Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Obudowa bass-refleks - zastosowanie rurki kanalizacyjnej PCV?

MartinusMaximus 05 Lip 2013 13:44 852 1
  • #1 05 Lip 2013 13:44
    MartinusMaximus
    Poziom 13  

Witam,

popełniłem właśnie kolumnę basową, niewielką bo pod łóżko, ma ok. 20 litrów i jeden przetwornik Alphard LW100A4. Pokój mały, powinno wystarczyć.

Nie liczyłem obudowy w WinISD, bo wątpię w rzetelność danych na karcie charakterystyki Alharda. Miała być początkowo obudowa zamknięta, ale postanowiłem eksperymentować. A nuż się czegoś nauczę. Znalazłem rurkę PCV - taką odpływową, fi 40 mm, L ok. 15 cm.

W Adobe Audition mozna skorzystac z generatora sinusów - i skorzystałem. No i własnie- co ciekawe przy ustawieniu częstotliwości na 35-40 Hz i przy odpowiedniej amplitudzie słychac bardzo wyraźnie "dyszenie" woofera z otworu BR. Po prostu słychac szum powietrza (inna sprawa - z otworu dmucha jak z małego odkurzacza.

O czym to świadczy? Za mały przekrój rurki? Niezaokrąglone jej końce? Niewlaściwe umiejscowienie? Dałem ją na bocznej ściance względem głośnika, w przeciwległym końcu tej niewielkiem w końcu obudowy.

Druga kwestia: Strojenie BR - wciskałem i wysuwałem rurkę, ale efekt zmiany nie był specjalnie odczuwalny. Czy wazne jest jak głęboko rurka wnika w obudowę, czy jaka jest jej łączna długość w środku i poza obudową?

Wybaczcie lamerstwo, ale każdy się kiedyś uczy. Dotychczas robiłem zawsze obudowy zamknięte.

• #2 05 Lip 2013 17:42
    Tomq
    Poziom 38  

Możesz na początek zaokrąglić końce (podgrzewać rurkę i wpychać ją na szyjkę butelki), ale i tak 4 cm średnicy dla 26cm głośnika to za mało.
    Jeśli nie znasz parametrów głośnika, a chcesz dobrze zestroić BR to ściągnij program ARTA IMP - w manulanu jest schemat prostego przyrządu do pomiaru impedancji (2xjack 3,5mm + rezystor +kable). Poczytaj na ten temat jeśli chcesz działać w tym kierunku, np http://diyaudio.pl/content.php/20

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME