Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kamera bezprzewodowa do ochrony garażu

sylcze3426 02 Jul 2013 20:35 4647 8
Optex
 • #1
  sylcze3426
  Level 2  
  Witam, chciałbym się dowiedzieć czy istnieje jakaś kamera bezprzewodowa która przesyła sygnał na duże odległości. Mieszkam w bloku, jestem właścicielem garażu który znajduje się jakieś 500-600 metrów od miejsca gdzie mieszkam. Chciałbym zamontować kamerę na zewnątrz garażu aby móc monitorować to co się aktualnie wokół niego dzieje, zwłaszcza nocą gdy ktoś niepożądany się koło niego kręci. Najlepiej żeby kamera posiadała czujnik ruchu i żebym dostawał sygnał kiedy zaczyna nagrywać. Ewentualnie żeby działała na takiej zasadzie że będę miał zamontowany na garażu reflektor który będzie się włączał w momencie wykrycia jakiegoś ruchu a wraz z nim włączy się kamera która będzie wszystko nagrywać.

  Czy istnieje taka możliwość ? Jakie były by koszty takich zabezpieczeń ? myślę że mogę przeznaczyć 1000-1500zł maksymalnie ale chodzi mi o jak najtańsze rozwiązanie.
 • Optex
 • #2
  Korgoth
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Wbudowane WiFi w kamery to masakra. Serio, średnio to działa. Jeśli na takiej odległości chcesz mieć połączenie - tylko anteny zewnętrzne, np. ubiquiti nanostation - cena jakieś 250 zł sztuka - potrzebujesz dwie.

  Jeśli chodzi o kamerę, to szukaj kamery z wejściem alarmowym. Pod wejście podpinasz czujkę ruchu (wbudowana detekcja działa, ale nie jest aż tak czuła i dokładna), czujka będzie wyzwalać nagrywanie np. na slocie kart, wysłanie np. maila ze zdjęciem/filmikiem + załączać oświetlenie.

  Chyba że chcesz mieć jeszcze rejestrator w domu z funkcją nagrywania, żeby nikt nie ukradł kamery wraz z materiałem, ale to wtedy musisz liczyć jakoś 3000 zł na całość.
 • #3
  jpl
  Level 34  
  A dlaczego masakra?
  Jak jest jedna kamera i 1 router z transmisją n, to wszystko będzie działać bardzo dobrze.

  Kamerę polecam taką
  yuc-h796rw

  Cenowo - jak pogadasz to spokojnie wynegocjujesz jeszcze lepszą cenę.

  Wiele na nich robiłem i wifi działa bardzo dobrze, wręcz zaskakująco dobrze.

  Oczywiście jest to technologia 2,4Ghz więc nie należy spodziewać się od tego systemu zbyt wiele. Najgorzej jest jak klient chce 4 kamery podłączyć pod jeden router.... wtedy nie ma szans żeby to dobrze chodziło.
 • Optex
 • #4
  Korgoth
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Na 600 metrów w blokowisku?


  jpl wrote:
  A dlaczego masakra?
  Jak jest jedna kamera i 1 router z transmisją n, to wszystko będzie działać bardzo dobrze.

  Kamerę polecam taką
  yuc-h796rw

  Cenowo - jak pogadasz to spokojnie wynegocjujesz jeszcze lepszą cenę.

  Wiele na nich robiłem i wifi działa bardzo dobrze, wręcz zaskakująco dobrze.

  Oczywiście jest to technologia 2,4Ghz więc nie należy spodziewać się od tego systemu zbyt wiele. Najgorzej jest jak klient chce 4 kamery podłączyć pod jeden router.... wtedy nie ma szans żeby to dobrze chodziło.
 • #5
  jpl
  Level 34  
  Korgoth wrote:
  Na 600 metrów w blokowisku?  A jeżeli nie ma nic po drodze to będzie ok.
 • #6
  Korgoth
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Nie no wybacz, to jest blokowisko, nie boisko, wiec nie ma co marzyć, że nie będzie przeszkód. Do tego ta malutka antenka i router oddalony o 600 metrów za betonową ścianą bloku mają ze sobą działać?
  Pomijam już fakt, że pewnie w okolicy jest przynajmniej z 15 różnych sieci WiFi...

  Nie no chętnie zobaczyłbym to w akcji.
 • #7
  sylcze3426
  Level 2  
  jpl wrote:
  Korgoth wrote:
  Na 600 metrów w blokowisku?  A jeżeli nie ma nic po drodze to będzie ok.


  hehe, po drodze jest bardzo dużo przeszkód, a sieci wifi wokół pewnie kilkaset
 • #8
  AlarmyCentrum_pl
  Level 10  
  Same sieci wi-fi dookoła nie przeszkadzają,jednak gorzej z tymi przeszkodami,w tym przypadku odległość 600metrów wydaje się dosyć spora i wątpie aby takie coś w ogóle zdało egzamin,po prostu nie będzie połączenia.
 • #9
  Darom
  Electrician specialist
  Witam
  AlarmyCentrum_pl wrote:
  Same sieci wi-fi dookoła nie przeszkadzają,jednak gorzej z tymi przeszkodami,w tym przypadku odległość 600metrów wydaje się dosyć spora i wątpie aby takie coś w ogóle zdało egzamin,po prostu nie będzie połączenia

  Zupełnie nie zgadzam sie z wypowiedzią przedmówcy. Uważam, że obce sieci 2,4Ghz (czyli pracujące w tym samym paśmie) mają diametralne znaczenie dla uzyskania (a w zasadzie braku) stabilnego połaczenia. W dużych miastach jest to już podstawowa "przeszkoda" do wykonania linków (nawet gdy nie ma przeszkód fizycznych i mamy LOS)

  Ograniczeniem zawsze jest odpowiedni stosunek Sygnału do Szumu (SNR) na wejściu odbiornków obu Access Pointów.

  A jaki jest poziom Sygnału - wynika on przede wszystkim z głównego sygnału (które będzie silnie tłumione przez wszelkie przeszkody). Niekiedy głównym sygnałem jest sygnał z odbicia. Czasami uzyskuje się w ten sposób stabilne łącze.

  A z czego wynika poziom Szumów?
  1. z szumów własnych odbiornika (te szumy własne wyznaczają próg czułości odbiornika) nawet gdy mamy LOS i czystą pierwszą strefę Fresnela.
  2. z sygnałów użytecznych, ale odbitych i słabszych od tego podstawowego. Na ogół będą one zakłócały odbiornik i dlatego należy ich dołączyć do szumów.
  3. Sygnałów obcych AP działających w tym samym przedziale częstotliwości. A na 2,4GHz mamy tylko trzy niezakłócające się kanały (ktorych pasma się nie nakładają). Na 5GHZ jest nieco lepiej. Chociaż w dużych miastach nieraz widzę, że prawie na 100% wszystko pozajmowane.


  Przykład. Na jednym w wielu magazynów pod Warszawą wykonuję wydawałoby się prosty link tymczasowy dla sieci komputerowej (później został poprowadzony światłowód).
  Długa hala magazynowa długość interesującego mnie boku circa. 250m - chcę połączyć dwa biura z przeciwległych narożników (tego samego boku). Z jednego i drugiego biura wystawiam antenki (Nanostation 2M), które się doskonale widzą optycznie. Od płaszczyzny ściany odstają na ok. 1m. (zastosowałem odpowiednie uchwyty) aby możliwie oczyścić pierwszą sterfę Fresnela. Jak koledzy widzą (co można łatwo obliczyć nie udaje mi się to w pełni) ale jest w 70% czysta (250m / 1m). Czyli mamy prawie LOS.

  I jaki jest efekt - ano brak łączności - mimo, że anteny się widzą optycznie. Utrata 30% LOS nie tłumaczy tego. Dopiero połącznie skanera wyjaśnia sprawę. Obce sieci pracujące w biurach. I nie te z hali na której był robiony link, tylko te z sąsiednich hal. Wszedłem z antenami na dach hali. Anteny z kumplem trzymamy w dłoniach, a więc ze strefą Fresnela jest podobnie jak tam przy ścianie. Ale poziom szumów od obcych sieci jest zupełnie inny. Mamy link. Do instalacji na dachu jednak nie dochodzi, bo administrator ma trudne wymagania odnośnie masztów - tym bardziej, że robimy link tymczasowy. Ostatecznie na uchwytach przysciennych gdzie miały wisieć Nanostatnion, zawisły Motorole na 5Ghz (wybrałem model który ma lepszą separację kanałów w radyjkach niż Nanostation 5M).

  To jest jeden z wielu przykładów, które można mnożyć. Przykładem w drugą stronę, tym razem z Łodzi jest, instalacja dla potrzeb IP-kamer było ich chyba 30szt., gdzie instlator przyjął zasadę - całe pasmo jego. Poinstalował tam ubiquity na 5Ghz. Skończyło się na policji i administrator obiektu w końcu musiał wyłączyć gigantyczną "zakłócarkę". Zostawił tam tylko chyba dwa kanały z kilkoma kamerami. Z resztą nie wiem co się dalej działo, czy przepieli resztę kamer na kable.

  pzdr
  -DAREK-