Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór pompy ciepła, współpraca wymiennika gruntowego z kolektorami słonecznymi

nosekdh 04 Lip 2013 19:35 1266 2
  • #1 04 Lip 2013 19:35
    nosekdh
    Poziom 14  

Witam, przymierzam się do budowy własnego kąta, projekt wybrany (bari) jednak zamiast polecanego ogrzewania gazowego chciałbym zainstalować pompę ciepła. Jednak jak dobrać optymalnie moc takiej pompy, średnio dla nowoczesnego domu przyjmuje się 40W/m2 jako zapotrzebowanie energetyczne (złożyłem zapytanie u projektantów jaki jest współczynnik Q0). Do obliczania "zgrubnego" wystarczy, jednak czy istnieje darmowe/demo oprogramowanie do doboru mocy pompy? np. z wziętą pod uwagę temperaturą roczną?

Drugą sprawa to czy spotkał się ktoś z państwa z układem kolektora słonecznego który ogrzewałby czynnik z gruntowego wymiennika cieplnego pompy? sama instalacja kolektora słonecznego znajdowałaby się na powierzchni ziemi.
    Pozdrawiam

0 2
  • #2 04 Lip 2013 23:33
    piotr_boncza
    Poziom 29  

nosekdh napisał:
    Witam, przymierzam się do budowy własnego kąta, projekt wybrany (bari) jednak zamiast polecanego ogrzewania gazowego chciałbym zainstalować pompę ciepła.

Pompa ciepła to rzecz znakomita, jednak moim zdaniem, przy dotychczasowym układzie kosztów, jeśli jest dostępny gaz ziemny, jej zakup nie opłaca się. Lepiej wydać więcej na bardzo oszczędny kocioł kondensacyjny. Jeśli w dobrze docieplonym domu zrobisz prawidłowe ogrzewanie podłogowe to koszt grzania zejdzie do minimum. Gdybyś teraz przygotował tylko odcinek rur, od rozdzielacza do ewentualnej lokalizacji PC, w przypadku zmiany warunków będziesz mógł ją zamontować bez kłopotów.
    nosekdh napisał:
    Jednak jak dobrać optymalnie moc takiej pompy, średnio dla nowoczesnego domu przyjmuje się 40W/m2 jako zapotrzebowanie energetyczne (złożyłem zapytanie u projektantów jaki jest współczynnik Q0). Do obliczania "zgrubnego" wystarczy, jednak czy istnieje darmowe/demo oprogramowanie do doboru mocy pompy? np. z wziętą pod uwagę temperaturą roczną?

Jest kilka programów OZC, radziłbym jednak abyś skorzystał z wyliczeń projektanta. Jeśli masz nadmiar kasy i wątpliwości to poszukaj kogoś, kto zajmuje się audytem cieplnym budynków, tylko takiego co liczy naprawdę. Niestety namnożyło się ostatnio leśnych dziadków, którzy za stówkę wydają świadectwo, bez obliczeń, bo chyba nawet nie potrafią ich zrobić. Oczywiście jeśli masz dużo czasu, ambicji i zaufania do swoich możliwości możesz spróbować to policzyć :)

nosekdh napisał:
    Drugą sprawa to czy spotkał się ktoś z państwa z układem kolektora słonecznego który ogrzewałby czynnik z gruntowego wymiennika cieplnego pompy? sama instalacja kolektora słonecznego znajdowałaby się na powierzchni ziemi.

Czasem można zrobić taką instalację do regeneracji zamrożonego kolektora poziomego, ale znacząca poprawa następuje po dwóch latach, wymaga też sporej powierzchni paneli. Generalnie nie opłaca się taka inwestycja. Mało prawdopodobne, aby solary przy pompie ciepła się opłacały. Może, jeśliby doliczyć wydłużenie czasu życia PC, bo przez sporą część roku byłaby wyłączona, opłacalność poprawiłaby się odrobinę. Myślę, że lepiej zainwestować w funkcję chłodzenia domu przy użyciu PC albo tylko biernym wykorzystaniu dolnego źródła a odzyskane ciepło podwyższy jego parametry.

0
  • #3 05 Lip 2013 19:13
    nosekdh
    Poziom 14  

Dziękuję za szybką odpowiedź:) rzeczywiście koszty eksploatacji nie są aż tak zróżnicowane by był możliwy szybki zwrot kosztów inwestycji jednak do działki nie jest doprowadzona instalacja gazowa (będę dopiero dowiadywał się w gminie jak wyglądają plany i jakie związane są z tym koszty).
    Drugą sprawą jest fakt iż pisze pracę inżynierską więc temat mogę rozgryzać choć oczywiście połowicznie ponieważ temat pompy jest tylko częścią.
    Czytałem o programie firmy Nibe jednak wątpię by był dostępny dla każdego choć może się mylę?

czy ktoś może ma program GeoT*SOL basic? próbowałem pobierać wersje trial na stronie jednak nie dostaje maila, sprawdzałem na wp i gmail, (folder spam również sprawdzony).
    Link do programu

0