Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wpięcie złej pamięci RAM-czarny obraz,spalona płyta główna?

zielona co zrobić 02 Jul 2013 13:03 10341 21
    zielona co zrobić
    Level 8  
    Witam,na wstępie chciałam zaznaczyć że jest to mój pierwszy post na tym forum i mam nadzieję że umieściłam go w odpowiednim dziale.Jestem zielona w te klocki dlatego zwracam się o pomoc kogoś doświadczonego.
    Otóż wczoraj wpięłam złą pamięć ram do mojego komputera którą dostałam od kupla wcześniej pytałam czy nic się nie stanie,lecz on myśląc że mam jeden ram który wypne i wstadzę jego odpowiedział że nie (mam dwie kości).
    Po wpięciu i włączeniu komputera przyciskiem,chodził 2 sekundy i wyłączał się,monitor czarny ,zielona dioda nie świeciła więc pomyślałam że to może zasilacz.Wyjęłam go i dokładnie odkurzyłam.Pomogło na tyle żę komputer nie wyłączał się jużpo 2 sekundach a chodził lecz czarny obraz nadal był,a wiatraki się kreciły.

W nocy z kumplem próbowaliśmy następujących rzeczy:
    *wpinaliśmy inne (tym razem dobre) kostki
    *wymieniliśmy inny zasilacz
    *wyjeliśmy baterie biosu na pół godziny
    *próbowaliśmy uruchomić komputer bez jednego ramu,beż żadnego ramu
    nic nie pomogło.

Nie słychać było żadnych dźwięków pikania,zielona dioda wogóle nie świeci (tylko jedna czerwona),czarny obraz tak jakby monitor był zepsuty a nie jest.Wiatraki normalnie chodzą. Nie wiem co mam zrobić,moje pytanie brzmi czy spalona płyta główna zawsze wygląda gołym okiem że jest spalona i czy zazwyczaj towarzyszy jej dym i smród? Czy gdybym chciała wymienić z mojego drugiego komputera płyte główną na co powinnam zwrócić uwagę,czy może nie pasować? (mój komputer jest bardzo stary lecz mam drugi nie działający komputer też stary więc mogę spróbować coś jeszcze podmienić).
    Z góry dziękuję za odpowiedzi i zainteresowanie bo ja już nie wiem co mam zrobić.
    Richter
    Level 31  
    Jaki tam jest zasilacz oraz jakie napięcia na zasilaczu pokazuje miernik ? Pamięć RAM była wymieniana na wypiętym kablu zasilającym?
    zielona co zrobić
    Level 8  
    nie wiem czy dobrze patrze -zasilacz IBOX DR-8360BTX 350W
    Tak,pamięć była wymieniana na wyłączonym przedłużaczu, tyle że mając dwie kostki wypiełam jedną i włożyłam tą nie pasującą,czyli była jedna moja jedna kumpla ;/
    safbot1st
    Level 43  
    Prosimy całą listę podzespołów obydwu komputerów.
    Zasilacz I-box - jak najprędzej do wymiany - może być sprawcą całego zamieszania.
    Czy ta 'niepasująca' pamięć w ogóle pasowała do slotu w który go wkładaliście,
    czy włożona została np. do połowy?
    ŁukiSzczecin
    Level 26  
    zielona co zrobić wrote:
    Po wpięciu i włączeniu komputera przyciskiem,chodził 2 sekundy i wyłączał się,monitor czarny ,zielona dioda nie świeciła więc pomyślałam że to może zasilacz.Wyjęłam go i dokładnie odkurzyłam.Pomogło na tyle żę komputer nie wyłączał się jużpo 2 sekundach a chodził lecz czarny obraz nadal był,a wiatraki się kreciły.

Nie poszedł jakiś dymek, nic nie strzeliło?

zielona co zrobić wrote:
    Otóż wczoraj wpięłam złą pamięć ram do mojego komputera którą dostałam od kupla wcześniej pytałam czy nic się nie stanie,lecz on myśląc że mam jeden ram który wypne i wstadzę jego odpowiedział że nie (mam dwie kości).

Inną w sensie inna marka pamięci, czy też inny typ (np. posiadasz złącze w płycie DDR a próbowałaś zamontować DDR2 co fizycznie jest nie wykonalne, pamięci nie będą pasowały) ?

Podaj specyfikację komputera - marka i model płyty głównej żeby było wiadomo z czym mamy do czynienia

zielona co zrobić wrote:
    IBOX DR-8360BTX 350W

Szrot z czarnej listy zasilaczy nie można liczyć na jakiekolwiek zabezpieczenia...

zielona co zrobić wrote:
    moje pytanie brzmi czy spalona płyta główna zawsze wygląda gołym okiem że jest spalona i czy zazwyczaj towarzyszy jej dym i smród?

Teoretycznie nie zawsze. Ja kiedyś po wmontowaniu na śpiąco "do połowy" innego typu pamięci miałem widoczne uszkodzenie fizyczne - poza tym całej akcji towarzyszył lekki dymek, po wymianie przepalonego elementu (przetopiony) było ok. Płytę najlepiej obejrzeć pod lupą gdyż nie wszystko widać z dalszej odległości mając płytę w obudowie zamontowaną - głównie okolice gniazda procesora i pamięci.

-Jaka to płyta główna? Jeśli jest karta graficzna zintegrowana wypiąć tą w slocie AGP / PCI-E na czas testów.
    -Zostawić do testów tylko jedną (na pewno sprawną) kość pamięci, próbując w jednym i drugim slocie (złączu) pamięci
    -Podmienić zasilacz do testów na coś pewnego - obecny znajduje się na czarnej liście, więc wątpliwe że zadziałają jakiekolwiek zabezpieczenia w razie czego - uszkodzenie płyty głównej i tym podobnych elementów bardzo prawdopodobne (jeśli nie masz do testów, miernik w rękę - nawet taki za ok. 15 złotych i pomiar jego napięć)
    -Bios resetowany tylko przez wyjęcie baterii ? Zasilacz w tym czasie odłączony od prądu? Próbowaliście zworką zresetować ustawienia bios ?
    zielona co zrobić
    Level 8  
    A więc żeby było przejrzyście napisze co tu widze:
    moje dwie kości pamoięci: GoodRAM DDR 245MB PC3200 GR400D64/256 i druga: elixir 256MB DDR-400MHz-CL3 PC3200U-30330

Kostka którą wcisnęłam (wstyd): jest napisane tylko to druga naklejka chyba odklejona: kingstonkvr 99U5429-oo3 ADOLF
    3861844-0210505 KIT OF 2 1.8V
    to jest inny typ ,takie samo wejście lecz jest smuklejsza.

Mam jeszcze jeden zasilacz taki: LPK9-420W jakis z tajlandii hah

Dalej- niestety patrze właśnie na płytę główną i nie mogę znaleść jej nazwy,nie ma żadnych nalepek ,widzę tylko to: K7VTA3 VER:6 0 ale zapewne to nie to,wiecie gdzie mniej więcej może znajdować się nazwa? Aha dodam jeszcze że komputer jest składany dawno temu.

Odpowiadając na porady ŁukiSzczecin-kombinowałam już z pamięciami,wkładałam do różnych slotow,wypinalam,zostawiałam jedną..Dymek nie poleciał,nic nie strzeliło ani nie widać spalenia,żadnego zapachu a jedynie czarny monitor i nie działanie zielonej diody.Chcieliśmy resetowaćzworką lecz nie bardzo to umiem,pozatym czytając jak to zrobić dalej nic mi to nie mówi u mnie inaczej to troche wygląda,jeszcze o tym poczytam.
    ŁukiSzczecin
    Level 26  
    zielona co zrobić wrote:
    kingstonkvr 99U5429-oo3

To pamięć DDR2

zielona co zrobić wrote:
    K7VTA3 VER:6 0

Tak, to Twoja płyta, obsługuje pamięci DDR 333MHz - strona producenta.

zielona co zrobić wrote:
    LPK9-420W

Ten zasilacz również znajduje się na czarnej liście więc nie za bardzo, choć jeśli jesteś jego sprawności w 100% pewna - możesz od biedy spróbować.

Sprawdziłbym:

- Test w konfiguracji CPU + Zasilacz (czy speaker - głośniczek, zgłosi dźwiękami brak pamięci?)
    -Test w konfiguracji CPU + Zasilacz + Jedna kość pamięci (na pewno sprawna, w każdym slocie do sprawdzenia)
    -Ewentualnie sprawdź jeszcze model płyty głównej z drugiego komputera o którym mowa, posiada procesor? Jeśli nie to napisz jaki socket (złącze procesora) jest na płycie.

P.S. w załączniku manual do Twojej płyty. Na stronie 24 zaznaczone masz piny opisane jako JP1 - one odpowiadają za resetowanie ustawień bios.
    zielona co zrobić
    Level 8  
    Tak dokładnie to jest ta płyta główna..Teraz pytanie co mogłabym jeszcze zrobić,zasilacz ten mocniekszy podłączałam już wczoraj i było bez zmian więc możliwe że to nie zasilacz padł. A może zamienić płyte główną bo mam jeszcze taką: MS-6747 VER: 1 nadawała by się ?

Zauważyłam dalszą część posta,zaraz zrobie ten test z RAMEM a poodpinać karte graficzną albo coś innego? Jestem noga w tych sprawach ale warto napisać wszelkie opcje,co mogłabym jeszcze zrobić a ja przytargam kogoś kto to bardziej ogarnie.
    kitor
    Level 34  
    Kości DDR2 nie da się włożyć do slotu DDR1 bez użycia siły - porównaj kości, mają nacięcie w innym miejscu - jeśli wcisnąłeś to albo wygiąłeś kość, albo zniszczyłeś złącze w płycie. Obstawiam na uszkodzoną płytę, jeśli nic więcej nie poszło.
    ŁukiSzczecin
    Level 26  
    zielona co zrobić wrote:
    MS-6747 VER: 1

Niestety ta płyta jest pod procesory intela - jeśli posiadasz ją wraz z procesorem to oczywiście możesz ją podłączyć - bo procesor z tej K7VTA3 VER:6 0 nie ma prawa fizycznie wejść w złącze. Zajrzyj kilka postów wyżej - załączyłem manual do Twojej płyty i spróbuj jeszcze zresetować bios zworką - tylko odłącz kabel zasilający od zasilacza, baterię również dla pewności możesz na ten czas wyciągnąć.

P.S sprawdź też czy głośniczek jest prawidłowo podłączony - manual, strona 24 złącze opisane jako SPK1
    zielona co zrobić
    Level 8  
    Dzięki za uświadomienie z tymi pinami,zabieram się za czytanie jak dokładnie to zrobić patrząc na strone producenta.Odłącze kabel i baterie też wyciągne.

kitor- porównywałam i są takie same,wejścia mają identyczne a więc nie robiłam nic na siłę.
    ŁukiSzczecin
    Level 26  
    zielona co zrobić wrote:
    kitor- porównywałam i są takie same,wejścia mają identyczne a więc nie robiłam nic na siłę.

Jeśli masz w płycie złącze DDR a pamięć którą montowałaś to DDR2 to nie jest możliwa (fizycznie) prawidłowa instalacja takiej pamięci. Dla zobrazowania:

Wpięcie złej pamięci RAM-czarny obraz,spalona płyta główna?
    zielona co zrobić
    Level 8  
    Wiem o co chodzi ale przykładając moją starą pamięc do tej którą dostałam widzę że wnęka jest w tym samym miejscu ,są tak samo wycięte tyle że ta którą dostałam jest mniejsza a moja więkrza (czyt wyższa)
    ŁukiSzczecin
    Level 26  
    zielona co zrobić wrote:
    ale przykładając moją starą pamięc do tej którą dostałam widzę że wnęka jest w tym samym miejscu

Nacięcie jest minimalnie przesunięte. Kiedyś "na śpiocha" znajomy wpadł sprawdzić u mnie swoją pamięć DDR2 a posiadałem płytę DDR. Pamięć wydaje się wchodzić na miejsce, jednak poszedł dymek, po dokładniejszych oględzinach okazało się że jednak pamięć nie "wskoczyła" prawidłowo na miejsce właśnie przez różnicę tych nacięć, ponadto popatrz na piny pamięci DDR i DDR2 - są nieco inaczej rozmieszczone.

P.S Speaker (głośniczek) prawidłowo podłączony w złącze SPK1?
    safbot1st
    Level 43  
    Wygląda na to, że mimo braku empirycznych doznań po włożeniu nieodpowiedniej kości RAM, udało wam się wspólnie spalić płytę główną i być może procesor.
    Sprawdzcie procesor na innej płycie, która go obsługuje.
    Jak wrócę z bazaru wkminię się jaki sprzet macie tam na stanie i co można jeszcze z tego złożyć.
    zielona co zrobić
    Level 8  
    dobra teraz staram się uruchomić tego drugiego grata (minejsze zło) ponieważ on chodził tylko wyskakuje komunikat: DISC FAILURE,INSERT SYSTEM DISC AND PRESS ENTER. Zaraz kminie windowsa i bede wgrywac bo kiedys tak zrobilam i szedł tylko później znow to samo się stało. Z mojego starego kompa wyciągnełam napęd CD,dysk twardy i karte graficzną bo była podobna a tamta zauważyłam że odrazu robi się gorąca. Zobaczymy czy to pomoże,teraz czytam coś o tym komunikacie. Dzięki wielkie za każdą pomoc,będe w niedalekiej przyszłości musiała kupić jakiś komputer ale do tego czasu mógłby jeszcze któryś z nich pośmigać :)
    ŁukiSzczecin
    Level 26  
    zielona co zrobić wrote:
    Zobaczymy czy to pomoże,teraz czytam coś o tym komunikacie.

Bios widoczny w dysku? Może dotyczyć to zarówno braku systemu operacyjnego jak i nie wykrytego dysku.

safbot1st wrote:
    Miałeś na myśli czy dysk jest widoczny w biosie

Przepraszam, trochę dziś zamieszania mam oczywiście chodziło o widoczność dysku w biosie komputerka ;)
    safbot1st
    Level 43  
    ŁukiSzczecin wrote:
    Bios widoczny w dysku?
    Miałeś na myśli czy dysk jest widoczny w biosie :D @Zielona co robić: dobrze prawi - na początek musi wykryć dysk twardy.
    zielona co zrobić
    Level 8  
    To znowu ja,po dwóch dniach grzebania non stop zrobiłam to :) Oczywiście nie naprawiłam mojego starego komputera bo pewnie płyta padła ,lecz tego drugiego który miał problem DISC FAILURE... Wpięłam inny dysk taki który miał zworkę noi zainstalowałam Windowsa. Było z tym trochę problemów bo na początku nie czytało mi dysku i musiałabym zintegrować sterowniki Windowsa (tak wyczytałam,lub może dysk był zepsuty) Po przełożeniu dysku na mniejszy działa :) Wiele się nauczyłam,co prawda nie rozwiązałam problemu z tematu lecz myślę że to ta nieszczęsna płyta..Dzięki wszystkim za odpowiedzi! Zobaczymy ile pohula bo miałam z nim kiedyś trochę przeżyć.Pozdrawiam.
    ŁukiSzczecin
    Level 26  
    A jak masz zworkę na tamtym dysku ustawioną? Jeśli jest sam na taśmie to ustawiasz zworkę w pozycję Master. Jeśli jest na jednej taśmie z np. napędem czy innym dyskiem, to to drugie urządzenie musi mieć zworkę ustawioną na Slave aby się "nie gryzły", i o ile jest sprawny to bez problemu zainstalujesz na nim system.

Jeśli natomiast chcesz wykorzystać go tylko jako taki "magazyn danych" czyli dysk na Twoje zdjęcia, filmy, muzykę itp to wystarczy podłączyć go na tą samą taśmę co dysk z systemem, z tym że wtedy ustawiasz w nim zworkę na Slave

P.S. oczywiście jeśli to dysk SATA a Windows 2000/XP to sterowniki takiego dysku należy zintegrować z instalką systemu bądź "dorzucić" podczas instalacji na osobnej dyskietce.

A z tamtą płytą bym jeszcze powalczył - masz ją już pewnie wyjętą z obudowy, poczyściłbym z kurzu, obejrzał dokładnie wszystkie elementy na płycie - szczególnie okolice procesora i pamięci. Jesli będzie widoczne uszkodzenie, to zwykle uszkodzony element wystarczy wymienić, a jeśli nie będzie widocznych uszkodzeń to próbowałbym jeszcze to uruchomić - powyżej podawane było trochę kombinacji więc jest co sprawdzać, śmiało można to zrobić mając płytę "na podłodze" nie musi to wszystko być w obudowie ;)
    zielona co zrobić
    Level 8  
    W komputerze który mi już działa mam jeden dysk ata i zworka jest ustawiona na master Wpięcie złej pamięci RAM-czarny obraz,spalona płyta główna? upewniając się czy jest połączona z napędem (nie jest z niczym połączona więc nie ma się co gryźć) dotykając taśmy komputer znów odmówił posłuszeństwa poprzez ten sam komunikat: DISC FAILURE.. Po dociśnięciu tych taśm poruszaniu komputer normalnie się odpalił. W takim wypadku pasowałoby wymienić te taśmy? Dysk chyba jest sprawny skoro komputer po przeinstalowaniu ładnie śmiga :)
  • Helpful post
    ŁukiSzczecin
    Level 26  
    zielona co zrobić wrote:
    W takim wypadku pasowałoby wymienić te taśmy?

Dokładnie, ewentualnie sprawdzić czy nie znika napięcie na wtyku molex podłączonym do dysku - ten przewód od zasilacza z dwoma czarnymi, żóltym i czerwonym przewodem. Przy starym zasilaczu może być zruszony ten kabel ;)