Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Asus K50AB - zasilacz samochodowy

hmmwv 06 Lip 2013 13:23 1200 5
  • #1 06 Lip 2013 13:23
    hmmwv
    Poziom 14  

Witam, posiadam laptopa Asus K50AB, dokupiłem do niego na allegro zasilacz samochodowy do gniazdka zapalniczki o parametrach ( input 11-14V DC 8A mp Max , output 15/16/18/19/20V DC 4A 22/24V DC 3.3A 80W Max ).

Zasilacz posiada przełącznik, gdzie mogę wybrać od 15/16/18/19/20/22/24V.

Po podłączeniu do gniazda zapalniczki laptopa, po około 10 minutach zasilacz jest gorący, a gdy wyjmę wtyczkę to jest tak rozgrzana, że można się poparzyć.

Czy to jest normalne ? Czy mogę z 2h używać laptopa czy coś się spali ? Może ten zasilacz jest wadliwy ?

Parametry laptopa : +19V - 4,74A 90W

Dziękuję i Pozdrawiam

0 5
  • #2 06 Lip 2013 13:36
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

hmmwv napisał:
    Po podłączeniu do gniazda zapalniczki laptopa, po około 10 minutach zasilacz jest gorący,

To jest chiński produkt za parę $ więc sie możesz spodziewać wszystkiego, a w 10-tej godzinie pracy może się wydobyć sygnał dymny i na tym koniec.

hmmwv napisał:
    a gdy wyjmę wtyczke z gniazda zapalniczki to jest tak rozgrzana, że można się popażyć.

Zapewne zły styk gniazda z wtyczką albo wadliwa konstrukcja wtyczki (prąd płynie przez sprężynkę dociskajaca styk środkowy, za stalowego drutu 0,3mm).
    Generalnie dla takich zastosowań sugerowałbym zastosowanie porządnego gniazda i wtyczki - masz do wyboru choćby gniazda warsztatowe 24V http://www.elstec.pl/813,gniazdo-24v-21-52.html lub głosnikowe wtyki Speakon...

BTW - spadek napiecia zasilania na połączeniach w gnieździe powodować może zwiększone nagrzewanie zasilacza - przez zasilany niższym napieciem klucz płynie wiekszy prąd średni, a jeśli klucz jest na tranzystorze MOSFET to tenże może się nie otwierać do końca.

0
  • #3 06 Lip 2013 13:39
    Quarz
    Poziom 43  

Witam,

hmmwv napisał:
    Witam, posiadam laptopa Asus K50AB, dokupiłem do niego na allegro zasilacz samochodowy do gniazdka zapalniczki o parametrach ( input 11-14V DC 8A mp Max , output 15/16/18/19/20V DC 4A 22/24V DC 3.3A 80W Max )

Zasilacz posiada przełącznik, gdzie mogę wybrać od 15/16/18/19/20/22/24V

Po podłączeniu do gniazda zapalniczki laptopa, po około 10 minutach zasilacz jest gorący, a gdy wyjmę wtyczkę z gniazda zapalniczki to jest tak rozgrzana, że można się popa[ż]rzyć.

Czy to jest normalne ? Czy mogę z 2h używać laptopa czy coś się spali ? Może ten zasilacz jest wadliwy ?

Dziękuję i Pozdrawiam
    wydzielanie się ciepła w przetwornicy jest tu rzeczą normalną, ale we wtyczce od zapalniczki już nie.
    Wynika z tego, iż jedno albo drugie - a może i jedno i drugie - ma kiepski styk ze sobą; warto to sprawdzić.
    Poza tym, to w owej wtyczce znajduję się rurkowy bezpiecznik topikowy i on również nagrzewa się, ale sam grot (styk plusa) wtyczki parzyć [zobacz jak to poprawnie napisać] nie powinien.
    Sprawdź czy przyrośnie temperatura obudowy tej przetwornicy po godzinie jej pracy.

Pozdrawiam

P.S. Wytłuszczenie w cytacie moje.

0
  • #4 06 Lip 2013 18:53
    trymer01
    Moderator Projektowanie

Oprócz tego co wyżej powiedziano ja zwrócę uwagę na zaznaczone wytłuszczonym drukiem:

hmmwv napisał:
    zasilacz samochodowy do gniazdka zapalniczki o parametrach ( input 11-14V DC 8A mp Max , output 15/16/18/19/20V DC 4A 22/24V DC 3.3A 80W Max ).

0
  • #5 07 Lip 2013 00:42
    hmmwv
    Poziom 14  

sprawa wyjaśniona, zasilacz jest do 14V max a zapalniczke w aucie mam 24V i dlatego tak się grzeje . Sprawdzone również w aucie gdzie jest zapalniczka 12V i wszystko jest ok i się nie nagrzewa. Pozdrawiam

0
  • #6 07 Lip 2013 00:49
    Quarz
    Poziom 43  

hmmwv napisał:
    [s]Sprawa wyjaśniona, zasilacz jest do 14V max a zapalniczkę w aucie mam 24V i dlatego tak się grzeje [spacja zbędna].
    Pozostawię to bez komentarza, choć oczywisty komentarz ciśnie się na usta sam...

hmmwv napisał:
    Sprawdzone również w aucie gdzie jest zapalniczka 12V i wszystko jest ok i się nie nagrzewa. Pozdrawiam
    Jednak uwaga z postu #4 pozostaje w mocy.

P.S. Wytłuszczenia w cytacie moje.

0