Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
AM TechnologiesAM Technologies
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Re: Panele 4,5 kW (3 + 1,5) + grzanie CWU + ładowanie aku = cała instalacja pra

putas 05 Gru 2013 11:48 1026081 5970
    CzystyZYSK
    Poziom 24  
    No z tym 95% na 5 lat to jest bardzo na granicy ;-) natomiast sprzedawcy wiedzą, że mało kto wyśle panele do certyfikowanego centrum z flasherem. Jeżeli ktoś kupił 5-10 sztuk paneli za 150 pln, to nie wywali dwa razy tyle za wysyłkę + test ;-)
  • AM TechnologiesAM Technologies
    putas
    Specjalista - odnawialne źródła energii
    PVpower napisał:
    No czyli o coś takiego mi chodzi:) Będę musiał pomyśleć nad tym bo chyba bezpośrednie zasilanie grzałki z paneli to strata czasu.
    Z tego co widziałem to trzeba coś tam też ustawiać (wypełnienia, częstotliwość... - nie znam sie na tym) no i żeby współgrało z długością przewodów... Przerasta mnie to ;)

Te ustawienia to pestka, bez żadnego problemu załapiesz o co chodzi. A resztę robi "komputerek".
    PVpower
    Poziom 11  
    CzystyZYSK napisał:
    No z tym 95% na 5 lat to jest bardzo na granicy ;-) natomiast sprzedawcy wiedzą, że mało kto wyśle panele do certyfikowanego centrum z flasherem. Jeżeli ktoś kupił 5-10 sztuk paneli za 150 pln, to nie wywali dwa razy tyle za wysyłkę + test ;-)

No ja tam na pojedyncze procenty nie będe zwracał uwagi, ale jak dany panel zacząłby znacząco odbiegać parametrami (np. prąd zwarcia) od innych albo pomimo uziemienia zaszedłby korozją TCO to wtedy jest podstawa do reklamacji, a firma tak jak juz pisałem uczciwa.

Dodano po 1 [minuty]:

putas napisał:
    PVpower napisał:
    No czyli o coś takiego mi chodzi:) Będę musiał pomyśleć nad tym bo chyba bezpośrednie zasilanie grzałki z paneli to strata czasu.
    Z tego co widziałem to trzeba coś tam też ustawiać (wypełnienia, częstotliwość... - nie znam sie na tym) no i żeby współgrało z długością przewodów... Przerasta mnie to ;)

Te ustawienia to pestka, bez żadnego problemu załapiesz o co chodzi. A resztę robi "komputerek".

Czyli mógłbym liczyć na jakąkolwiek pomoc z Twojej strony ;) ??
    putas
    PVpower napisał:

Bez problemu.
    Kilku osobom już pomogłem. Nawet jednemu koledze, który o elektronice wiedział mało co. Uruchomił i działa.
  • AM TechnologiesAM Technologies
    PVpower
    Poziom 11  
    putas napisał:
    PVpower napisał:

Bez problemu.
    Kilku osobom już pomogłem. Nawet jednemu koledze, który o elektronice wiedział mało co. Uruchomił i działa.

Super :) Z góry dzięki. Jak tylko zawiesze panele to zacznę kombinować z zasilaniem grzałki.
    kesz1979
    Poziom 11  
    Ja te bzm byl zainteresowany jesli mozna :D

Dodano po 1 [minuty]:

kesz1979 napisał:
    Ja te bzm byl zainteresowany jesli mozna :D

tyle ze mam troche wiecej tych paneli bo 100 :D

Moderowany przez retrofood:

Ostrzeżenie nr 1. Pkt 3.1.13 regulaminu forum. Brak reakcji na polecenia poprawy pisowni.

Thew_666
    Poziom 20  
    PVpower napisał:
    Herbatniczek napisał:
    PVpower napisał:
    No właśnie nie wiem liczbowo jakie kąty ale jak na zime to mam za płasko na połaci nad tarasem bo na dachu jest trochę większy kąt i widać to bardzo ładnie w "Sunny Explorerze" napięcia na obu stringach potrafią się różnić nawet o 50V.

Te CIGSy co testowałeś to były te Q.celle SL? Właśnie szału się nie spodziewam ale póki co to spłukany jestem i nie stać mnie na MPPT ale koniec końców będzie jakiś regulator.

zrób regulator z ATMEGA lub Arduino podpięty pod coś takiego https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2693469-0.html

cena ?
    Arduino - 50PLN
    Układzik - 50PLN
    Programik - free jeśli sam napiszesz albo max 300PLN. Podejrzewam, że autor tamtego wątku podzieli się swoim :D

No właśnie chciałbym spróbować zrobić ale niestety jestem chemikiem a nie elektronikiem. Wiem że są jakieś Atmegi i PWM-y ale sam i tak tego nie jestem w stanie zaprogramować. Nie wiem nawet jak do tego się zabrać :(

Dodano po 6 [minuty]:

Thew_666 napisał:
    PVpower napisał:
    No właśnie nie wiem liczbowo jakie kąty ale jak na zime to mam za płasko na połaci nad tarasem bo na dachu jest trochę większy kąt i widać to bardzo ładnie w "Sunny Explorerze" napięcia na obu stringach potrafią się różnić nawet o 50V.

Te CIGSy co testowałeś to były te Q.celle SL? Właśnie szału się nie spodziewam ale póki co to spłukany jestem i nie stać mnie na MPPT ale koniec końców będzie jakiś regulator.

Nie SL bo ja na allegro nie kupowałem tylko sobie na próbę przywiozłem od niemca wybrane model UF -L 90

No ja mam właśnie UF L 110 czyli produkowane chyba jeszcze przez Q.cells a nie Solibro (przynajmniej mam taką nadzieję).

uf l to q.cells ale z Niemiec już sie zawinli Ci co sprzedają na allegro niby jako nowe i z gwarancją to tak naprawde gwarancja jest tylko na papierze a w praktyce żadnego nawet papieru na to nie dają.

Dodano po 1 [minuty]:

PVpower napisał:
    putas napisał:
    A na jakim napięciu i mocy paneli ma to chodzić?
    Bo wcześniej chyba pisałeś o dość dużej mocy i inwerterze 3-fazowym.

Nie nie:) Inwerter i 24 panele polikrystaliczne to jedna instalacja, która już chodzi on-grid i zasila dom. W bojlerze 300l mam oryginalną grzałkę 230V/2000W ale ona jest na górze bojlera i grzeje tylko 1/3 zbiornika.
    Teraz chcę wstawić na dół bojlera dodatkową grzałkę 70V/850W, która będzie podpięta do osobnego i niezależnego zestawu 8 sztuk paneli CIGS 70V 110W połączonych równolegle i będzie wstępnie podgrzewała wodę.

Wszystko 2 stringi idziemy panowie w jak najwyższe napięcie
    I standardowe grzałki na 230V zawsze są tanie a te nietypowe sporo kosztują.
    TAk samo ze sterownikiem prościej jest zrobić na 8A i 230-300v niż 70V i dużo A

Dodano po 1 [minuty]:

CzystyZYSK napisał:
    [quote="PVpower"

No ja mam właśnie UF L 110 czyli produkowane chyba jeszcze przez Q.cells a nie Solibro (przynajmniej mam taką nadzieję).

Z tego co mi wiadomo Solibru = Q Cells = bankrut ;-) brak gwary

a towar kilkuletni[/quote]

Nie wiem czy Soli i Q. cells to to samo ale może i tak nie drażyłem tematu ale
    Q.Cells już dawno dawno temu zawinięte a panele stały w magazynie z 2 lata.
    Po dacie widziałem.

Gwarancja jest tylko fikcją raczej na pewno
    PVpower
    Poziom 11  
    Thew_666 napisał:

Wszystko 2 stringi idziemy panowie w jak najwyższe napięcie
    I standardowe grzałki na 230V zawsze są tanie a te nietypowe sporo kosztują.
    TAk samo ze sterownikiem prościej jest zrobić na 8A i 230-300v niż 70V i dużo A

No to dowaliłem... Bo grzałka już mi się robi na zamówienie i wątpię że będzie się dało zmienić parametry :( Czyli przy takich prądach ok. 13A będą się paliły tranzystory w sterowniku? Czy mam to zamówienie zmieniać? Jak tak to proszę o jak najszybszą odpowiedź.
    zibq
    Poziom 28  
    No ma kolega Thew_666 rację, jak te 70V to napięcie jałowe, to 8 paneli w dwa stringi, napięcie jałowe wyjdzie 280V co prawda, ale prąd mniejszy. A to przy przełączaniu DC jest najważniejsze.
    CzystyZYSK
    Poziom 24  
    piotrekpp11 napisał:
    firma Q Cells została kupiona przez koncern Hanwaha i nadal produkuje pod marką Q cells. Tak się składa że jestem pracownikiem obecnie jest już 8 linni i powstają kolejne Obecnie powstaje kilkaset paneli dziennie
    http://www.dziennikbaltycki.pl/artykul/793258...iu-zatrudni-ponad-240-osob,id,t.html?cookie=1

No tak przejęła, ale gwarancje nie są już uznawane - na pewno Solibro GmbH. Wiem, bo piszą firmy, które na zagranicznych portalach sprzedają te moduły - insolvenz, ohne garantie ;-)
    putas
    PVpower napisał:
    No to dowaliłem... Bo grzałka już mi się robi na zamówienie i wątpię że będzie się dało zmienić parametry :( Czyli przy takich prądach ok. 13A będą się paliły tranzystory w sterowniku? Czy mam to zamówienie zmieniać? Jak tak to proszę o jak najszybszą odpowiedź.

13A to nie jest dużo. Faktem jest, że na 230V (czyli 3 panele w szeregu) jest łatwiej i taniej, ale na 70V nie ma tragedii ze sterowaniem.

Dodano po 2 [minuty]:

CzystyZYSK napisał:
    No tak przejęła, ale gwarancje nie są już uznawane - na pewno Solibro GmbH. Wiem, bo piszą firmy, które na zagranicznych portalach sprzedają te moduły - insolvenz, ohne garantie ;-)

Dlatego lepiej kupić trochę drożej u polskiego sprawdzonego sprzedawcy... Gwarancja może i krótsza, ale pewniejsza.
    PVpower
    Poziom 11  
    putas napisał:
    PVpower napisał:

13A to nie jest dużo. Faktem jest, że na 230V (czyli 3 panele w szeregu) jest łatwiej i taniej, ale na 70V nie ma tragedii ze sterowaniem.

Czyli mam rozumieć, że projektu grzałki nie muszę zmieniać?
    putas
    Nie musisz zmieniać, ale jakbyś mógł wycofać zamówienie wogóle to było by taniej na pewno.
    PVpower
    Poziom 11  
    putas napisał:
    Nie musisz zmieniać, ale jakbyś mógł wycofać zamówienie wogóle to było by taniej na pewno.

No tak ale ja mam w sumie 8 paneli a połączenie w dwa stringi dawałoby 280V/string czyli na zwykłą standardową grzałkę za dużo. Poza tym zamówienia wycofać na pewno się już nie da bo wywołałem je wczoraj rano.

Łączenie równoległe wszystkich paneli wymyśliłem z trzech powodów:

1. Myślałem początkowo, że nie będę stosował regulatora śledzącego mpp i przy niższym napięciu będą mniejsze straty, ponieważ rozumowałem to w ten sposób: słabe oświetlenie + obciążenie = spadek napięcia a procentowy spadek napięcia będzie mniejszy dla niższych napięć - ale to chyba błędne myślenie...

2. Znając specyfikę "wybrakowanych" przecienionych ścieżek w panelach wolałem nie puszczać przez te panele wyższych napięć tak aby nie przegrzewało połączeń.

3. Bezpieczeństwo.

I w zasadzie chyba tylko ten trzeci jest najrozsądniejszy bo dwa pierwsze teraz tak na to patrzę są chyba bez sensu ;)

Teraz zaczynam żałować decyzji takiego połączenia...
    putas
    1. Mniejsze napięcie, większy prąd - większe straty. Ale bez przesady.
    2. Prąd taki sam będzie płynął, ale przy uszkodzeniu jednego reszta pracuje - to plus.
    3. Kabli i tak nie należy lizać nawet przy 70V. Bezpieczeństwo trochę większe przy 70V, ale ciut grubsze kable.

Mając 8 paneli i tak byś nie połączył w okolicy 230V. Przy ośmiu sztukach to chyba jedyne sensowne połączenie.
    Thew_666
    Poziom 20  
    PVpower napisał:
    putas napisał:

No tak ale ja mam w sumie 8 paneli a połączenie w dwa stringi dawałoby 280V/string czyli na zwykłą standardową grzałkę za dużo. Poza tym zamówienia wycofać na pewno się już nie da bo wywołałem je wczoraj rano.

Łączenie równoległe wszystkich paneli wymyśliłem z trzech powodów:

1. Myślałem początkowo, że nie będę stosował regulatora śledzącego mpp i przy niższym napięciu będą mniejsze straty, ponieważ rozumowałem to w ten sposób: słabe oświetlenie + obciążenie = spadek napięcia a procentowy spadek napięcia będzie mniejszy dla niższych napięć - ale to chyba błędne myślenie...

2. Znając specyfikę "wybrakowanych" przecienionych ścieżek w panelach wolałem nie puszczać przez te panele wyższych napięć tak aby nie przegrzewało połączeń.

3. Bezpieczeństwo.

I w zasadzie chyba tylko ten trzeci jest najrozsądniejszy bo dwa pierwsze teraz tak na to patrzę są chyba bez sensu ;)

Teraz zaczynam żałować decyzji takiego połączenia...

A gdzie zamawiałeś "walowice"allegro ?
    jak tak to oni nawet do tygodnia czasem robią grzałkę wiec spokojnie najlepiej z rana zadzwonić jak takiej nie chcesz.
    Im wyższe napięcie i mniejszy amperaż tym cieńsze przewody i układ sterujacy na słabszych mocowo podzespołach przy tranzystorach napiecie nie stanowi problemu a natężenie już tak tzn mocniejsze trzeba dawać.
    Ale i tak i tak bedzie
    PVpower
    Poziom 11  
    Tak "walowice" ale już nie będę im mieszał. Myślę że znajdą się jakieś tranzystory na te 13A. Przecież niektórzy mają instalacje powiedzmy 3kW i przy 230V też mają te 13A i też muszą jakoś to regulować. Kabel solarny już mam: 6mm2 i na 12m nie powinno być większych strat.
    Thew_666
    Poziom 20  
    PVpower napisał:
    Tak "walowice" ale już nie będę im mieszał. Myślę że znajdą się jakieś tranzystory na te 13A. Przecież niektórzy mają instalacje powiedzmy 3kW i przy 230V też mają te 13A i też muszą jakoś to regulować. Kabel solarny już mam: 6mm2 i na 12m nie powinno być większych strat.

Słuchaj z tym nie ma problemu ja znajomemu z zagranicy robiłem sterownik pod 4kW
    tam 16A znamionowo i 230V było, to nie jest problem tylko różnica w kwestii kosztów

Dodano po 1 [godziny] 16 [minuty]:

Słońca dzisiaj nie za wiele troszkę błysnęło ale w nocy trochę dmuchało a teraz to wichura w bojlerze syczy grzałka mocniej jak w czajniku elektrycznym a temperatura rośnie dosłownie w oczach.
    putas
    Koledzy, nie jest źle.
    Wichura taka, że dachówki podskakiwały ma na domu, zerwało kawałek podbitki. Wiało tak, że wychodząc zza rogu dosłownie przewracało.
    A panele na stojakach, na otwartej przestrzeni całe. Nic się nie stało.
    Czyli upadł kolejny mit, że amorficzne są wrażliwe na wszystko. W transporcie nie pękł mi żaden, przy montażu - żaden, teraz przy na prawdę zajebi... wichurze - żaden.
    Pozostaje tylko próba dużego gradu.
    prose
    Poziom 33  
    putas napisał:
    Pozostaje tylko próba dużego gradu
    Lepiej żeby nie było tego gradu.Dosyć tego wiatru.

Dodano po 2 [minuty]:

Co się stało z produkcją?
    putas
    Uroki mieszkania poza miastem.
    Od wczoraj od północy ZE zabrało prąd i nie chce oddać.
    rwxw
    Poziom 22  
    putas napisał:
    Pozostaje tylko próba dużego gradu.

Widziałem szklarnię po takiej próbie, nie chciałbym jej robić u siebie... Na ebayu można pooglądać/kupić panele po gradzie. W Twoim wypadku można powiedzieć, że nie panele, ale cała konstrukcja pomyślnie przeszły chrzest bojowy ;-)
    Thew_666
    Poziom 20  
    U mnie wczoraj ze słońca było 2,2kWh dziś nie patrzyłem też coś trochę targnęło
    Ale co to za wyniki jak przez noc i do teraz wiatrak z 15kWh nakręcił a to dopiero początek
    putas
    Jednak zabawa w alternatywny prąd czasem popłaca.
    Wczoraj od północy w całej mojej okolicy (dobre kilkaset domków) brak prądu. U mnie ciepło, jasno i jak widać siedzę przy kompie.
    Co prawda nie dzięki OZE, bo dzięki agregatowi 8kW 3-fazowy.
    Agregat wpięty po prostu w gniazdo siłowe w garażu, główne zabezpieczenie w domu wyłączone gdyby prąd wrócił niezauważony.
    Wiem, że to pozornie nie ma nic wspólnego z tym działem forum, ale jednak chyba trochę ma.
    Chodzi mi o to, że jako jedyny w szerokiej okolicy mam PV i sam umiem przy nich grzebać. Inni siedzą od wczoraj przy świeczkach, ja oglądam TV. Nie chwale się, ale pokazuję problem niezależności prądowej w sytuacjach kryzysowych. A w zasadzie świadomość ludzi. Gdyby więcej osób miało alternatywne źródła prądu, zwłaszcza wiatraki i PV wyspowe (z akumulatorami) to w takich sytuacjach byłoby łatwiej. A brak prądu potrwa minimum jutro do obiadu lub dłużej...
    Lesio_Q
    Poziom 19  
    Taak, taka częściowa niezalezność energetyczna daje spore poczucie bezpieczeństwa', no i faktyczną przewage.
    Kominek do ogrzewania też ma coś z tego ...
    Piotr.K
    Thew_666
    Poziom 20  
    putas napisał:
    Jednak zabawa w alternatywny prąd czasem popłaca.
    Wczoraj od północy w całej mojej okolicy (dobre kilkaset domków) brak prądu. U mnie ciepło, jasno i jak widać siedzę przy kompie.
    Co prawda nie dzięki OZE, bo dzięki agregatowi 8kW 3-fazowy.
    Agregat wpięty po prostu w gniazdo siłowe w garażu, główne zabezpieczenie w domu wyłączone gdyby prąd wrócił niezauważony.
    Wiem, że to pozornie nie ma nic wspólnego z tym działem forum, ale jednak chyba trochę ma.
    Chodzi mi o to, że jako jedyny w szerokiej okolicy mam PV i sam umiem przy nich grzebać. Inni siedzą od wczoraj przy świeczkach, ja oglądam TV. Nie chwale się, ale pokazuję problem niezależności prądowej w sytuacjach kryzysowych. A w zasadzie świadomość ludzi. Gdyby więcej osób miało alternatywne źródła prądu, zwłaszcza wiatraki i PV wyspowe (z akumulatorami) to w takich sytuacjach byłoby łatwiej. A brak prądu potrwa minimum jutro do obiadu lub dłużej...

Tak tylko żeby państwo jakoś wspierało takich ludzi a akumulatory nie były tak niebotycznie drogie wiem o co Ci chodzi kiedyś u mnie z 2 dni nie było prądu bo ktoś słupa skasował to ludzie dzwonili czemu u mnie jest prąd się świeci a u nich nie.
    putas
    I to już jest złośliwość losu i matki natury.
    Lekko mroźny dzień (panele to lubią), wyszło słabe słonko.
    A inwerter nie ma się jak zsynchronizować z siecią, bo prądu brak.
    Na panelach 605-610V. Inwerter mruga alarm przekroczenia napięcia DC.
    putas
    Nie mogę, mam 7 stringów. Poza tym i tak nie ma prądu z ZE i inwerter nie ma się z czym synchronizować.