Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
TespolTespol
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Chcę zbudować 2 dwudrożne kolumny na przetwornikach VISATON .

gutek77 06 Aug 2013 20:19 21837 121
  • TespolTespol
    Pawel S.
    Level 39  
    dj-MatyAS wrote:
    Masz Chłopie dylematy... nie ma co...
    Niestety tu się zgodzę. Zaczynasz się martwić o najmniej ważne detale.

Zacznij oglądać inne gotowe konstrukcje i wyciągaj wnioski.
    gutek77
    Level 14  
    jedna Kolumna gotowa po wstępnym odsłuchu . Jestem pod ogormnym wrażeniem dzwięku (źródło radio FMstereo wzmacniacz grundig od szwagierki 0dB bass -2dB wysoki tak było ustawione) .Wkrótce podziele się czyms więcej albo wstawię do DIY.Kolumna była bez wytłumienia . W pewnym momencie uzałem że za dużo basu , dzwięk troszkę nie naturalny . I wysokotonowy jakby pierdział ale nie wiem czy to piosenka sygnal fm czy kopułka tak grała.

Na razie frot na 6 śrubach odkręcany.
  • TespolTespol
    Pawel S.
    Level 39  
    Ale wysokotonowy na zwrotnicy? Żebyś czasem go nie spalił...
    gutek77
    Level 14  
    Dobra wina stacji FM albo nagrania. Dziś na RMF jest krystalicznie czysty dzwięk nie licząc szumów z eteru.

Kolumna przed obrobką i malowaniem. Chcę zbudować 2 dwudrożne kolumny na przetwornikach VISATON .

wykonanie zwrotki Chcę zbudować 2 dwudrożne kolumny na przetwornikach VISATON .

Dodano po 3 [minuty]:

Boję się żeby nie spalić tego zestawu . Ale nie mam pomysłu jak zmierzyć moc kolumny . do głowy przychodzi mi oscyloskop i średnia impedancja kolumny . Kolumna bedzię jeszcze szlifowana ew szpachlowana i malowana na czarny połysk . Materiał to MDF . dorwałem jeszcze kawałek watoliny na jedną kolumnę będzie porównanie.
    marian133
    Level 38  
    gutek77 wrote:
    Boję się żeby nie spalić tego zestawu . Ale nie mam pomysłu jak zmierzyć moc kolumny

A po co mierzyć? Przecież producent podaje moc głośników.

gutek77 wrote:
    wysokotonowy jakby pierdział ale nie wiem czy to piosenka sygnal fm czy kopułka tak grała.

A zrobiłeś zabudowę dla DT94?
    gutek77
    Level 14  
    Czyli przesterowanie też jest złe nawet o małej mocy ? W sumie cewka wtedy sie bedzie więcej grzać na mocno prostokątnym sygnale , ale czy o to chodzi . Mebrana mi nieźle skacze gdy dodam basu . Dawno już czegoś takiego nie widziałem .

BTW Malował ktoś kiedyś MDF na połysk?

DT94 jest niezabudowany w ogóle nie brałem tego pod uwagę . Vistaon też o tym nie wspomina na www. Myślisz że obudowa mu drga od midwoofera? bo do kopułki powietrze z wewnątrz nie ma bezpośredniego dojścia .

Tomq tak na zwrotnicy jak najbardziej po tylu postach bym takiej gafy nie zrobił Tomku czy na twoim awatarze to też ALTO II z BR na tylnej sciance bo mi to bardzo przypomina moje :) .
    Pawel S.
    Level 39  
    marian133 wrote:
    A zrobiłeś zabudowę dla DT94?
    Przecież to zamknięty głośnik.

gutek77 wrote:
    Czyli przesterowanie też jest złe nawet o małej mocy ?

Link

gutek77 wrote:
    BTW Malował ktoś kiedyś MDF na połysk?
    To wymaga bardzo dużo pracy, przygotowań, chemii i odpowiednich warunków. Jak masz warunki (warsztat i kompresor) to napiszę jak to zrobić.

Jaką w końcu zwrotnice zastosowałeś?
    Tomq
    Level 38  
    Quote:
    Tomq tak na zwrotnicy jak najbardziej po tylu postach bym takiej gafy nie zrobił Tomku czy na twoim awatarze to też ALTO II z BR na tylnej sciance bo mi to bardzo przypomina moje Smile .

Po kolumnach w moim awatarze zostało tylko wspomnienie, nie zmieniam go z sentymentu. To był tonsil 16/50/6+sc10n (a później g20sc).

Proponuję zastanowić się nad fornirowaniem, będzie prościej. Lakier musi być idealnie położony na idealną powierzchnię. Fornir położony nawet nieco gorzej i tak wygląda dobrze.
    gutek77
    Level 14  
    Warszat to piwnica ale kompresor i pistolet mam . Ale robiłem próby ze zwykłym sprayem( troszkę za szybko leci ) . Fornir jest chyba drogi więc się w to nie pakowałem .

Schemat zwrotki już był więc nie podaje ( Oba filtry II rzędu )
    NISKI TON

Cewka z rdzeniem szpulowym ind. 1,200mH +/-3% 0,190Ω
    kondesator bipolarny 10 uF
    WYSOKI TON

cewka powietrzna 0,33mH
    kondzior Jantzen audio 4,7 uF

Kurka Paweł dobry filmik wrzuciłeś szukałem czegoś takiego po Polsku .

Aha wytłumiając watoliną po zamknieciu kolumny zobaczyłem że tunel BR także zasłoniłem czy to źle ( jeszcze nie słuchałem ).
    Pawel S.
    Level 39  
    Frornirowanie wychodzi niewiele drożej niż samoprzylepna okleina. Drożej o ok koszt puszki lakieru.
    Najtańszy fornir da się kupić za 3zł/m2. Krajowe buk, dąb, olcha, brzoza da się kupić za 6-10zł/m2. Tylko trzeba wiedzieć gdzie szukać, bo na allegro bywa dużo drożej.
    Do tego 2-3 pędzle, puszka butaprenu lub wikolu, papiery ścierne, lakier i trochę czasu.

Malowanie jest dużo bardziej skomplikowane i kosztowne. Forniruje od ponad 10 lat, za malowanie biorę się dopiero teraz.

gutek77 wrote:
    Aha wytłumiając watoliną po zamknieciu kolumny zobaczyłem że tunel BR także zasłoniłem czy to źle ( jeszcze nie słuchałem ).
    Lepiej odsłoń.
    gutek77
    Level 14  
    Watolinę rozłożełem na plecach obudowy złożona na 3 razy przy okazji zasłania 16 cm tubę (przyciałem tą z polinka jak wskazałeś) . Gdy puszczam oba głośniki nie mogę stwierdzić róznicy w grze tego wytłumionego i nie wytłumionego puszczane są na razie równolegle z jednego kanału . Więc nie ma możliwości balansu .

Aha i Rezystor 10 Ohm tłumiący gwizdek.

Głośniki grają świetnie teraz pasowałoby żeby też wyglądały ładnie. No aż mnie korci pomiary zrobić .

Dodano po 4 [minuty]:

Heh przed chwilą też usłyszałem to pierdznie z tweeterów podeszłem do głośnika i zauważyłem że to przesłuch z sąsiedniej stacji . Podział jest na ok 3,2 kHz
    marian133
    Level 38  
    Pawel S. wrote:

Przecież to zamknięty głośnik.

Jeśli jest tak samo "zamknięty" jak SC10n to ja dziękuję.

gutek77 wrote:
    DT94 jest niezabudowany w ogóle nie brałem tego pod uwagę . Vistaon też o tym nie wspomina na www.

O zabudowie dla SC10n też nie pisali, ale trzeba było dać zabudowę ponieważ powietrze przechodziło w miejscu gdzie front styka się z membraną.

Najlepiej będzie jak zrobisz test, odłącz wysokotonówkę i włącz muzykę z mocnym basem, po czym przytknij ucho do wysokotonówki i nasłuchuj świstów powietrza.

Ja z SC10n poradziłem sobie w taki sposób, że odkręciłem front i pod niego dałem trochę kremu, który to uszczelnił całość. Trzeba tylko uważać aby tego kremu było mało, aby podczas dociśnięcia frontu do magnesu krem nie wyciekł na membranę.
    User removed account
    User removed account  
    marian133
    Level 38  
    dj-MatyAS wrote:
    Pogratulować pomysłowości...:not:

Bardzo dziękuję za miłe słowa :)

dj-MatyAS wrote:
    Uszczelka z gąbki

Za gruba.

dj-MatyAS wrote:
    pianka

Za gruba.

dj-MatyAS wrote:
    cokolwiek

Cokolwiek czyli co?

dj-MatyAS wrote:
    Nie było bardziej "technicznego" sposobu? 8-O

Ten głośnik miałem w 2006r więc nie jestem w stanie odpowiedzieć na to pytanie. Wiem tylko tyle że uszczelniacz w rodzaju "pasty" był najlepszym rozwiązaniem, ponieważ tam powietrze przedostawało się pomiędzy magnesem a frontem, który to się stykał bezpośrednio z magnesem, ale szczelny nie był, i taki "prześwit" był rzędu 0,1mm.

Pasta idealnie się sprawdziła a ja nie zauważyłem aby po czasie zmieniła położenie lub wyschła.
    Pawel S.
    Level 39  
    marian133 wrote:
    Jeśli jest tak samo "zamknięty" jak SC10n to ja dziękuję.
    Dziwne - ja nie miałem z nim problemów.
    gutek77
    Level 14  
    U mnie DT94 jest przykręcony na 3 wkrętach a kołnierz nie jest idalnie płaski na pewno nie jest to szczelne . Co powiecie na silikon silnikowy RTV taki jak do głowic silników itp?
    marian133
    Level 38  
    gutek77 wrote:
    U mnie DT94 jest przykręcony na 3 wkrętach a kołnierz nie jest idalnie płaski na pewno nie jest to szczelne

OK, ale najpierw sprawdź tak jak pisałem wcześniej, może zabiegi uszczelniające nie będą potrzebne.

gutek77 wrote:
    Co powiecie na silikon silnikowy RTV taki jak do głowic silników itp?
    .

Jeśli to jest klej to się nie nadaje, nie możesz tego frontu skleić, ponieważ możesz go już nie odkleić... a co zrobisz jak się cewka spali? :)

Skoro masz tak dużą kolumnę to najlepiej zrobić puszkę, ja dałem pastę ponieważ były użyte w kilku litrowych monitorach.
    gutek77
    Level 14  
    Silkon (rtv czerwony uszczelnia ale nie klei z pokrywy zaworów w silniku bynajmniej schodzi ładnie .Myśle że powietrze nie ma dostepu do kopułki od tyłu jedynie od przodu tzw zwarcie akustyczne. Chodzi ci że powietrze szło miedzy frontem a kołnierzem głośnika ?

Dodano po 3 [godziny] 1 [minuty]:

Pawel S. wrote:
    Pożycz odtwarzacz CD.

Problem tylko od kogo .Po zakupach dzisiejszych zaopatrzyłem sie w kabelki przejściówki i gra z PC . Cud malina . Nie podejrzewałem takiego przeskoku jakościowego gdy posłuchałem muzyki z Władcy Pierscieni.Dziś poszło już stereo dorwałem wtyczę płasko-bolcową :) .

Wrażenia dzwiękowe

Howard Shore - [The Lord Of The Rings - Fellowship Of The Ring Soundtrack CD1 #17] The Breaking of the Fellowship Dzwięk żywy , nic nie drażni (-6dB bas , +3 dB sopran)

Howard Shore - [The Lord Of The Rings - Fellowship Of The Ring Soundtrack CD1 #09] Many Meetings Głęboki bas chodzi moementami jakby się wzbudzał może hmm rezonans obudowy ?Dobry utwórdo sprawdzania basu .Długo trwające niskie tony .

Howard Shore - [The Lord Of The Rings - Fellow #13] The Bridge Of Khazad Dum - daje rady , w utworze chyba 90 procent widma to bas poniżej 100 Hz :D he he .
    Nie wiem jakby to brzmiało na profesjonalnym audio i jak nagrany jest orginał ale chyba kolumna sobie dobrze radzi .

Moje odsłuchy były niestety ciche na wzmaku diody dochodziły do -38 dB cokolwiek by to znaczyło .
    Ogólnie dążyłem do budowy systemu 4.0 ew 4.1 do ogladaniacia m.in Władcy Pierscieni i kilku innych filmów z pełnym soczystym dzwiękiem . I do słuchania muzyki rzecz jasna .
    Około wtorku wzmacniacz zasili JVC AX-211 2 x 50 W od naszego kolegi z forum . myślę że do moich 60 Watowych midwoferów będzie ten wzmak jak ulał . Nie wiem ino czy zasilacz jest porządny w tym JVC co jest dla mnie prawie najważniejsze we wzmacniaczu.
  • Helpful post
    Tomq
    Level 38  
    Quote:
    (przyciałem tą z polinka jak wskazałeś)

A wyprofilowałeś od strony wlotu? Najlepiej rozgrzewając i naciągając na butelkę.

Quote:
    i bas chodzi moementami jakby się wzbudzał może hmm rezonans obudowy ?

Albo niewłaściwa ilość wytłumienia, albo za długa rurka BR.

Quote:
    Nie wiem ino czy zasilacz jest porządny w tym JVC co jest dla mnie prawie najważniejsze we wzmacniaczu.

Wg. instrukcji serwisowej w tym wzmacniaczu jest zasilanie 2x45V i filtracja 6800uF na gałąź.

Quote:
    Ogólnie dążyłem do budowy systemu 4.0 ew 4.1

Proponowałbym skupić się na stereo albo na 5.1. Takie są standardy - muzyka (2.0) lub film (5.1).
    Pawel S.
    Level 39  
    gutek77 wrote:
    Problem tylko od kogo .Po zakupach dzisiejszych zaopatrzyłem sie w kabelki przejściówki i gra z PC . Cud malina . Nie podejrzewałem takiego przeskoku jakościowego gdy posłuchałem muzyki z Władcy Pierscieni.

Używane odtwarzacze CD można kupić za 40-60zł. Różnica będzie jeszcze większa. ;)
    gutek77
    Level 14  
    Odnośnie tego przesterowania wzmacniacza . Sygnał z laptopa z wyj . słuchawkowego daję na we PHONO wzmacniacza . ( jack->RCA) . Jakiego napięcia nie przekraczać żeby nie przesterować przedwzmaniacz , pary końcowej itp.
    Uzytkowinik19
    Level 38  
    Wejście PHONO służy wyłącznie do podłączenia gramofonu. Napięcie ok 250-300mV
    gutek77
    Level 14  
    A sygnał z odtwarzacza CD ?
    User removed account
    User removed account  
  • Helpful post
    Uzytkowinik19
    Level 38  
    Pytanie było...
    Quote:
    Jakiego napięcia nie przekraczać żeby nie przesterować przedwzmaniacz

odpowiedź podałem myśląc oczywiście o pozostałych wejściach.
    gutek77
    Level 14  
    to by sie zgadzało wyczytałem gdzieś o 1,2 V tylko czy to jest Vpp (peak to peak)?