Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Świadectwo kwalifikacyjne, obsługa i montaż- co można robić?

fasolabean 12 Gru 2009 19:25 476099 246
    k.marcin
    Poziom 18  
    dziekuje za odpowiedz, pozostaje mi poszukac egzaminatorów w okolicy N. Tomyśla lub w Poznaniu.

Pozdrawiam!
  • Computer Controls
    Marcin Reclik
    Poziom 9  
    bonanza napisał:
    Egzamin to kosztuje ustawowo chyba 20% najniższej krajowej

dokładniej 10% najniższej krajowej
    retrofood
    Moderator
    Marcin Reclik napisał:
    bonanza napisał:
    Egzamin to kosztuje ustawowo chyba 20% najniższej krajowej

dokładniej 10% najniższej krajowej

Rozumiem pomyłkę, bo jak się jednocześnie zdaje E i D, to w sumie wychodzi 20% :D
    bonanza
    Spec od Falowników
    Albo jak się podchodzi 2 razy. :rofl:
    rrkusz
    Poziom 18  
    Przeczytałem cały temat i jeszcze paru rzeczy nie rozumiem.
    Prowadzę firmę jednoosobową i chciał bym uzbrajać domki jedno rodzinne w instalacje elektryczne.

Aby wykonywać takie instalacje rozumiem że muszę posiadać uprawnienia SEP Grupa 1 E do 1kV
    Żeby wystawiać dokumenty że jest wszystko w porządku muszę mieć uprawnienia G1 D + pomiar czy dobrze myślę ?

(Czy potrzebuję dodatkowej osoby do odbioru czy po prostu E + D daje mi taką możliwość) ?

Kurs + egz na E to kosz około 390 zł czy jeśli chciał bym również pomiary to jest dodatkowy kurs ? jeśli tak to jaka jest jego cena ?
    retrofood
    Moderator
    rrkusz napisał:
    Przeczytałem cały temat i jeszcze paru rzeczy nie rozumiem.
    Prowadzę firmę jednoosobową i chciał bym uzbrajać domki jedno rodzinne w instalacje elektryczne.

Aby wykonywać takie instalacje rozumiem że muszę posiadać uprawnienia SEP Grupa 1 E do 1kV
    Żeby wystawiać dokumenty że jest wszystko w porządku muszę mieć uprawnienia G1 D + pomiar czy dobrze myślę ?

(Czy potrzebuję dodatkowej osoby do odbioru czy po prostu E + D daje mi taką możliwość) ?

Kurs + egz na E to kosz około 390 zł czy jeśli chciał bym również pomiary to jest dodatkowy kurs ? jeśli tak to jaka jest jego cena ?

1. Wykonawstwo - tak, potrzebne jest E do 1 kV.
    2. Do pomiarów potrzebne jest E pomiary i D pomiary. Może to być jedna osoba, ale pomiary przeprowadza się w dwie osoby. Ta druga osoba musi posiadać przeszkolenie w zakresie co najmniej odpowiedniego bhp.
    3. Kursy, to jest wolna działalność gospodarcza. I tu może być bardzo różnie.
    rrkusz
    Poziom 18  
    Czyli jeśli się dokona pomiarów w dwie osoby wszystko będzie ok i posiada się wszystkie te uprawnienia to wystarczy wystawić odpowiedni dokument i instalacja jest gotowa.
    wd40
    Poziom 21  
    retrofood napisał:

2. Do pomiarów potrzebne jest E pomiary i D pomiary. Może to być jedna osoba, ale pomiary przeprowadza się w dwie osoby. Ta druga osoba musi posiadać przeszkolenie w zakresie co najmniej odpowiedniego bhp.

Moim zdaniem wystarczy 1 osoba z D i E.
    Przepisy BHP dotyczą zapewnienia bezpieczeństwa osobom zatrudnionym, a jeżeli ktoś jest sam sobie szefem to go nie dotyczą.
  • Computer Controls
    retrofood
    Moderator
    wd40 napisał:
    retrofood napisał:

Moim zdaniem wystarczy 1 osoba z D i E.
    Przepisy BHP dotyczą zapewnienia bezpieczeństwa osobom zatrudnionym, a jeżeli ktoś jest sam sobie szefem to go nie dotyczą.

Proszę Kolegę o zapoznanie się z:
    Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 17 września 1999 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy urządzeniach i instalacjach energetycznych
    Dz.U. 1999 nr 80 poz. 912
    a potem podyskutujemy.
    bonanza
    Spec od Falowników
    § 1. Rozporządzenie określa wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy pracowników zatrudnionych przy eksploatacji urządzeń i instalacji energetycznych.

A ja nie jestem pracownikiem... :cry::D
    GBW
    Poziom 28  
    bonanza napisał:
    § 1. Rozporządzenie określa wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy pracowników zatrudnionych przy eksploatacji urządzeń i instalacji energetycznych.

A ja nie jestem pracownikiem... :cry::D

I tu się kolega myli. Rozporządzenie dotyczy BHP przy pracy, nie ważne czy pracownik, czy właściciel firmy.
    otomeko
    Poziom 15  
    retrofood napisał:

1. Wykonawstwo - tak, potrzebne jest E do 1 kV.

czy szanowni koledzy podpowiedzą gdzie można zdobyć materiały by przygotować sie do egzaminu.
    z góry dziękuję :)
    GBW
    Poziom 28  
    Na E można kupić w siedzibie SEP książki np; "Egzamin kwalfikacyjny elektryka w pytaniach i odpowiedziach " autor Władysław Orlik, lub "Nowy poradnik elektroenergetyka przemysłowego" autor Jerzy Laskowski.
    Na D wymagania są na stronie SEP.
    bonanza
    Spec od Falowników
    GBW napisał:
    I tu się kolega myli. Rozporządzenie dotyczy BHP przy pracy, nie ważne czy pracownik, czy właściciel firmy.

Więc jeśli minister ogłosi, że pracownik pracujący na mrozie ma mieć kufajkę i uszankę, to wszyscy musimy dziś je ubrać nawet idąc do kościoła - wszak dotyczy to BHP... :idea::D
    retrofood
    Moderator
    bonanza napisał:
    GBW napisał:

Więc jeśli minister ogłosi, że pracownik pracujący na mrozie ma mieć kufajkę i uszankę, to wszyscy musimy dziś je ubrać nawet idąc do kościoła - wszak dotyczy to BHP... :idea::D

Kolego, po to zdajesz egzamin na zaświadczenie kwalifikacyjne, aby tą wiedzę mieć.
    Więc zasady dotyczą po prostu wszystkich elektryków.
    A inni nie mają prawa tam nic robić.
    I Twoje porównanie jest co najmniej niestosowne.
    bonanza
    Spec od Falowników
    Ta wiedza ministra w przypadku pracy na własny rachunek jest dla mnie zaleceniem - i faktycznie pracując w niebezpiecznych miejscach (w szafach, w wilgoci itp.) staram się mieć osobę asekurującą, a czasem mówię "tego się nie da zrobić (pod napięciem)". Jednak pracownik to zawsze pracownik i nie rozszerzajmy tego pojęcia.
    Aha, a kto samodzielnemu elektrykowi na działalności ma prawo wystawić "polecenie" na pomiary? I czy będzie ono dla tego człowieka wiążące? Bo ja normalnie nic nie muszę, robię taką robotę, jaka mi pasuje...
    GBW
    Poziom 28  
    1; Rozporządzenie ministra jest prawem do obowiązkowego stosowania,to normy nie są obowiązkowe i można je traktować jako zalecenia.
    2;Omawiane rozporządzenie ma ponad 20 stron i przy danej pracy należy stosować te punkty które w danym przypadku występują.
    3; Nie ma tam pojęcia pracownika. Każda osoba pracująca przy.......... , i nie ważne czy jest pracownikiem czy właścicielem .
    4; Ci którzy nic nie muszą często kończą z tytułem; ŚWIĘTEJ PAMIĘCI. Ponieważ nie musieli np.zapiąć pasów.
    5;Zastanawia mnie czy posiadasz św.kw. D ponieważ są to podstawowe wiadomości do egzaminu?
    bonanza
    Spec od Falowników
    Gdyby nie chodziło o pracowników - napisaliby "osoby".
    Zgadzam się, że zasady bezpieczeństwa dotyczą wszystkich niezależnie od statusu zawodowego.
    Jednak przepisy pisane są przez działaczy poprzedniego systemu i mają się nijak do obecnej rzeczywistości. Kto je wyegzekwuje? Policja/milicja? Bo chyba nie Inspekcja Pracy - ona nic nie ma do "samozatrudnionych".
    retrofood
    Moderator
    bonanza napisał:
    Gdyby nie chodziło o pracowników - napisaliby "osoby".
    Zgadzam się, że zasady bezpieczeństwa dotyczą wszystkich niezależnie od statusu zawodowego.
    Jednak przepisy pisane są przez działaczy poprzedniego systemu i mają się nijak do obecnej rzeczywistości. Kto je wyegzekwuje? Policja/milicja? Bo chyba nie Inspekcja Pracy - ona nic nie ma do "samozatrudnionych".

Kolego, na tym forum namawianie do łamania prawa jest niedopuszczalne. A kwestia, czy ktoś to wyegzekwuje, przypomina radochę pijanego kierowcy, któremu wczoraj udało się uniknąć spotkania z drogówką. Jeśli przy pomiarach naruszysz to prawo i spowodujesz wypadek, to ubezpieczyciel przypomni Ci o jego brzmieniu. I być może prokurator (nie daj Boże). Tak jak temu pijanemu kierowcy, gdy jemu zdarzy się podobna przygoda.
    Temat uważam za zakończony. Dalsze bicie piany będę usuwał.
    wd40
    Poziom 21  
    W/w rozporządzenie zostało wprowadzone na podstawie kodeksu pracy, czyli dotyczy pracowników: "Na podstawie art. 23715 § 2 Kodeksu pracy zarządza się, co następuje:" - pierwszy wers
    Poza tym par. 1 wprost ogranicza jego zakres do "osób zatrudnionych"

I szanowny moderatorze oprócz zapoznania się z rozporządzeniem należy je rozumieć!

Inna kwestia to to, że przy umowie o dzieło lub zleceniu musi być ono stosowane, ale przez zleceniodawcę. Jeżeli prowadzisz samodzielnie działalność gospodarczą w zakresie pomiarów to rozporządzenie nie dotyczy takiego podmiotu.

Sprawa prosta:
    jak umowa o pracę, dzieło czy zlecenie to 2 osoby,
    jak fakturka lub rachunek to może być 1 osoba.
    retrofood
    Moderator
    wd40 napisał:

Sprawa prosta:
    jak umowa o pracę, dzieło czy zlecenie to 2 osoby,
    jak fakturka lub rachunek to może być 1 osoba.

Dziwny pogląd, który pozostawię bez komentarza.
    Paragraf 14.1 Rozporządzenia odwołuje się wyraźnie do ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, a nie słyszałem, aby ktoś miał od nich dyspensę.
    wd40
    Poziom 21  
    Rozporządzenie zostało delegowane przez kodeks pracy.
    A czego dotyczy kodeks pracy?:
    Art. 1. Kodeks pracy określa prawa i obowiązki pracowników i pracodawców.
    Art. 2.Pracownikiem jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę.
    Art. 3.Pracodawcą jest jednostka organizacyjna, choćby nie posiadała osobowości prawnej, a także osoba fizyczna, jeżeli zatrudniają one pracowników.

Jak widać Kodeks Pracy nie dotyczy wszystkich, a jedynie ma zastosowanie w przypadku powstania relacji pracownik-pracodawca. W przypadku gdy prowadzi się DG osobiście i nie zatrudnia pracowników (w żadnej formie) Kodeks Pracy nie obowiązuje, a więc i rozporzadzenie - to samo dotyczy BHP, gdyż rozporządzenie w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy również zostało delegowane przez Kodeks Pracy.

Nie namawiam oczywiście nikogo do samotnego wykonywania pomiarów, niemniej jednak prawnie nie jest ono zabronione.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    berga
    Poziom 18  
    hola, hola kol. geguś:
    Cytat:
    Wchodząc na budowę legalnie musi być podpisana umowa między inwestorem a wykonawcą. I już widać, kto staje się pracodawcą a kto pracobiorcą/pracownikiem.
    Jeszcze jakieś pytania?

Idąc dalej tym tropem zaczniesz wymagać od klienta np. znajomości zasad działania ochrony przeciwporażeniowej (jak pracodawca to może i poleceniodawca). A pytania- będą.
    Witam wszystkich.
    Po raz pierwszy zabieram głos w tym dziale, ale za to w bardzo żywotnej sprawie, towarzyszącej mi od momentu rozpoczęcia życia zawodowego, tj. uprawnień do wykonywania zawodu, bo tak ja je traktuję. Przeczytałem temat od początku, z zaciekawieniem nie powiem, ale z rozczarowaniem również. Ostatecznie brakuje mi tu prostej odpowiedzi na zadane , w końcu również proste, pytanie. Pięć lat właśnie minie jak kol. fasolabean zapytał:
    Cytat:
    Uprawnienia SEP do 1 KV + pomiary ochronne . Moze ktos wie co ten kurs w rzeczywistosci mi da...

Pięć lat to długo, na tyle długo, że fasola zdążył zapomnieć o co mu chodziło, a gdyby nawet wówczas zdobył jakieś uprawnienia, to traciły by już ważność, i należałoby pomyśleć co dalej, czyli temat nadal jest aktualny.
    Wg mnie, jeśli uzyskasz takie zaświadczenie kwalifikacyjne, to będziesz miał dokument (podobny do takiego dokumentu jakim jest prawo jazdy) świadczący, że "spełniasz wymagania kwalifikacyjne do wykonywania pracy na stanowisku eksploatacji w zakresie: obsługi, konserwacji, napraw, kontrolno-pomiarowym, montażowym dla następujących urządzeń, instalacji i sieci..." ( dokładnie właśnie tak napisane jest na 2-giej stronie u dołu świadectwa kwalifikacyjnego). Inaczej mówiąc będziesz mógł podjąć pracę, lub też ją kontynuować (jak już jesteś zatrudniony) na stanowisku elektryka.
    I dalej:
    Cytat:
    ...ale jakby ktos teraz posklejal mi to wszystko do kupy i napisal co po tym kursie bede mogl a czego nie

Ja "posklejał" bym to tak:
    -będziesz mógł obsługiwać, naprawiać, dbać o urządzenia które zostaną ci powierzone, będziesz też mógł używać mierników (A, V, W, Ω, IMI, IMU....), a także coś zamontować, o ile nic z tego co zostało powyżej ujęte w cudzysłów nie zostało wykreślone. Inaczej mówiąc, będziesz mógł wymienić spalone żarówki, cewki, bezpieczniki, odłączyć silnik spod napięcia, kłaść przewody i kable, montować tablice, zmierzyć stan izolacji kabla, zmierzyć wielkość obciążenia, dokonać kontroli okresowej wiertarki ręcznej, i wiele innych rzeczy, o których być może, uczyłeś się w szkole. I co najważniejsze otrzymasz za tę pracę stosowne wynagrodzenie. Będziesz też mógł wymienić gniazdko i wystawić za to fakturę VAT (o ile masz taką możliwość).
    -natomiast nie będziesz mógł zabudować w nowym miejscu nowego gniazdka i legalnie za to skasować, czy też podłączyć płyty indukcyjnej (podbić karty gwarancyjnej), nie wolno ci też przeprowadzać kontroli instalacji elektrycznych w obiektach budowlanych. Do tego rodzaju przedsięwzięć, niestety, potrzebne jest zaświadczenie kwalifikacyjne D.
    I to by było na tyle w kwestii "klejenia".

Natomiast teraz będzie najciekawsze. Przykładowa sprawa zabudowy nowego gniazdka wcale nie jest, przynajmniej dla mnie, taka oczywista. Bo jeśli ktoś dokona już odpowiednich pomiarów i stwierdzi spełnienie stosownych wymagań, to należy to jeszcze wnieść do dokumentacji, co bez zgody projektanta uczynić trudno. A jeżeli projektu nie ma? Czyż nie należałoby zrobić to samemu?
    Stawiam następującą tezę:
    aby zabudować i oddać do użytkowania nowe gniazdko, wymaga się (w świetle aktualne obowiązujących przepisów) od elektryka kompletu uprawnień elektrycznych tj.:
    -uprawnień SEP-owskich "E", "D" +pomiary,
    -uprawnienia budowlanych do projektowania i kierowania robotami budowlanymi w specjalności elektrycznej.
    Albo zaangażowania w to przedsięwzięcie, oprócz inwestora, jeszcze 3 osób (2 elektryków i projektanta), ale i tak w sumie posiadających ww. kwalifikacje.
    Szanowni koledzy. Proszę przytoczyć odpowiednie paragrafy i wykazać, że się mylę, lepiej abym ja był pomyleńcem niż powyższa teza prawdziwa.
    Pozdrawiam
    berga
    wd40
    Poziom 21  
    Czytaj uważnie! Dwa posty wyżej wymienione umowy zostały wrzucone do jednego wora ze zwykłą umową o pracę.
    Umowa między dwoma różnymi podmiotami (nie os. fizycznymi - najemnikami) nie jest umową o pracę.
    migol21
    Specjalista HDD Recovery
    A może by tak Ustawy ?
    ROZPORZĄDZENIE
    MINISTRA GOSPODARKI

z dnia 16 marca 1998 r.

w sprawie wymagań kwalifikacyjnych dla osób zajmujących się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci oraz trybu stwierdzania tych kwalifikacji, rodzajów instalacji i urządzeń, przy których eksploatacji wymagane jest posiadanie kwalifikacji, jednostek organizacyjnych, przy których powołuje się komisje kwalifikacyjne, oraz wysokości opłat pobieranych za sprawdzenie kwalifikacji.

(Dz. U. z dnia 15 maja 1998 r.)

USTAWA

z dnia 10 kwietnia 1997 r.

Prawo energetyczne.

(Dz. U. z dnia 4 czerwca 1997 r.)
    Kaczek69
    Poziom 10  
    Witam:)

Włączę się w ten żywiołowy temat, bo jestem bardzo zainteresowany, a mianowicie w tym tygodniu (15.04.10) mam egzamin kończący 6 tygodniowy kurs o tytule : ",, Uprawnienia kwalifikacyjne w zakresie eksploatacji i dozoru urządzeń
    elektroenergetycznych - nauka zawodu od podstaw
    "

Z pierwszych informacji, jakie otrzymaliśmy na wstępie tego kursu wynikało, że kurs kończy się egzaminem przed komisją, która przyjedzie do nas z SEP'u i będziemy mieć możliwość uzyskania (po zdaniu) uprawnień z zakresu eksploatacji urządzeń elektroenergetycznych o napięciu do 1000V. Po kilku dniach kursu z grupy 25 osób (skierowanych przez pup) okazało się, że pojęcie i ogarniecie w temacie w/w uprawnień posiada 7 osób (pracowały lub pracują przy uzbrajaniu lokali/domów, mają szkołę [jak ja technik elektronik po szkole elektrycznej] lub po prostu się interesowały i nie jest dla nich niezrozumiałe pojawienia się 400V międzyfazowego) pozostałe osoby to głównie ludzie w wieku 50lat wzwyż, którzy do czytania gazety używają wielkich okularów lub lup :cry:

Dni temu kilka przez wykładowcę została "wyznaczona" grupa, która może a nawet powinna starać się o większy zakres uprawnień.
    W związku, z czym, jako że znalazłem się w tej grupie chciałem spytać, bo nie jest to dla mnie do końca jasne a nie mogę też znaleźć informacji na ten temat (lub nie umiem szukać), jaki jest kolejny "zakres DO" po 1kV?

Wg.wniosków, które znalazłem na stronie SEP
    E1 jest do - strzelam - max 50kV,
    E2 jest od - strzelam - 50kV wzwyż,
    E3 jest do urządzeń gazowych itp.

Generalnie myślałem i chciałbym uzyskać zaświadczenie
    Eksploatacyjne do 20kV
    dozorowe do 1kv

Eksploatacyjne w pełnym wymiarze, czyli kablowe, oświetleniowe itp.
    Dozorowe w zakresie wystarczającym do samodzielnej pracy.

Zastanawiam się nad pomiarami, ale muszę o tym porozmawiać z wykładowcą.

Uprzedzając pytania i wywody, uprawnienia eksploatacyjne do 20kV potrzebne mi będą do pracy, (np. w markecie Real, Carrefour czy innym), dozorowe głównie tak żeby mieć (podnosi to pensje lub zł/h). Pomiarowe? Generalnie – j.w. i do niczego, bo raczej nie będę się "bawił" w nowe instalacje, a na pewno nie na własnej działalności (miałem już 2 i pomimo zysków $$ jest baaaardzo ciężko, bo to praca 16-18h na dobę i zero życia).

Proszę o odpowiedź czy dobrze myślę i idę dobrym tokiem. Generalnie kurs jest taki i komisja zjawi się taka, że możemy uzyskać uprawnienia z SEP'u na wszystko do 20kv.
    pavulon
    Poziom 21  
    Nie ma do 20kV, jest do 1kV i powyżej.

E1 - Grupa 1 Urządzenia, instalacje i sieci elektroenergetyczne wytwarzające, przetwarzające, przesyłające i zużywające energię elektryczną.

1) urządzenia prądotwórcze przyłączone do krajowej sieci elektroenergetycznej bez względu na wysokość napięcia znamionowego;
    2) urządzenia, instalacje i sieci elektroenergetyczne o napięciu nie wyższym niż 1 kV;
    3) urządzenia, instalacje i sieci o napięciu znamionowym powyżej 1 kV;
    4) zespoły prądotwórcze o mocy powyżej 50 kW;
    5) urządzenie elektrotermiczne;
    6) urządzenia do elektrolizy;
    7) sieci elektrycznego oświetlenia ulicznego;
    8) elektryczna sieć trakcyjna;
    9) elektryczne urządzenia w wykonaniu przeciwwybuchowym;
    10) aparatura kontrolno-pomiarowa oraz urządzenia i instalacje automatycznej regulacji; sterowania i zabezpieczeń urządzeń i instalacji wymienionych w pkt 1-9.

E2 - Grupa 2 Urządzenia wytwarzające, przetwarzające, przesyłające i zużywające ciepło oraz inne urządzenia energetyczne

1) kotły parowe oraz wodne na paliwa stałe, płynne i gazowe, o mocy powyżej 50 kW, wraz z urządzeniami pomocniczymi;
    2) sieci i instalacje cieplne wraz z urządzeniami pomocniczymi, o przesyle ciepła powyżej 50 kW;
    3) turbiny parowe oraz wodne o mocy powyżej 50 kW, wraz z urządzeniami pomocniczymi;
    4) przemysłowe urządzenia odbiorcze pary i gorącej wody, o mocy powyżej 50 kW;
    5) urządzenia wentylacji, klimatyzacji i chłodnicze, o mocy powyżej 50 kW;
    6) pompy, ssawy, wentylatory i dmuchawy, o mocy powyżej 50 kW;
    7) sprężarki o mocy powyżej 20 kW oraz instalacje sprężonego powietrza i gazów technicznych;
    8) urządzenia do składowania, magazynowania i rozładunku paliw, o pojemności składowania odpowiadającej masie ponad 100 Mg;
    9) piece przemysłowe o mocy powyżej 50 kW;
    10) aparatura kontrolno-pomiarowa i urządzenia automatycznej regulacji do urządzeń i instalacji wymienionych w pkt 1-9.

E3 - Grupa 3. Urządzenia, instalacje i sieci gazowe wytwarzające, przetwarzające, przesyłające, magazynujące i zużywające paliwa gazowe.

1) urządzenia do produkcji paliw gazowych, generatory gazu;
    2) urządzenia do przetwarzania i uzdatniania paliw gazowych, rozkładnie paliw gazowych, urządzenia przeróbki gazu ziemnego, oczyszczalnie gazu, rozprężalnie i rozlewnie gazu płynnego, odazotownie, mieszalnie;
    3) urządzenia do magazynowania paliw gazowych;
    4) sieci gazowe rozdzielcze o ciśnieniu nie wyższym niż 0,5 MPa (gazociągi i punkty redukcyjne, stacje gazowe);
    5) sieci gazowe przesyłowe o ciśnieniu powyżej 0,5 MPa (gazociągi, stacje rozdzielcze, tłocznie gazu);
    6) urządzenia i instalacje gazowe o ciśnieniu nie wyższym niż 5 kPa;
    7) urządzenia i instalacje gazowe o ciśnieniu powyżej 5 kPa; 8) przemysłowe odbiorniki paliw gazowych o mocy powyżej 50 kW;
    9) turbiny gazowe; 10) aparatura kontrolno-pomiarowa, urządzenia sterowania do sieci, urządzeń i instalacji wymienionych w pkt 1-9.

W uprawnieniach D jest to samo - tyle, że masz dozór.

Weź Wniosek o sprawdzenie kwalifikacji np. dla E1, masz w nim wypunktowane identycznie jak ja wyżej napisałem, zaznaczasz na wniosku co chcesz mieć i komisja egzaminuje cię z tego przepyta. Jeżeli nie chcesz np. p.3 (>1kV) to nie zaznaczasz i masz to skreślone w uprawnieniach, jeżeli chcesz i odpowiesz prawidłowo na pytania komisji to nie masz tego skreślonego w uprawnieniach.
    elpapiotr
    Specjalista elektryk
    Witam.
    pavulon napisał:
    Nie ma do 20kV, jest do 1kV i powyżej.

Zajrzałem do mojej legitymacji (Komisja kwalifikacyjna Stowarzyszenia Nauk Technicznych).
    Jeden z punktów :
    Urządzenia, instalacji i sieci o napięciu znamionowym powyżej 1kV**) - 20 kV
    **) podać rodzaj i parametry urządzeń(instalacji)

Tak więc są podane wartości - w tym wypadku wyszczególnione powyżej 1kV z ograniczeniem do ...