Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kosiarka Panonia K 500 R - nie kosi

02 Lip 2013 12:20 3750 8
  • Poziom 13  
    Witam.
    Chciałbym reanimować starą kosiarkę Jugosłowiańską z 1987 r, silnik 2T. Znalazłem jeden temat elektrody na jej temat sprzed kilku lat ale już zamknięty. Kosiarka kosiła przesz wiele lat bardzo dobrze i to niezłe chaszcze . Kilka lat temu była naprawiana i po tej naprawie krótko działała dobrze.
    Kosiarka daje się uruchomić , nóż się kręci ale nie kosi. Problem tkwi chyba w przeniesieniu napędu -sprzęgle i to było kiedyś naprawiane w warsztacie i chyba mało skutecznie .
    Z tego co zauważyłem napęd na nóż jest przenoszony przez 2 koła zębate . Może ktoś zna budowę tego przeniesienia napędu , jest tam u mnie jakaś pęknięta tulejka i reszta (podkładka, sprężyna klin , łożyska itp.) nie wiem czy jest oryginalna ?
    Może ktoś ma instrukcję użytkowania do niej , nie mówiąc o serwisowej lub zna jakieś źródła opisujące tą kosiarkę ?
    Byłbym wdzięczny za wszelkie informacje .
    Przeglądając forum elektrody nie znalazłem podobnej konstrukcji , podobny problem pojawił się na elektrodzie z kosiarką Agromet z107 z 88 r z tym sprzęgłem kłowym aczkolwiek tutaj jest inaczej to rozwiązane ?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 34  
    Nie wiem, czy o taką kosiarkę chodzi, ale miałem dwa takie silniki (słabszy i silniejszy), z tym że jeden z nich "zapalał" w przeciwną stronę. Przy jednym z nich , na końcu wału było koło zębate, osadzone stożkowo i zabezpieczone śrubą z podkładką. Sprawdź właśnie to połączenie, gdyż raczej z tego co pamiętam nie było tam klina. Twierdzisz, że kosiarka była w naprawie i może tam znajduje się Twój problem.
  • Poziom 13  
    Na razie nie mam zdjęć ale postaram się opisać dokładniej jak to wygląda .
    Od góry idzie pionowy wałek napędzany silnikiem , na górze wałka jest zapłon, 2 cewki niskiego i wysokiego napięcia, przerywacz itp.
    Na dole ten wałek jest zakończony małym kołem zębatym pracującym w poziomie. Obok jest większe koło zębate zazębione z tym mniejszym . To większe koło osadzone jest na drugim pionowym wałku napędzającym nóż tnący.
    I teraz ten wałek napędzający nóż idąc od dołu ma korpus do przykręcania noża, dalej jest łożysko dolne wmontowane w dolny korpus tej jakby skrzyni przekładniowej . Nad łożyskiem jest szeroka gruba podkładka metalowa , chyba nie oryginalna.
    Nad nią w wałku jest wycięcie wzdłuż wałka w górę takie korytko na klin. Nad tą podkładką jest gruba sprężyna. Pomiędzy sprężyną a wałkiem była tulejka metalowa w kształcie cylindra , mająca z boku pionowe wycięcie o szerokości kilku mm chyba na ten klin. Ta tulejka jest pęknięta i sfatygowana od góry.
    Nad tą sprężyną było to duże kółko zębate zintegrowane z górnym łożyskiem . Ta skrzynia przekładniowa składa się z 2 kopuł skręcanych ze sobą na 6 śrub.
    Górna kopuła zintegrowana z wałkiem od silnika , jest w niej okrągłe wytłoczenie w którym mieści się to górne łożysko tego dużego koła zębatego.
    To duże koło zębate od dołu od strony sprężyny nosi ślady na obrzeżach jakiegoś chropowatego materiału jakby ciernego ?
    Chyba dobrze opisałem bo po podniesieniu dużej zębatki rozsypało mi się to w środku , skleiło się jakby i podniosłem wszystko razem .
    Tutaj link do wyglądu kosiarki takiej jak moja :
    http://thetytus2.blogspot.com/2012/06/panonija-k500r-stara-jugosawianska.html
    Znalazłem wczoraj też zdjęcia kilku części tego mechanizmu do tej kosiarki tego mechanizmu na stronie w Chorwacji. Są tam zdjęcia noża , uszczelki pomiędzy kopułami skrzyni przekładniowej , koła zębate , ten wałek napędowy noża , jakaś podkładka stożkowa (chyba ta co powinna być pod sprężyną ), nie ma sprężyny i, klina, tulejki.

http://izrada-web-stranica.biz/artikli.php?dy=Tomos_kosilica_Panonija_K_500R&g=39
    Trochę nie pasują mi te zdjęcia tych kół zębatych bo z nich wynika jakby łożysko było zintegrowane z małym kołem zębatym a u mnie jest odwrotnie ?
    Silnik robiła firma TOMOS, nie wiem czy jeszcze istnieje, , nie wiem czy robiła całą kosiarkę.

AD. Staszek49
    Moja jest chyba ta mocniejsza ,silnik 2 KW . Patrząc od góry nóż kręci się zgodnie ze wsk zegara. Ta zębatka od wałka silnika chyba jest Ok. Problem jest chyba z tą od wałka napędzającego nóż. Chyba to duże koło zębate obraca się dobrze a nóż ślizga się . Jak kręciłem nożem przed rozkręceniem przekładni to patrząc na wałek od strony cewki zapłonowej nie kręcił się dobrze,zwalniał przed zapłonem.
  • Poziom 13  
    Tak obraca się luźno ale podczas rozbierania jak rozdzielałem te półkule być może wypadła na górze wałka zawleczka typu Seger nad łożyskiem zintegrowanym z tym górnym kołem zębatym, leżała luźno na czubku wałka. . Nie wiem czy podczas rozbierania czy już wcześniej spadła ?. Aczkolwiek potem nie mogłem jej założyć bo ten rowek do niej był zakryty łożyskiem i trzeba byłoby solidnie ścisnąć o kilka mm sprężynę żeby ją założyć. Tak się zastanawiam czy taka zawleczka byłaby w stanie utrzymywać ściśniętą grubą sprężynę ?

No właśnie to ostatnie zdjęcie pokazuje ten wałek napędzający nóż. Ale też nie ma sprężyny, tulejki i klina ? Też tak myślę , że tu padło to sprzęgło i usiłuję odszukać jak to oryginalnie wyglądało.
    Na ten wałek idzie to dolne łożysko ,nad nim jest kawałek stożkowego profilu na wałku i tutaj chyba powinna wejść jakaś specjalna podkładka ze stożkiem w środku, na nią sprężyna z tulejką i klinem w środku ,nad sprężyną jest to duże koło zębate. No i chyba to duże koło zębate poprzez tą sprężynę przenosi nacisk na dolną podkładkę i tym samym na ten wałek i tak obraca się nóż.

Staszek 49 pisał , że miał takie kosiarki. Czy były do nich jakieś instrukcje ? I druga sprawa czy tam do tej przekładni powinno się lać olej przekładniowy ?

Najciekawsze jest to że przeczyściłem ją od góry ,posprawdzałem i odpala z pierwszego kopa na oryginalnej 25 letniej świecy super Bośna F80. Kosiarka Panonia K 500 R - nie kosi Kosiarka Panonia K 500 R - nie kosi Kosiarka Panonia K 500 R - nie kosi

Dodałem zdjęcia:
    pierwsze to widok na wałek od silnika z małym kółkiem zębatym.
    drugie to wałek napędzający nóż z dużym kołkiem zębatym
    trzecie to samo co drugie po zdjęciu dużego kółka z łożyskiem, widać sprężynę choć mało wyraźnie.
  • Poziom 34  
    Marko 200 - jak już wcześniej informowałem, miałem tylko 2 silniki jugosłowiańskie z lat 80-tych. Jeden z nich, patrząc od spodu - miał taki sam wygląd jak na zdjęciu pierwszym. Nie mam do nich instrukcji a silniki zostały nabyte na złomowisku.
  • Poziom 9  
    Witam . Naprawiłeś może tą kosiarkę? A może chcesz ją sprzedać na części?