Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zakamieniony piecyk gazowy

gorec 03 Lip 2013 01:43 4899 2
  • #1 03 Lip 2013 01:43
    gorec
    Poziom 2  

Hej!
    Jestem nowy na forum, i mam problem na, który liczę, że tutejsi eksperci znają rozwiązanie. Zakamienia mi się piecyk gazowy, zapychają się rury w środku i woda ciepła leci tak jakby chciała a nie mogła. Nie pytam jak piecyk wyczyścić, bo to wiem i już takie działanie przeprowadzałem lecz piecyk wrócił do stanu pierwotnego, interesuje mnie natomiast czy jest jakiś rodzaj filtra, który po zamontowaniu na rurę doprowadzającą wodę do piecyka zatrzymywałby kamień na tyle żeby piecyka nie trzeba było czyścić?

1 2
  • #2 03 Lip 2013 07:16
    Fazi87
    Poziom 24  

Jest mnóstwo różnych filtrów odkamieniających, zaczynając od małych po takie od razu na cały dom. Możesz poczytać na: www.filtr.info

Koszt takiego na cały dom to od 2000 wzwyż... Napisz co to za piecyk, masz zasobnik ciepłej wody?

0
  • #3 03 Lip 2013 13:35
    Zbigniew Rusek
    Poziom 34  

Oczywiście stosowanie filtrów na rurę przed piecykiem jest bardzo zalecane, ale warto też pamiętać o tym, że piecyki mają swój wewnętrzny filtr. Jego czyszczenie jest jedną z podstawowych czynności konserwacyjnych. Filtr ten nie usunie kamienia, lecz jedynie ochroni dalsze części piecyka od zanieczyszczenia np. piaskiem znajdującym się w wodzie po awariach wodociągowych (gdy jest awaria poza domem, rura w ziemi i do usunięcia awarii trzeba było robić wykopy - piasek czy ziemia może się dostać do rurociągu). Zakamienienie może być spowodowane niewłaściwą eksploatacją, np. przegrzewaniem wody (lepiej jest tak nastawić piecyk, by była odpowiednia woda do mycia bez mieszania z ciepłą wodą, niż grzać wodę na max). Mogła się zakamienić nagrzewnica. Czyszczenie jest możliwe po wymontowaniu nagrzewnicy z piecyka - wymaga ono zastosowania środków rozpuszczających kamień. Tradycyjnie stosowało się albo kwas solny (bardzo skuteczny, ale bardzo niebezpieczny, gdyż silnie żrący), albo ocet (czas czyszczenia ponad 2-krotnie dłuższy, ale nie ma niebezpieczeństwa poparzenia chemicznego). Teraz są też inne środki (trzeba to wlać do wężownicy na określony czas, potem wylać i przepłukać wężownicę wodą). Oczywiście trzeba też wyczyścić lamelki nagrzewnicy, gdyż zanieczyszczona nagrzewnica powoduje marnotrawstwo gazu i słabe nagrzewanie się wody, oraz może spowodować złe spalanie gazu (brak ciągu), co "pachnie" zaczadzeniem. Cały zespół wodny powinno się co kilka lat rozmontować i przeczyścić z kamienia. Czyszczenie piecyka to nie tylko usuwanie kamienia, ale też czyszczenie lamelek nagrzewnicy, czyszczenie palnika.

0