Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Atmega 8 - Termometr bezprzewodowy - brak znaku +/-

Danonek51 05 Jul 2013 17:47 5271 11
 • #1
  Danonek51
  Level 9  
  Początkujący 62l. Zrobiłem termometr bezprzewodowy avrproject.ru/publ/peredacha_izmerennoj_temperatury_po_radiokanalu_svjazka_nrf24l01_i_ds18b20/1-1-0-106. Termometr działa, lecz problem polega na tym, że nie wyświetla się znak + -. Nie wiem gdzie jest przyczyna, czy w kodzie nadajnika czy odbiornika. Załączam wsad bas.

  Nadajnik:
  Code: basic4gl
  Log in, to see the code


  Odbiornik:
  Code: basic4gl
  Log in, to see the code


  Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź.
 • #2
  Jacek Rutkowski
  Level 27  
  Danonek51 wrote:

  Dim D_bytes(33) As Byte , B_bytes(33) As Byte
  Cls
  Lcd "NRF24L01+DS18B20"
  Lowerline
  Lcd "T: " ; B_bytes(1) ; "C" 'ňĺěďĺđŕňóđŕ


  W odbiorniku masz odbierany tylko jeden bajt B_bytes(1) wyświetlany jako temperatura i może mieć tylko 0-255 wartości :cry:
  Musiałbyś zmienić program w nadajniku aby nadawać także znak temperatury i w odbiorniku aby go wyświetlać...
 • Helpful post
  #4
  Jacek Rutkowski
  Level 27  
  nadajnik:
  Code: basic4gl
  Log in, to see the code

  D_bytes(6) = temp_sign 'Packet_count 'Byte 5
  W tym bajcie zamiast licznik jest wysyłany znak temperatury.
  odbiornik:
  Code: basic4gl
  Log in, to see the code

  if (b_bytes(5)=0 then 'jesli temperatura jest ujemna
  Lcd "T: -" ; B_bytes(1) ; "C" 'ňĺěďĺđŕňóđŕ
  else 'jesli jest dodatnia
  Lcd "T: +" ; B_bytes(1) ; "C" 'ňĺěďĺđŕňóđŕ
  end if
  Natomiast w tym warunku jest sprawdzany znak temperatury i odpowiednio wyświetlany.
  Nie testowałem tego w układzie ponieważ go nie mam, sprawdź czy działa i odezwij się.

  Ps.
  Wkradł się drobny błąd zamiast
  Code: basic4gl
  Log in, to see the code

  powinno być:
  Code: basic4gl
  Log in, to see the code  Poprawiony kod nadajnika, w złym miejscu zmieniałem zmienną od znaku temperatury.
  Teraz przy ujemnych bedzie "-" a przy zerze i dodatnich "+"

  If Sign = "+" And T1 = 0 Then ' óáčđŕĺě çíŕę "+" ń íóëĺâîé ňĺěďĺđŕňóđű
  Sign = " "
  temp_sign=1
  End If


  :
  Code: basic4gl
  Log in, to see the code


  Ps. W załącznikach nowa wersja nadajnika i odbiornika obsługująca ułamki temperatury oraz nie wyświetlająca "+" przy 0°C
 • #5
  Krzysztof_lolek
  Level 11  
  Witam!
  Chciałbym się dołączyć do dyskusji zadając pytanie ile danych można przesłać przez nRF2L01? Obecnie robię urządzenie które będzie mierzyć temperaturę, ciśnienie i wilgotność, a następnie będzie przesyłać do odbiornika. Czy przy czymś taki należy wkorzystać osobne zmienne D_bytes tak jak poniżej:
  Code: jezyk_programowania
  Log in, to see the code

  Oczywiście odbiornik też tak należy skonfigurować.

  Czy takie rozwiązanie ogranicza ilosć przesyłania danych do 6?
 • #6
  Jacek Rutkowski
  Level 27  
  Witam,
  teoretycznie nRF24L01 może przesyłać 1 do 32 bajtów informacji w/g pdf-a jednak przy próbie przesyłania 5 bajtów informacji początkowo działa a po kilku minutach przestaje odbiornik potwierdzać odbiór. Nie udało mi się jeszcze ustalić dlaczego ale przy przesyłaniu tylko 1 bajtu zmiennego i reszty stałej nie występuje ten problem. Datasheets tego układu jak dla mnie jest zbyt ubogi i nie rozumiem jak można wysłać więcej niż 5 bajtów danych.
 • #7
  Krzysztof_lolek
  Level 11  
  Witam!
  Czy z tego co piszesz moge mieć problem z przesłaniem:
  temperatury zewnetrznej
  znaku temperatury
  wilgotności
  ciśnienia
  i jeszcze temperatury nc CO - mam rację?

  Mam jeszcze jedno pytanie zwiazane z tym ukladem, a mianowice obecnie mój nadajnik opiera się na atmega 8 natomiast odbiornik na atmega 16. Niestety odbiornik jest zegarem z PCF8563 (który oblicz także wschody i zachody słońca) i program który jest napisany zajmuje 93% pamięci i chciałbym podmienić go na atmegę 32. I tutaj pojawił się problem - program się wgrywa ale Atmega 32 jakby wpada do pętli i juz z niej nie wychodzi (oczywiscie zmieniam typ procka w programie na atmege32). Poniżej zamieszczam kod do konfiguracji i obsługi nRF24L01
  Code: jezyk_programowania
  Log in, to see the code


  Wydaje mi się, że program w pada do petli i z niej nie wychodzi gdyż nie spełniony jest ten warunek:
  Code: jezyk_programowania
  Log in, to see the code


  Kolejną rzeczą którą chę zauważyć to, że parametr Noss przy konfiguracji sprzętowej SPI został ustawiony na "0" gdyż przy "1" temp nie jest odczytywana.

  Muszę przejść na Atmege 32 bo program mi sie już nie mieści, a jeszcze chciałbym dodać obsługę dcf77 i odbiór jeszcze dodatkowych zmiennych przez nRF24L01. Jacek czy masz może jakies sugestie co może powodować te problemy z ATMEG-a32?

  P.S.
  W sprawie problemów z przesyłaniem większej liczby zmiennych to można by napisac do producentra do Trondheim z jakiś zapytaniem. Albo może to urok Bascom-a?
 • #8
  Krzysztof_lolek
  Level 11  
  Chciałbym kontynuować temat związany z termometrem. Wiem z opisu układu nRF24L01, że jeden układ w roli odbiornika może odbierać sygnał z 6 nadajników, taka informacja jest na stronie 35 na dziesiątem rysunku. Oczywiście należy skonfigurować adresy nadajników. W moim wypadku były by dwa nadajniki. Na stronie 37 są już wypisane konkretne adresy czy tych należy użyć i którym miejscu należałoby je zapisać w powyższym przykładzie? Proszę o wskazówki, jeśłi sam coś ustalę zamieszczę w naszej dyskusji.

  P.S.
  Wciąż mam problem z uruchomieniem odbiornika na atmega 32 wysledziłem że coś się dzieje z SPI. Na atmega 16 mam taką konfigurację modułu sprzętowego SPI:

  Code: jezyk_programowania
  Log in, to see the code  Ciekawostką jest to, że jak zmienię Noss=1 to wtedy układ nie działa i nie odbiera. Skąd ten problem bo w atmedze8 i powyższym przykładzie jest Noss=1
 • #9
  Jacek Rutkowski
  Level 27  
  Witam,
  sam chciałem wysyłać większą ilość danych niż 1 czy 5 bajtów bo w/g opisu można wysyłać do 32 bajtów na raz ale nie potrafię tego uruchomić a przy przesyłaniu 5 bajtów zacina się nadajnik po kilkuset ramkach.
  Próbowałem wysyłać też pakietowo do 2 odbiorników ale też mi nie działało. Działa tylko wysyłanie pojedynczych bajtów jak w przykładach z MCS.
 • #10
  Krzysztof_lolek
  Level 11  
  Panowie ja przesyłałem z jedengo nadajnika na dwa odbiorniki tylko że wysyłane było to samo także nic dziwnego że to działało. Ja borykam się wciąż z problemem przejściem z atmega 16 na atmegę32. Przy A32 układ jakby się zwiesza pokazuje temperature -0. Nie wiem jak usunąc ten problem na, a 16 działa ale na A32 już nie. Miałem też ciekwa sytuację z tym ukladem nRF24L01 dla Atmega 16 musiałem dać szeregowo dwi diody 1N4148 aby obniżyć napięcie zasilania na układ nRF bo jak VCC na nim było większe od 2,9 to układ się zawieszał teraz jest 2,8 i działa bez problemu. Może dal A32 też trzeba jakoś zmieniać tę wartość. I na koniec czy mozna spod AVR Burn coś pozmieniać w fusbit-ach dla moadułu SPI, może coś tam mam jeszcze nie tak w tej A32??? Obecnie ustawiłęm kwarc zewnętrzny 16MHz i wyłączyłem JTAG - tak jak w Atmega 16 - czy coś mozna tu jeszcze zrobić?

  Update
  Poanowie udało się mi uruchomić atmegę 32, trzeba było podpiąć SS jednak do portu PB4, a nie do innego jak miałem wcześniej i zmienić napięcie zasilania na nRF24L01 na dokładnie 3,3 V. Wcześniej miałem 2,9V i atmega 32 nic nie odbierał z nRF24L01. Obecnie będę próbował przesłać jeszcze dwie dodatkowe zmienne a mianowicie ciśnienie i wilgotność. Koniecznie tez chiałbym ziększyć ilość wysyłanych bajtów 5 może okazać się za mało jeśli bede chciał podawać wartość, ciśnienia lub wilgotności, po przecinku.
 • #11
  Krzysztof_lolek
  Level 11  
  Panowie problemem z układem nRF24L01 było zmodyfikowanie kodu do BASCOM-a tak aby można było przesłać większą ilość danych. Jeden kolegów z tego forum o imieniu Tomasz zasugerował mi w którym miejscu trzeba zmienić kod. Jak się okazało był to pierwszy krok do osiągnięcia celu. Moja propozycja zmian, które pozwoliły przesłać następujące dane:
  1. temperaturę z dokładnością do jednego miejsca po przecinku oraz informacją o znaku (3 zmiene byte)
  2. ciśnienie atmosferyczne w hPa (2 zmienne byte)
  3. wilgotność powietrza z dokładnością do jednego miejsca po przecinku (2 zmienne byte)

  dodatkowo przesyłam jeszcze dwie stałe jedną szesnastkową drugą dziesiętną.

  Razem przesyłam 9 zmiennych typu byte. A teraz moje wskazówki gdzie co i jak zmienić na początek nadajnik:

  Code: jezyk_programowania
  Log in, to see the code


  A teraz fragmentu programu w odbiorniku tutaj jest konieczne zmiana w 3 miejscach i tak:
  Code: jezyk_programowania
  Log in, to see the code

  Kolejne zmienne bytes przedstawiają informacje o temperaturze, ciśnieniu, wilgotności, znaku temperatury oczywiście trzeba pamiętać o kolejności przesyłanych danych.

  Konieczna jest jeszcze zmiana w następujących podprogramie w odbiorniku:
  Code: jezyk_programowania
  Log in, to see the code


  Proszę zwrócić uwagę na cyfrę 9 czyli ilość przesyłanych zmiennych przy komentarzu " ustawienie ilosci bitów do odczytania z pierwszego nadajnika w moim przypadku wynosi ona 9"

  U mnie po tych zmianach całoś działa bez problemu. Kolejnym krokiem który chciałbym zrobić to przesyłanie danych z dwóch nadajników do jednego odbiornika. Może ktoś z Was ma pomysł jak to zrobić to bedę wdzięczny za sugestię. W razie problemów z moimi poprawkami proszę o informację postaram się pomóc. Oczywiście przesyłane zmienne w nadajniku trzeba zadeklarować.
  Pozdrawiam mam nadzieję, że komuś to pomoże

  Update
  Przesyłam obecnie 14 zmiennych wszystko działa bez problemu. Będę chciał jeszcze dodać 4 zmienne informujące o stanie regulatora łdowania solar i temperaturze akumlatorów.
 • #12
  sq9onw
  Level 10  
  Czy ktoś ma może kod na termometr 4 kanałowy?