Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Amika Comfort . - Błędy E 3 i E 6....

izabellah 07 Lip 2013 01:26 3516 13
  • #1 07 Lip 2013 01:26
    izabellah
    Poziom 7  

Witam, proszę o poradę.

Wyczyściłam filtr, niestety bez zmian, kupiłam i wymieniłam pompę, niestety nadal pojawia się błąd E 3 i E 6. Pralka odlicz czas i nic....Co jeszcze może być przyczyną ?

0 13
  • #2 07 Lip 2013 02:35
    wojekkk
    Poziom 17  

Czy pompa sie zalącza gdy ma wypompowac wode? Słychać ją? Jesli tak to czy wąz odplywowy jest napewno drozny?

0
  • #4 07 Lip 2013 13:35
    izabellah
    Poziom 7  

Dziękuje za chęć pomocy

Odpływ drożny. Pompę słychać na zasadzie, że pracuje, ale nie włącza się by wypompować wodę, jakby nie miała siły, do tego w pompie nagrzewa się cewka dosłownie jak żelazko ( chyba to jest cewka- taki zwój drucików ) :) nie wiem, czy to dobrze , czy źle.

Czasem wyświetla się P 09 ( ? ) i stale E 6....

Dodano po 55 [sekundy]:

Co to jest zawór przesterowania i gdzie go szukać ?

0
  • #5 07 Lip 2013 20:52
    Wini 230
    Poziom 23  

W pralkach z funkcją zraszania zawór przesterowania przełącza pompę w otwarty, lub zamknięty obieg wody. W obiegu zamkniętym pompa wypompowuje wodę z bębna i wpompowuje ją z powrotem, zraszając pranie od góry. Po rozpoczęciu płukania programator podaje napięcie na zawór przesterowania, który, przełącza pompę na otwarty obieg, czyli odpompowanie wody do ścieków. Jeżeli zawór przesterowania nie dostaje napięcia, lub jest uszkodzony pompa pracuje, ale woda zamiast spływać do ścieków cały czas krąży w zamkniętym obiegu. Tak jest najprawdopodobniej w Twojej pralce.
    Zawór przesterowania, to ten element na dole pralki połączony z trzema przewodami hydraulicznymi.

Pralka Amika Comfort . - Błędy E 3 i E 6....

0
  • #6 07 Lip 2013 22:23
    izabellah
    Poziom 7  

Dziękuje za odpowiedź.... sprawdzę to i dam znać

Dodano po 12 [minuty]:

Więc ...tan mój wygląda jak ten na zdjęciu, uszkodzenia nie da się zobaczyć gołym okiem. W jaki sposób można sprawdzić napięcie, czym ? Czyt przez ten zawór mogła paść poprzednia pompa i czy ta także może nie wytrzymać zanim dojdę do prawdy :) ?

0
  • #7 07 Lip 2013 22:26
    wojekkk
    Poziom 17  

Mogło też dojść do zablokowania czymś węży łączacych ów zawór z pompą lub samego zaworu w środku. Trzeba poodłączać węże od zaworu i dokładnie obejżeć. Sam zawór działa na zasadzie elementu grzejnego i siłowniczka z woskiem, gdy podane jest napięcie element ogrzewa siłowniczek i on przełącza klapkę na zraszanie, gdy odejmie sie napięcie całość stygnie i po jakimś czasie klapka powraca z powrotem na wypompowywanie.

Edit.

Gdyby elektronika była uszkodzona i na zaworku byłoby napięcie cały czas to wtedy gdy pralka chciałaby wypompować wodę woda zamiast do węża szła by do bębna i byłoby ją widać przez drzwiczki oraz zawór byłby ciepły uwaga nie dotykać na włączonym zasilaniu!!!) W innym przypadku zawór będzie przesterowany na pozycje wypompowania. Jeśli pompa pracuje a wody nie widać ani tu ani tam to musi być coś mechanicznie zablokowane.

0
  • #8 08 Lip 2013 00:47
    izabellah
    Poziom 7  

Chyba mnie to przerosło :) Jeszcze raz od początku wszystko sprawdzę, choć wydaje mi się ,że już to robiłam ...ale .
    Raczej nie będzie to mój fach :)
    Póki co dziękuje, gdy wreszcie ruszy dam znać.

Dodano po 3 [minuty]:

Jeszcze jedno, gdy dmuchnęłam powietrzem w wąż odpływowy ( ten który prowadzi wodę do ścieków), woda stojąca w pralce zabulgotała, czy to oznacza drożność wszystkich węży , czy niekoniecznie ?

0
  • #9 08 Lip 2013 02:30
    wojekkk
    Poziom 17  

Zrób tak :

ZANIM TO ZROBISZ SPRAWDŹ JEDNĄ RZECZ.

Wypuść wodę z filtra tak abyś widziała śmigiełko od pompki. Spróbuj czymś pokręcić śmigiełkiem, powinno się kręcić niezbyt ciężko, tak "magnetycznie" Jeśli tak jest nie montuj filtra. Włącz pralkę na WYPOMPOWANIE i zobacz czy śmigiełko się kręci czy tylko drga. Możliwe że pompa się grzeje nadmiernie bo nie może ruszyć tylko wydaje buczący dźwięk. Jeśli zaobserwujesz że śmigiełko się kręci to wyłącz pralkę i szukaj niedrożnosci tak jak napisałem niżej.

Odłącz pralkę od prądu.

Wypuść wodę z filtra w pompce nie wykręcaj filtra albo jak wykręcisz zamontuj go z powrotem.

Otwórz pokrywę dolną tak aby dostać się do tego zaworka trójdrożnego o którym pisał mój przedmówca.

Zdejmij obejmy z wszystkich 3 węży które dochodzą do zaworu oraz zdejmij z niego węże.

Jak będziesz mieć już zawór w ręce sprawdź czy czegoś w nim nie ma, jakiejś monety, guzika itp rzeczy. Jeśli nie ma to ok.

Włóż koniec węża który łączy pompkę z tym zaworkiem do miski i wlej przez drzwiczki trochę wody do pralki, powinna żwawo wypłynąć, jeśli tak będzie droga bęben-> pompka-> zawór jest drożna

Upewnij się że wąż którym pralka wyrzuca wodę jest drożny.

Jeśli wszystko już będzie drożne zmontuj z powrotem i powinno być ok.

Powodzenia.

1
  • #10 08 Lip 2013 03:15
    izabellah
    Poziom 7  

Wielkie dzięki od rana zawalczę :)

0
  • #11 09 Lip 2013 23:20
    izabellah
    Poziom 7  

Śmigiełko poruszane przeze mnie obraca się. Po podłączeniu do prądu pompa cichutko brzęczy, ale śmigiełko ani drgnie ....:(

Pompa podłączona na "krtóko" pracuje.

1
  • #12 10 Lip 2013 01:15
    machefi
    VIP Zasłużony dla elektroda

izabellah napisał:
    Po podłączeniu do prądu pompa cichutko brzęczy,

Sprawdź na programatorze triak pompy .

0
  • #13 10 Lip 2013 13:54
    izabellah
    Poziom 7  

Dziękuję sprawdzę.... A jeśli coś nie tak to już pewnie fachowiec będzie potrzebny ?

Dodano po 13 [minuty]:

Chciałam dodać, że wciąż na wyświetlaczu pokazuje sie "P 09". Czy ktoś wie co to oznacza?

0
  • #14 10 Lip 2013 14:08
    tom71
    Poziom 19  

To znaczy, że program 09 został przerwany , lub podczas prania na tym programie, zostało przekręcone pokrętło na inny program. Nic groźnego, zrób reset i zniknie.

0