Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Migomat Einhell 190D - wymiana wentylatora

02 Lip 2013 03:21 3402 8
  • Poziom 13  
    Witam,
    Chcę wymienić wentylatorek w migomacie einhell bt gw 190D. Problem polega na tym, że ten oryginalny ma 3 przewody, po jego odłączeniu spalił się transformator dający 12V dla płytki sterującej. Podłączyłem go spowrotem, wymieniłem transformatorek, migomat działa. Między czarnym a zielonym przewodem jest 230 a miedzy czarnym a brązowym 400V wg miernika. Chcę podłączyć zwykły wentylatorek na 230V. Co muszę zrobić, żeby migomat pracował bez oryginalnego wentylatorka? Takie schematy znalazłem na tym forum, jednak mi niewiele mówią:

http://www.svarforum.cz/forum/zobrobr.php?image=./uploads/1400_uprava_schema_2.jpg

http://www.svarforum.cz/forum/zobrobr.php?ima.../uploads/119_1400_moje_schema_uprava_mala.jpg

http://www.svarforum.cz/forum/zobrobr.php?image=./uploads/1400_moje_schema_uprava_mala_2.jpg
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Specjalista - spawarki
    jest kilka możliwości:

Wentylator z odczepem na 230 i na 400v, ewentualnie mały transformatorek z 400v na 230V i wentylator na 230V. Na 400v podłąnczasz przez trafko a na 230V bezpośrednio. Można jeszcze pokombinować z jakimś dzielnikiem napięcia, najlepiej pojemnościowym, ale nie polecam. Najlepiej wentylator na 230 plus trafko, jak nie masz możliwości kupić takiego z uzwojeniem i na 230 i na 400.
  • Poziom 13  
    Z podłączeniem nowego nie ma problemu. Problem jest taki, że gdy odłączę stary wentylator spala się transformatorek 12V dla płytki.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Specjalista - spawarki
    A co to ma wspólnego z wentylatorem? Wentylator w tym modelu jest zasilany bezpośrednio z przełącznika 230/400V. Moim zdaniem to przypadek, że akurat po wymianie wentylatora padł ci ten transformatorek.
  • Poziom 13  
    No właśnie, dlatego mi schematy niewiele mówią, bo chciałbym żeby powiedziały coś innego ;) A po co ten kondensator wpięty równolegle z wentylatorkiem? Chodzi o kierunek obrotu wentylatorka? Rozmawiałem z człowiekiem, który naprawia spawarki, stwierdził, że zna taki przypadek, ale żeby osiągnąć to co chcę, on musiałby zabrać migomat, pomierzyć, podumać i będzie nowy wentylatorek. Modyfikacje tej zwarki pochłonęły już tyle, że chciałbym w miarę możliwości ogarnąć temat sam.

Mam nowe pytanie, czy jeśli mam nową, oddzielną płytkę obsługującą nowy podajnik i jeśli dołożę zewnętrzny stycznik zwierający te przewody które zwiera aktualnie duży przekaźnik na płytce, to mogę wyrzucić fabryczną płytkę?
  • Specjalista - spawarki
    Możesz, jeżeli wiesz jak to wszystko podłączyć. Kondensator i równoległy do niego rezystor który jest oryginalnie zamontowany przy przełączniku możesz całkiem wyrzucić, to jest filtr RC do eliminacji zakłóceń. Ja w tym modelu montuje wentylatory na 400V bo mam ich dużo plus trafko z 230V na 400v o małej mocy, żeby wentylator działał poprawnie na 230V. Już kilkanaście sztuk tak przerobiłem i nigdy nie miałem żadnych problemów ze sterowaniem. Powtarzam raz jeszcze: wentylator nie ma nic wspólnego ze sterowaniem, to, że akurat padło ci sterowanie po wymianie wentylatora, to czysty przypadek, więc montuj ten wentylator na 230V co masz plus trafko z 400V na 230V i ma być ok.
  • Poziom 13  
    W tym momencie mam podłączony transformator z 230v na 24v do obsługi sterowania obrotami podajnika i elektrozawór gazowy. Sądzę, że wentylatorek trzeba podłączyć tu, gdzie pobierane jest zasilanie dla transfromatorka i elektrozaworu.
  • Specjalista - spawarki
    Ok, ale czy ten transformator ma też odczep dla zasilania 400V, bo jeżeli nie to na 400V prędzej czy póżniej się spali. Jaki masz zamiar zamontować wentylator? Na 24V, 230V czy 400V. Jeżeli na 24 AC, to możesz podłączyć pod wtórne uzwojenie tego trafka któro ma zasilać sterowanie. Rozumiem, że sterowanie już wymieniłeś?
  • Poziom 13  
    Nie ma, ale we wtyce mam podłączone N, więc zasilam go z 230V. Wentylator mam na 230V. Sterowanie wymieniłem, musiałem dołożyć transformatorek z UPSa, żeby miał wystarczającą moc pociągnąć podajnik czterorolkowy. Jako sterownie wykorzystałem zestaw z Jabela J-262.