Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja DVB-T i SAT na 4 odbiorniki z wykorzystaniem modulatora

03 Lip 2013 04:26 6036 15
  • Poziom 12  
    Postanowiłem zrobić nową instalację bo ze starą same problemy. Mam zamiar na dzień dzisiejszy zrobić instalację na trzy odbiorniki TV + jeden zapasowy na przyszłość. Na antenie DVB-T na nowym przewodzie 10 metrowym odbieram wszystkie MUXy na poziomie:
    jakość 90%
    siła 90%
    Natomiast Instalację satelitarną mam opartą na TNK i chcę odbierać z TNK programy zależnie od siebie na 3/4 TV a programy z DVB-T na wszystkich odbiornikach niezależnie.
    Od razu zrobić instalację na 4 odbiorniki z czym jedno wyjście będzie puste. Czy zastosować na 3 odbiorniki a przyszłościowo rozbuduję o jeden odbiornik?

Poniżej przedstawię swój temat, posiłkowałem się na schemacie Link z tym, że ja w swojej instalacji nie zastosowałem wzmacniacza terra i tam gdzie wzmacniacz powinien być trochę się pogubiłem. Z góry przepraszam za niechlujny schemat. W początkowej fazie myślałem nad zrobieniem oddzielnej instalacji DVB-T i SAT opartej na modulatorze. Czy nie lepsze byłoby to rozwiązanie od tego schematu opartym na projekcie dipola?
  • Poziom 20  
    Koncepcja jak najbardziej słuszna.
    Ale ja bym poprowadzi sygnał satelitarny na wszystkie gniazda.

Do da ci możliwość przemieszczania się z dekoderem satelitarnym. (jak za kilka lat ci się odmieni będziesz mógł go przenieść do innego pokoju).

A sygnał z modulatora puścił bym na górę tym samym kablem co schodzi sygnał z anteny.
  • Poziom 26  
    Witam serdecznie.

Rób od razu na cztery i tak jak pisze Genek. Tylko raczej jakiś słaby wzmacniacz liniowy będzie potrzebny do DVB-T. Możesz najpierw podłączyć bez wzmacniacza i sprawdzić ale do stabilnego odbioru to niemal pewne.
    Pozdrawiam.

Sebastian
  • Poziom 12  
    1. Dekoder TNK raczej będzie zawsze na poddaszu, lecz jak mówicie, żeby doprowadzić sygnał SAT do wszystkich gniazdek to tak zrobię.

Jakie da mi to plusy?:
    + możliwość w każdej chwili przeniesienia tunera Telewizji na kartę(ale po co skoro programy są zależne i na każdym odbiorniku odbierają ten sam kanał? czyżby przez to rozwiązanie mógłbym się pozbyć z instalacji modulatora?)
    + zmienienie konwertera z single na quatro i odbieranie różnych kanałów na odbiornikach
    + wprowadzenie do gniazda abonenckiego jednego przewodu

Minusy:
    - prowadzenie dodatkowych przewodów na które nie mam zbyt dużo miejsca(planuję dać rurki elektroinstalacyjne Φ 18mm - w taką rurkę wejdą 3 przewody 6mm)

2. Nie bardzo rozumiem ze schematu genek75 gdzie mam zastosować modulator.

MMU na schemacie to zwrotnica, która sumuje antenę radiową i DVB-T tak?

DMS-200 - zwrotnica/sumator sygnałów DVB-T i SAT

ATP-931 - wzmacniacz(za tą cenę nie lepiej multiswicza zainstalować?)
    Jeżeli stosuję w instalacji wzmacniacz to, jeżeli mam antenę bez wzmacniacza to musiałbym w antenie go zamontować?

UDU-205 - rozgałęźnik TV i SAT, tak?

Ponowię pytanie nie lepiej rozbić tą instalacje na dwie i zrobić DVB-T oddzielnie od SAT?

Na obecną chwilą jestem na etapie wiercenia dziur. Postanowiłem otwór zrobić zaraz przy rurach mocowania masztu. Dzięki temu dziura 20mm nie będzie tak się rzucać w oczy i nie będę musiał puszczać przewodów po elewacji.
    Napotkałem już na problem, bo przewierciłem się do domu z tym, że nie na wylot, bo na wylot nie chcę. Od wnętrza jest płyta gipsowa, za nią steropian i ściana i nie mogę przeprowadzić przewodu. Przy podłodze wyciąłem otwór 20x20cm, zamontuje tam drzwiczki rewizyjne z dostępem do sumatora TV i SAT i rozgałęźnik. Może macie jakąś koncepcję jak przeprowadzić ten przewód nie przewiercając się na wylot w płycie gipsowej? Wierciłem pod kątem 45° by przewód mógł się zagiąć(pierwotnie miałem w planach aby wiercić wiertłem do góry aby utrudnić wodzie dostęp). Grubość wiercenie 46 cm. W tą grubość planowałem włożyć rurkę 18 mm i za płytą gipsową też rurkę 18 mm o długości 2,30 m.
  • Poziom 20  
    Zamiast MMU daj zwykły rozgałęźnik i do jednego z wejść anteną a do drugiego modulator.
    Wzmacniacza ATP-931 nie musisz dawać. Powinno działać bez.
    Nie ma sensu rozbijać instalacji na sat i DVB-T
  • Poziom 26  
    Możliwości jest wiele. Jeśli chcesz TV satelitarną tylko w jednym pokoju na oddzielnym kablu to można zrobić to tak:
    Wzmacniacz jest opcjonalny.
    Moim zdaniem jednak warto zamontować konwerter quad i wpuścić sygnał z konwertera w każdą gałąź. Sygnał zwrotny z modulatora też da się wysłać z powrotem bez dodatkowych kabli.
    Zyskujesz możliwość podłączenia tunera w każdym pokoju bez ograniczeń, bez dodatkowych kabli. Oprócz konwertera poczwórnego potrzebny będzie jeszcze multiswitch (wersja droższa ale prostsza) albo cztery dodatkowe sumatory (zwrotnice) TV/SAT.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 12  
    ArtMedia pojawiłeś się i zamieszałeś :]
    1. Dobrze rozumiem Twój schemat? Po tych podwójnych wyjściach w gniazdkach rozumiem, że tam jest tylko TV TVB-T ale z drugiej strony widzę, że jest modulator na linii TV SAT także chyba tam jest wyświetlany jeden kanał taki sam satelitarny, tak?

2. Rozumiem, że to łatwiejsze rozwiązanie ale droższe chodziło Ci o taki schemat Link, jeżeli tak to na dzień dzisiejszy ono odpada ze względów finansowych, sam multiswitch około osiem stówek. Oczywiście przyszłościowo nie wykluczam takiego rozwiązania.

3. od konwertera quad muszę prowadzić cztery przewody? czy w jednym przewodzie są cztery żyły? Pytam dlatego, bo dziś trochę praca ruszyła i na poddaszu jutro będę montował za ścianą "kanał" Na dzień dzisiejszy wystarczyłby mi kanał o średnicy 18 mm, bez problemu wejdą mi 3 przewody. Np. przewód antena radiowa, przewód SAT, przewód DVB-T. Widziałem w sklepie rurki o średnicy 22mm to może takie wybiorę na poddasze.

genek75 fajny ten schemat zrobiłeś w czym mógłbym taki zrobić?

Reasumując, miałem wybrać schemat dipola Link lecz wybiorę schemat gienka75.
  • Poziom 38  
    @ dakon11:
    Życie się ciągle zmienia i za chwilę może być tak, że będziesz mógł i chciał mieć jakiś multi-room z SAT-a, więc jak się teraz nie przygotujesz, to potem może być to co najmniej bardziej niż kłopotliwe. Na twoim miejscu przewidziałbym sześć antenowych kabli koncentrycznych na dach, a przynajmniej przepust, który by tyle pomieścił i dałby szansę dociągnięcia pozostałych, jeśli teraz poszłyby tylko dwa. W takim przypadku nie wolno zapomnieć o pilocie.

I daj dobre kable na dach - czarne, o wysokim współczynniku ekranowania.
  • Poziom 26  
    dakon11 napisał:
    ArtMedia pojawiłeś się i zamieszałeś :]
    1. Dobrze rozumiem Twój schemat? Po tych podwójnych wyjściach w gniazdkach rozumiem, że tam jest tylko TV TVB-T ale z drugiej strony widzę, że jest modulator na linii TV SAT także chyba tam jest wyświetlany jeden kanał taki sam satelitarny, tak?

Narysowałem schemat tak jak chciałeś to zrobić pierwotnie. Gniazda są tylko poglądowe. Równie dobrze mogłoby ich nie być a kable prosto do odbiorników. Są pojedyncze. Modulator w linii TV-SAT służy do zwrotnego przesyłania sygnału analogowego z tunera do wszystkich gniazd.

Cytat:
    2. Rozumiem, że to łatwiejsze rozwiązanie ale droższe chodziło Ci o taki schemat Link, jeżeli tak to na dzień dzisiejszy ono odpada ze względów finansowych, sam multiswitch około osiem stówek. Oczywiście przyszłościowo nie wykluczam takiego rozwiązania.

Tak, mniej więcej takie. Z tym, że multiswitch taki jak dla Ciebie kosztuje poniżej 200zł. Można to zrobić bez niego jeszcze o połowę taniej.

Cytat:
    3. od konwertera quad muszę prowadzić cztery przewody? czy w jednym przewodzie są cztery żyły? Pytam dlatego, bo dziś trochę praca ruszyła i na poddaszu jutro będę montował za ścianą "kanał" Na dzień dzisiejszy wystarczyłby mi kanał o średnicy 18 mm, bez problemu wejdą mi 3 przewody. Np. przewód antena radiowa, przewód SAT, przewód DVB-T. Widziałem w sklepie rurki o średnicy 22mm to może takie wybiorę na poddasze.

Cztery oddzielne przewody.
    Pozdrawiam.

Sebastian
  • Poziom 12  
    Porobiłem jum tegoż przepusty w ścianach, oczywiście drugi raz bym tego nie robił w domu wykończonym... na ale jak są te przepusty teraz to takie proste prowadzenie przewodu ale przejdźmy do sedna.

Na antenie telemor asr-860 odbieram dwa MUXy (1 i 2) w bardzo dobrej jakości. Połączenie jest po kablu zewnętrznym trisset i wewnątrz "no name" plus beczka. Gdy podłączam przewód zewnętrzny do zwrotnicy, następnie mam rozgałęźnik i sygnał zero. Próbowałem i rozgałęźnikiem digitsat dts 113 i dss 113. Próbowałem od razu ze zwrotnicy do tunera i też sygnał 0.

Wzorowałem się na podstawowym schemacie dipola w mojej instalacji i błąd chyba popełniłem bo kupiłem dwa rozgałęźniki digitsat dts-113 i jeden dss 113. Po zwrotnicy już wiem, że muszę zastosować ten drugi bo sygnału SAT mi nie przepuści. Powinienem chyba kupić wszystkie rozgałęźniki kupić z pasmem od 5-2400 MHz
  • Poziom 26  
    dakon11 napisał:
    ...Gdy podłączam przewód zewnętrzny do zwrotnicy, następnie mam rozgałęźnik i sygnał zero...

To oznacza, że najprawdopodobniej albo masz błąd instalacji albo błędnie zamontowany konektor itp. Ewentualnie odbierałeś na progu detektora i te kilka dB tłumienia spowodowało utratę odbioru?

Cytat:
    ...Powinienem chyba kupić wszystkie rozgałęźniki kupić z pasmem od 5-2400 MHz

Nie, to nie tak. Jeśli sumujesz sygnał satelitarny z TV naziemną to możesz użyć tylko sumatora SAT/TV. Jedno wejście do około 862MHz bez przejścia dla prądu stałego. Drugie wejście do 2400MHz z przejściem dla prądu stałego.
    Ponieważ sygnał satelitarny to częstotliwość pośrednia, zależna także od poziomu napięcia stałego i podnośnej 22kHz, nie da się tego rozgałęzić tak, aby odbierać równolegle w kilku miejscach razem z TV naziemną. Do tego potrzeba bardziej rozbudowanej instalacji z multiswitch-em i konwerterem quattro.
    Pozdrawiam.

Sebastian
  • Poziom 12  
    [quote="ArtMedia"]
    dakon11 napisał:
    ...Gdy podłączam przewód zewnętrzny do zwrotnicy, następnie mam rozgałęźnik i sygnał zero...

To oznacza, że najprawdopodobniej albo masz błąd instalacji albo błędnie zamontowany konektor itp. Ewentualnie odbierałeś na progu detektora i te kilka dB tłumienia spowodowało utratę odbioru?

Cytat:
    ...Powinienem chyba kupić wszystkie rozgałęźniki kupić z pasmem od 5-2400 MHz

Błąd w instalacji polega chyba na antenie telemor asr 860 ze wzmacniaczem. Podłączyłem przerobioną antenę vivanco TVA-501 na pasywną do sumatora, następnie do rozgałęźnika(5-1000 MHz) i odebrałem sygnał DVB-T na odbiorniku. W tej samej konfiguracji na antenie telemor sygnał 0.

Co do rozgałęźników 5-1000 MHz i 5-2400 nadal nie rozumiem. To, że sumator ma dwa wejścia(jedno na TV 5-1000 MHz i drugie Sat 950-2400 MHz) to rozumiem. Rozchodzi mi się o to jaki rozgałęźnik mam zastosować po sumatorze czy 5-1000 MHz czy 5-2400 MHz.

Poniżej zaktualizowałem Twój schemat ArtMedia. Jednak instalację zrobię na 3 odbiorniki i bez wzmacniacza. Te rozgałęźniki na linii modulator-sumator powinny być dwudrożne lecz sprzedawca błąd popełnił i wysłał trójdrożne. Mogę chyba tam wstawić rezystor i wszystko będzie OK?
  • Poziom 26  
    Witam ponownie.

Wszystko źle.
    Zamiast sumatora, który nazwałeś TV/SAT DC009 ma być zwyczajny sumator/rozgałęźnik TV naziemnej, na pasmo UHF. Żaden satelitarny.
    Jeśli już ma być koniecznie firmy Dipol to np: sumator telwizyjny ST 1-69.
    Tam gdzie opisałeś DSS-113 mają być właśnie na obu końcach odpowiedniki DC009. Tylko nie wiem po co przepłacać aż tyle, skoro firmowy sumator SAT/TV kupujesz już za 15zł? Te DSS-113 absolutnie się do tego nie nadają!
    Jedynie DTS-113 jest opisany tam gdzie trzeba.
    Pozdrawiam.

Sebastian
  • Moderator
    Ja bym jeszcze jedna rade dodał: jeżeli to możliwe to razem z kablami antenowymi powciągaj ze dwie skrętki... Tak na przyszłość...
  • Poziom 38  

Jeśli nie przewidujesz użycia wzmacniacza ze zdalnym zasilaniem z zasilacza antenowego przy jednym z odbiorników TV, to do sumowania sygnału z anteny TV i z modulatora można użyć dowolny telewizyjny rozgałęźnik na dwa (jeśli, rzecz jasna, będzie w pomieszczeniu), np. R-2 Signala czy RM-2F Telmora lub jakiś podobny.

Licz jednak z tym, że takie połączenie anteny TV z sygnałem z modulatora spowoduje również emisję w powietrze przez antenę sygnału z modulatora. Będzie tego mało, ale będzie. Gdyby był wzmacniacz, tak jak w pierwotnej wersji miałeś, wtedy emisji by nie było.
  • Poziom 12  
    ArtMedia napisał:
    Witam ponownie.

Wszystko źle.
    Zamiast sumatora, który nazwałeś TV/SAT DC009 ma być zwyczajny sumator/rozgałęźnik TV naziemnej, na pasmo UHF. Żaden satelitarny.
    Jeśli już ma być koniecznie firmy Dipol to np: sumator telwizyjny ST 1-69.
    Tam gdzie opisałeś DSS-113 mają być właśnie na obu końcach odpowiedniki DC009. Tylko nie wiem po co przepłacać aż tyle, skoro firmowy sumator SAT/TV kupujesz już za 15zł? Te DSS-113 absolutnie się do tego nie nadają!
    Jedynie DTS-113 jest opisany tam gdzie trzeba.

W takim razie nie rozumiem Twojego schematu. Kupiłem sumator TV/Sat DC 009 Terra, bo zasugerowałem się schematem dipola Link z tym, że dopatrzyłem się, że przewód od Sat wchodzi do pasma TV 47-862MHz. Nie wiem czy tak powinno być czy to błąd. Poza tym, tym sumatorem wydawało mi się najlepiej zsumować sygnały Sat i TV.

Sumator telwizyjny ST 1-69 czy ten sumator czasem nie jest zewnętrzny? poza tym on chyba mi nie sumuje SAT z TV.

_cheetah_ wzmacniacza do DVB-T nie przewiduje, bo podłączyłem na próbę przewód do sumatora TV/SAT następnie rozgałęźnik trójdrożny, od niego poprowadziłem dwa przewody ok 10 metrów i sygnał nie spadł na odbiorniku. Testowałem to na jednym odbiorniku. Może inny efekt by był jakbym podłączył kable do odbiorników w tym samym czasie.

irekr Do czego mi te dwie skrętki? Do TV Smart?