Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

HP w2207h + GeForce GTX 640 - Karty graficzne odmawiają posłuszeństwa.

Tomeczki93 02 Lip 2013 12:41 1575 5
  • #1 02 Lip 2013 12:41
    Tomeczki93
    Poziom 2  

Witam.

:|

Zakładem ten temat ponieważ uznałem, że napotkałem nietypowy problem i po poszukiwaniach nie znalazłem żadnego tematu, który wyjaśniłby mi co się dzieje z moim sprzętem. Z góry przepraszam za możliwy brak "fachowości" w opisywaniu usterki. Jeżeli będą potrzebne dodatkowe informacje proszę napiszcie, a chętnie je podam.

Monitor: Lcd HP w2207h - Pracuje na złączu HDMI
    Karta graficzna: GeForce GT 640 2 GB DDR3 - sterowniki do karty graficznej są zainstalowane i pochodzą ze strony producenta.

(Jeżeli będą potrzebne jakieś inne komponenty proszę o informacje)

Opis problemu:
    Około 2 miesięcy temu zakupiłem nowy komputer (moim zdaniem średni sprzęt do podstawowych działań lub lżejszych gier)

Po dostarczeniu mi sprzętu komputer ładnie podziałał 2 dni i zaczęły dziać się cuda. W tym przypadku nie było problemu z uznaniem, że karta graficzna odmówiła posłuszeństwa. Krzaki na ekranie, sterowniki się gubią, monitor wyświetla czasami czarny ekran... pomyślałem: no cóż zdarza się... zadzwoniłem do firmy, u której zaopatrzyłem się w sprzęt i w ciągu tygodnia karta graficzna została wymieniona na nową ( taki sam model ).

Po zamontowaniu nowej karty komputer podziałał ponad miesiąc. Po tym czasie z dnia na dzień było już tylko gorzej. Czasami powrót do komunikatów z Windowsa o błędzie sterowników, później przy codziennym odpalaniu komputera grafika pracuje tak jakby pogubiła wszystkie ustawienia (zmniejsza rozdzielczość do minimum, nie wyświetla np. przezroczystych elementów z siódemki itp.).
    Pomyślałem, że może to nie kolejna karta się zepsuła, a np. karta nie jest dociśnięta do złącza PCI itp. ponieważ objawy nie były tak jednoznaczne jak w przypadku pierwszej karty. Co dziwne... codziennie przez około 2 tygodnie po dociśnięciu urządzenia na płycie głównej na gnieździe PCI komputer pracował normalnie, bez jakichkolwiek błędów.
    Sytuacja stała się jednak uciążliwa... skoro mam gwarancje i obiecany serwis w firmie to dlaczego nie mam skorzystać. Po rozmowie telefonicznej umówiłem się na przewiezienie komputera do serwisu. Po 3 dniach wróciłem po sprzęt i zostałem poinformowany, że karta graficzna znów była uszkodzona i została wymieniona na nową - oczywiście ten sam model przy okazji gwarancji. Pracownik serwisu przekazał mi jednak informacje, że to rzadkość, aby te karty wracały do firmy i dzieje się coś dziwnego skoro już druga karta przestała działać w ten sam sposób. Wyraził swoją opinię także na temat monitora, który wg niego może powodować uszkodzenie karty poprzez przerywanie sygnałów lub zgłaszanie swojej rozdzielczości.

Po odpaleniu komputera ze zmienioną kartą myślałem nad tym co powiedział. Nie chciałbym mieć po raz trzeci powtarzającej się sytuacji. Obawiam się, że trzeci raz mógłbym mieć problemy z wymianą sprzętu. Pogooglowałem, ale nie znalazłem żadnego podobnego problemu.
    To fakt, że mój monitor hp ma wbudowaną rozdzielczość podstawową na 1680x1050 i zawsze dopasowuje się do niej automatycznie, ale czy to może wpływać na niszczenie się sprzętu? W systemie rozdzielczość jest ustawiona na odpowiednią (wyżej wymienioną).

Proszę o sugestie i informacje, które mogą być pomocne w rozwiązaniu problemu. ( o ile dalej występuje, na razie wszystko działa poprawnie, ale nie chciałbym za 2 tygodnie znowu zobaczyć krzaczków na ekranie...)
    Z góry dziękuje za każdą odpowiedź i w miarę możliwości postaram się podać więcej szczegółów jeżeli będzie to konieczne.

Pozdrawiam.

0 5
  • Pomocny post
    #2 03 Lip 2013 00:36
    rtj71
    Spec od komputerów

Podaj pełną specyfikację komputera, sprawdź napięcia zasilacza multimetrem.

0
  • Pomocny post
    #3 03 Lip 2013 01:50
    bmserwis
    Poziom 36  

Z monitorem to wierutna bzdura, obecne karty graficzne zdolne są wyświetlacz obraz o o wiele większej rozdzielczości niż nominalna monitora. Jeżeli pomaga dociskanie natomiast to przyczyny szukałbym nie pod kątem uszkodzonej karty graficznej, a może płyty głównej i jakichś mikropęknięć. Jeżeli usterka powtórzy się wtedy przetestowałbym kartę w innym sprzęcie. Na obecną chwilę organoleptyczne oględziny kondensatorów na płycie głównej oraz pomiar napięć zasilacza. W dalszym rzędzie można zainteresować się także instalacją elektryczną w domu.

0
  • #4 03 Lip 2013 09:44
    Tomeczki93
    Poziom 2  

rtj71 napisał:
    Podaj pełną specyfikację komputera

Procesor: Intel i3-3220
    Płyta główna: ASUS P8B75-M LX <GA>
    Dysk twardy: SEAGATE 500 GB
    Napęd: SAMSUNG SH-224BB
    Pamięć: 8/1600 GOODRAM DDR3
    Karta Grafiki: GeForce GT640-2GB DDR3
    Zasilacz: Logic 510W

Jeżeli będą potrzebne jakieś szczegółowe dane, o których nie wiem, do czegoś innego to proszę napisać.

rtj71 napisał:
    sprawdź napięcia zasilacza multimetrem

Nie wiem czy umiem coś takiego zrobić...

bmserwis napisał:
    Jeżeli pomaga dociskanie natomiast to przyczyny szukałbym nie pod kątem uszkodzonej karty graficznej, a może płyty głównej i jakichś mikropęknięć

Zgadza się... tak było przy drugiej karcie graficznej, która była wg serwisu "uszkodzona" więc chyba dobrze powiedzieli... Teraz natomiast komputer pracuje (2 dni bez zastrzeżeń na nowej karcie).

bmserwis napisał:
    Na obecną chwilę organoleptyczne oględziny kondensatorów na płycie głównej oraz pomiar napięć zasilacza.

Moglibyście podać jakieś instrukcje lub poradniki jak takie coś wykonać we własnym zakresie? ; )

0
  • Pomocny post
    #5 03 Lip 2013 10:15
    bmserwis
    Poziom 36  

Odnośnie pomiarów napięć i oględzin kondensatorów znajdziesz odpowiednie tematy na forum było to już niejednokrotnie poruszane.
    Pomiar napięć:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1199202.html
    Kondensator - w skrócie jak wygląda znajdziesz w Google, sprawny ma mieć "płaską" górę, uszkodzony pod wpływem np: niestabilnych napięć "puchnie" przez co jego góra staje się wypukła a w skrajnych przypadkach następuje wyciek elektrolitu.

0