Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Duża różnica napięcia CPU i jego wahania

05 Lip 2013 17:30 2211 8
  • Poziom 10  
    Witam, posiadam:

AMD Zosma 960T
    Gigabyte 970A - UD3
    Seasonic 430W
    Gigabyte GTX 650ti boost
    7 GB ram Corsair XMS3 1333MHz
    Arctic Cooling Freezer 64 na procku, pasta: Arctic Silver 5, bardzo cienka warstwa (ale nieprześwitująca), rozprowadzona kartą podobną do kredytowej.

Wcześniej miałem GTX 260, więc prądu żarło znacznie więcej.
    Mając płytę główną z ładnymi radiatorami na sekcji zasilania CPU oraz zapas mocy po wymianie grafiki, postanowiłem przetaktować procek, który działał cały czas na 3400 MHz na 4 rdzeniach, na napięciu natywnym 1.35 V.

No i mamy problem. na 3500 MHz (mnożnikiem zmieniałem), przeszedł blend test (30 min) w Prime95 dopiero na napięciu 1.425 V.

Co mnie martwi:

Mógłbym podbić napięcie jeszcze wyżej, ale mając 1.425 V ustawione w biosie (wyłączone C1E oraz C'n'Q, zainstalowane ale wyłączone Easy Energy Saver), wartość napięcia odczytywana przez EasyTune6 dochodzi czasem do 1.52 V :|
    Dlaczego różnica wynosi aż 0.95 V ?

Martwi mnie też, że w zależności od zapodanego obciążenia, napięcia wahają się między:
    1.47 - 1.52 V

Wcześniej ignorowałem to "skakanie" bo miałem włączone te wszystkie funkcje oszczędzania energii. Czy to napięcie nie powinno być w moim przypadku sztywne?

Boję się podbić wyżej, bo z tego co widzę tutaj:
    http://www.overclock.net/t/1189945/amd-zosma-960t-1600t-1605t-cpu-club

Na napięciu 1.52 V ludzie potrafią dojść do poziomu 4200 MHz.

Nie ruszałem nic poza mnożnikiem oraz napięciem procesora w biosie.
    Pamięci nie tykałem.

Odczyty z OCCT i EasyTune6 po 17 minutowym teście, taktowaniu 3400 MHz i napięciu CPU w BIOSie 1.425 V

Bardzo proszę o porady, może jestem w czymś niedoinformowany albo czegoś nie rozumiem.
  • Poziom 9  
    A czy zasilacz daje radę z takim obciążeniem? Widzę spory spadek (wzrost?) napięcia na lini -12V.
  • Poziom 17  
    Jest kilka opcji, najbardziej banalna to po prostu możliwość, że twój procesor jest jednym z gorszych egzemplarzy i kokosów niego nie wyciśniesz.

Różnica między podanymi przez Ciebie odczytami to nie 0.95V, a 0.095V, czyli 0.1V. Mogą się na nią składać różne czynniki, np. zasilacz który nie potrafi podać stabilnego napięcia, albo aplikacja źle odczytująca dane wysyłane przez płytę główną. Jakie napięcie pokazywał ci EasyTune6 przed podkręceniem? Porównaj je z napięciem na stronie producenta procesora, i będziesz znał odpowiedź, czy i gdzie są pokazywane złe dane ;)

Płyta główna sama sobie w jakimś zakresie zarządza napięciem, stąd te wahania.

EDIT: Jak kolega wyżej napisał, wartość szyny -12V jest niepokojąca. Możesz sprawdzić napięcie na tej szynie w idlu?
  • Poziom 10  
    Bez obciążenia, wygląda to tak:

Nie potrafię interpretować wartości napięć na poszczególnych liniach, więc w tym również proszę o pomoc.

Co ciekawe, ustawienia trybu "turbo", które zwiększa taktowanie dwóch rdzeni z 3000 na 3400 podczas gdy dwa pozostałe są idle, zmienia również napięcie na płycie głównej z 1.35 V na 1.475 V.

Boję się pomyśleć jaki odczyt napięcia z EasyTune6 byłby dla 1.475 V na płycie głównej.

Jutro sprawdzę napięcia bez podkręcania, bo właśnie wychodzę na grilla.
    Dzięki za dotychczasowe odpowiedzi.
  • Poziom 17  
    Pomijając, że w ogóle fakt istnienia szyny -12V jest dla mnie zagadką (u mnie w ogóle nie ma takowej), napięcia masz w normie, żadnych niepokojących spadków nie widzę. Swoją drogą wygrzebałem jakiś mój test graficzny robiony kiedyś w OCCT i wychodzi na to, że twoje wahania napięcia nie są niczym dziwnym, u mnie zmieniało się w zakresie 1.24V - 1.31V podczas testów, w zależności od obciążenia.

Muszę znowu się pobawić w podkręcanie, bo zardzewiałem trochę :)
  • Poziom 10  
    Sprawdziłem co jest na 3000 MHz i standardowym napięciu 1.35 V

Idle:

Load:

Tutaj nie ma takich skoków w napięciu, ciekawi jeszcze zwiększony spadek napięcia na tej szynie -12 V
  • Poziom 9  
    dark_skeleton napisał:
    Pomijając, że w ogóle fakt istnienia szyny -12V jest dla mnie zagadką (u mnie w ogóle nie ma takowej)

Szyna -12V występuje w starszych modelach zasilaczy. Mój jest z 2007 roku i takową posiada.
  • Poziom 21  
    Napięcia mierzymy miernikiem!
  • Poziom 16  
    Archound napisał:
    Tutaj nie ma takich skoków w napięciu, ciekawi jeszcze zwiększony spadek napięcia na tej szynie -12 V

Szyną -12V się nie przejmuj, zabytek już nie używany.