Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pioneer VSX-609RDS + Tonsil Sonata 200 - wymiana, ale na co?

mojnick 01 Lip 2013 13:23 2616 16
  • #1 01 Lip 2013 13:23
    mojnick
    Poziom 8  

Witam! Jako że zakupiłem nowy telewizor, który nie ma już analogowego wyjścia audio, zaświtała mi w głowie myśl o wymianie mojego blisko 13-letniego zestawu audio, w skład którego wchodzi ampli Pioneer VSX-609RDS z odtwarzaczem CD oraz kolumny podłogowe Tonsil Sonata 200. Rozważałem kilka opcji, gdyż nie chciałbym wydać za dużo pieniędzy:
    1. Podłączenie audio z TV po optyce, dokupienie kolumn surround i ewentualnie centralnego (jeżeli ta opcja to jakie kolumienki dokupić na tył?)
    2. Wymiana ampli na Pioneera VSX-527, reszta bez zmian. Podłączenie TV po HDMI.
    3. Opcja "pójście na całość" - sprzedaż wszystkiego i kupienie np. Pioneer VSX-527 i do tego (no właśnie?) np. zestaw 5.1 Taga 606+sub. Tylko czy te Tagi nie będą grały gorzej niż obecne Tonsile?

Może warto dodać, że z brzmienia obecnego zestawu jestem zadowolony, głównie chodzi mi o możliwość podpięcia nowego TV i ewentualnie uzyskania dźwięku przestrzennego. Pokój do nagłośnienia ok. 18m2.

Z góry dziękuję za wszystkie rady!

• #2 02 Lip 2013 15:52
    mojnick
    Poziom 8  

Naprawdę nic? To może inaczej: sprzedać wszystko i pozostać w stereo kupując HK AVR70 i do tego kolumny Monitor Audio MR6?

• #3 03 Lip 2013 18:03
    Pablo1964
    Moderator

mojnick napisał:
    pozostać w stereo kupując HK AVR70

To najmniej rozsądne rozwiązanie - kupić wielokanałowy amplituner i używać go w trybie stereo. W takim przypadku znacznie lepiej kupić np. HK3490. Ale nikt za Ciebie nie określi priorytetów ani budżetu. Przeczytaj: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1043839.html

• #4 03 Lip 2013 22:03
    mojnick
    Poziom 8  

Tak wiem, ale zakładam że kiedyś jednak chociaż do 5.0 albo nawet 5.1 dojdę...
    HK3490 nie pasuje mi bo nie ma ani HDMI ani USB.
    O priorytety ciężko kiedy TV (lub konsola) i muzyka to tak pół na pół.
    Budżet - powiedzmy 1500PLN, no i ewentualnie to co ze sprzedaży posiadanych elementów.
    Swoją drogą ile to może być warte?

• #5 03 Lip 2013 23:58
    Pablo1964
    Moderator

Kupno amplitunera wielokanałowego ma sens jedynie w przypadku zakupu kompletu 5.0 (lub lepiej 5.1) głośników. W przeciwnym razie są to pieniądze wyrzucone w błoto; tym bardziej, że sprzęt ten już po ok. dwóch latach staje się przestarzały. Do czego potrzebujesz USB w amplitunerze? Posłuchaj też Kenwooda RA5000.

• #6 04 Lip 2013 11:45
    mojnick
    Poziom 8  

Ten Kenwood bardzo ciekawy i idealnie wpasowuje się w moje potrzeby. Ciekawe jak brzmi. No i jak bym się na niego zdecydował, to podpinać do moich Tonsili czy kolumny też warto byłoby zmienić?

• #7 04 Lip 2013 20:45
    Pablo1964
    Moderator

To zależy, jak spodoba Ci się brzmienie zestawu.

• #8 05 Lip 2013 12:13
    mojnick
    Poziom 8  

Biorę jeszcze pod uwagę HK3490, co prawda nie ma HDMI ale mogę podłączyć sprzęt po optyce lub coaxialu. HK jest chwalony za jakość dzwięku. Ja preferuję ciepły mocny bas, środek może być trochę wycofany, góra raczej delikatna, nie kłująca w uszy (tu mi się podobają moje Sonaty). Mój obecny Pioneer VSX-609 nie jest w stanie jednak wystarczająco je zasilić. Czy zmiana na HK3490 da odczuwalną poprawę?

• #10 07 Lip 2013 21:56
    mojnick
    Poziom 8  

Zdecydowałem się zmienić najpierw amplituner na HK3490 (udało mi się znaleźć używany w niezłej cenie). Zobaczę jak to zagra z moimi Sonatami, jak mi się nie spodoba to prawdopodobnie na ich miejsce przyjdzie coś z Monitor Audio (BX5 lub MR4).

EDIT
    Teraz pomierzyłem swoją szafkę RTV i widzę że ten HK będzie miał dosłownie 3-5mm luzu po bokach... Z góry natomiast luz, będzie co najmniej 10cm przestrzeni, szafka nie jest zabudowana z tyłu więc też jest oddech. Czy praktyczny brak luzu po bokach nie będzie mu przeszkadzał?

• #11 12 Lip 2013 14:01
    mojnick
    Poziom 8  

Sprzęt dotarł. Co to dużo mówić - inny wymiar dźwięku, nawet na moich starych Sonatach. Kolumny dostały oddechu, zupełnie inna kontrola dźwięku. Na razie znalazłem tylko jeden minus HK (a może to tylko mój?), a mianowicie bardzo słaby odbiornik FM. Nie wyłapuje mi połowy stacji, a mieszkam w dosyć dużym mieście (Bydgoszcz). Jest na to jakaś rada?

• #12 12 Lip 2013 15:35
    Pablo1964
    Moderator

mojnick napisał:
    Jest na to jakaś rada?

Dobra antena. Korzystasz z anteny zewnętrznej?

• #13 12 Lip 2013 15:52
    mojnick
    Poziom 8  

Nie, na razie podłączyłem tylko tą dołączoną do amplitunera (czyli kawałek drutu). Mimo to na podobnym wynalazku poprzedni Pioneer dobrze odbierał. Jestem ciekaw czy po kablu z UPC lecą też częstotliwości radiowe?

• #14 12 Lip 2013 15:55
    Pablo1964
    Moderator

Już nie. Ale jeżeli masz abonament TVK cyfrowej, dekoder odbiera także programy radiowe.

• #15 12 Lip 2013 18:45
    mojnick
    Poziom 8  

Dzięki za info. Rozumiem jednak że wtedy muszę włączać dekoder, żeby posłuchać radia? Trochę to niewygodne...

• #16 12 Lip 2013 19:52
    Pablo1964
    Moderator

Dekoder i telewizor, żeby wybrać odpowiedni program. Ja też uważam, że UPC niepotrzebnie przestało przesyłać analogowy sygnał radiowy. Pewnie chcą wymusić przejście użytkowników na "cyfrówkę".

• #17 23 Lip 2013 12:53
    mojnick
    Poziom 8  

Parę dni odsłuchu i pozostaje mały niedosyt :) W tej chwili wąskim gardłem mojego zestawu są kolumny. Mam możliwość zmiany na Monitor Audio BX5 lub Roth Oli 30. Pytanie czy kolumny nie są za małe na 18m2? Czy nie będzie mniej basu niż z moich Sonat (dwa niskotonowce 160mm)? Domyślam się że średnie i wysokie tony będą znacznie lepsze?

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo