Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radmor 3033 - Jakie wartości kondensatorów

30 Cze 2013 19:22 3708 10
  • Poziom 28  
    Cześć!
    Przestroiłem Murzynka na 2m z pasma 168MHz (pogotowie) według opisu lokalnego kolegi Piotra SP9TTG. Była to kwestia dołożenia kondensatorów 4,7pF równolegle do cewek obwodów wejściowych i zastosowanie odpowiednich kwarców, podstrojenie powielacza itp. Nadajnik działa bardzo dobrze, wychodzi około 10-15W natomiast odbiornik jest kiepski, słaba czułość.
    Nastroiłem filtrami i nic więcej nie wyciągnąłem.
    Moje pytanie brzmi: jakie są (lub może jakie powinny być) wartości kondensatorów w filtrze wejściowym i dalej. Chodzi o kondensatory C44÷50 oraz C54÷62.
    Na chłopski rozum powinno się je wymienić na takie żeby całość była nastrojona na daną częstotliwość tak jak się to robi w głowicach odbiorników UKF przy ich przestrajaniu na "górny" UKF.
    Na schemacie zero informacji a same kondensatorki w urządzenia są tak małe że nie ma na nich napisów. Widać na schemacie warianty dla wykonań 3033/1÷6 oraz 3033/7÷15, ja posiadam 3033/6, o tych elementach również cisza...
    Czekam z niecierpliwością na odpowiedź, może ktoś coś znajdzie na temat tego zabytku. Pozdrawiam serdecznie, 73 de sq9myu !
    Radmor 3033 - Jakie wartości kondensatorów
  • Poziom 38  
    Manewrowanie samą pojemnością w górę pozwoli na uzyskanie częstotliwości rezonansowych, ale do spadku "dobroci" cewek i obniżenia czułości. To taka prosta metoda przestrajania.
    Coś za coś, inaczej to trzeba by skorygować zwoje cewek, nie same rdzenie..
  • Poziom 28  
    Tak, jestem tego świadom, lecz koledzy posiadają takie radia i sobie chwalą. Musi się dać uzyskać dobrą czułość, tylko trochę grzebania i czasu :)
    Póki co, potrzebuję danych kondensatorów, ktoś na pewno posiada pełną serwisówkę.
  • Poziom 28  
    Witaj c2h5oh! Znam ten schemat ale nie dość, że mało czytelny to jeszcze nie wiadomo której wersji Murzynka się tyczy. Wybaczcie mi obywatelu, że jestem upierdliwy i czekam na "gotowca" ale pamiętacie, były swego czasu po klubach dostępne serwisówki wszelakich radiotelefonów typu Mors, Radmory blaszane, Zew i inne. Tam były wyszczególnione dane elementów co do poszczególnych wykonań radiotelefonu. Do Murzynka czegoś takiego nie spotkałem, może nie istnieje albo poprostu ludzie boją się podzielić tymi materiałami?
    Chyba napisze bezpośrednio do Radmora...
    Pozdrawiam serdecznie!
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Schemat Kol. Marcin_oizo jest mało czytelny, ale właściwy. Schemat Kolegi C2h5oh jest od czegoś podobnego (nowszego?), ale nie zgadza się numeracja. Schematów z pliku w linku nie ściągałem.
    Blok odbiornika 3734-2001 jest od 3013 (VHF-L, wersje 7-13) i 3033 (VHF-H, wersje 1-6), różni się obok elementów RLC tranzystorem T8 mieszacza (BF173 npn i BF245 FET). Wersje 5, 6, 13, 14, 15 były w TRX simplex, pozostałe w duosimplex i mieszanej. Wersja 6 (oraz 4, 2) to 146-162MHz, Wersja 5 (oraz 1, 3) to 160-174MHz; na 144-146MHz optymalne wartości mogą być trochę inne niż dla wersji 5.
    Różnice w wersjach są także w wartościach rezystorów. Nie mogę niestety teraz zamieścić skanów, a przepisywania i możliwości pomyłek za dużo (tabele z elementami są wg wartości elementów, a numeracji trzeba szukać po całej tabeli), przepraszam.
    Ciekawe jest to, że wg dokumentacji cewki odbiornika (L13-L19) we wszystkich wersjach VHF-H nie różnią się - czyli sobie uprościli, zwł. że fabryczny zakres strojenia wg wersji jest znaczny (ale skrajne kanały wg fabryki mogą być odległe max. 1MHz na VHF-H), dobroć nie może być za duża, czułość fabryczna całego TRX nie gorsza niż 0.5uV a samego bloku odbiornika nie gorsza niż 0.35uV (przełącznik diodowy, kabelki - coś się traci). Jak jest naprawdę i czy nie lepiej np. nawinąć je od nowa (np. 1 zwój więcej i dobieranie kondensatorów samemu na 145MHz) - nie jestem w stanie powiedzieć, nie próbowałem.
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Podaje za instrukcją serwisową:

Nr - 160-174; 148-161
    C44 - 22p; 39p
    C45 - 5p6; 8p2
    C46 - 3p9; 3p9
    C47 - 22p; 22p
    C48 - 3p9; 3p9
    C49 - 3p9; 5p6
    C50 - 15p; 22p

C54 - 2p7; 2p7
    C55 - 56p; 56p
    C56 - 4p7; 4p7
    C57 - 4p7; 5p6
    C58 - 4p7; 5p6
    C59 - 56p; 56p
    C60 - 4p7; 4p7
    C61 - 5p6; 8p2
    C62 - 22p; 33p

C42 - n/a; 6p8
    C36 - 47p; 56p
    C37 - 4p7; 4p7
    C38 - 4p7; 4p7
    C39 - 6p8; 10p
    C40 - 39p; 47p

Wystarczy wymienić kondensatory na te z pasma 148÷161MHz i zestroić cewkami na częstotliwości środkowej pasma 2m. Nie trzeba przewijać cewek. Wymagana jest też wymiana kondensatorów w filtrze pasmowym heterodyny. Na mieszacz powinno wychodzić 300mV napięcia skutecznego.
  • Poziom 37  
    Driver to się tak wstroji 1:1? Bo ostatnio też grzebałem w murzynku fakt trochę słabą czułość ma ale uznałem, że ten typ tak ma. Oczywiście radio przestrajane wg metody SP9TTG.

Mogę tam wrzucić SMD? Osobiście nie pałam sympatią do tych laminatów radmora... kiepskie są i ciężko cokolwiek zalutować
  • Poziom 28  
    Ogromne dzięki za wartości elementów, o to chodziło! W wolnej chwili (a tych już coraz mniej) wymienię kondensatorki i zestroję odbiornik od nowa. W planie mam budowę TDO d0 200MHz, zawsze to jakiś dodatkowy przyrząd do pomocy...
    Pozdrawiam serdecznie!
  • Poziom 28  
    Witam! Podmieniłem kondensatory w głowicy i wczoraj nastroiłem na słuch. Zrobiłem pierwszą łączność z kolegą którego wcześniej słyszałem bardzo słabo a teraz jest super, odbiór 59 :) Dziękuję za pomoc w tej kwestii!
    Pytanie jeszcze jedno: jak dorobić wskaźnik poziomu sygnału do Murzynka (taki prosty S-metr)?
    73 !
  • Poziom 37  
    W układzie blokady szumów na UL1111 przed potencjometrem możesz pobrać sygnał na wskaźnik. Całkiem fajnie to działa (a przynajmniej w moim przypadku) ale trzeba dać jakiś wtórnik bo pojawia się problem z blokadą szumów