Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przetwornica push-pull SG3525 - gdzie jest błąd?

03 Lip 2013 08:44 2628 8
  • Poziom 10  
    Witam!
    Zbudowałem przetwornicę na układzie SG3525. Na wyjściu mam mieć około 55V. Trafo z ferystera toroidalne może wyciągnąć 80V 7A.
    Po zmontowaniu układu nie mogę sprzężeniem zwrotnym wyregulować pożądanego U na wyjściu - zakres regulacji to 76-80V. Poniżej wartości 76V układ przestaje kluczować i napięcie na wyjściu powoli spada.
    Zamieszczam schemat i pcb.

Przetwornica push-pull SG3525 - gdzie jest błąd? Przetwornica push-pull SG3525 - gdzie jest błąd?

Proszę o pomoc w znalezieniu błędu.

Aha potencjometr 20K na dzielniku od FB dałem do masy, a górny rezystor dałem 100k, ale nic to nie pomogło.
  • Poziom 28  
    Brakuje dławika między prostownikiem a kondensatorami filtrującymi, bez niego zapomnij o stabilizacji napięcia.
  • Poziom 10  
    Właśnie z obliczeń tak wychodzi a dokąłdnie 11k górny a dolny do masy 1k. Ale objawy są takie same jak opisałem.
    Teraz robiąc test przetwornica w ogóle się nie wzbudziła. Podpiąłem punkt FB z wyjścia przetwornicy do Uref i dopiero w tedy się wzbudziła. Później przepiąłem i tylko najmniejsza wartość U na wyjściu jaką mogę uzyskać to 76V, poniżej tranzystory już nie kluczują.
  • Poziom 10  
    komatssu - jest dławik między diodami prostowniczymi a pomiędzy kondensatorami.
  • Poziom 28  
    aro_go napisał:
    komatssu - jest dławik między diodami prostowniczymi a pomiędzy kondensatorami.

Zarówno na schemacie jak i rysunku płytki zaraz za diodami masz 4 kondensatory C19-C22, dopiero dalej jest dławik, a powinien on być zaraz za diodami.

Jakie obciążenie masz podłączone do tej przetwornicy podczas testów?
  • Poziom 10  
    Czyli najpierw dławik a później kondensatory. Na razie testy robiłem bez obciążenia (dlatego że właśnie morduje się z tym ustaleniem poprawnej wartości Uwy), ale podepnę żarówkę 40W 230V.
  • Poziom 43  
    aro_go napisał:
    Czyli najpierw dławik a później kondensatory.
    Dokładnie tak...

aro_go napisał:
    Na razie testy robiłem bez obciążenia (dlatego że właśnie morduje się z tym ustaleniem poprawnej wartości Uwy), ale podepnę żarówkę 40W 230V.
    Zasadniczy błąd, taką przetwornicę należy, choć minimalnie, ale obciążyć na jej wyjściu DC.
  • Poziom 10  
    Kontynuując temat. Przetwornica dziwnie się zachowuje. Jak pisałem, kiedy punkt FB podłącze pod Vref leci maks napięcie na wyjściu. Inaczej przetwornica w ogóle nie reagowała. Dzisiaj podpiąłem na sztywno napięcie z zakresu 1-5V na wejście invert input i na wyjściu uzyskiwałem 86V w zakresie U podawanego na INV input czyli te 1-5V. Generalnie nie powinno tak się dziać. Jeśli U się zrównają czyli na wejściu odwracającym i nie odwracającym powinno napięcie być bliskie 0, a w przeciwnym wypadku rosnąć do wartości maks.
    Może trafo jest coś nieteges?

Dodano po 58 [minuty]:

Zrobiłem pomiary pod obciążeniem. Kiedy przyłożyłęm U = 5V do wejscia INV na wyjściu dostałem 87V a pod obciążeniem żarówką 25W 78V. Kiedy zjechałem napięciem do warości ok U - 1.6V na wejściu INV to na wyjściu pod obciążeniem dostałem 55V (deocelowe), ale kiedy odpiąłem obciążenie to U powędrowało ponad 100V.
    Poratujcie o co be.