Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

- Piec gazowy i "stała faza"

05 Lip 2013 13:39 4095 4
 • Poziom 9  
  Znajomy chce założyć sobie jakieś zasilanie awaryjne do pieca.

  Wiem że jego piec potrzebuje "stałej fazy", czyli musi być faza np w lewej dziurce.

  Miał przetwornicę napięcia z przebiegiem czysto sinusoidalnym, ale tam faza pojawiała się w dwóch dziurkach, piec nie startował.

  Jak zrobić, aby w takiej zwykłej przetwornicy napięcia była faza ciągle w jednej dziurce gniazdka, lub co zrobić, aby piec uruchomił się.

  Jakieś sugestie, porady, gotowe rozwiązania?

  Ps nie wiem czy to dobry dział...
 • Poziom 32  
  Wyjście przetwornicy można traktować jako układ TT. Połącz rezystorem 1M jeden z zacisków wyjściowych z uziemieniem. Tak zaleca Junkers i powinno w każdym kotle wystarczyć dla czujnika jonizacji.
 • Poziom 1  
  Potwierdzam, że rozwiązanie z rezystorem pomogło w moim przypadku. Musiałem tylko wziąć jakiś mniejszy (miałem akurat pod ręką 100k), bo 1M okazał się zbyt duży. Moja przetwornica to Volt Sinus 3000 12V (moc ciągła 1500W). A kocioł to Termet Ecocondens Gold 20 z pompą PWM. W odróżnienia od autora wątku ja nie potrzebuję stałej fazy. Problem z tego co zrozumiałem czytając internet leżał w jonizacyjnym czujniku płomienia, który bez takiego "wyrównania potencjału" nie potrafił wyczuć zapłonu. Na tyle na ile znam ten kocioł mogę stwierdzić, że słyszałem lekkie buchnięcie jak gaz odpalał. A zatem płomień był, ale sterownik nie dostawał żadnego sygnału o tym i po chwili odcinał gaz od palnika, wyświetlając przy okazji błąd E01.

  Na koniec, o ile będzie się komuś chciało odpowiadać, dlaczego tak jest? Wystarczy mi jakiś link do źródeł i sobie doczytam. Zastanawiam się również dlaczego opornik - zwykły mostek by nie pomógł? Możliwe jest, aby wystąpiło tam zwarcie?
 • Poziom 42  
  lukasek86 napisał:
  dlaczego opornik - zwykły mostek by nie pomógł?

  Wprowadzenie fazy na obudowę pieca to proszenie się o kłopoty. Rezystorów powinno być kilka połączonych szeregowo żeby zminimalizować ryzyko przebicia.
 • Poziom 2  
  Do lukasek86
  Opis zachowania Twojego pieca jest identyczny z moim przypadkiem. Czy mógłbyś powiedzieć jak fizycznie rozwiązałeś ten problem czyli gdzie wstawiłeś opornik .
  Piec to ACV kompakt 24 hr
  Pozdrawiam