Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

wieża sony hcd-rxd 5 -zmieniarka zwariowała .

05 Mar 2005 10:15 2368 5
 • Poziom 24  
  Witam !!!!

  Czy ktoś z kolegów miał już taki przypadek ??? Wieża Sony (talerz na 3 cd)
  szuflada jest cały czas otwarta .Nie ma mozliwości zamknięcia .Wciśnięcie przycisku close /open powoduje tylko kręcenie się przez kilkanaście sekund talerza . Po otwarciu okazuje się że mechanizm czytnika jest podniesiony do góry tak jakby miał płytę . Ręczne przestawienie mechanizmu(zmiana położenia bębna zębatego) do pozycji odpowiadającej prawidłowemu otwarciu szuflady powoduje że po wciśnięciu przycisku close/open szuflada zamyka się ale talerz się jednosześnie kręci bez sensu bo po zamknięciu jest przycinany przez podnoszący się również bez sensu mechanizm CD -po chwili następuje otwarcie się szuflady (silnik otwierający pracuje jeszcze przez około 10 sekund tak jakby wyłącznik krańcowy byl uszkodzony ( jest jednak sprawny i sygnał z niego wchodzi do procka . Po tym zamieszaniu mamy znowu sytuację że szuflada jest otwarta i nie można jej zamknąć . Sprawdziłem napięcia (OK) wszystkie czujniki optyczne i przełącznik funkcji -wszystko wydaje się w pełni sprawne a jednak ....

  Proszę o pomoc kolegów którzy uporali się kiedyś z podobnym problemem .
  pozdr D.RZ
 • Poziom 14  
  Witam. nie pamiętam jak ta wieża wygląda, ale ilekroć miałem podobne problemy z różnymi innymi wieżami nie koniecznie sony, to problem tkwił w rozłożonym mechaniźmie. najlepiej wyjmij cały mechanizm na zewnątrz. Koniecznie sprawdź czujnik krańcowy położenia lasera, częsta przyczyna dziwnego zachowanie się cd . Sama karuzela pewnie działa poprawnie, dlatego trzeba dokładnie zbadać mechanizm podnoszący laser do góry. Spróbuj go ręcznie tak ustawić jakby czytał płytę przy zamkniętej szufladzie. Potem kręcąc mechanizmem w odpowiednią stronę opuścić laser na dół i otworzyć szufladę, następnie w drugą stronę zamknąć szufladę i podnieść laser do góry. Jak to zrobisz podepnij cały mechanizm do płyty głównej. Jak wszysto jest dobrze złożone to powinno działać.
 • Admin grupy RTV
  Jak dobrze pamiętam model wieży, to masz zabrudzony megaswitch. Ten pod mechanizmem. Rozbierz go i wyczyść. Obowiązkowo przelutuj dniazda połączeniowe.

  Pozdrowionka
 • Poziom 24  
  Witam !!!!

  Przelącznik funkcji rozbierałem juz na początku i jest czyściutki jak nowy . Wszystkie płytki przelutowałem i sprawdziłem kostki przyłączeniowe . Mechanizm mozna ustawić ręcznie w pozycję play jednak po podłączeniu zasilania szuflada natychmiast jest wysuwana i silnik wysuwający pracuje jeszcze przez około 5-10 sekund tak jakby czujnik krańcowy był uszkodzony. Potem jeśli wcisnę przycisk open/close to szuflada się nie chowa bo silnik włącza się ale pracuje na wysuwanie .Włącza się natomiast karuzela i kręci się przez około 10 sekund - no po prostu totalna paranoja . Przycisk zmiany płyty (disc change ) pracuje prawidłowo i po każdorazowym wcisnięciu go przy wysuniętej kieszeni obraca karuzelę o 1/3 obrotu .


  pozdr D.RZ
 • Admin grupy RTV
  Kiedys w takim mechaniźmie też miałem podobny problem. Przelutowałem elektronikę, posprawdzałem taśmy, wyczyściłem czujniki i problem dalej pozostawał (identyczny jak w tym przypadku). Jak się okazało megaswitch ma gniazdo z wtyczką, a nie lutowane przewody jak wyglądało na pierwszy rzut oka. Po wyczyszceniu gniazda problem ustapił (gniazda czyszcze kontaktorem).
  Na twoim miejscu podstawiłbym jeszcze driver.

  Pozdrowionka
 • Poziom 24  
  Witam !!!!

  Dzisiaj walczyłem z nią parę godzin i ........nic .Zadnych wniosków .Wydaje sie że nie działa zupełnie logika .Wypięcie przelącznika funkcji nic nie zmienia -jest to samo ????!!!!( sprawdziłem połączenia i sam switch jest 100% ok ) Wyłącznik krańcowy wysuwania szyflady też jakby nie działał . W ukladzie po wysunięciu szyflady zwiera on do masy pin połączony bezpośrednio z prockiem .Zwarcie tego wyprowadzenia na krótko w czasie wysuwania szuflady powinno zatrzymać ją ,jednak tak się nie dzieje ???!!!idzie dalej i po osiągnięciu skrajnego położenia silnik jeszcze kręci . Nie działają też czujniki optyczne na karuzeli (no może trochę ) .Napięcia są ok 5V i w dwóch miejscach 7V -wszystko w normie . zaczynam się zastanawiać czy aby sam procek jest dobry bo za duzo tu nie działających bloków mechanizmu . A tam wszystko już sprawdziłem .

  pozdr D.RZ