Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Termopary - samodzielne wykonanie. Czy kto¶ zna jak±¶ metodę?

HUGO 05 Mar 2005 22:09 4994 13
 • #1
  HUGO
  Level 15  
  Witam wszystkich

  Mam pytanie moze ktos zna jakas metode wykonywania samemu termopar nazwijmy to "chalupnicza" ?

  z gory za wszelkie informacje dziekuje

  i pozdrawiam

  Andrzej
 • #2
  diff
  Level 19  
  Do czego jakie temp. materiały itp.-składasz np. druty żelazo+ninikiel i zgrzewasz końcówki ogniwo jest gotowe
 • #3
  HUGO
  Level 15  
  To jak dziala termopara itp czyli temperatur i sklad tzn jaki drut to wiem ale moze znacie jakies metody chalupnicze do wykonania polaczenia ?

  za wszelkie informacje z gory wielkie dzieki

  pozdrawiam

  Andrzej
 • #4
  serwis
  Level 37  
  HUGO wrote:
  ale moze znacie jakies metody chalupnicze do wykonania polaczenia ?
  Andrzej


  To zalezy od chałupy :D

  Jeżeli masz druty PtRh i Pt to do połaczenia możesz użyć palnika o temp. powyżej 3000*C, tak żeby platyna dała się stopić.

  Dla materiałów FeCo temperatura jest duzo niższa.
  Praktycznie to wygl±da tak, że robisz skrętke z dwóch drutów i końcówki stapiasz w płomieniu palnika.W sumie nic trudnego, ale musisz posiadac taki palnik i oczywiscie materiał na takie termoogniwo.
 • #5
  diff
  Level 19  
  Robisz skrętkę samej końcówki -przygotuj mały pojemniczek /rodzaj łyżeczki/wypełnij sproszkowanym grafitem i podł±cz w ten sposób aby grafit stanowił jeden biegun a skrętka drugi.Zródło zasil. ok 24V z reg. napięcia-dobrać drog± eksperymentu w zależnosci od przekroju zgrzewan. mat. OKULARY rękawice separacja od sieci zasil .Na końcu skrętki ma powstać kuleczka. Okulary spawalnicze-powodz.
 • #6
  slavvek
  Level 12  
  Co co? To takie proste? Tak poprostu?
 • #7
  greg45
  Level 12  
  Termopary s± w zabezpieczenu kotłów ,kuchenek gazowych .S± trochę inaczej zrobione ale działaj± identycznie. Sklep z artyuły gazowe co¶ sobie znajdziesz .
  Pozdrawiam
 • #8
  diff
  Level 19  
  Slavvek-mój post dotyczy spawania małych przekrojów przew. a czy proste? spróbuj
 • #9
  Witgol
  Level 19  
  Kiedy¶ próbowałem naprawiać typowe rozsypane termopary. Najczę¶ciej typu K. Zespawanie dwu kawałków drutu wydaje się bardzo proste. Jednak aby termopara miała dobre wła¶ciwo¶ci (czytaj - charakterystykę zgodn± z danymi) to punkt pod±czenia powinien być BARDZO dobrze przetopiony. I tutaj pojawia się trudno¶ć. I to nie w zdobyciu dostępu do jakiego¶ palnika. O nie!. To można zawsze gdzie¶ zdobyć, na chwilę się podł±czyć do jakiego¶ majstra z palnikem albo co¶. Trudno¶ć teży w samych - dutach. Tak, wła¶nie w dwu RÓZNYCH drutach. Jako że s± różne - a przecież musz± być, żeby powstała termopara - maj± też RÓŻNE temperatury topnienia. I bardzo ciężko utworzyć na końcu termpoaty ładn± DOBRZE przetopion± kuleczkę, tak, żeby oba druciki jednakowo! się stopiły. Spróbujcie sami! Uzyskać byle jak± spoinę - to nie problem. Ale uzyskać spoinę dobrze przetopion± - to jest już sztuka!
  Powodzenia!
 • #10
  Jurekzgora
  Level 14  
  Witam
  Napisz co¶ więcej do czego to ma służyć, jak± wysok± temperaturę chcesz mierzyć t± termopat± i jakiej ¶rednicy masz druty do tej termopary?
  Pozdrawiam
 • #12
  b_bart
  Level 2  
  potrzebuję znaleĽć tabelę w której znajde współczynnik termoelektryczny dla termopary Fe Cu-Ni
 • #13
  agaudio
  Level 21  
  Aby dobrze zespawać termoelement potrzeba niewielki transformator spawalniczy i dwie elektrody węglowe . W łuku elektrycznym /okolo 6000 C°/nastepuje zatopienie i utworzenie wspomnianej kulki tzw.gor±cego końca termoelementu, trzeba pewnej wprawy .
  Co do tabeli to rozumie że potrzebujesz do żelazo konstantan typu"J"to jakie temperatury Cię interesuj± bo nie mam skanera a jest kupę pisania.
 • #14
  chc.chemik
  Level 10  
  Może sprawa jest już nie bardzo aktualna, ale...
  Ostatnio mam do zrobienia kilkadziesi±t termopar typu T (konstantan - miedĽ).
  Producent / dystrybutor surowca, dawna firma Kaye zaleca spawanie w osłonie argonu, ale można inaczej...
  Dzi¶ na zgrzewarce z elektrodami miedzianymi zrobiłem 12 termopar, a 12 zrobiłem w małym płomieniu redukuj±cym spawarki. Nie wiem czy to konieczne, ale najpierw skrętkę z linek (miedĽ - konstantan) zabezpieczyłem boraksem, a póĽniej to kilka sekund grzania płomieniem. Układ rejestratora (po 12 sztuk termopar) dało się skalibrować za pomoc± pieca kalibracyjnego, różnice we wskazaniach były na poziomie 0,002°C, w temp. 121°C (kalibracja układu pomiarowego w dwóch punktach 30 i 130°C, ze sprawdzeniem w 121°C). Polecam... :)