Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy można przerobić czujnik zmierzchowy z 230V AC na 12V DC

04 Lip 2013 00:41 6615 18
  • Poziom 12  
    Czy można taki czujnik zmierzchu przerobić na 12V DC?

Od czego zależy czy będzie się dało przerobić go ?

• Relpol przekaźniki

• VIP Zasłużony dla elektroda
    Rozebrać, sprawdzić zasilanie z sieci/ pomiary, prawdopodobnie jest tam przekażnik/ styki na 230V/ przerobić, dołączyć zasilacz i po sprawie!
    Jakieś fotki wnętrza mile widziane!
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 24  
    Zasilacz już pewnie w środku jest.
    Z czego to ma być zasilane?
  • Poziom 28  
    bartek24m napisał:
    Czy można taki czujnik zmierzchu przerobić na 12V DC?

Od czego zależy czy będzie się dało przerobić go ?

-od tego czy się będzie chciało i miało analogiczny przekaźnik o cewce na 12V DC.
  • Poziom 27  
    Wygląda mi na to, że w środku jest jakaś elektronika, która z reguły wymaga zasilania napięciem stałym uzyskiwanym, najprawdopodobniej w tym przypadku, z zasilacza beztransformatorowego.
    Jeśli jest to np. napięcie 12V, to sprawa jest bardzo prosta - wystarczy tylko wywalić zasilacz beztransformatorowy. Jeśli większe, np. 46V to sprawa się komplikuje - trzeba by zastosować jakąś przetwornicę podwyższającą napięcie.
    Po prostu trzeba rozebrać to pudełko i sprawdzić na jakie napięcie jest przekaźnik.
  • Poziom 12  
    Dziękuje za odpowiedzi jestem mile zaskoczony zainteresowaniem.
    Nie jestem specem od lutowania więc zadzwoniłem do zaprzyjaźnionego serwisu i odradzili mi przerabianie ponieważ w tym urządzeniu jest więcej niż 1 napięcie: 12, 5, 3,7 V i są tam różne rzeczy zasilane i zmiana jednego napięcia spowoduje złą pracę pozostałych napięć, trzeba by było połowę rzeczy wymienić - zupełnie nieopłacalne.

Zaproponowano mi użycie przetwornicy prądu stałego na zmienne i użycie czujnika zmierzchu i programatora.

Jednak zastanawiam się czy jest sens ekonomiczny zmieniania z akumulatorów napięcia 12 V -> 230 V a potem ponownie z 230V -> 12 V na zasilanie lampek.
    Na każdym urządzeniu będą straty, a sprawność tego będzie tak słaba, że ekonomiczniej wyjdzie, gdy będą się paliły lampki cały dzień. :P

Na przetwornicy 12V DC / 230V AC będzie to około 15%.
    A ile jest średnio strat na zasilaczu lampek ?

Pomijam to że przetwornica którą ja mam to tania chińszczyzna 100W która nie ma pełnego sinusa i napięcie skacze tam jak oszalałe, raz jest 220V a raz 80V, czy takim skaczącym napięciem nie uszkodzę czujnika zmierzchu oraz zasilacza lampek led oraz samych lampek ?

Alternatywa to zakup czujnika zmierzchu na 12V albo gotowego w obudowie IP54 za 60 zł albo wersja kit do samodzielnego złożenia za 25 zł.

Moderowany przez Mirek Z.:

Nieodpowiednio dodany obrazek usunąłem - nie był miniaturką: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2053101.html

• Poziom 27  
    bartek24m napisał:
    Alternatywa to zakup czujnika zmierzchu na 12V albo gotowego w obudowie IP54 za 60 zł

Myślę że byłoby to najlepsze wyjście.
    Samodzielnego montażu raczej nie polecam jeśli nie masz przynajmniej podstawowej wiedzy o elektronice, no i pewnej wprawy w lutowaniu.
  • Poziom 12  
    Czy taki czujnik zmierzchu dużo potrzebuje energii oraz jak z jego sprawnością?
    Same lampki zużywają 3W.
    Jak okaże się, że tyle samo ciągnie czujnik, to efektywniej będzie już zostawić je zapalone 24h/7.
  • Poziom 28  
    bartek24m napisał:
    w tym urządzeniu jest więcej niż 1 napięcie: 12, 5, 3,7 V i są tam różne rzeczy zasilane i zmiana jednego napięcia spowoduje złą pracę pozostałych napięć, trzeba by było połowę rzeczy wymienić - zupełnie nieopłacalne.

Ale bujdy. Napisałem ci prawdę ale szukasz g..prawdy. Zwykły prosty układ na LM358 a ktoś cię robi w ...
  • Poziom 27  
    bartek24m napisał:
    Czy taki czujnik zmierzchu dużo potrzebuje energii oraz jak z jego sprawnością?

Rozwiązania czujników mogą być bardzo różne, a taka fotografia samego pudełka którą dałeś na początku niewiele daje. Rozbierz to pudełko i zrób chociaż jakieś fotki wnętrza-płytki drukowanej. Jeśli potrafisz, odrysuj schemat tego "ustrojstwa".
    Gdy będzie wiadomo co tam jest w środku, prędzej można będzie poradzić coś sensownego.
    Nie wiem skąd Alemucha wie, że jest to na układzie LM358? - ale też nie wykluczone.
  • Poziom 28  
    mikstu2 napisał:

Nie wiem skąd Alemucha wie, że jest to na układzie LM358? - ale też nie wykluczone.
    -to akurat pewne. Moje czerwone oko widzi wyraźnie LM358 :) i niebieski przekaźnik na dwadzieścia parę V. Jak będziesz miał takie oko to też zobaczysz. Tak więc nie będzie bardziej sensownej odpowiedzi niż Predatora i moja
  • Poziom 12  
    Wahałem się troche czy to rozkręcać czy oddać no ale skoro Pan mucha taki pewny to zaryzykowałem.

Na układzie scalonym jest napisane:

6C2RSHL
    LM358P

Na przekaźniku:
    10A 250VAC 10A 125VAC
    10A 30 VDC 10A 28VDC
    Nie mogłem tego rozebrać, musiałem połamać obudowe żeby wyjąć ten układ ze środka, teraz już nie mogę zwrócić czujnika zmierzchu dlatego proszę o pomoc.

Gdzie tam jest cewka oraz co trzeba odlutować i przylutować aby działało ?

• Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 28  
    W poście nr4
    Alemucha napisał:

-od tego czy się będzie chciało i miało analogiczny przekaźnik o cewce na 12V DC.
    więc już była recepta. A potrzebny przekaźnik leży w sklepie gdzie robię zakupy http://www.aphelektra.com/p/pl/236v1tsi/przekaznik+12vdc+jqx-7f-1z.html
    Daj lepsze fotki (+spód i boki) a najlepiej rozrysuj całość bo taki powinien być twój udział. Zdejmij te gluty
  • Poziom 12  
    w moim sklepie elektronicznym nie ma takiego modelu tak podał mucha ale jest inny:

o taki

czy mogę go użyć zamiast tego co podał mucha ?

spód płytki czujnika wygląda tak:

Czy poza wylutowaniem i wlutowaniem przekaźnika powinienem coś jeszcze zmienić ?
    Czy żeby to działało przed wy lutowaniem powinienem zmierzyć jakieś napięcia i wam udostępnić żeby nie było wtopy ?
  • Poziom 27  
    bartek24m napisał:
    Czy poza wylutowaniem i wlutowaniem przekaźnika powinienem coś jeszcze zmienić ?

Przedewszystkim należy odłączyć elementy tworzące zasilacz sieciowy, a dołączyć przewody do zasilania 12V. Może zajść także konieczność wymiany niekórych rezystorów na inne wartości.

Dodano po 3 [minuty]:

bartek24m napisał:
    Czy żeby to działało przed wy lutowaniem powinienem zmierzyć jakieś napięcia i wam udostępnić żeby nie było wtopy ?

Najlepiej gdybyś zamieścił schemat z wartościami elementów (spróbuj odrysować, dobre ćwiczenie!) albo poszukaj na stronach producenta tego urządzenia.
  • Poziom 28  
    Wymiary przekaźnika pasują? To rysuj schemat bo może starczy zewrzeć brązowy C
  • Poziom 10  
    Witam i jak potoczyła sie sprawa z tym czujnikiem ? działa na 12v ?