Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

16 sztuk KD502. Budowa wzmacniacza. Czy ma ktoś schemat?

05 Mar 2005 16:42 2645 18
 • Poziom 10  
  Posiadam ok. 16 sztuk KD502 i chciałbym zrobic na nich wzmacniacz czy posiada ktos z was jakis schemat ?
 • Poziom 10  
  Podany przez Ciebie wzmacniacz jest zrobiony na BDY25
 • Pomocny post
  Poziom 15  
  Witam! nawet nie napisałeś ile to ma miec mocy ile ohmów, zobacz tu: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic191041.html dobry wzmacniacz masz tam schemat płytke jesli to jeszcze nie to to pisz na priv to Ci coś posle...mozesz tez wykonac koncówke eltrona 60, 100...
  Pozdrawiam

  Dodano po 3 [minuty]:

  BDY25 to zamiennik/odpowiednik KD502...

  Dodano po 15 [minuty]:

  mozesz tez zrobic jabla j35 wsadzic tam Kd502 i pozmieniac kilka części...
 • Poziom 42  
  Witam! Nie tak do końca są to zamienniki, BDY25 ma 200V, 6A, 87,5W, a KD502 60V 150W 20A jak sam widzisz troszkę się różnią. W praktyce przy 50V po w krótkim czasie padają, wiec zalecane napięcie do nich to nie większe niż 42V, co da 100W przy 4 Ohm. Przy takiej ilości tranzystorów masz kilka wyjść, możesz zrobić stereo 2 x 400 w mostku, albo pojedyncze z nadmiarem tych tranzystorów, co pozwoli na dołączenie 1 Ohm, co też da 400W na kanał, więc musisz się zdecydować, za co łapać, najlepiej napisz, do czego chcesz ten wzmacniacz wykorzystać, to będzie łatwiej doradzić.
  Pozdrawiam
 • Poziom 10  
  Wzmacniacz ma mi sluzyc do podlaczenia dwoch w przyszlosci moze 4 kolumn. Kolumny nie wiem jaka maja moc ale na wzmacniaczu Unitry Ws-304 graly bardzo fajnie
 • Poziom 42  
  Witam! No to w takim układzie rób stereo 2x100W przy 4 Ohm z większą ilością KD i z mocniejszym trafem, co pozwoli na podejście nawet czterech czwórek na kanał i to będzie nie do zdarcia.
  Pozdrawiam
 • Poziom 11  
  Jakie parametry ma tranzystor kd 502, wzmocnienie i maks prąd kolektora??
 • Poziom 42  
  Witam! KD502 20A 150W 60V wzmocnienie zależy od układu i od bety danego tranzystora.
  Pozdrawiam
 • Poziom 21  
  mam takie zapytanie odnosnie pomiaru bety tranzystorów mocy ,czy potrzeba sprawdzać przy kilku wartosciach pradu przepływajacego przez tranzystor czy wystarczy jakaś uśredniona wartosc np. 3 A.
 • Poziom 13  
  Pomiar współczynnika wzmocnienia tranzystorów mocy musi być robiony przy większym prądzie niż tył małej mocy.
  3A to znacznie za dużo, powód jest prosty, wzmocnienie zależy od temperatury złącz n-p. Przy takim prądzie tranzystor będzie się grzał i pomiar będzie bez sensu.
  Ja mierzę tranzystory poprzez pomiar prądu kolektora przy stałym prądzie bazy 1-3mA i napięciu C-E ok. 5V.
  Bazę zasilam przez proste źródło prądowe.
  W praktyce przy pradzie kolektora Ic>0,3A pomiar zaczyna płynąć ze względu na wspomniane grzanie się.

  Odnośnie wzmacniacza na KD502 to nie należy przekraczać zasilania symetrycznie +-30V co przy 4ohmach obciazenia daje ok. 70-80W RMS przy jeszcze małych zniekształceniach.
 • Poziom 36  
  agaudio napisał:
  mam takie zapytanie odnosnie pomiaru bety tranzystorów mocy ,czy potrzeba sprawdzać przy kilku wartosciach pradu przepływajacego przez tranzystor czy wystarczy jakaś uśredniona wartosc np. 3 A.
  Wbrew temu co pisze Marcus'79, pomiar Bst przy dużych prądach w tranzystorach przeznaczonych na wyjście PA jest jak najbardziej wskazany - o ile nie ma danych katalogowych, oczywiście. I dokładnie istotną informacją jest beta dla maksymalnego przewidywanego w układzie prądu, zwłaszcza, kiedy wartości zbliżają się w rejon Icmax. Uzasadnia się to tym, że Bst tranzystora mocy silnie zależy od Ic i jest zwykle najmniejszy dla małych prądów (co nie stanowi problemu) oraz przy Icmax - a to stwarza problem większego prądu i większej mocy traconej w stopniu sterującym. Tak więc dokładna znajomość tego parametru może zaoszczędzić wielu niespodzianek nieroztropnym amatorom. A grzanie się nic tu nie ma do rzeczy - w końcu w układzie ten tranzystor też się będzie grzał. Pozdrawiam.
 • Poziom 13  
  Oczywiście zgadzam się.
  Chodziło mi jednak o metodę stosowaną przy "parowaniu", B oczywiście zależy od prądu kolektora, jednak w praktyce zależność dla Ic>0,5A jest już mała.
  Np. wyniki moich pomiarów dla KD503:
  Ic=1mA B=10
  Ic= 100mA B=87
  Ic= 300mA B=90

  W sytuacji, kiedy wiemy jak dany typ tranzystora się zachowuje przy dużych prądach pomiary B celem dobieranie w pary powinno się prowadzić w tej samej temperaturze a to najprosciej zrobić w temp. pokojowej i przy Ic<0,5A.

  Po zmontowaniu wzmacniecza itak należy wysterować go z generatora i sprawdzić prądy poszczególnych tranzystorów np. przez pomiar spadków na opornikach w emiterach i bazach.
 • Poziom 36  
  Marcus'79 napisał:
  ....B oczywiście zależy od prądu kolektora, jednak w praktyce zależność dla Ic>0,5A jest już mała....
  W sytuacji, kiedy wiemy jak dany typ tranzystora się zachowuje przy dużych prądach .....
  Po zmontowaniu wzmacniecza itak należy wysterować go z generatora i sprawdzić prądy poszczególnych tranzystorów.....
  Do parowania pomiar przy 0,5A będzie OK, ale mógłbym się założyć, że ten Twój tranzystor w pobliżu Icmax będzie miał Bst w zakresie 10....20, a nie jak się spodziewasz ok. 80! A wiesz, co to znaczy dla tranzystora sterującego? Polcz sobie moc strat, zanim włączysz generator! Z powyższych pomiarów nic nie wiesz, jak tranzystor zachowa się przy dużych prądach i o tym tu właśnie mowa! Prądy ustala się per design, nie metodą prób i błędów! Pozdrawiam.
 • Poziom 13  
  Opisywałem metodę doboru tranzystorów w pary.
  Jeżeli mam np. 20szt i mam z nich wybrać dwie pary to prościej jest najpierw sprawdzić je przy małym prądzie a jak już mamy pary to sprawdzić jak będą pracowac pod obciażeniem...
  Nie chodziło mi o ustalanie pradów w gotowym już wzmacniaczu.
  Swoją drogą zastanawia mnie jaki będzie rozrzut Bst przy Ic max dla tranzystorów posiadajacych identyczne Bst przy Ic= 0,1...0,5A ?

  Swoją drogą z opisanego przez Ciebie powodu nie powinno się obciążać tranzystorów PA do wartości maxymalnych.
  Ja zwykle zakładam Ic peak na 30% max katalogowego. W budowanym ostatnio PA dla znajomego basisty o mocy ok. 250W RMS/4Ohm użyłem 4 par IRF640 (16A max, 125W).

  Dodano po 4 [minuty]:

  ps. swego czasu znalazłem fragment katalogu z danymi KD501...503
 • Poziom 36  
  Marcus'79 napisał:
  ...zastanawia mnie jaki będzie rozrzut Bst przy Ic max dla tranzystorów posiadajacych identyczne Bst przy Ic= 0,1...0,5A ?
  Generalnie parametry w tak dobranej parze biegną dość współbieżnie, ale to zależy od opanowania technologii, czyt. producenta.
  Marcus'79 napisał:
  Swoją drogą z opisanego przez Ciebie powodu nie powinno się obciążać tranzystorów PA do wartości maxymalnych.
  Ja zwykle zakładam Ic peak na 30% max katalogowego.
  W praktyce taki margines i tak może być za mały, a dokładna analiza przy realnych obciążeniach wymagałaby znacznych mocy obliczeniowych. Faktycznie tranzystory mocy niektórych producentów wytrzymują krótkotrwałe prądy wykraczające znacznie poza spec. Icmax i to właśnie ratuje niektóre amatorskie konstrukcje przed śmiercią. Ale o czym tu mówiłem: mała Bst to nie problem dla tranzystora wyjściowego, tylko tego przed nim! :)
 • Poziom 21  
  Witam .
  Dziekuje za wyjasnienia . Moje pytanie na poczatku tej dyskusji trochę zle podalem ,chodzilo mi o to czy pomiar bety tranzystorow mocy jest potrzeba wykonywac w warunkach zbliżonych w jakich będą pracowac.
  Oczywiście wtedy sie nie obejdzie bez mocowania go na radiatorze.
  Pozdrawiam
 • Poziom 13  
  Wg. danych katalogowych dla KD502 jego h21 przy prądzie 15A wynosi conajnmiej 15.
  Zakładając takie wzmocnienia stopnia końcowego i znając maksymalny prąd możesz zaprojektować st. sterujący z odpowiedznim zapasem prądowym.
  Dysponując takimi danym pomiar "bety" (h21) można ograniczyć do niskich prądów celem dobrania tranzystorów w pary bez konieczności mocowania kolejno kilkunastu szt. do radiatorów.
  Przy braku danych katalogowych lub w celu sprawdzenia robisz jak pisał nemo07.
  Pamiętaj tylko, aby nie przekroczyć napięcia zasilania max +-25..30V dla KD502.