Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Porządek w narzędziach, czyli "narzędziówka" domowej roboty.

metylopentan 02 Lip 2013 15:01 8013 7
  • Porządek w narzędziach, czyli "narzędziówka" domowej roboty.
    Każdy zwykle zaczyna od czegoś małego, więc swoją przygodę z działem DIY sam zacznę od prostej konstrukcji.

Każdy z Was ma lub miał problem z burdelem w narzędziach, skrzynkami typu "patrol" które wiecznie były za małe i nie dało się w nich nic ułożyć albo z szukaniem konkretnego wkrętaka, który leżał na dnie skrzynki pod stertą innych, mniej użytecznych :) Większość z Was zapewne rozwiązała ten problem z lepszym lub gorszym skutkiem kupując tańsze albo droższe skrzynki narzędziowe. Sam miałem ten problem i długo szukałem skrzynki, która mogłaby mnie zadowolić, jednak z marnym skutkiem. Podobne konstrukcje, które widziałem w popularnych hipermarketach z narzędziami pozostawiały wiele do życzenia (głównie ich trwałość). Postanowiłem rozwiązać swój problem domowymi sposobami.

Zaczęło się od tego, że znalazłem w stercie różnych "przydasiów" w piwnicy kilkuletnią walizkę (taka, w której często kupuje się komplet sztućców :D ). Wtedy do głowy przyszedł mi pomysł zrobienia skrzynki według własnego "widzimisię".

Porządek w narzędziach, czyli "narzędziówka" domowej roboty. Porządek w narzędziach, czyli "narzędziówka" domowej roboty.

Następnie musiałem rozwiązać problem przegródek wewnątrz. Padło na płytę HDF, która jest cienka i lekka a jednocześnie dość sztywna i twarda. Dość duży kawałek dostałem w popularnym niebieskim sklepie na C za zawrotną kwotę 2,68zł, a nie wykorzystałem nawet 1/4. Przegródki dociąłem na pożądane długości tak, żeby ciasno wchodziły w walizkę (żeby sztywno siedziały i nie wyginały się) i wyciąłem w nich "kliny", w jednej podłużnej zrobiłem otwory i kliny ciasno wcisnąłem dodatkowo sklejając klejem wikolowym. Wszystko składa się w jedną sztywną konstrukcję. Przegródki dodatkowo wkleiłem do wnętrza walizki.

Porządek w narzędziach, czyli "narzędziówka" domowej roboty. Porządek w narzędziach, czyli "narzędziówka" domowej roboty. Porządek w narzędziach, czyli "narzędziówka" domowej roboty.

Problemem okazało się jej wnętrze (materiał podszyty od środka papierem i przyklejony na ślinę, który zaczął odpadać). Materiał najpierw przykleiłem do przegródek a następnie wkleiłem do środka.

Porządek w narzędziach, czyli "narzędziówka" domowej roboty. Porządek w narzędziach, czyli "narzędziówka" domowej roboty.

Przyszła kolej na górę walizki. Uchwyty na wkrętaki, szczypce i podobne narzędzia stanowi pasek z dermy przyszyty do owego materiału. Kieszeń była w oryginale, jednak należało całą wkładkę odkleić (tak jak na dole), odpruć kieszeń i doszyć pasek (w innym wypadku nie byłoby możliwości dojścia tam maszyną do szycia).
    Ponieważ krawiec ze mnie marny a do dyspozycji miałem tylko przemysłową stębnówkę o kosmicznej prędkości, szycie jest jakie jest :D Ale jak na pierwszy raz to i tak wyszło całkiem nieźle :) Przegródki są różnej grubości (cieńsze na wkrętaki, grubsze na szczypce itd. no i oczywiście zabrakło kawałka materiału :P ). Po zszyciu kieszeni z powrotem trzeba było przykleić wszystko ponownie do walizki i docisnąć.

Porządek w narzędziach, czyli "narzędziówka" domowej roboty.

Po wklejeniu wkładki i poczekaniu przez noc aż klej wyschnie można było zagospodarować walizkę.

Oczywiście to jeszcze nie komplet wyposażenia, ale teraz przynajmniej mam jakiś porządek i niczego nie muszę szukać.
    Wydaje się z opisu że przegródki są zamontowane dość licho - zapewniam, że sam się zdziwiłem, że tak dobrze się trzymają ;)

Nie licząc tego kawałka płyty HDF, którego zużyłem max 20% nie poniosłem żadnych kosztów. Ale gdyby wyceniać, to:
    walizka: ok 30-50zł (w zależności jakie kupicie sztućce :D )
    Płyta HDF: (zużyty kawałek) nie więcej niż 1zł
    Pasek dermy: 50gr...?
    Klej wikolowy: 5zł
    Czas wykonania przegródek ok 1h, czas szycia ok 2h (z wiadomych przyczyn ;) )
    Schnięcie kleju ok. doby.

Pomysł prosty, łatwy i tani. Zastanawiałem się, czy w ogóle nadaje się do tego działu :) Jeśli moderatorzy uznają inaczej, to zrobią z tym tematem co trzeba, jednak myślę, że komuś posłuży i podsunie pomysł jak znikomym kosztem zrobić coś z niczego :)

Pozdrawiam.

Fajne!
  • #2 08 Lip 2013 21:09
    colin578
    Poziom 17  

Fajny pomysł :) a dwa dni temu znalazłem identyczną walizkę na śmietniku. Jednak ten plastikowy narożnik pękł, ale odrobina żywicy i będzie śmigało. Szkoda tylko, że te ścianki walizki są takie mizerne, trzeba by ją trochę wzmocnić żeby jakaś cięższa zawartość nie wypadła.

• #3 08 Lip 2013 22:02
    Ranyboskie
    Poziom 10  

Pomysł rzeczywiście dobry, ale widzę pewien problem. Mianowicie, podczas transportu walizki, będzie ona w pozycji pionowej, a wtedy, wszystko co w przegródkach, powypada. Przydałoby się więc jakieś wieczko, które temu zapobiegnie. Mógłbyś też wykleić wnętrze miękkim materiałem, co wpłynęłoby na estetykę i funkcjonalność kuferka.

• #4 11 Lip 2013 00:16
    metylopentan
    Poziom 14  

Ranyboskie Ten problem nie występuje. Góra z przegródkami na wkrętaki jest luźna i po zamknięciu walizki stanowi "wieczko" o którym mówisz. Tak samo jest w walizkach sprzedawanych w sklepach. :) Nic nie wypada ze swoich przegródek, jedynie porusza się wewnątrz każdej z nich. O przeniesieniu się do innej nie ma mowy. A materiał pozostał oryginalny, chyba że chodzi Ci o wyklejenie samych przegródek albo o inny rodzaj materiału.

Kolego Colin, co masz na myśli mówiąc, że ścianki walizki są mizerne?

Cieszę się, że pomysł się podoba ;) Czekam na więcej pozytywnych jak i negatywnych opinii, dowiem się wtedy, co wymaga poprawy :)

• #5 12 Lip 2013 20:18
    colin578
    Poziom 17  

Chodzi mi o to, że ścianki są cieniutkie i trzyma je ramka w którą wchodzą jakieś 3-5mm nie więcej :D

• #6 13 Lip 2013 00:18
    metylopentan
    Poziom 14  

Być może ;) nie zagłębiałem się w budowę konstrukcji :P Ale zauważyłem, że walizka jest nieco bardziej sztywna od "komercyjnych" konstrukcji. Na trwałość nie narzekam ;)

Wzmocnienia wymaga najdłuższa przegródka. Przy końcach niestety przestała się trzymać i trochę się wygina. Kwestia wstawienia jeszcze dwóch kawałków płyty.

• #7 05 Lis 2013 17:32
    DarkSnakee
    Poziom 19  

Pomysł ciekawy ale pomyśl nad jakąś przekładką aby dorobić wieko. Dodatkowo opisz na wierzchu góra i dół abyś nie otworzył przypadkiem walizy "do góry nogami".

• #8 10 Lis 2013 11:17
    metylopentan
    Poziom 14  

Nie ma możliwości otwarcia jej do góry nogami. Górna część walizki jest znacznie cieńsza od dolnej. Z resztą zaczepy są tylko w jedną stronę.