Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

prostownik do akumulatorów 12v regulacja prądu ładowania

03 Lip 2013 16:59 11052 10
  • Poziom 13  
    Ostatnio zrobiłem sobie prostownik z transformatora toroidalnego 12,5V 40A , zastosowałem w nim tyrystorowy regulator prądu ładowania pochodzący z jakiegos starego rosyjskiego prostownika 12V 4A. Podczas testów na akumulatorze 65Ah tyrystor strasznie się grzał więc wymieniłem go na mocniejszy T50N12. Po testach z żarówką zacząłem ładować akumulator 126Ah prądem 10 A niestety po paru sekundach coś się stało z regulacją i nie ma teraz wartości minimalnych ani maksymalnych został tylko zakres " po środku". Przy dalszych oględzinach co się stało zauważyłem dym z jednego podzespołu
    Niestety nie wiem co to jest- nic na tym nie pisze... Nie wiem czy to jest przyczyną usterki czy jej skutkiem.
    Proszę o pomoc w naprawieniu tej usterki lub w zrobieniu nowego układu regulacji do tego tyrystora.Pozdrawiam
    prostownik do akumulatorów 12v regulacja prądu ładowania prostownik do akumulatorów 12v regulacja prądu ładowania
  • PCBway
  • Poziom 11  
    Najprawdopodobniej jest to tranzystor i on jest przyczyną?
  • Poziom 13  
    Dla wyjaśnienia: na zdj widać jakby miało być 3 nóżki, ale zawsze były 2.
  • Użytkownik usunął konto  
  • PCBway
  • Poziom 13  
    jest na niej jedynie "50" nic więcej...
  • Poziom 13  
    Tak jak wiem co tam ma pisać to teraz mogę się doczytać tego "650" jak będę przy okazji w mieście to kupię tą diodę i napisze czy działa
  • Poziom 13  
    Napięcie na biegu jałowym to 15.3V a w rzeczywistości 16V. 12.5V jest przy obciążeniu 40A - napisałem tak bo tak było podane w nazwie aukcji gdy go kupiłem. Schematu tego regulatora nie posiadam bo pochodzi ze starego radzieckiego prostownika ,a gdy chciałem znaleźć jakąś inną konstrukcję to znajdywałem tematy dotyczące spawarek dlatego proszę o pomoc w tej sprawie.

Dodano po 7 [minuty]:

znalazłem coś takiego:
    prostownik do akumulatorów 12v regulacja prądu ładowania prostownik do akumulatorów 12v regulacja prądu ładowania

może dało by się dobrać do mojego trafo którąś z tych diód a potem zamiennik- niestety ja nie znam się na tych wszystkich parametrach
  • Poziom 13  
    Myślałem o 20 A ale 15 może być, schemat ciekawy pytanie czy sobie z tym poradzę ale spróbuję. Dzięki
    ---
    W opisie tego regulatora jest takie coś:
    Dobieramy wartość rezystora R1 pełniącego funkcję ogranicznika prądu ładowania. Redukuje
    on prąd do wartości bezpiecznej dla transformatora zasilającego. Jego wartość wynosi od 0,1
    do 2 omów, przy obciążalności 4 do 12 W, wynikającej z wyliczenia. Przykład: dla
    prostownika 4 A dobrano rezystor 0.5 om, spadek napięcia wynosi U=I x R =4A x 0.5 om = 2
    V, moc tracona na rezystorze: P = U x I =2 V x 4 A = 8 W. Aby uniknąć nadmiernego
    nagrzewania stosujemy rezystor nieco większy, np. 12 W.

Czyli jaką wartość ma mieć rezystor R1 w przypadku mojego trafo?

Co to za rezystory PR1 i PR2 bo nie mogę znaleźć w EAGLE-u

Moderowany przez _PREDATOR_:

Nie pisz posta pod postem!