drugi problem, to "jakiś sitecom" - to nie będzie działać stabilnie, jest zbyt tanie.
    Jak chcesz tanio rzeźbić, to rzeźb, ale stracisz kupę kasy. Jeśli te domy są tak blisko siebie, daj każdemu NSM5 Loco, nawet na bazę się nada, bo na bliskie odległości to urządzenie działa jak dookólna. Dodatkowo, netprotektor do każdej instalacji i powinno być OK.
    Przy okazji masz możliwość prostego ograniczenia pasma.
    Nie będzie ultra tanio, ale będzie to działać lepiej i będzie przyszłościowe - zwiększysz łącze do 40/4 i Twoja konfiguracja nie przepchnie nawet 1/3 tego pasma. Z 10Mbit możesz mieć kłopot.