Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

AVR - Podłączenie głośnika w roli brzęczyka

Matiasssoo7 07 Lip 2013 18:06 3021 5
  • #1 07 Lip 2013 18:06
    Matiasssoo7
    Poziom 9  

Witam, mam taki oto program

Kod: c
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod
    ale nie jestem pewien co do jego poprawności. Ogólnie chodzi mi oto, że gdy na wejściu PD0 jest stan niski to głośnik ma piszczeć aż nie zresetuję µc. Zupełnie nie ogarniam PWM dlatego piszę do was o pomoc.

1 5
  • #2 07 Lip 2013 18:48
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Witaj.

Matiasssoo7 napisał:
    Zupełnie nie ogarniam PWM ...

Zacznij może od migania diodą, bo Twój program nawet pętli głównej nie zawiera:
    http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/03/drzaskowy-pamietnik-wstep.html

Poza tym, głośnik to element indukcyjny, więc przydałby się schemat jak zamierzasz go podłączyć, bo Twój AVR może nieco ucierpieć:
    http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/03/przekaznik-i-zaklocenia.html

Tylko pokaż cały schemat.

0
  • #3 07 Lip 2013 20:28
    Matiasssoo7
    Poziom 9  

A zatem, schemat: AVR - Podłączenie głośnika w roli brzęczyka i dodałem pętle:

Kod: c
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

0
  • #4 07 Lip 2013 22:53
    McMonster
    Poziom 32  

Jak chcesz sterować brzęczykiem, skoro nie jest podłączony do reszty układu w jakikolwiek sposób? Proponuję przez tranzystor NPN, łatwo znaleźć w sieci pod hasłem "klucz tranzystorowy".

W kwestii samego mikrokontrolera przydałby się jeszcze jeden kondensator między drugą parą pinów zasilania i rezystor tak z 10K do Vcc.

0
  • #5 07 Lip 2013 23:37
    Matiasssoo7
    Poziom 9  

McMonster napisał:
    Jak chcesz sterować brzęczykiem, skoro nie jest podłączony do reszty układu w jakikolwiek sposób?.
    Nie jest podłączony, gdzyż nie jest jeszcze uwzględniony w kodzie, właśnie dlatego założyłem ten temat, bo sam nie umiem dodać do programu części odpowiedzialnej za sterowanie głośnikiem

0
  • #6 10 Lip 2013 00:18
    emarcus
    Poziom 35  

Matiasssoo7 napisał:
    Nie jest podłączony, gdzyż nie jest jeszcze uwzględniony w kodzie, właśnie dlatego założyłem ten temat, bo sam nie umiem dodać do programu części odpowiedzialnej za sterowanie głośnikiem

Nie możesz podłączyc głośnika bezposrednio do AVR, nie tylko ze względu o którym pisał Dondu, ale także ze względu na wielkośc dopuszczalnego obciażenia portu wyjścioiwego /zbyt mała impedancja głośnika; (no chyba że "głosnik" jest typu PIEZO-electric element jak w nowszych telephonach)...
    Potrzebujesz zbudowac najprostszy wzmacniacz akustyczny (nawet taki na jednym tranzystorze) którego będziesz 'sterował' sygnałem prostokątnym generowanym przez jeden z możliwych timerów w trybie PWM o częstotliwości 500 do 5000 Hz.
    Wtedy ten głosnik podłączysz do wyjścia układu wzmacniającego.
    Przykłady w miare prostych wzmacniaczy:
    http://images.google.co.uk/search?rls=ig&hl=e...3&bih=868&sei=WkHcUbvrEMv84AOjrYGoAQ&tbm=isch

e marcus

0