Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Radmor 3033/12 - Instrukcja

cobi_69 07 Jul 2013 18:20 4209 6
    cobi_69
    Level 21  
    Witam, dostałem od znajomego wygrzebany z szafy radiotelefon Radmor 3033/12. Sprzęt podobno przeleżał w szafie kilka lat, a był ponoć używany tylko kilka razy i działał do końca. Faktycznie wygląda na nowy, a do tego jest zapakowany cały komplet uchwytów, śrubek, bezpieczników itp. Niestety choć jestem elektronikiem to nigdy nie miałem bezpośrednio do czynienia z radiotelefonami, a nie mogę nigdzie znaleźć żadnej instrukcji obsługi tylko schematy. W związku z tym mam kilka pytań.
    1. Czy można uruchomić radio bez anteny? Gdzieś czytałem że nie powinno się tak robić.
    2. Czy da się coś z tym sprzętem zrobić tj. czy można po prostu podłączyć do tego antenę i używać jako CB (chodzi mi głównie o częstotliwości)?
    3. Z urządzenia wychodzą 4 przewody (+,2 x masa, G), nie chcę go zaraz rozkręcać, ale jak mniemam to zasilamy go dając 12V pomiędzy plusa i jedną masę, a pomiędzy G i drugą masę wpinamy głośnik, mam rację?
    4. Złącze DB-15 z tyłu obudowy służy do selektywnego wybierania?
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    yes2mike
    VIP Meritorious for electroda.pl
    To jest radio z kwarcową obsadą kanałów, nie ma syntezy żeby ją przeprogramować. Włączasz czerwonym przyciskiem obok czarnych a kanały ewentualnie zmieniasz tym po przeciwnej stronie gały głośności.
    Głośnik podłączasz tak jak mówisz, a złącze jest do selektywnego wywołania.

Przypadkowej (a tym bardziej anteny CB) nie podłączaj. Urządzenie pracuje w okolicy 160MHz. Za to możesz ok. 50cm przewodu użyć i wetknąć jedną stronę w środkową część gniazda.
    Lepiej nie nadawaj o ile nie wiesz gdzie to "gada".
    kondensator
    Level 36  
    cobi_69 wrote:
    Witam, dostałem od znajomego wygrzebany z szafy radiotelefon Radmor 3033/12. Sprzęt podobno przeleżał w szafie kilka lat, a był ponoć używany tylko kilka razy i działał do końca. Faktycznie wygląda na nowy, a do tego jest zapakowany cały komplet uchwytów, śrubek, bezpieczników itp. Niestety choć jestem elektronikiem to nigdy nie miałem bezpośrednio do czynienia z radiotelefonami, a nie mogę nigdzie znaleźć żadnej instrukcji obsługi tylko schematy. W związku z tym mam kilka pytań.
    1. Czy można uruchomić radio bez anteny? Gdzieś czytałem że nie powinno się tak robić.
    2. Czy da się coś z tym sprzętem zrobić tj. czy można po prostu podłączyć do tego antenę i używać jako CB (chodzi mi głównie o częstotliwości)?
    3. Z urządzenia wychodzą 4 przewody (+,2 x masa, G), nie chcę go zaraz rozkręcać, ale jak mniemam to zasilamy go dając 12V pomiędzy plusa i jedną masę, a pomiędzy G i drugą masę wpinamy głośnik, mam rację?
    4. Złącze DB-15 z tyłu obudowy służy do selektywnego wybierania?

-----------------------
    UZUPEŁNIENIE po sprostowaniu mojej pomyłki przez Kol. Yes2mike:
    Radiotelefony Radmor serii 3003 (3013,3033,3043,3053 i ich odpowiedniki z oddzielnym manipulatorem) "murzynek" mają minus na masie i zasilanie +12V; w manipulatorze mają wyświetlacz kanałów 0-9 (początkowy kanał "0") a ich wybieranie jest przyciskiem lub (w nowszych wersjach) małym przełącznikiem obrotowym, wewnątrz obudowy oddzielne plyty nadajnika i odbiornika z dwustronnym PCB i wzmacniacz nadajnika w aluminiowym radiatorze będącym tylną częścią obudowy, która zamyka się na wcisk z dwóch zagiętych w kształcie litery C połówek, fabrycznie koloru czarnego (stąd potoczna nazwa...).
    Nowsze wersje są podobne, ale zamiast kwarców kanałowych mają syntezę i odłączany mikrofon - i oczywiście już inne oznaczenia typu.

Opis jest na wszelki wypadek i w przeciwieństwie do fotografii także przydatny dla osób niewidzących lub słabowidzących (a wbrew pozorom takie też są na forach technicznych).
    -----------------------

UWAGA! Radiotelefony RADMOR serii FM3001, FM306, FM309 (duże blaszane, mają wewnątrz otwieraną ramę ("książkę") z modułami) mają PLUS NA MASIE i zasilanie -24V ! (co raczej można stwierdzić po schematach...)
    Styki A(+), B(-), W i G zwierane dla włączania zasilacza (sieciowy lub samochodowa przetwornica przeważnie z +12V ) na -24V.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1857494.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic500126.html

Nie masz uprawnień - nie nadawaj (dodatkowo bez anteny lub z przypadkową anteną spalisz drogie tranzystory nadawcze) .
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=4579580#4579580
    Jak jeszcze nie popsułeś to sprzedaj (np. http://gielda.qrz.pl/default.asp ) i kupisz sobie co tam chcialeś, CB 27MHz z tego nie zrobisz (tzn. teoretycznie tak, ale wymagana duża wiedza, dużo czasu i duże fundusze - czyli nieopłacalne.

Można ew. dorobić przestrajany generator i zrobić odbiornik dla wąskiego zakresu np. 144-146MHz czy 150-151MHz - ale jak wyżej.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=8198544#8198544

Złącze DC z tyłu w radiotelefonach serii 3001 faktycznie jest do selektywnego wywołania. Były tez podobnie wyglądające radiotelefony z oddzielnym manipulatorem (gł. na PKP) i radio-telefon dupleksowy do prawie-publicznej sieci TPSA (w początkowo PPTiT) https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1376239.html (ten miał przetwornicę dającą dodatkowo +5V do układów cyfrowej identyfikacji).
    yes2mike
    Ale to jest 3033/12 więc murzyn :D Przecież w blaszanych nie podłącza się zewnętrznego głośnika i jest DB9 a nie 15 :D
    kondensator
    Level 36  
    yes2mike wrote:
    Ale to jest 3033/12 więc murzyn :D Przecież w blaszanych nie podłącza się zewnętrznego głośnika i jest DB9 a nie 15 :D
    Masz rację, zaćmienie upałem, PRZEPRASZAM , zmyliło mnie oznaczenie przewodów A, B, W, G - literowanie wg rosyjskiego alfabetu typowe (w naturze i w dokumentacji) w starszych blaszakach, nie widziałem przy "murzynkach" 30x3 takich oznaczeń !
    --------------------------

Do Autora tematu - PRZEPRASZAM za wprowadzenie w błąd odnośnie podlączenia (aczkolwiek fotografia (lub choćby opis wyglądu) może rozwiać wątpliwości, szkoda że choć maleńkiej nie wstawiłeś na początku), ale reszta uwag odnośnie nadawania, przerabiania - aktualna .

Jeżeli to rzeczywiście "murzynek", to minus na masie, zasilanie +12V.

Co do tabliczek znamionowych - trzeba być ostrożnym, różne "myki" i przeszczepy czasami odchodziły aby remanent był OK...
    yes2mike
    Hm, ale to dane techniczne i ukompletowanie, a nie instrukcja obsługi ;)