Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lampa Metz 36 AF5 - Nie zawsze wyzwala błysk :(

03 Lip 2013 11:30 2106 3
  • Poziom 9  
    Witam wszystkich ;)
    Od kilku dni czytam tematy związane z tego typu lampami które znajdują się na forum :) Wyczytałem już też, że najczęstszym problemem jaki się zdarza jest transformator zapłonowy :) Zamówiłem kilka sztuk i dziś właśnie go wymieniłem...
    Ale problem jest nadal, a mianowicie:
    Lampa ładuje kondensator, zapala się dioda gotowości i próbując wyzwolić ją przyciskiem testowym wyzwala się może raz na pięć prób :( Aparat wykrywa ją, i ustawia się tak jakby działała więc to raczej problem z ukłądem wykonawczym lampy.. ( przynajmiej tak sądzę :D )
    Jesli wcisnę przycisk i lampa się nie wyzwoli a przytrzymam go chwile, to słychać taki cichy trzask :D coś w stylu trrrrrr i dopóki trzymam to cały czas trzeszczy :D
    Przewody całe, kondensatory w układzie wykonawcze nie spuchnięte, po tranzystorach też nie widać żeby były zmęczone ...
    Jakieś pomysły ?? :) Co jeszcze może być uszkodzone?
    A i jeszcze jedno pytanie :) Gdyby palnik był uszkodzony, to lampa wcale by się nie wyzwalała, prawda? :|

Z góry dziękuje za jakiekolwiek sugestie związane z naprawą :)
  • Pomocny post
    Poziom 13  
    Witam,

ja jak naprawiam aparaty to jeśli jest specyficzny dźwięk trrrr (wysokie napięcie) i przewody są całe oraz na palnik jest podawane napięcie zasilania najczęściej około 300v to palnik do wymiany.

Jeśli palnik się wysłużył to nie zawsze będzie błyskał, może być też popękany (ja posiadam mikroskop i nieraz widziałem jak rurka palnika była cała jakby w siatkę ).

Nieraz wysłużony palnik może nie błyskać a jak już błyśnie to z większą mocą, tak
    czy inaczej taki palnik jest nieprzewidywalny.

Idea wyzwalania palnika jest ta sama, musi być na nim około 300v oraz impuls wysokiego na rurkę i błysk wystąpi. Jeśli wymieniłeś transformator to sprawdź czy podczas wyzwalania błysku jest na palniku (jego końcach) około 300v lub więcej, tylko uważaj bo jest to duże napięcie i nie dość, że przy dotknięciu może zrobić Ci krzywdę to przy zwarciu spali się układ ładowania kondensatora.

Jeśli masz jakiś stary aparat cyfrowy to możesz na próbę wyciągnąć z niego palnik i podstawić za ten z tej lampy, pamiętaj palnik ma polaryzację czyli jeden z końców to + a drugi - , więc jeśli wlutujesz i nie błyska do znaczy, że trzeba go obrócić o 180 stopni.

Daj znać o postępach.

Pozdrawiam
    Darek
  • Poziom 9  
    Witam kolegę i naprawde dzięki :)
    Jeżeli włączę lampę, i zapali się dioda gotowości to na palniku występuje cały czas napięcie ok. 300v ;). Więc tutaj problemu nie ma :) Trafo zapłonowe wymieniłem i może zrobiłem to nie potrzebnie, ale dopiero uczę się elektroniki i poprostu umiem lutować więc z pomocą neta się za to zabrałem :D
    Tak własnie wydawało mi się że to może być palnik bo to własnie przy próbie wyzwolenia z niego dochodzi ten dźwięk ( czyli impuls wysokiego napięcia jest podawany) :)
    A widziałem kilka palników i gdy był padnięty, to albo był czarny, albo popękany :)
    A ten wygląda jak nówka :P Ale fakt że tak wygląda moze faktycznie o niczym nie świadczyć :)
    Drugiego palnika własnie nie mam :(
    Słyszałem ze palniki średnio wytrzymują 15tyś błyśnięć , to prawda? Mam tę lampę 1,5 roku i faktycznie tyle razy mogłem jej użyć...
    Aa :) i czy ten palnik byłby dobry? :)

Linki zostały usunięte - zgodnie z regulaminem pkt.3.1.18 [dzimi]
    Sorki zapomniałem ;)
    Palnik od lampy nikon SB600;)
    Naprawde wielkie dzięki że starasz mi się pomóc :)
    Przepraszam że dopiero teraz odpisuje ale po paru dniach straciłem nadzieję że ktoś się tym zainteresuje ;) A kupowanie podzespołów i szukania na ślepo mija się z celem :)
    Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    Z pomocą kolegi Szajer doszliśmy do wniosku że uszkodzeniu uległ palnik lampy :)
    Po wymianie na nowy od lampy SB600 ( ponieważ oryginał nie jest w zasięgu ) zrobione 1500 zdjęc i wszystko działa jak powinno :)
    Temat można zamknąć.