Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Schemat podłączenia ledów, sterownika, wzmacniaczy i zasilaczy 260W

IwonaWie 06 Lip 2013 01:51 8883 10
  • #1 06 Lip 2013 01:51
    IwonaWie
    Poziom 6  

Chciałam Was prosić o pomoc w rozwikłaniu pewnego problemu. Mam 2 obwody ledów w kwadratowym pomieszczeniu. Dwa bo najpierw założyłam jeden i okazało się że jest za ciemno więc dołożyłam drugi obwód. 1 obwód łącznie ma 134W więc zasilacz mam 150W RS-15-12 (jak na fotce). On ma dwa wyjścia, polecono mi podzielić obwód na pół (czyli przeciąć) a następnie jedną stronę wypuścić z wyjścia nr 1 (zaznaczyłam na obrazku) a drugą stronę z wyjścia nr 2 - w ten sposób zasilacz podobno pracuje wydajniej. Za zasilaczem chcę zamontować kontroler (mam taki na 144W) więc ogarnie. Tu się pojawia pierwsze pytanie:

- skoro z zasilacza wychodzą dwa wyjścia (o ile tak to można nazwać), to do sterownika i tak muszę je zmostkować, bo sterownik ma jedno wejście i jedno wyjście. Za sterownikiem mogę puścić dwa kable - jeden na prawo, jeden na lewo do tych dwóch niezależnych stron - czy tak mogę zrobić i czy to "odciąża" zasilacz"?

Chcąc uniknąć nierównomierności świecenie ledów (na początku jasno na końcu ciemniej) po 7 metrach z jednej i drugiej strony włożę wzmacniacz (144W). Włożę go na zasadzie przecięcia listwy led, następnie włożę do wzmacniacza i po drugiej stronie wyjdzie. Do wzmacniacza nr 1 doprowadzę zasilanie z wyjścia nr 2 zasilacza a do wzmacniacza nr 2 doprowadzę zasilanie - z wyjścia nr 1 zasilacza.

Czy tak to wszystko zadziała? - Podejrzewam, że tak, ale pewności nie mam .

Problem jak dla mnie pojawia się z drugim obwodem ledów i drugim zasilaczem. Chciałabym wszystko tak samo jak w obwodzie pierwszym podłączyć z wyjątkiem sterownika. Chcę mieć jeden sterownik na te dwa obwody.

Żeby to zrobić podobno należy połączyć te dwa zasilacze - ich minusy. Czy to prawda?

I kolejne pytanie czy mam pociągnąć kabelki ze sterownika do wzmacniaczy nr 3 i 4 czy i to wystarczy czy też powinnam dołożyć wzmacniacze zaraz za zasilaniem tego drugiego obwodu, a wtedy powinnam pociągnąć kabelki ze sterownika do wzmacniaczy 3 i 4 oraz tych na samym początku tuż za zasilaczem?
    I czy to w ogóle jest możliwe by te dwa obwody na niezależnych zasilaczach pracowały na jednym sterowniku?

Schemat podłączenia ledów, sterownika, wzmacniaczy i zasilaczy 260W Schemat podłączenia ledów, sterownika, wzmacniaczy i zasilaczy 260W

1 10
  • #2 06 Lip 2013 09:29
    Rzuuf
    Poziom 43  

Witam!
    Twój zasilacz ma już wewnętrznie zmostkowane obie pary końcówek, więc na zewnątrz nie potrzeba nic mostkować.
    Aby uzyskać równomierne świecenie listew należy je zasilić z 2 stron w taki sposób, aby do zasilacza był podpięty np. początek "-" i koniec "+", w ten sposób spadki napięć odłożą się równomiernie wzdłuż całej listwy.
    "Wzmacniacz" o którym piszesz - NIE ISTNIEJE! Takim "wzmacniaczem" jest po prostu zasilacz ...
    Ponieważ masz tylko 1 sterownik na "całość", więc należy też użyć 1 zasilacza o odpowiedniej większej mocy, a nie "kombinacji" kilku mniejszych zasilaczy - to jest bez sensu.

0
  • #3 06 Lip 2013 11:12
    IwonaWie
    Poziom 6  

To nie są zasilacze mniejszej mocy tylko wzmacniacze: Schemat podłączenia ledów, sterownika, wzmacniaczy i zasilaczy 260W Te wzmacniacze zapewnią równomierność świecenia taśmy. Proszę wziąć pod uwagę, ze u mnie cały obwód ma 30m. Ponadto wzmacniacze są potrzebne żeby sterownik o mocy 144W dał radę obsłużyć 2 obwody, o których pisałam, a 2 obwody to łącznie 60m i 260W.

0
  • #4 06 Lip 2013 11:53
    Rzuuf
    Poziom 43  

Ten wzmacniacz - nawet, jeśli miałby 100% sprawności - musi być czymś zasilany: aby oddał 12A musi pobrać >12A, masz 3 kanały o obciążalności po 4A/kanał, więc do tego wzmacniacza musisz mieć zasilacz.
    Twój kontroler steruje tylko 1 kanałem i to jest cała moc, jaką dysponujesz.
    Tu jest jego opis: http://www.usledsupply.com/shop/rgb-mini-amplifier-alu.html .

0
  • #5 06 Lip 2013 12:39
    IwonaWie
    Poziom 6  

ale zamierzam go przecież zasilić z głównego zasilacza wg schematu Schemat podłączenia ledów, sterownika, wzmacniaczy i zasilaczy 260W

0
  • #6 06 Lip 2013 13:45
    Rzuuf
    Poziom 43  

"Główny" zasilacz ma moc 150W.
    1 obwód ma 134W, chcesz dać 2 obwody wiec potrzebujesz 2x134=268W, brakuje 118W.
    Skąd je weźmiesz?
    Kontroler w Twoim układzie jest tylko sterownikiem wzmacniaczy, więc pobiera moc minimalną, w kalkulacji mocy można go pominąć, ale wzmacniacze muszą być zasilane większą mocą, niż oddają dla LEDów.
    Poza tym: w takim układzie ostatnie diody w listwie będą oczywiście świeciły słabiej z powodu spadku napięcia wzdłuż listwy ...

0
  • #7 06 Lip 2013 14:39
    IwonaWie
    Poziom 6  

Mam dwa zasilacze, każdy na swój obwód o mocy 134W. Jeszcze raz ładniejszy rysunek mojej instalacji.

Mam dwa obwody ledów, każdy ma własne zasilane 150W (RS-150-12 - ten zasilacz ma dwa wyjścia, dla rozłożenia napięcia jeśli dobrze to nazwałam). Każdy obwód to 134W. Podzielę taśmę na 4 elementy żeby nie tracić na jasności oświetlenia. Chcę do pierwszego obwodu włożyć 2 wzmacniacze RGB (używam taśmy jednokolorowej więc zamierzam wykorzystać jeden kanał). Wzmacniacz RGB zasilę z głównego zasilacza, tego samego co zasila mi cały obwód. Mocy wystarczy.

Drugi obwód jest identyczny i również ma swój zasilacz.

Chcę włożyć jeden kontroler radiowy obsługujący 2 obwody. Te dwa obwody to ten sam kolor ledów i chcę aby ściemniały się jednocześnie.

Najpierw wyszłam zasilaniem z zasilacza po lewej stronie kartki do kontrolera a później rozdzieliłam na ledy z pierwszego obwodu. Nasepnie wyszłam z kontrolera do dwóch wzmacniaczy po prawej stronie kartk. Wzmacniacze zainstaluję zaraz za zasilaczem w ten sposób prześlą sygnał liniowo do reszty taśmy. Tylko co z napięciem, bo do kontrolera wchodzi prąd z lewego zasilacza a z prawego nie, czy samo połączenie minusów wyjść zasilaczy wystarczy Czy potrzebujęwzmacniaczy oznaczonych (x) ? Chyba wystarczy doprowadzić do nich zasilanie z zasilacza głównego drugiego obwodu?

To jest mój kontroler:

To jest wzmacniacz:

To jest zasilacz, których ma ma 2szt na każdy 134W obwód jeden:

1
  • #9 06 Lip 2013 16:51
    IwonaWie
    Poziom 6  

Tylko wciąż nie mam pewności czy dobrze podłączyłam ten kontroler ? :/ i czy potrzebne będą te wzmacniacze oznaczone (x), czy podłączenie dwóch zasilaczy poprzez ich minusy załatwi sprawę?

0
  • #10 06 Lip 2013 19:59
    suiyan01
    Poziom 13  

Zobaczyłem twój pierwszy post późno w nocy. Będąc zmęczonym, nie miałem siły odpowiedzieć. Jak widzę, znalazła się litościwa dusza, która chciała ci pomóc, ale bezskutecznie.
    Muszę ci z przykrością powiedzieć, że to co piszesz i rysujesz, jest po prostu zupełnie bez sensu. Gdybyś napisała np.
    "Mam 28 m taśmy LED, dwa zasilacze i jeden zdalny sterownik jasności, pomóżcie mi to połączyć.", to pewnie rozwiązanie by się w końcu znalazło. Wydaje mi się, że nie jesteś w stanie zrozumieć tego, co pisze do ciebie kol. Rzuuf i usiłujesz przeforsować swoją absurdalną koncepcję.
    Z uwagi na to, że w przeważającej części twoich obwodów występuje napięcie bezpieczne 12 V, grozi ci jedynie pożar.
    Na pytania z twojego ostatniego postu mam takie odpowiedzi:
    1. Żle,
    2. Nie,
    3. Nie.
    Pozdrowienia mimo wszystko.

0
  • #11 06 Lip 2013 20:10
    IwonaWie
    Poziom 6  

To bardzo przepraszam i jeszcze raz proszę o pomoc.

Może tak jest dlatego że się po prostu na tym nie znam, a już było trzech elektryków którzy mi to wszystko robili, jeden po drugim coś poprawiał. Ostatecznie spalili zasilacze i sterownik, nikt nie powiedział, że trzeba wzmacniacze, że kawałki nie mogą być dłuższe niż... włączyli mi niemal 300W listwy do 150W zasilacza, mało tego cała listwa była połączona w całość - czyli 24m w jednym kawałku - przez co było widać różnicę oświetlenia. Ostatecznie spalił się zasilacz.

Teraz mam 2 zasilacze po 150W, dwa obwody ledów, tzn. jeden leci raz dookoła pokoju, i drugi leci dookoła pokoju równolegle z tym pierwszym, każdy obwód to ok 134W. Mam ściemniacz o mocy 144W. Jak to spiąć by nie przeciążyć zasilaczy, by taśmy świeciły równo i jak w to wszystko wpiać kontroler, żeby równo ściemniały się i rozjaśniały obie listwy na raz.

0
  Szukaj w 5mln produktów