Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena UKF CCIR, gdzie taką kupić?

linx 05 Mar 2005 20:44 2070 7
  • #1 05 Mar 2005 20:44
    linx
    Poziom 21  

Mam pytanie odnośnie anteny do radia. Potrzebuję antenę dookulną (o impedancji) 300Ω. Gdzie mogę taką kupić, ewentualnie wskazówki dotyczą budowy - mam kilka różnych anten tylewizyjnych z minionej epoki - wszystkie aluminiowe, różne kształty :?: Antenę chcę zamontować na dachu domu.

PS: W "SZUKAJ" nic konkretnego nie znalazłem :(

• #3 05 Mar 2005 21:08
    linx
    Poziom 21  

Dzięki zodiak318. A czy do tej anteny muszę stosować symetryzator :?: Bo jeśli nie, to muszę taki płaski kabela antenowy stosować, nie koncentryczny, dobrze myśle :?: Macie jakieś inne propozcyje :?: :)

• #4 05 Mar 2005 21:28
    zodiak318
    Poziom 34  

Symetryzator trzeba dać do koncentryka. Ale prosiłeś o 300 omową to taką Ci "pokazałem" - nie pisałeć nic o 75 omach. Ale symetryzator to groszowa sprawa.

• #5 05 Mar 2005 21:45
    linx
    Poziom 21  

Nie, chodziło mi o to czy można tą antenę podłączyć bezpośrednio do tunera (antena UKF 300Ohm unitra AS215) :?: Jakim kablem, takim płaskim antenowym starego typu :?: Wolałbym bez symetryzatora.

• Pomocny post
    #6 06 Mar 2005 09:19
    majonezz
    Poziom 18  

Jak masz daleko od anteny do tunera, to polecam kabel koncentryczny. Daj jeden symetryzator przy antenie a drugi (w odwrotną stronę) przy tunerze. Na pewno będzie lepszy efekt niż z kablem symetrycznym. Takie symetryzatory do tunerów chyba są jeszcze do dostania - to było takie podłużne pudełeczko z wypuszczonym kawałkiem kabla symetrycznego zakończonego wtyczką.

• #7 09 Mar 2005 15:50
    linx
    Poziom 21  

Czyli mam podłączyć jeden symetryzator do anteny -> kabel koncentryk-> podłączony odwrotnie symetryzator-> tuner :?: Czy musi być specjalny desymetryzator czy zwykły odwrotnie podłączony wystarczy przy tunerze :?:

• Pomocny post
    #8 09 Mar 2005 16:26
    qmc
    Poziom 21  

Przy antenie możesz zastosować symetryzator telewizyjny na kanały 1-12 czyli w postaci płytki którą montujesz w tej czarnej puszce antenowej, a przy odbiorniku radiowym tak jak Majonezz napisał wcześniej gotowy symetryzator w obudowie gdzie z jednej strony masz gniazdko antenowe na kabel koncentyczny, a z drugiej strony wychodzą dwa kable o impedancji 300om zakończone odpowiednimi wtyczkami. Jest to tzw. "telewizyjna zwrotnica odbiornikowa" stosowana dawniej do starych typów telewizorów które miały oddzielne wejścia antenowe dla odpowiednio pasm I - III (VHF k. 1 - 12) i IV - V (UHF k. 21 - 69). Ciebie ineresuje ten pierwszy zakres, czyli VHF. Jeżeli byś nie mógł takiej zwrotnicy nigdzie dostać, to potrzebny Ci jest taki sam symetryzator jak przy antenie tylko montujesz go w odwrotnym kierunku i tam gdzie miałeś zaciski do anteny krótkimi przewodami łączysz z wejściem symetrycznym odbiornika radiowego, a z drugiej strony wiadomo kabel koncentryczny "idący" od anteny. Tyle całej filozofii i mam nadzieję że to w miarę przystępnie wyjaśniłem. Pozdrawiam.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME