Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

automatyczny przełącznik zasilania do zaworu elektrycznego

wikikl 01 Lip 2013 23:17 1230 4
 • #1 01 Lip 2013 23:17
  wikikl
  Poziom 2  

  Witam Wszystkich,
  poszukuję przełącznika lub prostego układu który spełniałby poniższe warunki:
  Centralne składa się z dwóch niezależnych systemów. Pieca gazowego i kominka z wkładem.
  W układzie są 3 elektrozawory dla 3 stref.
  Każdy elektrozawór sterowany jest przez zegar który go otwiera i zamyka o odpowiednich porach załączając w tym samym czasie piec.
  Problem polega na tym, iż do tego systemu podłączony jest kominek z wkładem i pompą, który powinien mieć możliwość otworzenia tych elektrozaworów gdy będzie rozpalony.
  Szukam przełącznika który miałby dwa niezależne zasilania na wejściach(z termostatu na kominku lub timera od pieca), ale zasilałby tylko jeden elektrozawór.
  Jeżeli w którymkolwiek układzie pojawi się prąd - zostanie otwarty elektrozawór.
  Musi być również możliwość, że w obu układach naraz pojawi się prąd.
  Oczywiście gdy w żadnym układzie nie ma prądu - zawór jest zamknięty.
  Cała instalacja działa na 230V.
  Z góry diękuję wszystkim za pomoc.

  0 4
 • #2 01 Lip 2013 23:41
  Michał 911
  Poziom 18  

  To możesz np. taki regulator temperatury użyć i po prostu czujnik podłączyć, gdzieś na rurze koło kominka, a wyjście (styki przekaźnika tego regulatora) podłącz równolegle ze stykami wyjściowymi twojego timera.

  0
 • #3 01 Lip 2013 23:42
  master-b
  Poziom 10  

  A jak w tej chwili działa system kominkowy ?

  0
 • #4 02 Lip 2013 10:28
  wikikl
  Poziom 2  

  do Micha911:
  czujnik na rurze mam zamontowany. Problem polega na tym, że są trzy strefy (trzy elektrozawory), które muszą działać niezależnie. Podłączając czujnik z kominka równolegle do zegara wysyłałbym prąd wsteczny.
  do master-b
  System jest nowy.
  Aktualnie gdy chce uruchomić kominek, muszę włączyć zegary od centralnego aby otworzyły się elektrozawory. Gdy na kominku wzrośnie temperatura i czujnik termiczny się załączy, przekaźnik odcina piec gazowy i można używać zegarów do sterowania kominkiem. Ta metoda jednak, wymaga aby pamiętać przy odpalaniu kominka o załączaniu zegarów na trzech strefach i ponownym wyłączeniu gdy kominek wygaśnie. Inaczej piec gazowy uruchomi się zaraz po wygaśnięciu kominka.

  Bój się Boga! Taka pisownia??? [retrofood]
  Przepraszam za gafe, aktualnie nie mam polskich liter i autouzupelnianie zrobilo swoje. Bylo tez w tym troche mojej winy ;) Blad poprawilem

  0
 • #5 02 Lip 2013 20:06
  Miniax
  Specjalista elektryk

  wikikl napisał:
  do Micha911:
  czujnik na róże mam zamontowany. Problem polega na tym, że są trzy strefy (trzy elektrozawory), które muszą działać niezależnie. Podłączając czujnik z kominka równolegle do zegara wysyłałbym prąd wsteczny.
  do master-b  Są regulatory z kilkoma wyjściami, gdzie po prostu załączanie wszystkich wyjść można ustawić na taką samą temperaturę. Ewentualnie regulator z jednym wyjściem przekaźnikowym + 3 przekaźniki -> w tej sytuacji regulator będzie sterował cewkami przekaźników, które to będą jednocześnie załączać poszczególne elektrozawory. Przy wyłączonych przekaźnikach nie będzie problemu ze "zmostkowanymi" elektrozaworami.

  0