Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Fiat Uno, Tipo, Panda - Brak iskry Fiat Uno Fire - czujnik Halla

03 Jul 2013 08:57 7266 13
  • Level 8  
    Witam,
    mam problem z odpaleniem Fiata Uno Fire 1.0 rocznik 97 - brak iskry z cewki. Przestudiowalem juz troche temat i wiem ze problem moze wynikac z uwalonego czujnika Halla.
    Dodam, ze w tej wersji czujnik wraz z modulem elektronicznym (chyba tylko wzmacniajacym sygnal i przesylajacym go do ECU) jest zamontowany w aparacie zaplonowym.
    Do modulu zamontowanego na aparacie dochodza dwa przewody - czerwony i zielony.
    Domyslam sie ze jeden z nich to zasilanie(czerwony??), drugi to sygnal z przetwornika Halla(zielony??).
    Pytanie 1 - Czy ktos moze to potwierdzic?

Zrobilem pomiary na tych przewodach (przy podlaczonym module) i po przekreceniu kluczyka pojawia sie na obydwu 12V.
    Pytanie 2 - Czy to prawidlowe?

Odpialem modul, zrobilem powtornie pomiary i okazalo sie ze dalej po przekreceniu kluczyka na obydwu przewodach jest zasilanie. To sie kluci troche z moja teoria ze jeden z nich jest sygnalowym, aczkolwiek moze tak sie zdazyc jesli jest on podciagniety do zasilania przez ECU, a modul na aparacie tylko sciaga go do masy.
    Pytanie 3 - Czy ktos wie/moze zmierzyc, jakie jest napiecie na tych przewodach aby to potwierdzic?

Przy podlaczonym module, podpialem sie z oscyloskopem i podczas krecenia rozrusznikiem, na obydwu przewodach byl tylko wykres zasilania z akumulatora podczas startu - lekki spadek napiecia z malymi oscylacjami. Zadnych prostokatow.
    Pytanie 4 - Czy ktos moze potwierdzic ze podczas krecenia powinien tam byc prostokat?

Ja widac, dosc sporo wskazuje na ten problem z Hallem, tylko nie jestem pewien co do tych zalozen.
    Sciagnalem juz kilka schematow, ale nie napotkalem na schemat akurat do tego modelu czujnika.
    Jesli ktos z Was takowy posiada bylbym wdzieczny za udostepnienie.

Wklejam zdjecie z odkreconym modulem czujnika
    Fiat Uno, Tipo, Panda - Brak iskry Fiat Uno Fire - czujnik Halla

Taki czujnik moze byc tez samochodach Tipo i Panda

Z gory dziekuje za pomoc.

Pozdrawiam,
    Michal
  • Level 39  
    Niestety twoja teoria jest błędna.
  • Level 43  
    Ale czarujesz z tym "halem". Tam jest pół godziny roboty z kontrolką i miernikiem.Układ rodem z Star Wars normalnie.Nie ten dział kolego przede wszystkim czytając ten referat.
  • Level 8  
    A moglbys cos konkretniej napisac?
  • Level 43  
    Konkretnie to poszukaj/poczytaj
  • Level 8  
    Tak jak napisalem, nie moglem znalezc schematow do takiego zestawienia.
    Swietnie by bylo jak by ktos sie odniosl do pytan ktore zadalem i wiele by mi to wyjasnilo.
  • Level 39  
    Konkretnie to jeżeli masz zasilanie i dobrą cewkę to kup używany aparat i po problemie bo części oryginalne są drogie a podróbki niewiele warte.P
  • Level 8  
    Uzywany aparat juz zamowiony, chcialem sie tylko upewnic co do sposobu dzialania.
    Tyle ze nikt sie do tego nie odniosl.
  • Level 39  
    A co pisać że np zielony nie idzie z halla tylko z modułu, że masz napięcie na obu przewodach bo masz wtyczkę wpiętą w cewkę itd.P
  • Level 8  
    Tak jak napisalem:
    Zrobilem pomiary na tych przewodach (przy podlaczonym module) i po przekreceniu kluczyka pojawia sie na obydwu 12V.
    Pytanie 2 - Czy to prawidlowe?

Wiec modul byl odlaczony.
    Poza tym robilem wszystkie pomiary pomiedzy modulem a ECU wiec o zadnej cewce nie moze byc mowy.
  • User removed account  
  • Moderator of Cars
    W aparacie jest czujnik indukcyjny (cewka) a nie halla, generuje sinusoidę, ale to nie w nim problem, tylko w module, a konkretnie brak masy na tranzystorze kluczującym cewkę wn
  • Level 8  
    OK, czyli rozumiem ze tam jest cewka, z ktorej sygnal jest obrabiany przez modul.
    Czyli opisu w stylu:
    http://sklep.moto-bomis.pl/?394,facet-8.4980m...zujnik-halla-do-aparatu-zapl-(polozenia-walu)
    sa bledne.

Po odkreceniu modulu zobaczylem ze jest on zalany, wiec chyba sie tam nie dobiore.

Jeszcze gwoli wyjasnienia. Nie jest to moj samochod i mozliwosc zajrzenia do niego mialem od poniedzialku. Schematy ktore udalo mi sie wczesniej sciagnac nie dotycza tego modelu wiec wszystko to sa moje domysly.

Link ktory zostal podany wczesniej pokazuje niepełny zrzut z ekranu.

Jesli ktos z was dysponuje takim schematem to chetnie zobacze, bo wiele mi to wyjasni.

A wracajac do zaobserwowanych przebiegow na przewodach dochodzacych do modulu, rozumiem ze wskazuja one na problem w tym module/czujniku.

Dzieki