Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Unitra Fonica WG 550 i igła Uk-9.

Wojtek_b21 05 Mar 2005 22:28 16770 7
    Wojtek_b21
    Level 16  
    Czy może jest ktoś , kto wie gdzie można dostać igłę Uk-9 lub coś co by zastąpiło oryginał do gramofonu WG-550 Unitra Fonica.
    Jakub Urban
    Level 18  
    Witam
    mam ten sam gramofon
    wstaw tam UF-70 tylko połącz oba kanały L i R kawałkiem przewodu
    a jak czcesz słuchać płyt mono to włóż UF-70 bez przeróbek bedzie grać a mechanicznie pasuje[/url]
    teodot
    Level 11  
    Niektóre stare wkładki mono wskutek braku w nich możliwości ruchu igły w pionie uszkadzały odtwarzane przy ich użyciu płyty stereofoniczne. Problem ten nie dotyczył już Uf-50 ale nie wiem, jak to było z tymi Uk?

A tak przy okazji, Uf-70 to wkładka stereo. To wiem na pewno, choć stary Cyryl na razie trafił na półkę. Natomiast Uf-50 kojarzę ze starym gramofonem mono, po którym została mi taka wkładka w pudełeczku, a której już się pozbyłem, więc nic nie sprawdzę. W opisach aukcji na Allegro występują one raz jako mono, a raz jako stereo i się pogubiłem.

Wkładki Uk pojawiają się czasem na Allegro ale nie mam pojęcia w jakim stanie i chyba to byłoby dość trudno sprawdzić. Na wszelki wypadek dodam, że igły we wkładkach piezo (szafirowe) trzeba zmieniać bardzo często. Dla Uf-70 ten resurs wynosi 100 godzin grania i to jest problem zasadniczy. Do Uf-70 i chyba Uf-50 dostanie igły nie stanowi problemu. Do Uk-9 chyba zaś tak.
    Roberto1
    Level 14  
    teodot wrote:
    Problem ten nie dotyczył już Uf-50 ale nie wiem, jak to było z tymi Uk?

Zacytuję fragment oryginalnej instrukcji do wkładki Uk-9 wyjaśniający ten problem:
    "Wkładki Uk-9 (fot. 1) przeznaczone są do odczytywania systemem monofonicznym dźwięku z płyt monofonicznych i stereofonicznych"
    kaem
    Level 28  
    teodot wrote:
    A tak przy okazji, Uf-70 to wkładka stereo. To wiem na pewno, choć stary Cyryl na razie trafił na półkę. Natomiast Uf-50 kojarzę ze starym gramofonem mono, po którym została mi taka wkładka w pudełeczku, a której już się pozbyłem, więc nic nie sprawdzę. W opisach aukcji na Allegro występują one raz jako mono, a raz jako stereo i się pogubiłem.

Uf-50 jest jak najbardziej stereo. A Uf-70 to po prostu jej nowsza wersja z lat 80. Wkładka Uf-50 pamięta jeszcze koniec lat 60., a że wtedy było już sporo płyt stereofonicznych, więc nawet gramofony mono (np. Mister Hit) wyposażano już w Uf-50 zamiast Uk. Uf-50 ma igłę z dwoma ostrzami: do mono i do stereo. Uf-70 ma już tylko jedno ostrze.