Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Zasilacze UPS
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Restartowanie komputera - pytanie odnośnie zasilacza.

06 Lip 2013 16:21 1677 9
  • Poziom 2  
    Witajcie. Mam problem z analiza mojego zasilacza tzn. nie znam się za bardzo jakie powinny być napięcia itd... Przesyłam wam screena z programu CPUID HWMonitor i bardzo bym prosił o odpowiedz czy wszystko jest w porządku z zasilaczem.
    Dodam że screena zrobiłem podczas ok. 15 min grania. Zasilacz - Volcano 750 W.

Restartowanie komputera - pytanie odnośnie zasilacza.
  • Zasilacze UPS
  • Poziom 31  
    Napięcia mierzymy miernikiem.
  • Poziom 2  
    Kurcze, będzie problem. Niestety nie posiadam miernika. :(
  • Zasilacze UPS
  • Poziom 31  
    To kup albo pożycz. 20 zł na miernik to mama powinna dać...
  • Poziom 2  
    Mama jednak nie da... Ale postaram się miernik załatwić jutro ;). Jeszcze mam pytanie odnośnie tego czy da radę zwiększyć (w biosie, albo jakimś programem) max. temp CPU i GPU, tzn. chodzi mi o tą temp. po której przekroczeniu następuj awaryjne wyłączenie/zrestartowanie komputera które chroni dany element przed spaleniem ?
  • Poziom 16  
    Na pewno da sie ustawić próg alarmu, wyłaczania chyba nie. Tak czy inaczej na pewno chcesz to zrobić? Jak będziesz miał pecha to i tak się wyłączy ale już na zawsze:P W każdym razie będziesz mógł grilla przy okazji zrobić:D
  • Poziom 32  
    Wg tego co zalaczyles masz Quada Q8400, ktory przy 1.25V grzeje ci sie do prawie 70 st.C
    Wniosek jest taki, ze albo masz syf na radiatorze, albo brak przeplywu powietrza w obudowie albo niezmieniana od wiekow paste termo. Przy takim malutkim napieciu i stockowym chlodzeniu temperatura nie powinna przekraczas 55-60st.C nawet w cieple dni. Rozkrec i to ogarnij - powinno byc znacznie lepiej.

Dwa - taki screen prawie nic nie daje. Zasilacz do pomierzenia zasilaczem jak kolega wspomnial. Temperatury grafiki nieznane.
  • Poziom 12  
    tomasz3 napisał:
    Mama jednak nie da... Ale postaram się miernik załatwić jutro ;). Jeszcze mam pytanie odnośnie tego czy da radę zwiększyć (w biosie, albo jakimś programem) max. temp CPU i GPU, tzn. chodzi mi o tą temp. po której przekroczeniu następuj awaryjne wyłączenie/zrestartowanie komputera które chroni dany element przed spaleniem ?

W biosie musisz odszukać zakładkę z temperaturami elementów komputera. Tam powinna być opcja ustawienia przy jakiej temperaturze komputer będzie ostrzegać przed przegrzewaniem się procesora dźwiękiem, a przy jakiej się całkiem wyłączy.
    Pamiętaj jednak, że te zabezpieczenie po coś tam się znajduje ;)

Czekamy na wyniki miernika. Z takimi "napięciami" jakie pokazuje program, ten sprzęt w ogóle nie powinien działać (linia +12V).

_haker_1 napisał:
    Temperatury grafiki nieznane.

Jak nie znane? Rdzeń 45oC minimum, 57oC max (szkoda, że tylko w idle, a nie podczas pracy).
  • Poziom 2  
    _haker_1 napisał:
    Wg tego co zalaczyles masz Quada Q8400, ktory przy 1.25V grzeje ci sie do prawie 70 st.C
    Wniosek jest taki, ze albo masz syf na radiatorze, albo brak przeplywu powietrza w obudowie albo niezmieniana od wiekow paste termo. Przy takim malutkim napieciu i stockowym chlodzeniu temperatura nie powinna przekraczas 55-60st.C nawet w cieple dni. Rozkrec i to ogarnij - powinno byc znacznie lepiej.

Dwa - taki screen prawie nic nie daje. Zasilacz do pomierzenia zasilaczem jak kolega wspomnial. Temperatury grafiki nieznane.

Komputer był czyszczone dogłębnie jakieś 3 tygodnie temu + tak jak mówisz z racji tego że miałem starą pastę termo. na CPU i GPU wymieniłem ją również, myślę że nałożona dobrze ;) (dodatkowo boczną obudowę komputera ma teraz ostatnio cały czas zdjęta). Też troszeczkę się dziwiłem, że na tym jednym core jest prawie 70 °C.
    Tak jak kolega wspomniał temp. grafiki są również.

Dawid afg napisał:
    tomasz3 napisał:

W biosie musisz odszukać zakładkę z temperaturami elementów komputera. Tam powinna być opcja ustawienia przy jakiej temperaturze komputer będzie ostrzegać przed przegrzewaniem się procesora dźwiękiem, a przy jakiej się całkiem wyłączy.
    Pamiętaj jednak, że te zabezpieczenie po coś tam się znajduje ;)

Czekamy na wyniki miernika. Z takimi "napięciami" jakie pokazuje program, ten sprzęt w ogóle nie powinien działać (linia +12V).

_haker_1 napisał:
    Temperatury grafiki nieznane.

Jak nie znane? Rdzeń 45oC minimum, 57oC max (szkoda, że tylko w idle, a nie podczas pracy).

Też mnie dziwi ta linia +12V (porównywałem z forum wyniki innych osób i przeważnie wszyscy na tej linii mają ok.12V), a u mnie od 1 do 4 V. Czy to może być przyczyna grzania się procesora, co za tym idzie restartowanie się komputera ?

Co do temp. grafiki to test był robiony w czasie grania (na wysokich ustawieniach, ustawiona wysoka ilość fps, etc..).

Dodano po 3 [minuty]:

Iwantcookie napisał:
    Na pewno da sie ustawić próg alarmu, wyłaczania chyba nie. Tak czy inaczej na pewno chcesz to zrobić? Jak będziesz miał pecha to i tak się wyłączy ale już na zawsze:P W każdym razie będziesz mógł grilla przy okazji zrobić:D

Myślę, że jak coś się w końcu spali to będę przynajmniej wiedział co wymienić :D a, tak teraz to nie wiem czy winna leży po stronie zasilacza, procesora czy karty graficzniej.
  • Poziom 16  
    tomasz3 napisał:
    Też mnie dziwi ta linia +12V (porównywałem z forum wyniki innych osób i przeważnie wszyscy na tej linii mają ok.12V), a u mnie od 1 do 4 V. Czy to może być przyczyna grzania się procesora, co za tym idzie restartowanie się komputera ?

To musi byc błąd odczytu z czujnika bo przy takim napięciu komp by nie ruszył - zmierz miernikiem.

tomasz3 napisał:
    dodatkowo boczną obudowę komputera ma teraz ostatnio cały czas zdjęta

Czasem to nie wystarcza, moja propozycja to aktywne chłodzenie obudowy (np. 2x120mm)

tomasz3 napisał:
    nie wiem czy winna leży po stronie zasilacza, procesora czy karty graficzniej.

Wyklucz po kolei od najprostszych:
    1) sprawdzić zasilacz miernikiem
    2) upewnić się czy pasta na procesorze jest dobrze założona i jest dobrej jakości
    3) zapewnić porządna, aktywną wentylacje (jeden wentylator nadmuchujący powietrze z zewnątrz, z przodu na dole, drugi wyciągający ciepłe u góry na tylnim lub na górnym panelu obudowy (wtedy możesz już spokojnie zamknąć obudowę, zapewni to nawet leszy przepływ) Wentylator (np. jakiś SilentiumPC - cichy i wydajny) to kwestia "nastu" złotych.