Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny Tonsil ZgC-30-4-56 - reaktywacja / zwrotnica / mod

wo10 02 Lip 2013 07:43 5934 17
  • #1 02 Lip 2013 07:43
    wo10
    Poziom 6  

Dzień dobry!
    Potrzebuję Waszej pomocy i porady z kolumnami jak w temacie. Pomysł mam dosyć może nietypowy, ale o tym niżej.

To takie, jak te (foto pożyczyłem):

Jest to jeden z popularniejszych modeli, często
    w zestawie z Radmorem. Zestawy 4-ohmowe, oryginalnie oparte bodaj na głośnikach GDN 20/40/14 (tego nie jestem teraz 100% pewien) oraz GDWK 9/80.

Obecny stan:
    Ogólnie dobry - grają znośnie.
    Jako, że niskie się rozsypały, parę lat temu wymieniłem je na współczesne oryginalne GDN 20/60/3 (w wersji 4 ohm - już chyba nie do kupienia)
    (Co może nie było najtrafniejsze, bo przestały pasować pod parametry.)

Kolumny Tonsil ZgC-30-4-56 - reaktywacja / zwrotnica / mod Kolumny Tonsil ZgC-30-4-56 - reaktywacja / zwrotnica / mod

Jeden z wysokich z kolei czasem gra ciszej - tu podejrzewam zwrotnicę (Tak, wyczyściłem styki na przełączniku).
    Biorę pod uwagę możliwość wymiany gwizdków. (Oczywiście oba i na oryginały, tylko może odpowiedniejsze do obecnych GDN-ów)
    Całość goni Luxman L-230.

Sedno:
    Ten model jak i mu bliźniacze cierpią na ubytek średnicy, a zwrotnice cięte są chyba dosyć nietrafnie - poza tym są stare i wartoby je pewnie reanimować.

Pomysł mam następujący:
    * dołożyć średniotonowiec. Powiedzmy GDM 12/60/4, lub inny.
    Taka koncepcja może wydać się durna, by dodawać głośnik tam, gdzie go producent nie przewidział. Ale:
    - Tego typu układy bywały np. w którychś mniejszych Altusach czy innych Zg-cośtam. Choć czasem z innymi gwizdkami np. GDWT. Więc to działało.
    Kuzyn ma coś tego typu - takie same gdny, podobne gdwk, + jakieś gdm ( całość w nieco większej obudowie, ale to akurat na średni nie ma wpływu)
    - Głośnik z koszem zamkniętym, wolnostojący (tu mam na myśli: np. na kolumnie, bo nie mam zamiaru jej ciąć w żaden sposób.
    Kwestie estetyczne pomijam. Coś sobie wymyślę, zbuduję, nieważne; wyprowadzę przewody tyłem itd. Więc temat pudła odpada. Istotne jest jedynie, jak będzie to grało.

Drugi temat to zwrotnica - tu trzebaby zaprojektować coś sensownego lub określić i kupić. (Te kolumny/zwrotnice mają przełącznik tłumienia wysokich,
    ale można to sobie darować. Najlepiej zostawiłbym go w spokoju w całości, by kiedyś łatwo przywrócić do oryginalnego stanu. Chyba, że można go ciekawiej wykorzystać.)
    Mogę zrobić foto obecnych jej elementów, ale napisy są dosyć niewyraźne, a schematu dokładnie tego modelu nie udało mi się znaleźć.

Tu potrzebuję Kolegów rady i pomocy. Co o tym sądzicie? Umiem trzymać prosto lutownicę - czytaj: iść do sklepu, poprosić o części i sklepać takie zwrotnice,
    jeśli by mi ktoś ją rozrysował - o wyliczeniu jej niestety pojęcie mam prawie żadne. (A może dobrać z innego zestawu? Ale dziś pewnie da się złożyć lepsze, niż 30 lat temu)
    Najpierw jednak trzeba zdecydować:
    - co z gwizdkami - czy je zmieniać, by podpasowały lepiej pod gdn-y?
    - czy oraz jakie średniotonowce?

Dzięki z góry.

0 17
  • #2 02 Lip 2013 09:40
    szczupak99
    Poziom 15  

wo10 napisał:
    Jako, że niskie się rozsypały, parę lat temu wymieniłem je na współczesne oryginalne GDN 20/60/3 (w wersji 4 ohm - już chyba nie do kupienia)
    (Co może nie było najtrafniejsze, bo przestały pasować pod parametry.)

Jeżeli rozsypało się tylko górne zawieszenie (ta pianka), to nie lepiej było zregenerować? Części kupiłbyś w Umifonie. A głośnik grałby jak nowy.
    Jeśli nie chciałeś się bawić w regenerację, to mogłeś kupić oryginalny GDN 20/40 - tu masz linka: http://www.e-tonsil.pl/index.php?p43,gdn-20-40-4-ohm
    wo10 napisał:
    dołożyć średniotonowiec

To raczej zły pomysł. Zostaw kolumny tak, jak są oryginalnie.
    wo10 napisał:
    Drugi temat to zwrotnica

Jeśli chodzi o zwrotnicę, to dla nowego GDNa powinieneś przerobić. Chyba że wstawisz oryginalny głośnik.
    wo10 napisał:
    co z gwizdkami - czy je zmieniać, by podpasowały lepiej pod gdn-y?

Możesz spróbować z tym modelem: http://www.e-tonsil.pl/index.php?p257,gdwk-10-80 Jest dobry i polecany. Tylko nie wiem czy znajdziesz 4 Ohm (ten co podałem to 8 ohm). Ale najlepiej zostaw/wstaw oryginalny GDWK 9/80.

0
  • #3 02 Lip 2013 10:01
    wo10
    Poziom 6  

Zregenerowałem je, mam je w innych kolumnach. Ale nie były w najlepszym stanie i wolałem kupić nowe. Wtedy wybrałem takie i teraz nie będę już tych GDN-ów zmieniał na co innego.
    Czemu średniotonowiec to zły pomysł, skoro w innych Tonsilach taki zestaw się sprawdzał oraz i tak chcę dobrać zwrotnicę? Ciekawi mnie w ogóle, czy ktoś kiedyś coś takiego robił. To nie są moje podstawowe kolumny, mam jeszcze Radmora z Galami 3030. Więc tu mogę poeksperymentować. A dopóki nie ruszę pudeł, zawsze mogę wrócić do punktu wyjścia.

0
  • #4 02 Lip 2013 10:23
    szczupak99
    Poziom 15  

wo10 napisał:
    w innych Tonsilach taki zestaw się sprawdzał

Owszem, w innych Tonsilach tak (mam na myśli Altusy, Altony, Mildtony). Ale tu nie. Skoro jest to zestaw dwudrożny, to niech taki pozostanie. Poza tym, głośniki 20cm jeszcze dają radę w zakresie średnich tonów.
    wo10 napisał:
    i tak chcę dobrać zwrotnicę

Skoro nie zmieniasz GDNa, to musisz nieco przerobić zwrotnicę, bo 20/60 gra inaczej od 20/40 (właśnie dlatego nie zrobiłeś najlepiej, zmieniając głośnik).

0
  • #5 03 Lip 2013 19:57
    wo10
    Poziom 6  

Potrzebuję konkretów. Wiem, że muszę przerobić zwrotnicę i że 20/60 ma inne parametry, pisałem to. Ale do rzeczy.
    Ktokolwiek?

Moderowany przez Pablo1964:

3.1.17. Zabronione jest publikowanie wpisów obniżających ogólny poziom dyskusji, wynikających z lenistwa lub zawierających roszczeniowy charakter wypowiedzi.

0
  • #6 03 Lip 2013 20:35
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #7 03 Lip 2013 23:11
    wo10
    Poziom 6  

Panowie. Napisałem, że się na tym nie znam i nie dam rady takiej zwrotnicy zaprojektować. Powyższe listy parametrów oczywiście znalazłem, nic mi to nie daje, bo się na tym nie znam. Potrafię czytać schematy i lutować, o tym też wspominałem w pierwszym poście, kolejne nic nie wnoszą i można je spokojnie pousuwać.
    Poprosiłem Państwa o pomoc w zaprojektowaniu zwrotnicy i o opinie n/t zaproponowanego przeze mnie rozwiązania. Na razie dowiedziałem się, że nie ma sensu tego robić. Nie wiem nadal, dlaczego. O ile wiem, GDN 20/60 w średnim paśmie radzi sobie właśnie nie bardzo i do konstrukcji dwudrożnych nadaje się wcale - takie opinie słyszałem wielokrotnie. Proszę ponownie o pomoc i wytłumaczenie, czemu takie rozwiązanie nie ma sensu.

1
  • Pomocny post
    #8 03 Lip 2013 23:35
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

Zacznijmy od tego, że ten zestaw był oparty na przetworniku GDN 20/30. Bardzo dobrym przetworniku z resztą.
    Nie znasz się na projektowaniu zestawów, więc nie poradzisz sobie z przerabianiem. To jest na prawdę trudna robota.

wo10 napisał:
    Poprosiłem Państwa o pomoc w zaprojektowaniu zwrotnicy
    Na odległość się nie da.
    wo10 napisał:
    o opinie n/t zaproponowanego przeze mnie rozwiązania.
    Bez sensu. Masz w nich głośnik, który się do tej objętości i do tej aplikacji nie nadaje. Dodane GDMa zmieni to tylko na gorsze. Jeszcze bardziej zdemolujesz pasmo.

0
  • #9 04 Lip 2013 04:44
    wo10
    Poziom 6  

@dj-MatyAS:
    z tematu "Podstawy budowy kolumn - f.a.q." na elektrodzie:
    "Czy mogę zastosować zwrotnice uniwersalną lub zaprojektowaną w programie typu kalkulator zwrotnic (np. X-over)?
    (...)http://www.akustyk.ayz.pl/kalk.html#zwrotnica_kalkulator
    Gdy ktoś nie czuje się na siłach wykonać zwrotnice zawsze może zamówić ja w miejscu gdzie kupuje części do zwrotnic lub poprosić forumowiczów o pomoc. "

Co niniejszym czynię.
    Podany link nie działa.

@szczupak99
    GDWK 10/80 w wersji 4 ohm jest chyba nie do dostania. Te moje 9/80 zresztą też nie.
    Czy ten mój to na pewno 4 ohm?
    Nadruk jest niestety bardzo niewyraźny, ale mi to wygląda na jakby "80 W 8Ω". A na tej cewce równoległej do niego jest tylko nalepka z napisem "114".

@telecaster1951:
    Dzięki.

Cytat:
    Bez sensu. Masz w nich głośnik, który się do tej objętości i do tej aplikacji nie nadaje.

- Załóżmy więc, że mam GDN 20/30 lub 20/40. Czy teraz ma to więcej sensu?

Cytat:
    Na odległość się nie da.

Co do tego potrzeba, prócz parametrów głośników i wymiarów obudowy?

(Rozumiem, że różnica obudowy wyklucza zastosowanie po prostu zwrotnic z kolumn, w których tego typu układ był zastosowany, w rodzaju ZG40c lub podobnych.)

Wiem, że w lepszych konstrukcjach / DIY stosuje się pomiary mikrofonem, korektory impedancji czy inne rzeczy, ale w tych kolumnach zwrotnica to bodaj jedna cewka i jeden kondensator, takich kolumn ludzie tutaj jak sądzę przerabiali setki, znają ich przetworniki na wylot - toteż nie chce mi się wierzyć, że wyliczenie z grubsza takiej zwrotnicy z wzorów jest aż takie trudne lub niemożliwe.
    No chyba, że jest.

0
  • Pomocny post
    #10 04 Lip 2013 12:31
    szczupak99
    Poziom 15  

wo10 napisał:
    Czy ten mój to na pewno 4 ohm?

Na fotce widać, że to 8 Ohm, choć niełatwo się doczytać.

1
  • Pomocny post
    #11 05 Lip 2013 09:45
    Arkadyo
    Poziom 29  

Żeby tonsil 20/60/3 zagrał w 2 way musiałby mieć jakąś wybitnie nisko grająca kopułkę i porządny projekt zwrotnicy bo przy tak niskim podziale jakiego wymaga ten tonsil nie byłoby miejsca na jakąkolwiek pomyłkę w filtrowaniu kopułki. Ceny takich kopułek...
    Jedyne co można zrobić na tym gdnie to 3 way.
    Nie widzę projektu tonsila na tym gdnie który mogłbyś skopiować więc zostaje Ci samemu zaprojektować zwrotnicę 3 drożną. Jak chcesz to zrobić bez pomiarów za pomocą kalkulatora i zgadulstwa to baw się tak sam bo nikt z nas nie jest Ci w stanie pomóc.
    Patrz na podobne konstrukcje, kupuj za grubą kasę cewki dla gdnów i pozostałe elementy do zwrotek 3 way i testuj, potem kupuj następne i testuj. Potem następne i następne.
    Jak przekroczysz kilkaset złotych wydanych na zwrotnice i w dalszym ciągu 2 drożny zestaw z marketu na 500pln będzie grał lepszą średnicą i górą to może temat przemyślisz i podejdziesz do niego od nowa w sposób właściwy.
    Czyli określasz budżet jaki przeznaczysz i szukasz gotowych konstrukcji (w tym projektu zwrotnicy z pomiarów) w tym budżecie i podejmujesz decyzję czy wystarczy mi 2 way na stxach :) czy dołożyć do jakiś seasów czy usherów.

0
  • #12 05 Lip 2013 10:03
    szczupak99
    Poziom 15  

Arkadyo napisał:
    Żeby tonsil 20/60/3 zagrał w 2 way musiałby mieć jakąś wybitnie nisko grająca kopułkę i porządny projekt zwrotnicy bo przy tak niskim podziale jakiego wymaga ten tonsil nie byłoby miejsca na jakąkolwiek pomyłkę w filtrowaniu kopułki.

Niestety, żaden GDWK Tonsila nie zejdzie tak nisko. Tutaj pasowałby np. GDW 9/60 albo GDWT 9/100 FP - przenoszą od 3kHz, ale trzeba też pokombinować z tłumikiem (szczególnie dla tubowego).
    Jednak 3-drożna konstrukcja na GDN-ie 20/60/3 byłaby rzeczywiście najlepszym rozwiązaniem.
    I właśnie dlatego źle zrobiłeś, zmieniając niskotonowca.

1
  • #13 05 Lip 2013 10:14
    Arkadyo
    Poziom 29  

Pisząc niskoschodząca kopułka miałem na myśli podział w okolicy 1,5 khz a nawet niżej.
    Tuby tonsila tu również nie zejdą a zdrugiej strony jestem ostanią osobą która do homeaudio zaproponuje tradycyjny głośnik wysotokonowy tubowy.

1
  • #14 06 Lip 2013 05:44
    wo10
    Poziom 6  

Dzięki.
    W takim razie zrezygnuję z 20/60. Mam te oryginalne GDN-y, mogę je zregenerować na nowo, wymienię tym razem całe membrany, skoro faktycznie lepiej się tu sprawdzą.
    Rozumiem już, że mimo tego dołożenie tego średniotonowca będzie problematyczne. Mam nadzieję, że po zmianie GDN-a będzie z tą średnicą trochę lepiej.

Wszystkie elementy obecnej zwrotnicy chcę wymienić na świeże. Może wymienię przy okazji wszystkie przewody wewnątrz. Jakieś sugestie, zanim to zrobię? Albo jakaś ogólna rada, co jeszcze mogę zrobić, by kolumnom pomóc i zrobić to jak najlepiej?
    Jak wspominałem, jeden gdwk czasem gra ciszej.

0
  • #15 19 Sie 2014 02:35
    wo10
    Poziom 6  

Dzięki panowie za wszystkie rady!
    Szkoda, że nikt nie wytłumaczył mi, jakie głupoty gadałem w pierwszym poście, ani od razu nie przeforsował jednak pomysłu na regenerację oryginałów. Dziś już rozumiem, jakim błędem było włożenie 20/60.
    Kiedyś wymieniłem w oryginałach resor, ale były dosyć zmasakrowane i to im dużo nie pomogło.
    Teraz zregenerowałem je od podstaw i jest rewelacja. Czyli przywróciłem zestawy do stanu fabrycznego i jestem przekonany, że to jest dokładnie to, co należało zrobić.
    A te 20/60/3 4ohm gdyby ktoś potrzebował takich chętnie pogonię - dość ciężko je znaleźć w tej wersji, a mi już one zbędne. [sory, wiem, że to nie dział ogłoszeń, ale nie będę już tam spamował zakładał tematu.]

0
  • #16 19 Sie 2014 10:21
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #17 19 Sie 2014 13:21
    wo10
    Poziom 6  

Uparłem się na niego lata temu, a miałem nadzieję, że tu mi to ktoś mocno wyperswaduje, skoro już zrobiłem z siebie debila.

Natomiast co do cytowanego posta - on niestety nie jest pomocny, a jedynie wprowadza w błąd. Pierwszy i trzeci obrazek przedstawia z tego co widzę parametry 20/60/3 ale w wersji 8ohm - a ten wyciąga normalnie średnie pasma.
    Drugi obrazek to też inny głośnik - 20/40 8 ohm, choć w tych kolumnach był 20/30 4ohm, też inne parametry.
    20/60 8 ohm wyciąga ~5khz ale jest to zupełnie inny głośnik, niż te, które mam. Żaden nie jest tym, o których mówimy i nie pokazuje problemu, którego też nikt wprost jasno nie sprecyzował - że 4omowy 20/60 buja się tylko do ok. 3khz i zwyczajnie mam przez to srogą dziurę między 3 a 5.

1
  • #18 19 Sie 2014 15:25
    398216
    Użytkownik usunął konto