Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przesterowanie wokali w mikrofonie

zawal 07 Lip 2013 00:59 2133 13
  • #1 07 Lip 2013 00:59
    zawal
    Poziom 8  

Witam. Ostatnio zauważyłem dziwny problem podczas prób zespołu. Mamy 4 wokale, gdy każdy śpiewa osobno, wokale są czyste i nie ma żadnych problemów, natomiast gdy śpiewamy na głosy lub jakieś chórki, pojawiają się przesterowania, dźwięk jest czasami zniekształcony i "charczy". Ktoś ma jakiś pomysł czemu tak się dzieje? Nie jest to raczej wina miksera bo na poprzednim, który miałem też się to pojawiało. Próby robimy w nie za wielkim garażu z perkusją akustyczną a więc nie może być zbyt cicho, może to ma jakiś wpływ? Wokali nie kompresuję bo nie mam takiej możliwości, jedyne co z efektów to reverb i chorus z TC M350. Proszę o jakieś sugestie.

0 13
  • #2 08 Lip 2013 06:52
    kwantor
    Poziom 38  

Jakiej mocy jest wzmacniacz ?

0
  • #3 08 Lip 2013 09:04
    zawal
    Poziom 8  

2 kolumny aktywne po 420W.

0
  • #4 08 Lip 2013 10:27
    adambyw
    Moderator Akustyka

Jaki mikser, jakie kolumny, jakie mikrofony!

3.1.15. Zabronione jest publikowanie wpisów przedstawiających problem, bez podania wystarczającej liczby informacji umożliwiającej zajęcie merytorycznego stanowiska przez innych Użytkowników forum. Tytuł wpisu powinien zawierać markę, model oraz skrótowy opis usterki.

0
  • #5 08 Lip 2013 10:30
    ghost666
    Tłumacz Redaktor

Wydaje mi się że gdy śpiewacie osobno to sygnał jest po prostu mniejszy i nic nie przesterowuje, a gdy śpiewacie razem to sygnał jest większy, bo sumują się sygnały z mikrofonów i w konsekwencji przesterowywuje coś - może wyjście z konsoli, może końcówkę mocy?

0
  • #6 08 Lip 2013 10:45
    zawal
    Poziom 8  

Przepraszam, myślałem że podawanie modeli nie będzie konieczne. Więc tak mikrofony: - 2x Shure sm58, Rode M1, Beyerdynamic TG V50d. Mikser Soundcraft LX7 II 24. Kolumny 2x Wharfedale Pro Titan 15 + 2 Sub Titan A-15. Sygnał miksera do subów, tam podział pasma na od 100Hz i wyjście z nich do górek. Poprzedni mikser Soundcraft Spirit M12 i działo się to samo.

0
  • #7 08 Lip 2013 10:53
    adambyw
    Moderator Akustyka

Upewnij się że gain danego kanału nie jest przesterowany. Czy podczas słyszalnego przesteru wskazania miksera są na czerwonym polu? Jak tak przycisz sumę miksera, lub wszystkie kanały na raz.

Jak masz ustawiony subwoofer i górki. Potencjometr głośności na max? Czy świecą się diody limiterów na kolumnach?

0
  • #8 08 Lip 2013 11:14
    zawal
    Poziom 8  

Górki są na mniej niż 1/4, suby na połowę. Na mikserze gainy są poustawiane w porządku, tłumiki w okolicy 0dB na wokalach. Niestety nie sprawdzałem czy na mikserze diody świecą na czerwono podczas przesterowania, kolumny na pewno nie bo są za mało odkręcone. Może troszkę bardziej odkręcić kolumny i zjechać na sumie na mikserze? Choć teraz jest w okolicach -25dB.

0
  • #9 08 Lip 2013 12:45
    2263548
    Użytkownik usunął konto  
  • #10 08 Lip 2013 14:35
    zawal
    Poziom 8  

No niestety nie posiadam kompresora i jak na razie nie mam funduszy. Niby jest jakiś we wspomnianym TC M350, ale już kiedyś był taki temat i wniosek, że nie ma to większego sensu. Ogólnie dzięki i postaram się dostosować do porad na następnej próbie, zobaczymy czy coś się poprawi.

0
  • #11 08 Lip 2013 15:33
    adambyw
    Moderator Akustyka

Może być taka sytuacja że masz przesterowaną szynę main, przed tłumikiem.
    Najlepiej będzie, gainy wysterować by sygnał był w okolicy 0dB raczej nie więcej.
    później suwaki kanałów na 0, i suwak sumy na 0. Następnie głośność gdzie gracie ustawić potencjometrami na paczkach.

Spróbuj zacząć od ściszenia kanałów o te 10dB, i o tyle możesz podnieść sumę.

0
  • #12 08 Lip 2013 17:56
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

Ustaw sumę na 0dB, użyj na kanałach wejściowych przycisku PLF i ustaw GAIN tak aby śpiewając nie przesterować kanału. Głośność mikrofonów reguluj tłumikami na kanałach.

Dodano po 1 [minuty]:

PS, LX7 to wyjątkowo podły mikser, sprzedaj i wróć do tego co było.

0
  • #13 08 Lip 2013 19:05
    morfos
    Poziom 11  

LX7 ma słabą dynamikę, nie lubi wysokich sygnałów. Ustaw głośniki na 3/4 i staraj się nie dobijać do 0db na sumie miksera (tłumiki na 0).

0
  • #14 09 Lip 2013 12:22
    zawal
    Poziom 8  

Pod jakim względem ten mikser jest podły? Niezawodność, komfort pracy, czy coś innego? Mi się podoba bo jest dość przejrzysty, brzmienie ma tez nie najgorsze a poprzedni sprzedałem bo był po prostu dla mnie za mały. Gdy przymierzałem się do kupna to trochę czytałem i użytkownicy raczej go chwalili.

0