Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

- Przejście z koncentryka na RJ

kulik1 01 Lip 2013 11:00 6702 15
 • #1 01 Lip 2013 11:00
  kulik1
  Poziom 6  

  Witam,

  mam w tej chwili sieć postawioną na neostradzie lecz właśnie zmieniam dostawcę na UPC, a co za tym idzie przesiadam się z kabla z z zakończeniem RJ na kabel koncentryczny.
  Rzecz w tym,że mam ten sygnał podzielony na 3 miejsca odbioru i od dawna pociągnięte kable, które chcę także teraz wykorzystać bez wprowadzania wielkich zmian.
  Na neostradzie działa to tak:
  - kabel TPSA wchodzi do mojego mieszkania poczym jest przedłużony do mieszkania kolegi.
  - u kolegi stoi modem/router ADSL, który dzieli sygnał na 3 odbiorców, do których lecą kable.

  W tej chwili mam jak wspomniałem nowego dostawcę UPC na kablu koncentrycznym. Chciałbym zachować istniejące okablowanie i przedłużyć sygnał z koncentryka przy wykorzystaniu istniejącego kabla sieciowego, który biegnie do kolegi. Następnie w drugim lokalu podzielić sygnał za pomocą modemu/routera i dalej puścić go do 3 odbiorców. Jak mogę w najtańszy możliwy sposób wykorzystać istniejącą sieć do podzielenia sygnału tak jak to jest opisane powyżej. Domyślam się, że patent typu przejściówka z koncentryka na RJ 45 jest zbyt prosty aby był możliwy?

  0 15
 • #2 01 Lip 2013 11:05
  Heinzek
  Specjalista Sieci, Internet

  UPC zakończy kabel modemem. Do tego modemu możesz podłączyć kabel RJ45 i reszta po staremu.
  Oczywiście modem u Ciebie musi mieć zasilanie.
  Koncentryk możesz też przedłużyć, ale nie zastąpić RJ45.

  0
 • #3 01 Lip 2013 11:35
  kulik1
  Poziom 6  

  Czy masz na myśli, że na modem, który dostałem z UPC (producent - technicolor) wpuszczam sygnał z koncentryka i wypuszczam po starym kablu na RJ45?
  A co dalej z sygnałem, który dociera na do modemu/routera ADSL (linksys) w drugim mieszkaniu i trzeba go jeszcze podzielić na 3 części?

  - Przejście z koncentryka na RJ

  0
 • #4 01 Lip 2013 11:56
  salmon
  Moderator - Sieci, Internet

  Po pierwsze - czy ten kabel, po którym leciała linia z ADSL, to na pewno skrętka komputerowa, zakończona wtykiem RJ 45 ?
  Po drugie, jeśli modem/router ADSL stojący u kolegi to jedno urządzenie (a nie modem i router oddzielnie), to najlepszym wyjściem będzie przedłużenie kabla antenowego dochodzącego do routera, przeniesienie routera UPC i wywalenie starego routera z sieci - ale prawdopodobnie takie działanie będzie "zbyt rażąco" niezgodne z umową (chociaż każde inne jest też niezgodnie -zapewne jest w umowie paragraf na temat udostępniania sygnału poza lokal).

  0
 • #5 01 Lip 2013 12:02
  kpodstawa
  Poziom 31  

  Ja mam, nieaktywne obecnie, połączenie z UPC. Jak mi powiedział monter, operator rejestruje adres MAC urządzenia po stronie klienta, więc rozszywanie połączenia koncentrycznego nie pozwoli włączyć się do Internetu niezarejestrowanemu użytkownikowi. Działa tylko rozszycie dla sygnału telewizyjnego. Mnie zainstalowano gniazdo naścienne z wbudowanym splitterem i mam dwa wyjścia: TV i Data - właśnie dla modemu.

  Jest jeszcze strona techniczna: Rozszywałem analogowy sygnał telewizyjny akcesoriami z nakręcanymi złączkami F na własną odpowiedzialność, a widać było pogorszenie jakości obrazu. Ale już nie podjąłbym się po amatorsku manipulować liniami koncentrycznych sygnałów cyfrowych. Po stronie UTP - tak, bo sygnał jest odseparowany za pomocą modemu.

  Krzysztof Podstawa

  0
 • #6 01 Lip 2013 12:11
  salmon
  Moderator - Sieci, Internet

  kpodstawa napisał:
  rozszywanie połączenia koncentrycznego nie pozwoli włączyć się do Internetu niezarejestrowanemu użytkownikowi.

  Czyli idąc Twoim tokiem myślenia - wymiana kabla łączącego modem z gniazdem na "nieoryginalny", dłuższy jest niemożliwa ?? Nikt nie mówi, żeby kolega wymieniał modem na inny,...

  kpodstawa napisał:
  Rozszywałem analogowy sygnał telewizyjny akcesoriami z nakręcanymi złączkami F na własną odpowiedzialność, a widać było pogorszenie jakości obrazu. Ale już nie podjąłbym się po amatorsku manipulować liniami koncentrycznych sygnałów cyfrowych

  Są jeszcze złącza zaciskane.. Dobrze wykonane złącze nakręcane (porządny kabel, dopasowane do niego F-ki) i porządny splitter też daje radę.

  0
 • #7 01 Lip 2013 12:26
  kpodstawa
  Poziom 31  

  Mój post traktował o spełnianiu przeze mnie warunków technicznych i prawnych umowy, jaką miałem z UPC. W Biurze Obsługi Klienta mówili mi, że przecież nie sprawdzą w mieszkaniu, co wyprawiam z okablowaniem, a technicznie różne działania są możliwe. Raczej życzliwie doradzali, że jakbym chciał coś zmienić, to lepiej niech zrobi to operator i weźmie odpowiedzialność.

  Natomiast sygnał telewizji analogowej mogłem rozdzielać i przedłużać, jak chciałem. Ponoć urządzenie dystrybucyjne na piętrze jest odporne na zwarcia. Dla testu zastąpiłem oryginalny splitter innym, bez wyjścia "Data", ale nie uzyskałem poprawy jakości obrazu na najdłuższej linii koncentrycznej, więc przywróciłem wszystko do stanu początkowego.

  Z natury jestem legalistą, więc z UPC chciałem utrzymać dobre stosunki. Ale każdy może samodzielnie przebudować taką instalację w mieszkaniu stosownie do potrzeb, tym bardziej jeżeli wie, jak to fachowo zrobić. Ja napisałem tylko, że pewnych działań bym się nie podjął - bo nie umiem, bo nie mam narzędzi, z obawy o złamanie umowy itp.

  Krzysztof Podstawa

  0
 • #8 01 Lip 2013 12:48
  jurek.adam
  Poziom 43  

  kpodstawa napisał:
  Mój post traktował o spełnianiu przeze mnie warunków technicznych i prawnych umowy, jaką miałem z UPC. W Biurze Obsługi Klienta mówili mi, że przecież nie sprawdzą w mieszkaniu, co wyprawiam z okablowaniem, a technicznie różne działania są możliwe. Raczej życzliwie doradzali, że jakbym chciał coś zmienić, to lepiej niech zrobi to operator i weźmie odpowiedzialność.
  Instalacja w Twoim mieszkaniu jest Twoją własnością i o ile zmiany robisz zgodnie ze sztuką, to nikogo to nie interesuje. Niestety większość amatorów psuje sobie sygnał taką ingerencją.
  kpodstawa napisał:
  Ja mam, nieaktywne obecnie, połączenie z UPC. Jak mi powiedział monter, operator rejestruje adres MAC urządzenia po stronie klienta, więc rozszywanie połączenia koncentrycznego nie pozwoli włączyć się do Internetu niezarejestrowanemu użytkownikowi.
  Połączenie koncentryczne nie ma nic do rejestracji modemu, chyba, że coś zostało sknocone po drodze i niewłaściwy sygnał nie pozwala na zalogowanie się.
  salmon napisał:
  najlepszym wyjściem będzie przedłużenie kabla antenowego dochodzącego do routera, przeniesienie routera UPC i wywalenie starego routera z sieci
  Poprosić montera o wykonanie stosownie długiego kabla, on zrobi to najlepiej.

  0
 • #9 02 Lip 2013 13:14
  kulik1
  Poziom 6  

  A może jest prostsze rozwiązanie? Proszę sami oceńcie czy to ma sens.
  1. Na oryginalny modem wchodzi sygnał kablem koncentrycznym i wychodzi pojedynczym kablem sieciowym RJ45.
  2. W/w pojedynczy kabel sieciowy wchodzi na urządzenie (mam teraz linksysa WAG200 - proszę o info czy się nada do tego?), które podzieli sygnał na 3 części.

  Czy tak to będzie hulać?

  0
 • #10 02 Lip 2013 13:21
  salmon
  Moderator - Sieci, Internet

  WAG200G to router z wbudowanym modemem ADSL. Nie wiem, może jest jakiś alternatywny firmware pozwalający na wykorzystanie jako WAN jednego z portów ethernetowych, ale domyślnie da się go wykorzystać tylko jako switch-AP i wtedy dałoby się uruchomić to w konfiguracji z połączeniem dwóch routerów kablem sieciowym. Zwracam tylko uwagę na fakt, że będzie w sumie niepotrzebnie pracowało jedno urządzenie, które będzie 24/7 zużywać energię elektryczną. Twój wybór...

  0
 • #11 02 Lip 2013 13:38
  kulik1
  Poziom 6  

  W takim razie jaki niedrogi i spełniający dokładnie taką funkcję sprzęt powiniennem kupić? Jestem lajkonikiem :-) więc proszę o wyrozumiałość.

  0
 • #12 02 Lip 2013 13:41
  salmon
  Moderator - Sieci, Internet

  Ale przecież masz router od UPC

  0
 • #13 02 Lip 2013 13:47
  kpodstawa
  Poziom 31  

  Ja tak tylko w kwestii formalnej. Załączyłeś zdjęcie tyłu modemu i widać tam cztery porty LAN. Zacząłem szukać, znalazłem po zdjęciu typ - TC7200 oraz instrukcję po angielsku. Przeczytałem pobieżnie początek - dokładnie Ty poczytaj, bo jesteś użytkownikiem.

  W każdym jest to modemo-router zintegrowany ze switchem, z wewnętrzną zaporą sieciową oraz radyjkiem WiFi. Czyli cztery linie UTP masz do dyspozycji bezpośrednio. Problemem może być brak dostępu do panelu zarządzania w przeglądarce, jeżeli operator zablokował możliwość zmian konfiguracji.

  Oczywiście ktoś, kto zna ten sprzęt z praktyki może napisać coś bardziej pożytecznego, niż ja. Dyskusje na forach o tym urządzeniu znalazłem, ale nie czytałem. W każdym ja na Twoim miejscu spróbowałbym zastosować najpierw możliwości tego Technikolora, zanim rozbudowałbym sieć o kolejny router.

  Krzysztof Podstawa

  0
 • #14 02 Lip 2013 13:54
  kulik1
  Poziom 6  

  OK. Jeszcze raz:

  1. Na oryginalny modem wchodzi do mnie sygnał kablem koncentrycznym, który następnie wchodzi na modem zlokalizowany u mnie.
  2. Do kolegi leci ode mnie już położony z niemałym trudem kabel sieciowy z końcówkami RJ45 - nie chcę tego zmieniać.
  3.W lokalu kolegi muszę podzielić sygnał na 3 - stoją tam 3 kompy i każdy musi mieć sieć z kabla.

  Reasumując muszę puścić pojedynczym kablem sieciowym sygnał internetowy, który wyjdzie z modemu zlokalizowanego u mnie do kolegi i dopiero TAM rozbić go na 3 kompy.

  Pytanie czy się tak da i czym ten sygnał już u kolegi rozszyć na 3 kompy.

  0
 • #15 02 Lip 2013 13:59
  salmon
  Moderator - Sieci, Internet

  Jeszcze raz odpowiadam: TAK. Kupujesz router, który na porcie WAN ma ethernet, albo na obecnym sprzęcie wyłączasz serwer dhcp na Linksysie, ustawiasz adres IP na LAN na niekolidujący z adresem LAN routera UPC, spinasz routery tym kablem portami LAN i na Linksysie wpinasz pozostałe 3 komputery. Linksys działa jako switch i AP , a całą sprawę dostępu do internetu, dhcp dla sieci załatwia router UPC. Wada rozwiązania: kilka-kilkanaście zł więcej na rachunku za energię elektryczną.

  0
 • #16 02 Lip 2013 20:05
  kulik1
  Poziom 6  

  OK. Dzięki za podpowiedzi :-)

  0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo