Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Świadectwo kwalifikacyjne, obsługa i montaż- co można robić?

fasolabean 05 Maj 2005 09:57 480413 246
    piotrpak
    Poziom 12  
    Tak jak kolega wyzej napisal, najlepiej zapisac sie na kurs w duzej firmie. Moja firma zamowila kurs polaczony z egzaminem. Posluchalismy 3h wykladu po czym egzamin skladal sie z dwoch pytan, na ktore nie koniecznie trzeba bylo odpowiedziec, bo egzaminator wiecej powiedzial. A uprawnienia to E-1 do 1kV z pomiarami

Pozdrawiam
  • OptexOptex
    Luckskywalker
    Poziom 21  
    To jakto koledzy jest??własnie niedawno zdałem SEP i mam uprawniena "E".Z tego co ja wiem uprawnienia te sa dozywotnio,tak jest wpisane ,i tak na zapewniano cały czas ,natomiast znajomy który teraz "odświeżał" uprawnienia ,ma wpisane na 5 lat,ale on robił je wtedy gdy były wydawane na 5 lat.
  • OptexOptex
    Raaf
    Poziom 21  
    Luckskywalker napisał:
    To jakto koledzy jest??własnie niedawno zdałem SEP i mam uprawniena "E".Z tego co ja wiem uprawnienia te sa dozywotnio,tak jest wpisane ,i tak na zapewniano cały czas ,natomiast znajomy który teraz "odświeżał" uprawnienia ,ma wpisane na 5 lat,ale on robił je wtedy gdy były wydawane na 5 lat.

Narazie uprawnienia są "dożywotnio", po prostu nie ma na nich daty ważności, jednak jest już projekt ustawy o zmianie czasu ważności na 5 lat. Z chwilą podpisania przez prezydenta wszystkie uprawnienia E,D z grup 1, 2, 3. Będą ważne tylko 5 lat. Czyli tak jak było.
    Chłopy z SEP, SPE muszą z czegoś żyć! - To jedyne logiczne wytłumaczenie tego stanu rzeczy.
    macher
    Poziom 15  
    Zibio napisał:
    A jak to jest z legalizacją przyrządów pomiarowych. Kolega napioo pisze że należy legalizować co 13 miesięcy, ale przepisy jasno określają jakie przyrządy podlegają legalizacji i z nich wynika że mierniki które są używane do pomiarów elektrycznych nie muszą być legalizowane tylko sprawdzane, jednak przepisy nic nie mówią kto to ma robić. Np takie sprawdzanie wykonyje CZACH w Katowicach, który ma uprawnienia na badanie chyba termopar i czegoś jęszcze, ale jak się orientowałem(przynajmniej rok temu) nie miał żadnych specjalnych zezwoleń na wykonywanie tych "legalizacji". Czyli według mnie, jeśli mam czym albo zbuduję sobie jakiś układ to technicznego sprzwdzenia miernika np. do pomiaru pętli zwarcia, to sam moę potwierdzić poprawność wskazań i pomiary wykonane tym miernikiem są ważne. Chyba że coś ostanio w tej materi się zmieniło i wyszły jakieś rozporządzenia do tego kto może wykonywać takie sprawdzanie.

Pewnie tak, nie zajmuję się zawodowo legalizowaniem ( liczniki en. elektrycznej robi ZE), ale jest odpowiedzialność prawna przy pomiarach, bo wiąże się to z ochroną życia i zdrowia.
    I ja np. wolałbym nie ryzykować tłumaczenia się przed prokuratorem, że wydawało mi się jakoby przyrząd był sprawny. Jest świadectwo - odpowiedzialność częściowo spada na SONEL. A tak w ogóle to żeby przyrząd legalizować to też trzeba mieć przyrząd o sprawdzonych parametrach i wyższej klasie dokładności - więc coś jakby legalizowany. A wszystko pieniążki, które trzeba po prostu zapłacić komuś kto umie i ma czym zrobić. Jest przy pomiarach tzw. metoda techniczna - ale kto tak się bawi?

macher
    scss
    Poziom 17  
    Hej!

Widze że temat ciagle powraca :-). Dorzucę sie do tematu.Mam takie pytanie do Was: jak to jest z tym 5 letnim egzaminem SEP? Własnie co zdałem egzamin i jak wół wbita mam pieczątke "Świdectwo jest ważne do dnia 28.07.2010".
    Czytam w Dz. U. Nr89, poz 828, a tam nic nie ma na temat 5-cio letniego sprawdzania uprawnien. Mało w strych przepisach DZ. U. Nr59, poz. 377 było takowe wymaganie. Więc jak to do groma jest?Szukam na Elektrodzie, ale nie znalazłem jakiegoś Aktu prawnego dokładnie to precyzującego. Czy moze ktoś mi podać obowiązującą podstawę prawną?Bo nie wiem czy to SEP zapewnia sobie rynek, czy to ja żle rozumiem przepisy....

Dzięki za odpowiedzi.
    Pozdrawiam G.

Dodano po 21 [minuty]:

Przepraszam, za zamiesznie już mam...Z przykrością napisze tylko: to co znalazłem :-(
    "USTAWA z dnia 4 marca 2005 r.
    o zmianie ustawy - Prawo energetyczne oraz ustawy - Prawo ochrony srodowiska1)
    (Dz. U. Nr 62, poz. 552)
    Warszawa, dnia 18 kwietnia 2005

44) w art. 54:
    a) po ust. 1 dodaje sie ust. 1a i 1b w brzmieniu:
    "1a. Sprawdzenie spelnienia wymagan kwalifikacyjnych powtarza sie co piec lat.
    1b. W razie stwierdzenia, ze eksploatacja urzadzen, instalacji i sieci jest prowadzona niezgodnie z przepisami dotyczacymi ich eksploatacji, na wniosek pracodawcy, inspektora pracy, Prezesa URE lub innego organu wlasciwego w sprawach regulacji gospodarki paliwami i energia, o którym mowa w art. 21a, sprawdzenie spelnienia wymagan kwalifikacyjnych nalezy powtórzyc przed uplywem pieciu lat.",

Art. 16. Swiadectwa kwalifikacyjne, o których mowa w art. 54 ustawy wymienionej w art. 1, wydane bezterminowo na podstawie dotychczasowych przepisów zachowuja moc przez okres 5 lat od dnia wejscia w zycie niniejszej ustawy.

Art. 24. Ustawa wchodzi w zycie po uplywie 14 dni od dnia ogloszenia"
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    sp5wcx
    Poziom 33  
    Z tymi przyłączami to spotkałem się nagminnie z taką sytuacją, że przyłącze wykonywał facet z uprawnieniami "E", natomiast samego zgłoszenia w RE dokonywał zaprzyjaźniony koleś z uprawnieniami budowlanymi. Za przystawienie swojej pieczątki i "nadzór oraz kierowanie" nad pracami brał od wykonawcy niezłą kaskę.
    napioo
    Poziom 13  
    jeżeli chodzi o uprawnienia budowlane do nadzoru robót budowlanych i projektowania to nie da si e zrobić z dnia na dzień uprawnienia budowlane po 2 latach pracy nqa budowie projektowe chyba po 5 latch w tym przy projektowaniu szczegóły w ustawie Prawo budowlane http://www.abc.com.pl/serwis/du/2003/2016.htm
    macher
    Poziom 15  
    sp5wcx napisał:
    Z tymi przyłączami to spotkałem się nagminnie z taką sytuacją, że przyłącze wykonywał facet z uprawnieniami "E", natomiast samego zgłoszenia w RE dokonywał zaprzyjaźniony koleś z uprawnieniami budowlanymi. Za przystawienie swojej pieczątki i "nadzór oraz kierowanie" nad pracami brał od wykonawcy niezłą kaskę.

Z tą kaską to jest tak, że oprocz kaski jest też odpowiedzialność prawna przy pomiarach i przy tej pieczątce za tzw roboty budowlane np. elektryczne. Są co prawda ryzykanci (bo ekipa budowlana zawsze jak nie wie to da grubszy drut, chyba, że czas i inwestor nagli i jest tylko cienki, to niech ma taki), ale jak potem dochodzić swoich praw jeżeli roboty były trochę tak - bo taniej. A kto potrafi sprawdzić fachowość ekipy budowlanej - ten kto potrafi, to w zasadzie sam sobie pracę w naszych warunkach geofinansowych zrobi. Po to, choćby tylko na papierze, jest kierownik budowy - żeby dopilnował tych z wykonawstwem (oni nie muszą posiadać umiejętności oceny zagrożeń ). To, że się coś zawali, nie będzie winą ekipy, tylko kierownika, bo nie dopilnował. Co tanie to drogie. Lepiej mieć kierownika (to kosztuje), lub inspektora nadzoru niż tracić czas wolni i pieniądze na szybkie doszkalanie sie z budowlanki. Lepiej ten czas wykorzystać na zarabianie pieniążków, robiąc to, w czym jesteśmy dobrzy. Po to jest ten kierownik robót z pieczątką, zeby to on nie spał po nocach, a kasa...też w razie czego musi mieć za co wynająć obrońców. I dlatego nie wierzę, że ten z pieczątką choć trochę nie sprawdzi tego z "E".
    macher
    YR1
    Poziom 23  
    Na samym początku słowo do Admina. Proszę nie usuwać tego postu z tej kategorii. Nie bardzo wiem gdzie go umiejscowić, a jest to dla mnie ważne. Dziękukję.
    Co do samej treści. Gdzie i jak najszybciej można zdać egzamin SEP, grupa 1? Egzamin mogę zdawać bez poprzedzającego go kursu. Jeśli takie są wymogi to zapłacę za kurs.
    Dziękuję.
    satgal
    Poziom 40  
    Ja kiedyś zdawałem w siedzibie Stowarzyszenia Elektryków Polskich w Pałacu Kultury i Nauki skrzydło Muzeum Techniki ale to było b. dawno temu.
    mrrudzin
    Poziom 39  
    Musisz zlokalizować siedzibe SEP najbliższą Twojemu miejscu zamieszkania i skontaktować się z nimi. Trzeba wpłacić na ich konto (bodajże 10% najniższej krajowej) i się z nimi umówić na jakiś termin.
    Ja zdawałem w SEP w NOT w Gdańsku.
    lechm56
    Moderator
    Na ten temat jest trochę tego na elce.
    Moja propozycja to przycisk "Szukaj " wpisz (uprawnienia SEP).Mnie wyświetliło się 61 tematów.Warto poczytać.Pozdrawiam. :D
    napioo
    Poziom 13  
    od sierpnia tego roku zmieniono rozporządzenie w sprawie wydawania swiadect zminiono wzór swiadectwa, na końcu dodano termin ważności. A co do legalizacji przyrządów to określa ustawa o miarach http://isip.sejm.gov.pl/servlet/Search?todo=f...id=WDU20010630636&type=3&name=D20010636Lj.pdf
    od czerwca 2004 w zakresie eksploatacji obowiązuja Polskie normy wymienione w Rozporzadzeniu w sprawie usytuowania i wyposazenia obiektów budowlanych Na temat pomiarów PN - IEC-60354-6-61
    elektrykos1
    Poziom 12  
    Witam kolegów!
    Dla mnie to co tu przeczytałem jest szokiem jak można takie żeczy wypisywać. Każdyemu z was zdaje się że jak se kupił probówke i zdał egzamin za kase to już jest elektrykiem. I tu ma racje zdaje mu się. I lepiej żeby się tym nie zajmował bo narobi nieszczęścia.
    Ci co twierdzą że jeszcze zrobią uprawnienia na pomiary i będą robic kase to życze im majątku tylko żeby się nie spotkali z prokuratorem potem bo będzie już za puźno.
    Zacznijmy jednak od uprawnien te wydawane są a w polsce tak jak to było napisane za kase i to jest podstawowy błąd bo jak czytam niektóre posty to ja by,m niedał uprawnien na laterke a co dopiero na 1000V lub niektórym większe ale to taki chory system i jak ktoś wproiwadzi ostre egzaminy na sep to ja się podpisze dwoma rekami pod tym te kryteria powinny być zaostrzone.
    dalej jest brak wiedzy jak jeden z kolegów napisal miał elektrotechnike teoretyczna i wydaje sie ze juz wszystko wie dobrze wydaje sie mu.
    W waszych postach widac brak wiedzy na temat elektryki i jakichkolwiek przepisów na ten temat i jeszcze wątpliwa jest wasza wiedza fachowa.
    Ja za przyżądy pomiarowe zapłaciłem bagatela 18 tysięcy złotych + program do pisania pomiarów tysiąc złotych + kabel do transmisji bagatela tysiąc złotych + literatura fachowa bagatela jakakolwiek książka fachowa to wydatek z rzędu stu złotych. Prawda że to niewiele a jeszcze do tego wszystkiego mam dwadzieścia lat praktyki w tym zawodzie i w pomiarach elektrycznych. Fajne prawda ale można zrobić kase nie. I tu jest dalszy problem tacy pomiarowcy z probówką i z uprawnieniami wykonuja pomiary za trzy złote lub mniej i prawdziwi pomiarowcy moga zrobić majątek prawda że tak.
    W związku z tym proponował bym panom najpierw nauki troche potem pomyśleć o uprawnieniach i ewentualnie o robocie bo skutki takich praktyk mogą być tragiczne.
    Jest jeszcze problem z odbiorami bo panowie inspektorzy tez odbierają buble a nie prawdziwe pomiary, i puki to tak będzie dalej będziemy tak pisac o uprwnieniach i pomiarach.
    Moj post nie miał na celu nikogo obrażać i nikomu ubliżać ale prosze zrozumieć moje wzbużenie jak to czytam.
    I wszystkim którzy chcącoś wiedzieć na ten temat służe pomocą i fachowym doświadczeniem choć moja wiedza jest na ten temat bardzo skąpa i cały czas uwazam że dalej niewiele umie i sie ciągle ucze w tej dziedzinie .
    Lecz jak będe czytał takie wypowiedzi to napewno nie dopuszcze o ile to będzie możliwe do żadnej pracy takich fachowców bo jak sie chcą zabijac to niech to robią sami bez skutków dla otoczenia.
    spstasz
    Poziom 2  
    mam pytanie czy mozna odrazu zrobic sobie uprawnie E bez SEp-u
    sp5wcx
    Poziom 33  
    spstasz napisał:
    mam pytanie czy mozna odrazu zrobic sobie uprawnie E bez SEp-u

Jest wiele instytucji oprócz Stowarzyszenia Elektryków Polskich (SEP), gdzie powołane są komisje egzaminacyjne.
    Zdaję sobie sprawę z przyzwyczajenia niektórych do powiedzenia "uprawnienia SEP", ale jak widać wprowadza to w błąd nowych adeptów. Proponuję aby używać bardziej poprawnej formy "uprawnienia elektroenergetyczne".
    W pełnym brzmieniu być powinno "Świadectwo kwalifikacyjne uprawniające do zajmowania się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci na stanowisku eksploatacji w zakresie Grupy 1 - Urządzenia , instalacje i sieci elektroenergetyczne wytwarzające, przetwarzające, przesyłające i zużywające energię elektryczną"
    spstasz
    Poziom 2  
    mam pytanko czy trzeba miec praktyke chca zrobic uprawnienia budowlane w zakresie wykonawstwa i ile to kosztuje gdzie szukac informacji na ten temat z gory dziekuje
    sp5wcx
    Poziom 33  
    spstasz napisał:
    mam pytanko czy trzeba miec praktyke chca zrobic uprawnienia budowlane w zakresie wykonawstwa i ile to kosztuje gdzie szukac informacji na ten temat z gory dziekuje

Cytacik z jednej ze stron internetowych:

"Samodzielne funkcje techniczne w budownictwie.
    (Dz. U. z dnia 25sierpnia 1994 r.)

Art. 12. 1. Za samodzielną funkcję techniczną w budownictwie uważa się działalność związaną z koniecznością fachowej oceny zjawisk technicznych lub samodzielnego rozwiązania zagadnień architektonicznych i technicznych oraz techniczno-organizacyjnych, a w szczególności działalność obejmującą:
    1) projektowanie, sprawdzanie projektów architektoniczno-budowlanych i sprawowanie nadzoru autorskiego,
    2) kierowanie budową lub innymi robotami budowlanymi,
    3) kierowanie wytwarzaniem konstrukcyjnych elementów budowlanych oraz nadzór i kontrolę techniczną wytwarzania tych elementów,
    4) wykonywanie nadzoru inwestorskiego,
    5) sprawowanie kontroli technicznej utrzymania obiektów budowlanych,
    6) (14) wykonywanie nadzoru budowlanego,
    7) rzeczoznawstwo budowlane.
    2. Samodzielne funkcje techniczne w budownictwie, określone w ust. 1 pkt 1-6, mogą wykonywać wyłącznie osoby posiadające odpowiednie wykształcenie techniczne i praktykę zawodową, dostosowane do rodzaju, stopnia skomplikowania działalności i innych wymagań związanych z wykonywaną funkcją, stwierdzone przez wojewodę, decyzją, zwaną dalej "uprawnieniami budowlanymi".
    3. Warunkiem uzyskania uprawnień budowlanych jest złożenie egzaminu ze znajomości przepisów prawnych dotyczących procesu budowlanego oraz umiejętności praktycznego zastosowania wiedzy technicznej.
    4. (15) Egzamin składa się przed komisją powoływaną przez wojewodę, w skład której wchodzą między innymi: przedstawiciele organów nadzoru budowlanego, właściwych stowarzyszeń twórczych, naukowo-technicznych lub naukowo-zawodowych. Uzyskanie uprawnień budowlanych podlega wpisowi do centralnego rejestru.
    5. Koszty postępowania kwalifikacyjnego ponosi osoba ubiegająca się o nadanie uprawnień budowlanych.
    6. Osoby wykonujące samodzielne funkcje techniczne w budownictwie są odpowiedzialne za wykonywanie tych funkcji zgodnie z przepisami, obowiązującymi Polskimi Normami i zasadami wiedzy technicznej oraz za należytą staranność w wykonywaniu pracy, jej właściwą organizację, bezpieczeństwo i jakość.
    7. Samodzielne funkcje techniczne w budownictwie, oprócz osób, o których mowa w ust. 2, mogą wykonywać również inne osoby, jeżeli wynika to z umów międzynarodowych na zasadzie wzajemności.
    Art. 13. 1. Uprawnienia budowlane mogą być udzielane do:
    1) projektowania,
    2) kierowania robotami budowlanymi.
    2. W uprawnieniach budowlanych należy określić specjalność i ewentualną specjalizację techniczno-budowlaną oraz zakres prac projektowych lub robót budowlanych objętych danym uprawnieniem.
    3. (16) Uprawnienia do kierowania robotami budowlanymi stanowią również podstawę do wykonywania samodzielnych funkcji technicznych, o których mowa w art. 12 ust. 1 pkt 3 i 4.
    4. (17) Uprawnienia do projektowania lub kierowania robotami budowlanymi stanowią również podstawę do wykonywania samodzielnych funkcji technicznych, o których mowa w art. 12 ust. 1 pkt 5 i 6.
    Art. 14. 1. Uprawnienia budowlane są udzielane w specjalnościach:
    1) architektonicznej,
    2) konstrukcyjno-budowlanej,
    3) (18) (skreślony),
    4) instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń: wodociągowych i kanalizacyjnych, cieplnych, wentylacyjnych i gazowych,
    5) instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych,
    6) innych, ustalonych stosownie do art. 16 ust. 2.
    2. W ramach specjalności wymienionych w ust. 1 mogą być wyodrębnione specjalizacje techniczno-budowlane.
    3. Uzyskanie uprawnień budowlanych w specjalnościach, o których mowa w ust. 1, wymaga:
    1) do projektowania bez ograniczeń i sprawdzania projektów architektoniczno-budowlanych:
    a) posiadania wyższego wykształcenia odpowiedniego dla danej specjalności,
    b) odbycia dwuletniej praktyki przy sporządzaniu projektów,
    c) odbycia rocznej praktyki na budowie,
    2) do projektowania w ograniczonym zakresie:
    a) posiadania średniego wykształcenia odpowiedniego dla danej specjalności lub pokrewnego wyższego wykształcenia,
    b) odbycia pięcioletniej praktyki przy sporządzaniu projektów,
    c) odbycia rocznej praktyki na budowie,
    3) do kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń:
    a) posiadania wyższego wykształcenia odpowiedniego dla danej specjalności,
    b) odbycia dwuletniej praktyki na budowie,
    4) do kierowania robotami budowlanymi w ograniczonym zakresie:
    a) posiadania średniego wykształcenia odpowiedniego dla danej specjalności lub pokrewnego wyższego wykształcenia,
    b) odbycia pięcioletniej praktyki na budowie,
    5) do wykonywania pracy na budowie na stanowisku majstra budowlanego i kierowania w powierzonym zakresie robotami budowlanymi - posiadania co najmniej wykształcenia zasadniczego i dyplomu mistrza w odpowiednim zawodzie budowlanym.
    4. Warunkiem zaliczenia praktyki zawodowej jest praca polegająca na bezpośrednim uczestnictwie w pracach projektowych albo na pełnieniu funkcji technicznej na budowie pod kierownictwem osoby posiadającej odpowiednie uprawnienia budowlane, a w przypadku odbywania praktyki za granicą pod kierunkiem osoby posiadającej uprawnienia odpowiednie w danym kraju.
    Art. 15. 1. Rzeczoznawcą budowlanym może być osoba, która:
    1) korzysta w pełni z praw publicznych,
    2) posiada:
    a) dyplom ukończenia wyższej uczelni technicznej,
    b) uprawnienia budowlane oraz co najmniej 5 lat praktyki odbytej po ich uzyskaniu,
    c) opinię dwóch rzeczoznawców budowlanych odpowiedniej specjalności,
    d) opinię właściwego stowarzyszenia.
    2. Wojewoda, na wniosek zainteresowanego, orzeka, w drodze decyzji, o nadaniu tytułu rzeczoznawcy budowlanego, określając, na podstawie opinii, o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit. c) i d), oraz odbytej praktyki, zakres, w którym funkcja rzeczoznawcy budowlanego może być wykonywana. Zakres ten nie może wykraczać poza specjalność techniczno-budowlaną objętą posiadanymi uprawnieniami.
    3. Podstawę do podjęcia czynności rzeczoznawcy budowlanego stanowi dokonanie wpisu do centralnego rejestru rzeczoznawców budowlanych.
    4. Skreślenie z centralnego rejestru rzeczoznawców budowlanych następuje:
    1) na własną prośbę,
    2) w razie:
    a) pozbawienia praw publicznych,
    b) utraty uprawnień budowlanych,
    c) śmierci rzeczoznawcy.
    Art. 16. (19) 1. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji określi, w drodze rozporządzenia: rodzaje i zakres przygotowania zawodowego do wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie, sposób stwierdzania posiadania tego przygotowania, ograniczenia zakresu uprawnień budowlanych, wykaz kierunków wykształcenia odpowiedniego i pokrewnego dla danej specjalności, wykaz specjalizacji wyodrębnionych w ramach poszczególnych specjalności, a także sposób przeprowadzania i zakres egzaminu, zasady odpłatności za postępowanie kwalifikacyjne oraz zasady wynagradzania członków komisji egzaminacyjnej.
    2. Ministrowie właściwi w zakresie uprawnień budowlanych w specjalnościach nie objętych art. 14 ust. 1 pkt 1-5, w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji, mogą określić, w drodze rozporządzenia: rodzaje i zakres przygotowania zawodowego do wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w tych specjalnościach, właściwe organy stwierdzające przygotowanie zawodowe, sposób stwierdzania posiadania tego przygotowania, ograniczenia zakresu uprawnień budowlanych, wykaz kierunków wykształcenia odpowiedniego i pokrewnego dla danej specjalności, wykaz specjalizacji wyodrębnionych w ramach poszczególnych specjalności, sposób przeprowadzania i zakres egzaminu na te uprawnienia, zasady odpłatności z tego tytułu oraz zasady wynagradzania członków komisji egzaminacyjnej, a także sposób ustanawiania rzeczoznawców budowlanych w tych specjalnościach."
    Ryszard49
    Poziom 36  
    Witam.
    Szanowni koledzy jeżeli ktoś z Was uzykał uprawniwnia SEP, obojetnie w jakim zakresie to nie możemy tego faktu podważać. Swiadectwo kwalifikacyjne może nie jest odźwierciedleniem wiadomosci posiadanych przez osobę zdająca egzamin, ale jest aktem prawnym.
    Pozdrawiam
    damkoz
    Poziom 19  
    Witam
    Mam od jakiegoś czasu Uprawnienia SEPU E (eksploatacyjne /urządzenia instalacja ... do 1KV i pomiarowe) z tego co wyczytałem na forum to te uprawnienia w zasadzie nic nie dają. Jedyne co to mogę legalnie wymienic zarówkę na klatce schodowej a do każdej innej czynności potrzebuje kogoś z uprawnieniami budowlanymi. Pomiarowe też w sumie pozwalają co najwyżej zmierzyć coś tam ale wystawić papier musi ktoś z uprawnieniami wyższymi. Poprawcie mnie jeśli się mylę.
    elektrykos1
    Poziom 12  
    Witam kolegów!
    Nie mylisz się podpisać pomiary musi osoba z uprawnieniami D
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    HenryK3
    Poziom 29  
    Teraz już nic z tego nie rozumiem...
    To w takim razie do czego upoważnia na Świadectwie kwalifikacyjnym E zakres uprawnień pomiarowych i wpis: Prace kontr.pomiar. z pomiarami ochrony przeciwporażeniowej oraz ochrony odgromowej?
    Do wymiany żarówki w nieuszkodzoniej oprawie?
    Plumpi
    Specjalista - systemy grzewcze
    bullo napisał:
    ...kontrolno pomiarowych to w rzeczy samej nie chętnie wydaja...gdyz mili panowie z SEP-u prócz działania w Stowarzyszeniu zazwyczaj zajmują się zawodowo...odbiorem technicznym instalacji i sami wykonują kontrole ...więc wydając coraz więcej uprawnień kontrolno-pomiarowych sami zabierają sobie rynek pracy....

Nie jest tak jak napisałeś i nie o to chodzi. Pomiary to bardzo duża odpowiedzialność za zdrowie i życie innych ludzi. Ludzi, którzy zazwyczaj nie mają najmniejszego pojecia o prądzie.
    W przypadku jakiegokolwiek nieszczęścia osoba wykonująca takie pomiary i podpisująca się na protokole tych pomiarów jako pierwsza staje przed prokuratorem. O ile elektryk z uprawnieniami eksploatacyjnymi nie musi się zbytnio znać na przepisach i normach, ponieważ wykonuje konkretne prace na konkretne polecenia osób z uprawnieniami dozorowymi, tak pomiarowiec musi je mieć wszystkie w przysłowiowym "jednym palcu". Naprawdę musi wiedzieć co robi i dlaczego, ponieważ sam odpowiada za wykonaną pracę przed prokuratorem.
    Ja posiadam uprawnienia zarówno dozorowe, eksploatacyjne jak i pomiarowe. O ile eksploatacyjne do zaliczenia to "bułka z masłem", o tyle na dozorowe, a zwłaszcza pomiarowe to trzeba było się naprawdę dużo nauczyć i wiele "wykuć". Z resztą dowodem na to jest fakt, że na kilkanaście osób startujacych do tych uprawnień (pomiarowych), zdało nas tylko 5 czy 6 osób. Poodpadały nawet osoby, które wydawało się, że są dobre w tych tematach. Jak widać chyba po prostu się nie przyłożyły do nauki, zwłaszcza przepisów i norm, bo głównie z tego "maglowali" pomiarowców.
    Tak wiec nie dziw się, że uprawnienia pomiarowe dostają tylko najlepsi z najlepszych. W końcu egzaminatorzy firmują swoim nazwiskiem te uprawnienia i są odpowiedzialni za poziom wiedzy osób, które w każdej chwili mogą mieć do czynienia z prokuratorem.
    Na zakończenie jeszcze dodam, że osoby, którym się nie chce uczyć przepisów i norm lub nie będą miały zamiaru systematycznie śledzić ich zmiany oraz stan aktualny to niech lepiej od razu z tego zrezygnują, bo to nie jest odpowiedzialność dla nich. Niestety w przypadku postawienia przed prokuratorem powoływani są rzeczoznawcy (zazwyczaj egzaminatorzy SEP). Obrona przed zarzutami prokuratora wspieranego przez takich rzeczoznawców wymaga posiadania naprawdę dużej wiedzy i znajomości przepisów. W takich przypadkach nie może paść chodźby jedno stwierdzenie "... bo mi się wydawało".

Jacek "Plumpi"

Dodano po 23 [minuty]:

Plumpi napisał:
    ... W takich przypadkach nie może paść chodźby jedno stwierdzenie "... bo mi się wydawało".

Sorry za byka "choćby" :)

Jacek "Plumpi"
    elektrykos1
    Poziom 12  
    Witam kolegów!
    Kolego "geguś" nie podpisał bym takich pomiarów łapiesz mnie za słowka ja podpisuje tylko swoje protokoły i za nikogo i za żadne pieniądze nie podpisze takiego protokółu chyba że będe przy tym obecny ja chce spać spokojnie. I jeszcze jedno tą lekture już dawno czytałem i jeszcze wiele innych.
    luki131
    Poziom 10  
    To jak to jest teraz z tą ważnością??? Dożywotnio czy na 5lat???
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    elcf
    Poziom 2  
    A jakie szkoły trzeba zrobić szkoły żeby mieć uprawnienia typu E do 1kv ..
    Czy wystarczy skończyć szkołę Zawodową o profilu Monter elektronik ?wiem ze to są uprawnienia elektryczne i elektronika tu ma mało do czynienia ale robię dużo w ostatnim czasie z elektryką i robię to wpół legalnie i chciałbym to wreszcie zlegalizować . czy ta szkoła starczy czy trzeba zrobić technikum ?

P.S Czy mógłbym prosić o przesłanie ze skanowanej takiej książeczki E i D ?? z góry dziękuje