Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dysk twardy. Czy przy podłączaniu drugiego muszę zmienić tryb pracy?

05 Mar 2005 16:46 1512 12
  • Poziom 15  
    Czy przy podlaczaniu drugiego dysku musze zmienic tryb pracy (ta taka kosteczke malutka) z tylu dysku??
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    Tak - jeden dysk musi byc usatwiony na Master - drugi na Slave. NA obudowie tego drugiego dysku masz opisane gdzie masz przełożyć tę zworkę (nazywasz to kosteczką) w odpowiednie miejsce.
    Twój pierwszy dysk jest ustawiony jako MASTER. Znajdź na tym nowym dysku gdzie masz piny od SLAVE i tam wciśnij te zworkę, wyjmując ja z tego miejsca gdzie była. Możesz dla pewności zobaczyć, gdzie jest teraz wsadzona. Pewnie w położenie MASTER.
    Proszę nie wysyłać postów jeden po drugim i na dodatek tych samych . ( TJT )
  • Pomocny post
    Poziom 12  
    Jezeli masz watpliwosci najlepiej zapytaj sie kolegi jak to zrobic i niech on ci to narysuje albo zrobi sam najprostrzy i najbespieczniejszy sposób ale ja gdy wyciagałem dysk pierwszy raz to zrobiłem rzecz nie mozliwą jakims cudem dwa razy wkładając źle zworke zrobiłem z muzy jeden plik który miał 40 giga tyle co moja muzyka miała gdy było 7500 plików
    TAKŻE JAK SIE BOISZ TO SIE ZA TO NIE BIESZ ALBO ZOBACZ JAK TO SIE DOKŁADNIE ROBI
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    wisnia_18 napisał:
    Jezeli masz watpliwosci najlepiej zapytaj się kolegi jak to zrobic i niech on ci to narysuje albo zrobi sam najprostrzy i najbespieczniejszy sposób ale ja gdy wyciagałem dysk pierwszy raz to zrobiłem rzecz nie mozliwą jakims cudem dwa razy wkładając źle zworke zrobiłem z muzy jeden plik który miał 40 giga tyle co moja muzyka miała gdy było 7500 plików
    TAKŻE JAK się BOISZ TO się ZA TO NIE BIESZ ALBO ZOBACZ JAK TO się DOKŁADNIE ROBI

Tak jeśli wkładasz drugi dys to ustwa go na slave bo ten dysk na którym masz system musi być master, lub ustawić na CS wtedy dysk powinien sam sie ustawić automatycznie tak jak powinno być, nie mart się nic nie zepsujesz!

A kolegi nie słuchaj chłopak zmyśla znam go bo to mój sąsiad jak zle wsadzisz zworke to dysku wogule nie wyświetli, lub całej jego zawartośći, pojemnośći nie pokaże.

PS. Tą kosteczka to mówi się na nie zworki!
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    No niekoniecznie systemowy musi być master - w niektórych a szczególnie tych nowych BIOSach da sie ustawić konkretny dysk twardy który posiada system.

PS To nie zworki tylko Jumperki:) (Zworka to kawałek srebrzanki na płycie drukowanej) A ze sie przyjęło Zworka.... no cóż....
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Przy dwóch dyskach połączonych na jednej taśmie zawsze jeden musi być
    jako Master czyli pierwszy a drugi jako Slawe czyli następny. Musi tak być również że na dysku jednym nagrywamy system może to być na stałym dysku a na wymiennym np. w kieszeni wgrywamy pozostałe rzeczy. Robi się tak dlatego że kompter musi czytać systemowe pliki z jakiegoś dysku.
    Te kosteczki co na początku piszesz to są tzw. zworki ustawia sie je na dyskach w/g naklejonego schematu na dysku!! Myślę że opisałem Tobie zrozumiale!!
  • Pomocny post
    Poziom 11  
    kolega odpisał zrozumiale , ale slave nie znaczy wcale następny tylko " niewolnik " i raczej chodzi tu o to ze "master" oznacza priorytet dla dysku z którego komputer będzie się bootował, czyli będzie posiadał na nim jakiś system, albo i dwa systemy :P. Jeżeli zworki na dysku ustawisz w pozycji CS wtedy ustawienia BIOSU decydują o kolejności. Weź książeczkę z BIOSU lub z dysku i poczytaj :) pozdrawiam
  • Poziom 15  
    A jak przełoze zworke "jumperek" na slave to czy musze cos zmieniac w Biosie??
    Dzieki za pomoc wszystkim
  • Poziom 34  
    Jeżeli HDD ma być zainstalowany jako mobilny (w kieszeni) to w BIOSIE warto ustawić opcję autodetekcji dysku - wtedy przy władaniu i wyjmowaniu nie będzie komunikatów o braku urządzenia w systemie. System BIOS będzie przy każdym restarcie sprawdzał fizyczną obecność urządzenia.

P.S.
    Jeżeli dysk jest nieodczytywalny - sama fizyczna obecność to za mało - należy go podzielić na partycje (ilość zależy jak duży dysk) i następnie je sformatować.
    Poza tym niektóre stare BIOS-y mogą nie czytać prawidłowo dużych dysków.
  • Poziom 15  
    A jesli dysk uzywany nie jest w kieszeni tylko czasem wyjmowany do zgrania filmow itp to nic nie musze zmieniac??

Bo jeszce jak zmienilem na slave tokomputer w biosie przy ladowaniu wykrywa dysk ale w menadzer uurzadzen jak wejde to pokazuje sie dysk ale pisze ze jest nieoczytywalny??
  • Poziom 35  
    dudek_d napisał:
    A jak przełoze zworke "jumperek" na slave to czy musze cos zmieniac w Biosie??
    Dzieki za pomoc wszystkim

Jeżeli w biosie jest ustawione wykrywanie dysków i napędów na "AUTO" to nie musisz ustawiać komputer za każdym razem podczas uruchamianie się wykrywa automatycznie.
    A jeżeli nie jest w biosie ustawione na "AUTO" to musisz przestawić ustawienia odnośnie każdego napędu.
  • Poziom 15  
    Zle podlaczalem tasmy Temat zamkniety
    Moderowany przez TONI_2003:

Wszystko wyjaśnione temat zamykam !
    Jeśli zaistnieje taka potrzeba by post został otwarty proszę dać wiadomość na PW i podać link do postu .!