Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mostek Greatza z 2 diod i 2 tyrystorów i dławik do spawarki 230V.

set666 03 Lip 2013 01:13 6315 3
  • #1 03 Lip 2013 01:13
    set666
    Poziom 12  

Witam serdecznie
    Chciałem zrobić sobie prostą spawarkę TIG na podstawie posiadanego przeze mnie transformatora z prostownika z rozruchem i opcją spawania prądem zmiennym na 230v(5KW sam transformator).
    Wymyśliłem, że regulację prądu zrobię na uzwojeniu pierwotnym wykorzystując sterownik fazowy na U209b i triaku BT41/800.
    Wiem, że jest tyle samo przeciwników co zwolenników tego rozwiązania.
    Na uzwojeniu wtórnym chciałem dać mostek Greatza złożony z 4 diod.
    Niestety okazało się, że nie posiadam 4 takich samych sztuk.
    I tu pojawia się pytanie.
    Czy zrobić prostownik dwu-połówkowy z 2 diod czy dalej obstawać przy mostku greatza.
    Posiadam także tyrystory i słyszałem, że można je zmusić do pracy jako diody.
    Dodatkowo wiem, że istnieje możliwość przy takim połączeniu(2diody+2tyrystory) regulacji prądu na uzwojeniu wtórnym, podobno dużo lepsza niż regulacja na pierwotnym.
    Niestety nie potrafię samemu zaprojektować płytki która umożliwi sterowanie tyrystorami dużej mocy w mostku.
    Dodatkowym moim pytaniem jest bo wiem, że będę musiał zrobić dławik do tej spawarki jest to, że mam transformator 500W dosyć solidny i trochę płaskownika takiego jak na tym większym trafie tylko nie wiem jak zrobić tą szczelinę o której piszą oraz jak rozebrać trafo, żeby odwinąć pierwotne i wtórne które na nim obecnie jest.
    Wygląda ono tak:

Mostek Greatza z 2 diod i 2 tyrystorów i dławik do spawarki 230V. Mostek Greatza z 2 diod i 2 tyrystorów i dławik do spawarki 230V.

Nie zabardzo mam koncepcje jak je rozebrać bez zniszczenia blach, żeby dostać się do uzwojeń i je odwinąć.
    Blachy są ułożone mniej więcej tak jak na rysunku co jakiś czas naprzemian.

Posiadam na stanie:

- Diody prostownicze:

* Rosyjskie B2-200-3 2 sztuki

* Unitra Lamina D10-200-02 3 sztuki

* VSF203 2 sztuki

* SEMIKRON SKN 100/0 3 sztuki

- Tyrystory:
    * Rosyjskie T-50 3 sztuki
    Mostek Greatza z 2 diod i 2 tyrystorów i dławik do spawarki 230V. Mostek Greatza z 2 diod i 2 tyrystorów i dławik do spawarki 230V.

* T-160-161 3 sztuki

0 3
  • #2 05 Lip 2013 22:04
    rafal8916
    Specjalista - spawarki

Poczytaj artykuł na temat przystawki do spawania tig metodą AC/DC pana Stanisława Krasickiego, jest na forum o niej dosyć spory (około 100 stron)temat. Sporo się z niego dowiesz. W razie czego, też mogę coś podpowiedzieć. Regulację po pierwotnej sobie odpuść, nie zdrowe dla transformatora, a i same parametry takiej spawarki znacznie się pogorszą, w grę wchodzi tylko regulacja po stronie wtórnej na tyrystorach czyli mostek 2 tyrystory plus dwie diody. Pooglądaj schematy starych ruskich prostowników, tam często były takie mostki stosowane.

0
  • #3 11 Sty 2014 18:09
    misiek84LG
    Poziom 11  

Czy sprawdziłeś w praktyce jakiś schemat ze sterowaniem tyrystorów ??? Tak jak pisał rafal8916 stare rosyjskie prostowniki miały takie regulacje.

1
  • #4 30 Sty 2014 21:36
    pilchtad
    Poziom 9  

Ten rdzeń nie nadaje się na dławik, niema możliwości zrobienia w nim szczeliny. Na
    dławik nadaje się rdzeń EI gdzie łatwo zrobić jest szczelinę o różnej szerokości.
    Jeżeli chodzi o diody to jeżeli mają taki sam prąd przewodzenia i napięcie wsteczne
    większe od napięcia wyjściowego transformatora to można zastosować różnych
    producentów.

0