Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Lenovo Thinkpad T61] - Próba odzyskania systemu i partycji recovery

tylko.solo 06 Jul 2013 11:36 4620 5
 • #1
  tylko.solo
  Level 9  
  Problem: utraciłem przez nieuwagę partycję recovery z dysku laptopa. Na niej była instalka Visty Business 32 bit. Utraciłem ją, bo kombinowałem z podziałem dysku a partycje, bo przy reinstalacji zrobiło mi tylko jedną partycję na system i dane. Przy próbie podziału nawet nie wiem kiedy poszła się paść recovery, przy czym jej zawartość nie była formatowana. Używałem przy tej okazji programu Paragon Partition Menager.

  Mam w domu drugi egzemplarz takiego laptopa (Thinkpad T61, ten sam system, itp), przy czym na nim jest zainstalowany Windows 7 jako system operacyjny użytkownika, a recovery zawiera wspomnianą vistę.

  Działanie: Nie mogąc znaleźć sposobu na odzyskanie w pierwszym laptopie recovery (pisałem, szukałem, próbowałem) wymyśliłem, że zrobię klon z dysku z laptopa działającego na dysk uszkodzony, nawet jeśli się mi nie uruchomi system, to przeniesie się partycja recovery i obszar ukryty itp. i może tym sposobem uda się mi przywrócić vistę i recovery. Do Klonowania użyłem HDClone 4.3 Free Ed.

  Efekt:
  Tak jak założyłem sklonowany dysk nie uruchamiał się z Windowsem 7 (bo w końcu wkładam go do innego urządzenia), ale udaje się wejść z przyciskiem Thinkventage do Rescue and Recovery. Tam oczywiści nie zastanawiając się długo postanowiłem odzyskać oryginalną Vistę. Jak już ustawię wszystkie parametry przywracania systemu, to pokazuje się komunikat o błędzie i nie da się uruchomić reinstalacji.

  Pytania: Czy to co zrobiłem miało w ogóle jakiś sens? Czy mogę coś zrobić, żeby mieć lapka z partycją recovery i zainstalowanym systemem z tej partycji? Czy pomogłaby płytka odzyskiwania systemu i jak ją pozyskać, bo nie umiem znaleźć?
 • #3
  tylko.solo
  Level 9  
  a konkretnie to jak się ręcznie przywraca z recovery?
 • #4
  linuks
  IT specialist
  Trzeba wypakować pliki obrazu systemu programem imagex na partycję systemową i odbudować boot w razie potrzeby. W tej sytuacji najlepiej użyć oryginalnego MBR (kopia jest w pliku MBR.okr ) na partycji recovery.
  Pozdrawiam
 • #5
  tylko.solo
  Level 9  
  Przy czym nie wiem gdzie jest obraz systemu... Nie mogę otworzyć niczym partycji ServiceV002, widać ją jedynie w programach do edycji partycji, a w Total Comander czy eksploratorze nie widać tego obaszaru (dysk podłączam do innego kompa przez USB). Otwiera się jedynie mała partycja SW Preload i jej zawartość wklejam poniżej.
  [Lenovo Thinkpad T61] - Próba odzyskania systemu i partycji recovery

  oraz screen z Paragona jakie mam partycje na dysku
  [Lenovo Thinkpad T61] - Próba odzyskania systemu i partycji recovery
  [Lenovo Thinkpad T61] - Próba odzyskania systemu i partycji recovery

  Wklejam obrazki dla siebie, żebym lepiej pojął. Czy mogę prosić o jakąś bliższą wskazówkę? Pliku MBR też nie znalazłem.
 • #6
  Gelip
  Level 34  
  Partycja ServiceV002 to prawdopodobnie partycja NTFS oznaczona jako 27 HEX lub inaczej w tabeli partycji. Zmień w tabeli partycji wartość na 07 np. za pomocą PowerQuest Partition Table Editor. Po restarcie komputera powinieneś zobaczyć normalnie dane na tej partycji. Po skopiowaniu pliku kopii MBR można wrócić początkową wartość tabeli w ten sam sposób.