Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermoPasty.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lutownica do 50zł dla początkującego.

07 Lip 2013 23:05 5451 19
  • Poziom 11  
    Chciałbym wszystkich serdecznie powitać na tym forum i przepraszam jeżeli piszę w złym dziale.
    No więc tak nigdy nie miałem w ręce lutownicy ale zawszę się interesowałem elektryką/elektroniką komputerami, rc itp. potrzebuje w miarę poręcznej i precyzyjnej lutownicy do lutowania kabli od wentylatorów, usb, oświetlenia led itp. Jak na razie to tylko proste i podstawowe rzeczy ale później może się nauczę czegoś trudniejszego. Trochę poczytałem i chyba najlepsza dla mnie będzie stacja lutownicza. Mam na lutownice tylko 50zł. Znalazłem promocję na taką lutownicę:
    tacja lutownicza DED7540 DEDRA za 45zł.

Co myślicie o tej lutownicy?

Dziekuje za pomoc i pozdrawiam!
  • TermoPasty.pl
  • Poziom 21  
    Taka lutownica kosztuje 8-15zł max.
    Czy warto płacić za gąbke i regulator (który jest niepotrzebny) 40zł. Decyzja należy do Ciebie.

Wolał bym kupić oporową i transformatorową za te pieniądze, a regulator jeśli będzie Ci potrzebny to zrobisz za 5zł sam.
    Pzdr.
  • TermoPasty.pl
  • Poziom 11  
    Więc co być polecił aby zmieścić się w 40-50zł Nie licząc cyny, itp.
  • Poziom 36  
    AVE...

Kup dobrą lutownicę kolbową z termostatem. Transformatorówka to raczej zabawa dla masochistów, elektroników starej daty i ludzi lutujących grube kable...
    Lutownica z termoregulacją i czujnikiem temperatury niestety nie kosztuje 40 złotych, ale trochę więcej. Mimo to moim zdaniem warto. Lutownice za 40-50 złotych mają zwykle regulatory mocy bez żadnego pomiaru, więc temperatury są bardzo orientacyjne. Lutowanie i rozlutowywanie elementów z gotowej płytki prędzej czy później skończy się zerwaniem ścieżek, bo przez niedużą pojemność termiczną grota i stałą moc wydzielaną przez jego grzałkę grot będzie albo za zimny, albo za gorący. Skutkiem tego albo cyna będzie się topić niechętnie tam, gdzie masz duże elementy lub wylewki masy, albo zmęczony jej niską topliwością podkręcisz gałkę temperatury tak, że za gorący grot odklei Ci ścieżki. Przerabiałem to już...
    Najtańsza pozycja, jaką znalazłem dla Ciebie to stacja Zhaoxin 936A w cenie 70-90 złotych zależnie od sklepu. I niech Cię nie skusi niska cena chińskich stacji lutowniczych marki Yihua czy podobnych - szmelc, o czym boleśnie(dla kieszeni) się przekonałem. Zresztą zobacz porównanie:
    http://www.gotronik.pl/lutownice/zaoxin_yisua.html
  • Poziom 11  
    Mam w tej chwili na prawdę ograniczyny budżet więc czy ta lutownica co podałem wyżej była by dobra na początek?
  • Poziom 36  
    AVE...

Na początek mogłaby być dobra, ale jest ona kosztowna w stosunku do jakości. Do tego jeśli chcesz się zajmować lutowaniem częściej niż raz na miesiąc, to najdalej za dwa będziesz przeklinać tę lutownicę, i się do niej zniechęcisz. Lepiej zaczekać i kupić coś lepszego, niż wyrzucać pieniądze na tandetę. Oszczędny dwa razy traci. Kup tę lutownicę, którą Ci zaleciłem - jest najtańsza z dobrych. Jak budżet masz ograniczony, to może dorób sobie na ulotkach czy czymś...
  • Poziom 21  
    Ja mam starą lutownice kolbową po przodkach z bazaru i trzyma się dobrze grot przyszlifowałem wyciągłem go maxymalnie i mam na końcu dosyć niską temperature i lutuje się fachowo, przymierzam się do zrobienia stacji lutowniczej bo ta mi nie wystarcza ma za mało precyzji i za dużo mocy ma 100W, miałem też transformatorówke ale jak lutowałem wzmacniacz 4 godziny to się tak nagrzała że zrobiło się zwarcie na trafie bo emalia się roztopiła niedługo ją naprawie, a więc do rzeczy najlepsza jest na początek kolbówka bez żadnych regulacji temperaturę ustawisz wysuwając grot i ci wystarczy, transformatorowa jest dobra tylko dla prostych napraw i mało precyzyjnego lutowania, a zamiast kupować lutownice za 50zł kolbową lepiej zostaw pieniądze i kupisz se za 62zł stacje lutowniczą lub zbudujesz kupowanie kolbowej z termostatem czy innymi bajerami za 50zł to wywalanie pieniędzy w błoto a jak chcesz wydać to tak jak mówie kup stacje lutowniczą będziesz lutować w SMD :)
  • Poziom 21  
    Do amatorskiego lutowania wystarczy Ci najzwyklejsza lutownica i wcale nie potrzeba regulacji temp. Ja lutuje wszystko zwykłą kolbową 30W i wcale nie przeklinam. Jak lutuje bardzo drobne rzeczy to tez wyciągam grot i temp. spada. Mnie to wystarcza.
    I nie lutuje raz na miesiąc.
    Ostatnio lutowałem NE555 smd i też dało radę, bez żadnych problemów. Podstawa to czysta lutownica, a do tego wystarczy zwykła gąbka zanurzona w wodzie. Do lutowania grubszych rzeczy mam transformatorową 100W.
  • Poziom 11  
    Więc kupie najwzyklejszą lutownice kolbową jak najtańszą i jak mnie wciągnie i będę sporo lutować to uzbieram na stacje. Dzięki i pozdrawiam!
  • Poziom 22  
    Polecam zakup prostej lutownicy firmy Solomon / pensol, cena ok. 30zł, a nie pada po tygodniu :), a jak się wciągniesz to stacja lutownicza :) za 100zł można kupić przyzwoitego chinola (Zhaoxin), za 200 Solomona.
  • Poziom 21  
    wycior01 napisał:
    Polecam zakup prostej lutownicy firmy Solomon / pensol, cena ok. 30zł, a nie pada po tygodniu

Łeeee - nie przesadzaj. Ta za 8zł też nie padnie po tygodniu. Nie ma tu żadnej reguły.
    Tam jest grzałka i nic więcej (w dodatku niewysilona) , tam się nie ma co zepsuć.
    Moja lutownica już z 5lat działa i nie kosztowała 30zł :D
    Tyle ma przebiegu że już się grot prawie upalił.
  • Poziom 22  
    Tak też bywa, nie ma tu żadnej reguły. Ja na początku miałem kilka takich lutownic ze sklepu "wszystko za 4zł", które niestety padały jedna za drugą, po czym kupiłem solomona i działa już ze 3 lata (teraz leży w szufladzie, bo mam stacje).
  • Poziom 11  
    Posłuchałem waszych rad i dozbierałem do Zhaoxin 936A.
    Tylko mam problem bo są różne wersje i nie wiem jaką wybrać. 936D nie biorę bo różni się tylko wyświetlaczem a jest droższa.
    Zastanawia mnie tylko to że są 2 wersje 936A i 936A+. Wersję z plusem znalazłem za 77zł:
    http://diolut.pl/stacja-lutownicza-zhaoxin-936a-60w-200480-stc-esd-safe-p-3465.html
    Czy mogę ją spokojnie brać?

I czy taki miernik wystarczy do domowych zastosowań?

http://diolut.pl/miernik-uniwersalny-unit-ut20b-p-1656.html

Odsysacz na początek tego typu wystarczy?

http://diolut.pl/odsysacz-lutowniczy-turbo-metalowy-zd192-p-4212.html

Kalafonia taka może być?

http://diolut.pl/kalafonia-ag-100g-p-1371.html

Taka igła dozownicza też chyba może się przydać?

http://diolut.pl/igla-dozownicza-do-fluxu-kleju-07mm-p-4068.html

Dziękuje za pomoc.
  • Poziom 21  
    Wszystko się nada, cena stacji lutowniczej to w zależności od mocy też jest, ta ma 60W więc wystarczy prawie do wszystkiego nie ma sensu kupować mocniejszej ja proponował bym jakąś tańszą, reszta to wszystko się przyda i nada. Jednak na początek zdecydowanie nie polecam stacji lutowniczej chociaż warto kupić dlatego że zanim nauczysz się porządnie i oszczędnie lutować to minie tak z 1rok :D przynajmniej łatwiej się spawa niż lutuje ale zależy dla kogo, jak już chcesz kupować jaka kolwiek lutownice to kup stacje za 50zł i będziesz mieć na lata o ile cię elektronika wciągnie.
  • Poziom 20  
    http://astronik.pl/
    Zadzwoń do nich i poproś o zestaw dla początkującego

Dodano po 43 [sekundy]:

Wyślą ci go Nie są to wielki pieniądze , zmieścisz się.
  • Poziom 22  
    Dobrany przez Ciebie zestaw jest ok, ja bym brał 936A+, ponieważ w tej cenie nie ma niczego lepszego. Reszta elementów także się nadaje, miernik może wziąłbym inny - te strasznie szybko siadają (elektronika), a zastosowana bateria kosztuje prawie tyle co cały multimetr. W podobnej cenie można kupić uni-t m830B, niewiele drożej mierniki ut-33, które są o niebo lepiej wykonane. Czy kupować "zestawy dla początkujących" ? - moja odpowiedź brzmi - jak się ma bardzo ograniczony budżet i nie przewiduje się długiego korzystania z zamieszczonej tam lutownicy to warto, jednak należy wziąć pod uwagę to, że za parę miesięcy i tak będziesz musiał nabyć następną lutownicę, bo oryginalna się zepsuje. Interesuje się elektroniką już parę lat i przerobiłem trochę tanich chińskich mierników po 5-30zł (mam dar do psucia ich, było ich co najmniej 10 :) ), od jakiegoś czau używam brymena 258 :) , którego zepsuć nie potrafię i nie chcę. Lutownic też było kilka, pierwsza to transformatrówka od zdz, która ma już skończone 10 lat i dalej działa, ale do elektroniki zbytnio się nie nadaje, potem tanie kolbówki (zestaw dla początkującego też był) i teraz ten zhaoxin :). Podsumowując - kup co ci powiedziałem, a będziesz miał zestaw na kilka lat, z czasem i tak zdecydujesz o tym, co jest ci najbardziej potrzebne.
  • Poziom 21  
    Chociaż o tyle dobrze że zestaw grotów jest, bo są drogie po 5zł a tam masz chyba z 10 takich grotów to bedzie koszt 50zł :D
  • Poziom 11  
    Grotów na razie nie kupuje. Będę musiał wymęczyć ten co jest ze stacją.