Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Hp Pavilion DV7-2155ew - Pierwszy laptop Hp całkowicie chłodzony wodą

Kira Yamato 04 Lip 2013 19:14 12345 13
  • #1 04 Lip 2013 19:14
    Kira Yamato
    Poziom 11  

Witam,

Chcę dziś Wam zaprezentować mojego Panoramixa (nazwa zastrzeżona :D ) całkowicie chłodzonego wodą. Najpierw jednak krótka historia gdzie, jak, po co i dlaczego :?:

Otóż swego czasu spaliła (czy raczej stopiła) moja płyta główna. Nic dziwnego skoro Panoramix osiągał temperatury rzędu 102 stopni C (w końcowej fazie życia). Jako że zakupiłem nową płytę a lapek jest eksploatowany na wysokich obrotach nie uśmiechało mi się wydać za kilka miesięcy (w najlepszym razie) kilkuset zł na kolejną płytę. Trzeba było zatem pomyśleć o poprawie chłodzenia.

Jako że HP ma Nas klientów najwyraźniej głęboko w poważaniu wypuszczając na rynek coś co niema szans chłodzić tak mocno grzejące się podzespoły, nie było mowy o pozostawieniu tego bez modyfikacji. Powstała więc wersja rozwojowa v1.0 (dlaczego rozwojowa o tym za chwilę 8-) ):

Hp Pavilion DV7-2155ew - Pierwszy laptop Hp całkowicie chłodzony wodą Hp Pavilion DV7-2155ew - Pierwszy laptop Hp całkowicie chłodzony wodą Hp Pavilion DV7-2155ew - Pierwszy laptop Hp całkowicie chłodzony wodą

Jest to rurka hamulcowa miedziana fi 6mm zakończona zalutowanym na końcu mosiężną redukcją o gwincie wewnętrznym 1/8". chodziło o to by lapek wciąż posiadał własne chłodzenie wspomagane w razie potrzeby w domu zewnętrzną instalacją WC:
    Hp Pavilion DV7-2155ew - Pierwszy laptop Hp całkowicie chłodzony wodą

Proszę nie zwracać uwagi na biurko, nieład artystyczny :oops: :roll:

Rozwiązanie okazało się swego czasu strzałem w dziesiątkę. Temperatury drastycznie spadły do maksymalnych wartości jedynie 72 st. C. Dla mnie bomba. minimalne z kolei oscylowały w zakresie ~29 st. C.

Jak to zwykle bywa apetyt rośnie w miarę jedzenia :D , wkrótce też postawiłem sobie za cel przerobić laptop całkowicie na chłodzenie wodne. Tak oto powstał obecny Panoramix v2.0:

Hp Pavilion DV7-2155ew - Pierwszy laptop Hp całkowicie chłodzony wodą Hp Pavilion DV7-2155ew - Pierwszy laptop Hp całkowicie chłodzony wodą

Oto powstawanie bloku wodnego:

Hp Pavilion DV7-2155ew - Pierwszy laptop Hp całkowicie chłodzony wodą Hp Pavilion DV7-2155ew - Pierwszy laptop Hp całkowicie chłodzony wodą

Blok powstał z blach miedzianych o grubości 3 i 1 mm. Jako, że nie miałem wcześniej styczności z lutowaniem takich ilości metalu który doskonale odprowadza ciepło oraz brak odpowiednich narzędzi (lutlampa lub palnik), zmuszony byłem do improwizacji. W ruch poszedł piekarnik :D , lecz po 2 dniach układania blaszek w obłokach jak z sauny i szybkim wystudzaniu piekarnika, wpadłem na pomysł użycia kuchenki gazowej. Udało się. Następnie trzeba było blok zamknąć co zrobiłem przy użyciu pasty lutowniczej z dodatkiem cyny oraz śrubek M2. Efektem jest gotowy blok:

Jest on połączony z chłodnicą oraz z pompką. Zasilanie układu realizowane jest za pomocą przetwornicy STEP DOWN która pobiera energię z baterii. Całość pobiera około 5W. Układ mieści ~300 ml płynu a MAKSYMALNA TEMP. NIE PRZEKRACZA 51 st. C na CPU. GPU i mostek odpowiednio 46 i 47 st. Minimalne z kolei to nawet 23 st. C.

Wg. mnie: Ogromny sukces :D

W późniejszym czasie dodam lepszej jakości zdjęcia oraz uzupełnię proces tworzenia.

3 13
  • #2 04 Lip 2013 19:17
    Epox
    Poziom 38  

Polak potrafi :) rozumiem że kolega używa laptopa jako stacjonarny komputer :)

0
  • #3 04 Lip 2013 19:50
    Kira Yamato
    Poziom 11  

Nigdy nie był zbyt mobilny więc nic nie straciłem :P, a przenoszę go niemal codziennie do szkoły/na praktyki za pomocą plecaka więc jedyna zmiana podczas transportu i użytkowania to jakieś 2 kg więcej na plecach. Teraz waży trochę ponad 5 kg :D

0
  • #4 05 Lip 2013 14:37
    Iwantcookie
    Poziom 16  

A jak kolega giął rurki w wersji 1.0?:D Bo mnie ciekawi, zamrożone z wodą w środku czy na farta:D?

0
  • #5 05 Lip 2013 16:33
    domio33
    Poziom 28  

Witam,bardzo interesuję mnie filmik z prezentacji chłodzenia,gdyż naprawdę jest to dobra robota i świetne rozwiązanie na te laptopy.Pozdrawiam i udana konstrukcja.

0
  • #6 05 Lip 2013 22:12
    Kira Yamato
    Poziom 11  

Iwantcookie napisał:
    A jak kolega giął rurki w wersji 1.0?:D Bo mnie ciekawi, zamrożone z wodą w środku czy na farta:D?

Gięte w rękach "na bieżąco" tj. co chwilę przymiarka i doginanie następnej części. Chodziło o to żeby jak największa część stykała się z heatpipe'm lub z radiatorem. Następnie całość zalutowana w piekarniku (modliłem się żeby Heatpipe nie wybuchł :D ) i zarobione końcówki do podłączenia na zewnątrz.

0
  • #7 06 Lip 2013 00:28
    rtj71
    Spec od komputerów

Ja bym spróbował skombinować chłodnicę wielkości całej klapy matrycy, ładniej by to wyglądało, a jaka wydajność :D

0
  • #8 07 Lip 2013 11:55
    Kira Yamato
    Poziom 11  

rtj71 napisał:
    Ja bym spróbował skombinować chłodnicę wielkości całej klapy matrycy, ładniej by to wyglądało, a jaka wydajność :D

Wydajność jest więcej niż wystarczająca a chodziło o to by nie obciążać zawiasów klapy by nie otwierała się sama do tyłu. Z kolei chłodnicę umieściłem na takiej wysokości by zapierała się o biurko kilka milimetrów przed maksymalnym wychyleniem klapy więc zawiasy są dodatkowo chronione przed wyrwaniem :D .

0
  • #9 25 Wrz 2013 09:21
    maras2003
    Poziom 29  

przekrent napisał:
    Radiator najpierw jest lutowany, dopiero potem napełnia się go gazem. Próba lutowania napełnionej gazem rury zwykle kończy się jej rozszczelnieniem. Należy jeszcze pamiętać, że rura jest spłaszczona by przylegała większą powierzchnią. Pod wpływem temperatury(180st.C) wzrasta ciśnienie w rurze i staje się ona okrągła uniemożliwiając tym prawidłowe przylutowanie.

Cytat kolegi Przekrent:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=12772286#12772286

Czy nie zauważyłeś żadnych zniekształceń heatpipe ? Czy heatpipe nadal działał, bo możliwe było jego rozszczelnienie i wtedy pracowałoby tylko Twoje chłodzenie wodne ?

0
  • #10 25 Wrz 2013 13:01
    Kira Yamato
    Poziom 11  

Cytat:

Czy nie zauważyłeś żadnych zniekształceń heatpipe ? Czy heatpipe nadal działał, bo możliwe było jego rozszczelnienie i wtedy pracowałoby tylko Twoje chłodzenie wodne ?

Heatpipy całe i szczelne. Więcej napisałem w temacie z Twojego linku.

0
  • #11 07 Maj 2016 20:25
    ted02
    Poziom 6  

Hej, posiadam prawie ten sam model, i podziwiam chęć budowy tego chłodzenia ja do mojego powoli tracę siłę i pewnie skończy się wymiana lapka na nowy.

Pozdrawiam.

0
  • #12 09 Maj 2016 09:26
    Kira Yamato
    Poziom 11  

ted02 napisał:
    Hej, posiadam prawie ten sam model, i podziwiam chęć budowy tego chłodzenia ja do mojego powoli tracę siłę i pewnie skończy się wymiana lapka na nowy.

Pozdrawiam.

Uwierz mi, że tak będzie najlepiej. Obecnie mam Lenovo b590, w zasadzie to samo co ten HP a się grzeje max do 65 stopni. HP przestałem naprawiać po 9 razie już miałem go dość, ale chłodzenie do końca sprawowało się super :)

0
  • #14 05 Paź 2016 09:15
    Kira Yamato
    Poziom 11  

Kuku1985 napisał:
    Mam takie pytanie, czy przy takim chłodzeniu można zastosować blok z aluminium?

Jak najbardziej tylko musisz być pewny że nie będziesz używał w reszcie instalacji miedzi lub używaj płynu chłodzącego który będzie przeciwdziałał korozji galwanicznej czy też elektrolitycznej.
    Najlepiej nie mieszać w jednej instalacji elementów z miedzi i aluminium.

0