Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Osprzęt kablowy
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Świadectwo kwalifikacyjne, obsługa i montaż- co można robić?

fasolabean 13 Maj 2009 10:42 476837 246
 • #181
  wd40
  Poziom 21  
  Niezbyt rozumiem Twoje pytanie.
  Jeżeli chodzi o moc to do 20KW mając instrukcję możesz obsługiwać dowolne urządzenia. Powyżej tej mocy trzeba mieć uprawnienia - i jeżeli chodzi Ci o uprawnienia elektroenergetyczne to uzależnione są one od napięcia a nie mocy. Podzielone są ona na napięcie do 1kV, czyli najprościej biorąc dla urzadzeń i instalacji o napięciu 230/400 V oraz "powyżej 1kV". W uprawnieniach w uwagach może być to jednak ograniczone do np. 6KV, 15KV, 20KV, 110KV lub "bez ograniczeń".
  Uprawnienia takie można zdobyć jedynie zdając egzamin - w Twoim przypadku chyba przydałby się co najmniej 1 kurs.
  Komisje egzaminacyjne najprościej znaleźć w SEPie - poszukaj na www.sep.com.pl
 • Osprzęt kablowy
 • #182
  anathemka
  Poziom 2  
  polskich uprawnień potrzebuje mój mąż, więc przepraszam za moją ignorancję ale faktycznie w tych sprawach jestem kompletnym matołem
  od kilku lat mieszkamy za granicą teraz okazało się że mąż potrzebuje polskich uprawnień więc staram się dowiedzieć jak można to zrobić mając stodunkowo mało czasu (będziemy w polsce tylko 3 tygodnie)

  Dodano po 37 [minuty]:

  wd40: w związku z Twoimi podejrzeniami wyjaśniam, że nie mam zamiaru "załatwiać uprawnień na lewo", bo mój mąż potrzebuje prawdziwych, możliwych do potwierdzenia. interesuje mnie jak w 3 tygodnie załatwić egzamin w małopolsce, a uwierz strona sep-u nie dostarcza żadnych informacji o terminach itp
 • #183
  robert_sz
  Poziom 15  
  Zadzwoń do najbliższego oddziału SEP, numery znajdziesz na ich stronie.
  Ewentualnie skorzystaj z innych linków, Kraków, Bielsko-Biała, Katowice, Gliwice, Tarnów... i szukaj (dzwoń) gdzie jest najbliższy egzamin.
  Jeśli jest mu to potrzebne do szczęścia to pokona nawet i 200km i zda.

  Najczęściej ośrodki organizują kursy jednodniowe i na koniec dnia jest egzamin. Egzamin który mało kto oblewa ;)
  Niestety nie wiem jak z odbiorem, ja niedawno odnawiałem i czekałem na wydrukowany papierek 2 tygodnie, aż przyszedł pocztą.

  Mąż musi wiedzieć dokładnie CO CHCE MIEĆ, jakie uprawnienia są mu potrzebne?
 • #184
  anathemka
  Poziom 2  
  potrzebne mu są tylko najbardziej podstawoe uprawnienia elektryka, potwierdzenie wcześniejszych kwalifikacji, bo tutejsze ma
 • #185
  wd40
  Poziom 21  
  Jak posiada papiery unijne to polskie nie są mu potrzebne. A jak ZE nie chce ich uznawać to skargę do URE.
  Pierwsze słyszę, że kurs SEP trwa 1 dzień! Tak jest w prywatnych firmach ale nie SEPie - egzaminu SEPowskiego wiele osób nie zdaje.
  Natomiast, jeżeli ktoś się zna na elektryce to lepiej odbyć kurs i egazmin w SEPie - w wielu przetargach konieczne jest posiadanie oprócz uprawnień, także odbycie kursu.
 • #186
  anathemka
  Poziom 2  
  tak się składa, że aby uzyskać kartę JIB z pełnymi uprawnieniami elektrycznymi oprócz tutejszych uprawnień mąż musi mieć polskie.
  z tego, co się do tej pory dowiedziałam da się to zrobić w 6 dni (z kursem) ale uzyskanie jakichkolwiek informacji od panów z SEPu graniczy z cudem :/

  Dlaczego szanowna koleżanka zdanie zaczyna z małej litery?
  Proszę poprawić i kontrolować klawisz Caps Lock
  [Akrzy]
 • Osprzęt kablowy
 • #187
  robert_sz
  Poziom 15  
  wd40 napisał:
  Pierwsze słyszę, że kurs SEP trwa 1 dzień! Tak jest w prywatnych firmach ale nie SEPie - egzaminu SEPowskiego wiele osób nie zdaje.

  Kurs trwa 8-9 godzin i jest zakończony egzaminem, czy to będzie 3dni x 3 godziny, czy 2dni x 4 godziny, czy 1 dzień x 8 godzin. Jaka to różnica dla elektryka, który już pracuje w zawodzie? Czym się różnią uprawnienia wydane przez prywatną firmę od uprawnień wydanych przez SEP?

  wd40 napisał:
  Natomiast, jeżeli ktoś się zna na elektryce to lepiej odbyć kurs i egazmin w SEPie - w wielu przetargach konieczne jest posiadanie oprócz uprawnień, także odbycie kursu.

  Czy mógłbyś rozwinąć tą myśl, o jakie przetargi Ci chodzi? Może mi jakieś zlecenia uciekają sprzed nosa ;)

  Do autorki tematu, firma w której pracuje zleca szkolenia BHP firmie TAR BONUS z Tarnowa. W ich ulotce jest informacja, że mają w swojej ofercie kursy i egzaminy SEP. Może bliżej Ci będzie do nich? Tak sobie myśle, że może Urząd Pracy organizuje taki kurs dla bezrobotnych i za odpłatnością mógłby się wkręcić na takie szkolenie.

  U mnie w zakładzie, z racji zatrudniania kilkuset elektryków i elektroników powołuje się komisję na terenie zakładu. Trwa to dokładnie 1 dzień dla grupy 25 osobowej. Nie oblewa nikt, zapewne z racji zajmowania się prądem na codzień. Ale też nie słyszałem, żeby oblewali bezrobotnych piekarzy którzy są kierowani z Urzędów Pracy.
  Oblewani są najczęściej pomiarowcy, ale to się bierze z polityki dbania o dostęp do koryta obfitości.
 • #188
  wd40
  Poziom 21  
  Tutaj jest link do wszystkich oddziałów SEP:http://www.sep.com.pl/oddzialy.html
  Można sobie wybrać najbliższy oddział i dowiedzieć się o terminy.

  A co do kursów to proszę nie mylić kursów organizowanych przez SEP czyli Stowarzyszenie Energetyków Polskich z pseudokursami komercyjnych firm biorącymi kasę za zdanie egzaminu a nie wiedzę, które swoje usługi określają zdrobniale jako kurs SEP. Ja na swoim świadectwie mam 50h, co odpowiadałoby temu, co uslyszała Pani anathema w SEPie - 6 dni.

  Robert_sz a który oddział SEP organizuje kurs 8-io godzinny?

  Kurs, egzamin i uprawnienia SEP to tylko nazwy potoczne biorące się z tego, iż w zamierzchłych czasach monopol na wydawanie świadectw kwalifikacyjnych miało SEP.

  A do pracy energetykowi jest potrzebne "świadectwo kwalifikacyjne uprawniające do zajmowania się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci na stanowisku eksploatacji/dozoru" - potocznie zwane właśnie uprawnieniami SEP.

  Takie świadectwo wydają komisje kwalifikacyjne, które nie muszą być z SEP - na 99% takie komisje istnieją w każdym OSD, elektro(ciepło)wni i kopalni.

  A co do zasadności odbywania kursów - jak inwestor (zwłaszcza państwowy) chce ograniczyć (wybrać swojaka) liczbę przystępujących do przetargu to właśnie zastrzega konieczność odbycia kursu w SEP. W dużych miastach to nie działa bo dostęp do takich kursów jest łatwy, ale w małych gminach najczęściej małe firemki instalacyjne odpadają pomimo posiadanego doświadczenia. Ktoś, kto pracuje w firmie, gdzie jest kilkuset elektryków tego nie odczuwa - bo taka firma jest najczęściej w dużym mieście, przynajmniej 1-a osoba ma taki kurs i najczęściej to właśnie takie duże firmy "po znajomości" wprowadzają ograniczenia aby wybić płotki z dobrymi cenami.
 • #189
  droszi
  Poziom 10  
  Prześledziłem cały wątek od początku i zebrało mi się na opinie i na pare pytań - hmmmm chyba jednak ciężko z tego coś wywnioskować.

  moje pytanie brzmi

  jaka różnica jest między uprawnieniami zdobytymi
  w SEP a w prywatnej firmie robiącej takie szkolenie lub NOT
  klasy E i D z pomiarami biorąc pod uwagę moc prawną a nie przebieg kursu i egzaminu ????
  muszę zrobić takie uprawnienia i nie czekam na opinię - mijasz się z powołaniem, najpierw szkoła zawodowa itd. życie mi kreuje inny scenariusz a ja muszę mieć E i D i tak już musi być

  prosiłbym też kogoś o wypisanie dokładnie co mogę robić mając takie uprawnienia - nie interesowało mnie to bo ja nic nie będę robił bo nie jest to moja brocha, ja mam mieć tylko te papiery ale wole wiedzieć co mi wolno a czego nie
 • #190
  wd40
  Poziom 21  
  Pod względem prawnym nie ma różnicy.

  Jak się ma pojęcie o energetyce to pod żadnym względem nie ma różnicy.
  Jak się nie ma pojęcia i np. trzeba zdobyć uprawnienia do obsługi silnika o mocy 30KW we młynie to lepszy jest kurs SEP.

  Jak się chce pierwszy raz zrobić pomiary to też warto w SEPie, no chyba, że same 80-o letnie dziadki prowadzą.

  Jak nie będziesz robił w elektrce to po co Ci E - wystarczy D, inni zrobią co trzeba.
 • #191
  tolu77
  Poziom 2  
  Witam, to może i ja zabiorę głos ;)
  dziwi mnie opinia, że jak nie w SEPie to pewnie zdawalność jest 100% niestety u mnie w Ośrodku zdawalność jest o wiele niższa, ponieważ nikt nie wyda komuś zaświadczenia (czyt. nie będzie nadstawiać swego karku za czyjąś niewiedzę) za niewiedze.
  Wiedza Członków Komisji czy SEPowskiej czy innej Komisji musi być taka sama.
  Egzaminy przeprowadza każda Komisja Kwalifikacyjna powołana przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.

  Zazwyczaj tam gdzie istnieje taka Komisja są również prowadzone szkolenia.
 • #192
  sylwekz
  Poziom 9  
  Skończyłem studia magisterskie - elektronika. Chciałbym w przyszłości zając sie wykonastwenem i projektowaniem instalacji. Wiem ze ten proces jest długotrwały. Moze ktoś mi powie jakie do tego potrzebne sąpopiery i etap ich pozyskiwania.
  Pozdrawiam
 • #193
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #194
  iq84
  Poziom 13  
  G1 -E nie opłaca się robić tych uprawnień nigdzie ich nie wykorzystasz sam wiem z doświadczenia , jeśli robić uprawnienia SEP to na wyższe napięcia i na pomiary ale do 1kV nie opłaca się, bo nie zarobisz na tym , zresztą jak masz takie uprawnienia G1-E lub ich nie masz ,a robisz instalacje to i tak musi je odebrać ktoś z wyższymi uprawnieniami ,więc ty wykonujesz a ktoś sprawdza i podpisuje jeśli jest źle to do poprawy bo ci nie podpisze, nie ma sensu robić uprawnień G1-E tym bardziej płacić za ponowny kurs i egzamin , bo te uprawnienia są tylko na 5 lat i tu co pisali o tym że jest to przepis nie zgodny z przepisami UE to nasza wewnętrzna sprawa jeśli ktoś chce mieć bezterminowe uprawnienia elektryczne ale zagraniczne to może zdawać gdzieś za granicą gdzie są bezterminowe. Moje uprawnienia kończą się na drugi rok i nie będę ich odnawiał bo i tak nie wykorzystam tych uprawnień ,a jeśli będę musiał coś podłączyć to podłączę bo mam wykształcenie elektryczne , jeśli czegoś nie będę wiedział ( bo nic na pamięć nie robię, tym bardziej elektryk)to sprawdzę sobie w internecie Google na specjalistycznych stronach poszukam w sklepach elektrycznych w broszurach itp i zrobi się poprawnie. Co dają uprawnienia SEP G1-e lub d ważne tylko dla firm jeśli cie wyślą na kurs a ty zdobędziesz te uprawnienia żeby firma miała podkładkę że możesz robić przy instalacjach itp, a czy możesz się pomylić i zrobić coś źle co może być zagrożeniem dla innych?... możesz , i co wtedy za to grozi? jakaś kara , jeśli nie widać twojego podpisu albo widać , pod tym co zrobiłeś? na pewno może być odpowiedzialność karna jeśli ktoś na tym ucierpi , a czy ktoś bez uprawnień jeśli zrobi jakaś instalacje przez którą też ktoś na tym ucierpi będzie miał tę samą karę? właśnie tego nie wiem ale podejrzewam że odpowiedzialność karna też by była więc czy z uprawnieniami czy bez uprawnień nikt się nie wywinie od odpowiedzialności.W tym wszystkim najważniejsze jest bezpieczeństwo twoje i użytkowników i czy masz uprawnienia czy nie musisz się trzymać zasad które znasz jeśli masz pojęcie na temat zagrożeń związanych z porażeniem i pożarem i ich zapobieganiem . Jeśli nie masz o tym pojęcia nie zabieraj się za to. Uprawnienia SEP czy ich brak nikogo nie usprawiedliwiają od nie wiedzy.

  P.S to miał być nowy temat ale ograniczenia spowodowane małą ilością punktów zablokowały mój temat więc go umieszczam w tym poście.
 • #195
  akexander_m
  Poziom 15  
  Korzystając z okazji mam pytanie do znawców tematu. Moje zajęcie polega na dopuszczeniu maszyny do eksploatacji po naprawie lub remoncie, oraz badania okresowe (spawarka, zgrzewarka, elektronarzędzia itp) zakończone protokołem. Posiadam uprawnienia E z pomiarami. Czy te uprawnienia mnie do tego uprawniają??
 • #196
  czekista
  Poziom 9  
  Witam. Zadałeś bardzo dobre pytanie. Też jestem zainteresowany odpowiedzią. Od jakiegoś czasu czytam sobie forum. Dzisiaj zdałem egzamin na E + pomiary. Z ciekawości czytałem sobie w materiałach kursu o badaniach urządzeń. Bo oczywiście na kursie ta sprawa nie byłą poruszana. Dowiedziałem się że są słupy przelotowe, transformatory bardzo wysokiego napięcia, jak i na czym mają stać akumulatory w akumulatorni i że w instalacjach to tylko uprawnienia budowlane + D. Wszyscy uparli się na budownictwo. A jak to jest z elektronarzędziami nikt nic nie mówi. Czy na przykład łóżko do opalania w solarium ma mieć, tak jak samochód przegląd, kwit z wypisanymi datami badań. Bo spokojne może opalić na bardzo głęboki brąz bez uruchamiania różnicówki. Albo krajalnica w mięsnym. O przedłużaczu u fryzjera albo lampie przenośnej w warsztacie samochodowym przez grzeczność nie wspomnę. Są jakieś uregulowania czy ich nie ma. Wie ktoś? Pokornie pytam.
 • #197
  wd40
  Poziom 21  
  E uprawniają Cię do zrobienia pomiarów, ale protokół podpisuje gość z D.
 • #198
  czekista
  Poziom 9  
  Dzięki. A gdzie można o tym przeczytać dokładniej? Bo coś mi nie bardzo pasuje osoba z D do suszarki u fryzjera. W jednym z podręczników jest wzór karty przyjęcia urządzenia do naprawy. Jest kto zlecił ( Malinowski a nie elektrownia atomowa). Jest kto naprawił i robił pomiary. Są powpisywane wartości zmierzonych parametrów. Żadnych numerów uprawnień, grup itp. Jest rubryka " sprawdził ". Znowu bez numerów, legitymacji, uprawnień. To może być księgowa. Jestem w stanie zrozumieć że jak jest naprawa turbogeneratora w elektrowni atomowej to wystąpi w niej polecający, dozorujący itd. Bo tam jest co sprawdzać. Wiec jeśli możesz to podaj gdzie szukać konkretnych przepisów do suszarki albo wiertarki.
 • #199
  wd40
  Poziom 21  
  Za bezpieczeństwo użytkowania suszarki i wiertarki odpowiada osoba sprawdzająca ją i podpisująca protokół, czyli przynajmniej osoba z D. Jak jesteś kierownikiem przedsiębiorstwa to zlecasz badania elektrykowi z uprawnieniami i w przypadku wypadku umywasz ręce a odpowiada elektryk. Jak jesteś elektrykiem i zrobiłeś badania, po których zdażył się wypadek to przed sądem stajesz Ty. Z tego powodu trzeba mieć odpowiednie kwalifikacje. Trzeba wiedzieć jak się robi pomiary, czym, kiedy, jakich błędów nie popełnić, jak obrobić odczytane dane i jak je zinterpretować, wreszcie sporządzić odpowiedni protokół.
 • #200
  czekista
  Poziom 9  
  Dziękuję za szybką odpowiedź. Widać że jesteś w temacie. Interpretacja jaką przedstawiłeś musi być czymś poparta. Napisz proszę skąd masz informacje na których się oparłeś. Z urodzenia jestem niedowiarkiem, chciałbym to sprawdzić. Zwłaszcza że mam wątpliwości nie tylko w tej kwestii. W poradniku szkoleniowym wydanym przez Centralny Ośrodek Szkolenia i Wydawnictw SEP, czyli przez instytucję w której pracują tacy co się na prawdę znają, a przynajmniej powinni się znać. Jest wzór protokołu badania skuteczności ochrony przeciwporażeniowej. W miejscu gdzie ma być podpis robiącego pomiary jest jedna rubryka. Na podpis i podanie numeru świadectwa. W innym wzorze druku na badanie uziemienia ochronnego są rubryki na dwa podpisy osób wykonujących pomiary i miejsce na podpis kierownika. Przy podpisie kierownika nie ma miejsca na numer świadectwa. Czyli z druku wynika że może to być kierownik administracyjny po liceum plastycznym. Jestem "techniczny" od trzydziestu lat z ogonkiem. W technice wszystko musi być poukładane jak w pudełeczku. Inaczej nic by nie działało. Nie ma w niej miejsca na swobodne interpretacje. Napisz proszę który akt prawny przywołuje w swojej treści obowiązek stosowania konkretnej procedury, opisanej w jakiejś konkretnej normie, przy badaniu lokówek i wentylatorków stołowych. Bez takiej informacji to co napisałeś jest nic nie warte. To tak jak ja bym komuś powiedział ze w promieniu do 2,5 kilometra od miejsca zamieszkania nie trzeba mieć prawa jazdy żeby jeździć samochodem po drogach publicznych. Uwierzył byś w taki tekst od razu, czy chciałbyś jakąś podstawę prawną?
 • #201
  bonanza
  Spec od Falowników
  Za przestrzeganie przepisów BHP w miejscu pracy odpowiada "kierownik zakładu pracy" czy jak on się teraz się w kapitaliźmie nazywa. A ręce to sobie może umyć przed jedzeniem. Oczywiście jeśli polecił wykonać elektrykowi pomiary, a elektryk ten miał stosowne kwalifikacje, to i on nie będzie bez winy. Jeśli zaś pomiary zlecono zrobić portierowi, to portier nadal za nic nie odpowiada - nie był świadomy.
  Narzędzia ręczne u fryzjera - bez przesady! W instrukcji jest napisane, że przy uszkodzeniu sznura lub nienormalnej pracy oddać do naprawy i za to odpowiada fryzjer, nie trzeba do tego żadnych formularzy. Na pewno w salonie kosmetycznym nie będzie pracować facet z uprawnieniami D i E tylko po to, żeby sprawdzać sznury od lokówek.
 • #202
  czekista
  Poziom 9  
  W przyszłym tygodniu odwiedzę znajomego w PIPie. Dopytam co oni na to. Na razie po tym co znalazłem w necie jestem na 99,9 % przekonany że istnieje obowiązek kontroli elektronarzędzi w określonych odstępach czasu. Na innym forum toczyła się taka sama dyskusja. Doszli do wniosku że na takie pomiary potrzebne jest minimum E+pomiary. Nie stwierdzili konieczności istnienia bytu typu D w procesie zarabiania pieniędzy. Dyskusja toczyła się w oparciu o obowiązujące prawo. Oparli się na przepisach lub ich braku oraz na normach.
 • #203
  Akrzy74
  Poziom 39  
  czekista napisał:
  Cytat:
  Na razie po tym co znalazłem w necie jestem na 99,9 % przekonany że istnieje obowiązek kontroli elektronarzędzi w określonych odstępach czasu.

  Ja jestem pewien w 100%. :)
  Cytat:
  Doszli do wniosku że na takie pomiary potrzebne jest minimum E+pomiary

  Tego, też jestem pewien. :)
 • #204
  wd40
  Poziom 21  
  Czekista jesteś strasznym leniem!
  Art 215 i 218 KP na początek
  Art 62 PB powinien rozwiać wątpliwości co do kwalifikacji D
  Par 6 pkt Rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad stwierdzania posiadania kwalifikacji przez osoby zajmujące się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci
  - kompetencje do kwalifikacji E i D
 • #205
  akexander_m
  Poziom 15  
  Kolego Czekista jakbyś miał jakieś konkrety z PIP-u to byłbym wdzięczny. Mam ten sam problem, kwity mam E i potrzebuję robić przeglądy elektronarzędzi.
 • #206
  czekista
  Poziom 9  
  To może zrobimy tak. Ja zasięgnę języka u siebie. A może Ty tak z biegu wstąpisz do pipu u siebie. Powiesz na przykład ze masz małą firmę remontową. Do tej pory pracowałeś sam ale masz dużo zleceń i musisz zatrudnić z dwie osoby. Porównamy wtedy co powiedzą po znajomości a co petentowi. Będzie ciekawe doświadczenie.
 • #207
  kuba84kuba
  Poziom 1  
  witam mam takie małe aczkolwiek dla mnie ważne pytanie.
  Pracuje w zawodzie ponad 3i pół roku nie licząc okresu letniego podczas szkoły zsz i technikum jestem z wykształcenia technikiem elektrykiem czy jakoś tak :) przechodząc do konkretów:
  Chciałbym uzyskać uprawnienia budowlane (ponieważ myślę o własnej firmie) ale studiuje inny kierunek niż elektrotechnike (gospodarkę przestrzenną ), jest może jakaś możliwos aby te uprawnienia jakoś zdobyć ,niewiem jakiś kurs dodatkowy w końcu będę już inż.
  Zjaką kolwiek pomoc bardzo dziękuje
 • #209
  k.marcin
  Poziom 18  
  Ten wątek jest tak zagmatwany że już sam nie wiem co z czym..
  Moje pytanie.
  Instalacja systemów niskonapięciowych :
  1. Sieci komputerowe
  2. Systemy dozoru, w tym cctv, alarmy, domofony itp itd.
  3. Instalacje elektryczne w domu - rozdzielnia, swiatło, kontakt, podlaczenie automatyki do instalacji c.o., bram itp.

  Czy do tego wystarczy E + pomiary?

  Wydaje mi się że tak, lecz przy budowie domu i wykonaniu przezemnie instalacji elektrycznej w całym budynku musi to odebrać koleś z D lub jakaś firma zajmująca się odbiorem instalacji elektr.

  Dobrze myślę?

  Drugie pytanie, ponieważ wątek jest długi i zaczął się dawno temu, to na dzień dzisiejszy koszt E+ pomiary, z egzaminem i bez, i czy można zrobić to w zewnętrznej firmie czy koniecznie w SEP?

  Wybaczcie ale po przeczytaniu całego pstu mam mętlik w głowie, a znajomi też mówią coś innego. Usłyszałem że jakaś firma daje kurs + egzamin który uprawnia do odbiorów , dozoru i montażu instalacji do 25KV za niecałe 1k pln
 • #210
  bonanza
  Spec od Falowników
  Egzamin to kosztuje ustawowo chyba 20% najniższej krajowej, na kursy są ceny umowne, ale nie musisz się uczyć - musisz wiedzieć, więc możesz podejść bez kursu, w dowolnej komisji zarejestrowanej przez URE. Wydaje się, że możesz robić, to co planujesz, mając E grupa 1 na instalacje i automatykę. Przy instalacjach sterowania CO małej mocy, jeśli nie jesteś głównym wykonawcą ogrzewania, to kwalifikacje "palacza" (cieplne - grupa chyba 2) raczej nie są konieczne.