Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Poradnik - programowanie kości Bios SPI

opamp 06 Lip 2013 02:53 36693 12
  • #1 06 Lip 2013 02:53
    opamp
    Użytkownik obserwowany

Proszę o moderatorów o poprawki własne uwagi korekty i podczepienie tematu dla innych.

Poradnik jest dla osób początkujących co potrafią odczytywać schematy oraz lutować i wyciągać wnioski.
    Współczesne płyty główne posiadają układy BIOS SPI które charakteryzuje bardzo duża pojemność od A25L05PU/PT (64kB) do nawet EN25F128 (16MB). Wadą takich układów jest możliwość uszkodzenia zapisanego w nich programu np: podczas aktualizowania BIOSU czy nawet jak komputer resetujemy.
    Objawy jakie są najczęściej uszkodzonego oprogramowania BIOS:
    - Płyta się włącza nie ma obrazu wiatraki pracują nie sygnałów z Buzzera.
    - Płyta nie daje znaków życia.
    Gdy reset zworką biosu nie pomaga ani wyciągniecie baterii CMOS ( przeważnie CR2032 )zostaje za pomocą specjalnego programatora zaprogramowanie kości bios. Można kupić profesjonalny programator np:Xeltek 501S albo Beeproog2c które kosztują klika tysięcy złotych bądź do jeden operacji złożyć za kilka złotych programator. Zaletą jest cenna wykonania i prostota lecz wadą wymagane złącze DB25 LPT oraz czas programowania długi.
    Pierwszą rzeczą jaką musimy zrobić to znaleźć na naszej płycie głównej 8 nóżkowy układ scalony dla ułatwienia dla nas podczas produkcji ma naklejkę pod kropę farby co mówi że został prawidłowo zaprogramowany.
    Jeżeli posiadamy kwadratowy bios jak na zdjęciu takiego nie zaprogramujemy tym programatorem.
    Spotykane są dwa rodzaje układów kości SPI:
    Układ w podstawce DIP 8 który wystarczy wyciągnąć i wygląda tak:

Oraz układ SMD w obudowie SO-8
    Do takiego układu najlepiej po wylutowaniu kupić adapter za parę złotych na obudowę DIP8 na serwisach aukcyjnych co ułatwi nam zadanie
    Następna rzeczą po znalezieniu i wylutowaniu układu jest określenie jego typu co jest napisane na jego obudowie zawsze :

Jeżeli posiadamy takie takie informacje możemy brać się za budowę programatora
    schemat jest zamieszony poniżej są dwa rodzaje dla początkujących uproszczona do maksimum wersja:
    Oraz wersja rozszerzona o bufor.
    Oprogramowanie do naszego programatora jest dziełem kolegi z forum XXXXX
    nazywa się SPIFLASH wersja 1.81.

Bios ściągamy do naszej płyty z strony producenta i przeważnie albo mamy wersją na płytę CD (FDD) bądź instalowaną za pomocą jakieś programy w Windowie roserzenie jako może mieć to BIN HEX ROM bądź jakoś własną jak w przypadku Gigabyte co zademonstruje w naszym przykładzie.

Dla ułatwienia w celu znalezienia pliku który musimy wgrać lista układów i jaką pojemność musi mieć plik oraz jakie układy obsługuje nasz programator.
    AMIC:
    A25L05PU/PT (64kB)
    A25L10PU/PT (128kB)
    A25L20PU/PT (256kB)
    A25L40PU/PT (512kB)
    A25L80PU/PT (1MB)
    A25L16PU/PT (2MB)
    A25L32PU/PT (4MB)
    A25L64PU/PT (8MB)
    A25L512 (64kB)
    A25L010 (128kB)
    A25L020 (256kB)
    A25L040 (512kB)
    A25L080 (1MB)

Atmel:
    AT26DF041 (512kB)
    AT26DF081A (1MB)
    AT26DF161A (2MB)
    AT26DF321 (4MB)

EON:
    EN25P16 (2MB)
    EN25P32 (4MB)
    EN25P64 (8MB)
    EN25P128 (16MB)
    EN25F16 (2MB)
    EN25F32 (4MB)
    EN25F64 (8MB)
    EN25F128 (16MB)

Macronix:
    MX25L1005 (128kB)
    MX25L2005 (256kB)
    MX25L4005 (512kB)
    MX25L8005 (1MB)
    MX25L1605 (2MB)
    MX25L3205 (4MB)
    MX25L6405 (8MB)

Spansion:
    S25FL004A (512kB)
    S25FL008A (1MB)
    S25FL016A (2MB)
    S25FL032A (4MB)
    S25FL064A (8MB)
    S25FL128P (16MB)

SST:
    SST25VF010 (128kB)
    SST25VF020 (256kB)
    SST25VF040 (512kB)
    SST25VF080 (1MB)
    SST25VF016 (2MB)
    SST25VF032 (4MB)
    SST25VF064 (8MB)
    SST25VF128 (16MB)
    SST26VF016 (2MB)
    SST26VF032 (4MB)
    SST26VF064 (8MB)
    ST Microelectronic:
    M25P10 (128kB)
    M25P20 (256kB)
    M25P40 (512kB)
    M25P80 (1MB)
    M25P16 (2MB)
    M25P32 (4MB)
    M25P64 (8MB)
    M25P128 (16MB)

Winbond:
    W25X10 (128kB)
    W25X20 (256kB)
    W25X40 (512kB)
    W25X80 (1MB)
    W25X16 (2MB)
    W25X32 (4MB)
    W25X64 (8MB

Gdy mamy złożony programator wkładamy naszą kość i podłączamy zasilanie
    w przypadku programatora z zasilaniem USB uproszczona powinna zapalić się dioda LED przy stabilizatorze LM317 oraz w podstawce między 4 a 8 nóżko powinno być około 3.2 a 3.4V.

Menu naszego programu jest następujące:
    Pierwszą rzeczą jaką robimy to wybieramy nasz plik który chcemy wgrać:
    Jak widać mamy to rozszerzenie o format .F6h ale posiada dokładnie 512kb co oznacza że to pewnie nasz plik :)
    Teraz wybieramy z listy rodzinę pamięci jaki jest nasz bios:
    Teraz sprawdzamy czy nasz programator potrafi się skomunikować z naszym Biosem i podać jego ID wybieramy ikonę 2 podpisaną jako READ ID
    Jeżeli się ukarze taki widok naszym oczom to jesteśmy w połowie drogi do sukcesu znaczy że nasz programator działa i sam układ bios pewnie jest do uratowania.
    Jeżeli coś pójdzie nie tak jak niżej oznacza że albo programator jest źle złożony albo sama kość jest uszkodzona:
    Kolejną czynnością jest wyczyszczenie albo jak kto woli formatowanie kości naciskając ikonę 3 podpisaną jako Erase device... po chwili powniśmy uzyskać taki wynik :
    Teraz możemy przejść do właściwego programowania naszej kości naciskając ikonę 4 oznaczą jako Program Device... i zacznie się programowanie o czym będzie świadczył pasek postępu:
    Po skończonym programowaniu pojawi się nam napis na dole programu:
    Teraz czas na ostania czynność czyli porównanie pliku który mamy na dysku twardym z tym który wgraliśmy do kości w celu upewnienia się czy wszystko będzie działać jak należy naciskając 5 ikonę oznaczą jako Verify która odczyta naszą pamięć i porówna pliki jeżeli będzie wszystko ok wyświetli się komunikat:
    Teraz możemy kość wyjać i wlutować ponowie na miejsce i sprawdzić czy komputer pracuje jak należy. Jeżeli będziemy mieli taki błąd taki:
    Świadczy on że może być uszkodzona któraś komórka w naszej kości BIOS bądź coś przerwało nam komunikacje na chwilę albo mamy źle filtrowane zasilanie naszego programatora możemy spróbować czynność 3 4 5 jeszcze raz jak wynik będzie zawsze tym samym miejscu oznacz ona uszkodzoną kość i trzeba kupić drugą.

W załącznikach :
    Nowy Soft to program SPI FLASH 1.81
    Poradnik to Poradnik od podobnego programatora z instrukcją lutowania dla początkujących.
    Linki:
    http://www.nadergator.com/proj17.html

Pozdrawiam Marcin

6 12
    Załączniki:
  • Pomocny post
    #2 06 Lip 2013 08:35
    gruby1
    Poziom 29  

Napracowałeś się trochę to fakt, ale jest tyle błędów że nie ma tutaj co poprawiać. To trzeba napisać całkowicie od nowa!
    Kilka moich uwag:
    Przeczytaj sobie na głos tekst który napisałeś i odpowiedz na pytanie: Czy jest to zrozumiałe i warte publikacji?
    Zrób krótsze zdania i używaj przecinków!
    Usuń powtarzające się wyrazy.
    Niektóre rzeczy należałoby umieścić w nawiasie np. "wyciągniecie baterii CMOS (przeważnie CR2032) zostaje"
    Może napięcia w programatorze należałoby sprawdzć przed podłączeniem do niego pamięci?
    Ogólnie temat poleci zapewne do kosza tylko dlatego, że nie da się tego wszystkiego zrozumieć. A mod może popawić ale pisał od nowa za Ciebie nie będzie.

0
  • #4 21 Gru 2013 19:07
    PF
    Poziom 19  

Może miał ktoś jeszcze możliwość sprawdzenia tego układu.
    Tak na marginesie, czy za pomocą tego sprzętu można zaprogramować układ 25F2048N.

0
  • #5 21 Gru 2013 19:19
    lysy1980
    Poziom 30  

Tak miał, między innymi ja kiedyś bardzo dużo kości SPI programowałem m.in stawiałem na nogi routery TP-Linka tym programatorem na kostkach SPANSION, WINBONDa i MACRONIX i kilka kart miniPCI z kostkami SST, nawet niekiedy bez przelotek z DIPXX na SOXX a jedynie w "pająku" na płytce uniwersalnej i wszystko jest z nim OK, w programowanie kości BIOS się nie bawiłem. Oczywiście wymaga portu LPT w komputerze, ja korzystałem ze stacji dokującej do laptopa. Programowałem pod XP SP2.

0
  • #6 22 Gru 2013 06:04
    marek216

Poziom 43  

Do wymienionych układów można kupić programator za 200-300 zł na USB, niekoniecznie za 3000 zł.
    Dalej - często jest tak że kość programowana w układzie nie da się poprawnie zaprogramować, a w podstawce ruszy bez problemu.

0
  • #7 22 Gru 2013 09:07
    lysy1980
    Poziom 30  

marek216 napisał:
    Do wymienionych układów można kupić programator za 200-300 zł na USB, niekoniecznie za 3000 zł.

Masz rację, ale niekiedy 300PLN to więcej niż płyta główna jeśli ktoś chce sobie postawić na nogi swoją ubitą.

W moim przypadku za 300PLN miałem 60 kompletnych zestawów routerów, oczywiście nieuruchamiających się, a programator złożyłem z zapasów.

marek216 napisał:
    Dalej - często jest tak że kość programowana w układzie nie da się poprawnie zaprogramować, a w podstawce ruszy bez problemu.

Masz rację, pamiętam że programowałem kiedyś kostkę SPI ATMELA w obudowie TSOP, no i niestety musiałem dorobić przelotkę z DIP na TSOP bo w układzie programowała się z błędami.

0
  • #8 22 Gru 2013 13:31
    PF
    Poziom 19  

W moim przypadku, też jest to jednorazowa sprawa. Chcę uruchomić mój monitor i potrzebuję coś " na szybko " - jak najmniej skomplikowane. Tylko w dalszym ciągu nie wiem, czy ten układ i jego soft poradzi sobie z 25F2048N.

0
  • #10 22 Gru 2013 16:04
    PF
    Poziom 19  

Pytałem poprzez stronę kilka dni temu, niestety brak odzewu :cry:
    Zapytam przez forum.

0
  • #11 28 Lut 2014 20:43
    magmar74
    Poziom 1  

Mam kilka pytań do autora:
    1. Na jakim systemie Windows kolega testował ten programator?
    2. Zrzuty ekranowe są z prostego schematu, czy ze schematu z buforem?
    3. Czy kolega odblokowywał porty LPT, czy też programował na czystym OS?

ps. nie mogę "ruszyć" żadnej kości pod win7. Złożyłem wersję prostą na płytce uniwersalnej z przelotką SOP8 na DIP8, kości wylutowane ze sprawnej płyty dualbios gigabyte GA-G31M-ES2L bios:MX25L4005 (celem przetestowania programatora), napięcie na nóżkach [4 i 8] 3.3V. Płytka programatora podpięta pod 1m kabla LPT(ekranowany). Czy winne przyczyny mogą być drivery (a raczej ich przerwania i zgodność z konsolą DOS) SMB(srv.sys i srv2.sys). ID programu SPIFlash nie znajduje kości. Przy próbie skasowania kości, proces niby przebiega, ale ... lipa. Po ponownym wlutowaniu kości płyta działa jak działała(więc wykluczam uszkodzenie kości). Porty w 7-ce odblokowałem UserPort - sam program nie wywala błędów, "test hardware" raczej nie będzie działał bez bufora (może się mylę), luty sprawdzone. Gdyby kolega przedstawił fotografię swojego programatora (czy to w pająku, czy na płytce), opisał jakich ewentualnie kabli(wiązek) używał, byłbym wdzięczny.

Póki co, pozostaje mi złożenie programatora w wersji z buforem i testy.

Muszę się niestety zgodzić z kolegą "bydlak"(chociaż nie wiem na jakiej wersji systemu testował), ale na win7, prosta wersja programatora nie działa.

Jak złożę wersję z buforem, podzielę się wynikami i spostrzeżeniami.
    Pozdrawiam forumowiczów.
    Marcin.

0
  • #12 28 Kwi 2014 11:54
    opamp
    Użytkownik obserwowany

1. System XP zapchany od 3 lat laptop HP.
    2. Zrzuty z prostego. Rozbudowanego zrobiłem 2 kolegom i sobie chwalo.
    3. LPT nie odblokowałem. Uruchomiłem program i działa.
    Fakt czasami ma schizy dobre.
    Pamiętaj od dobrym i stabilnym zasilaniu i kondensatorach na linii 3.3V.

Pozdrawiam

0
  Szukaj w 5mln produktów