Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Re: Panele 4,5 kW (3 + 1,5) + grzanie CWU + ładowanie aku = cała instalacja pra

putas 07 Gru 2013 19:25 1003215 5970
    prose
    Poziom 33  
    putas napisał:
    Na panelach 605-610V. Inwerter mruga alarm przekroczenia napięcia DC.
    Możesz go uszkodzić .Po prostu odłącz go od DC. Albo daj jakiś opór na DC tym czasowo z 3 żarówek w szeregowo 230 V 100 W.
  • Relpol przekaźniki
    rwxw
    Poziom 22  
    Ile masz w jednym stringu, bo przy -10* jeden panel może dawać max 111V ?
    putas napisał:
    Poza tym i tak nie ma prądu z ZE i inwerter nie ma się z czym synchronizować.

To nie ma znaczenia. Sprawdź czy to jest max napięcie mppt, czy maksymalne dopuszczalne. Jeśli dopuszczalne, to sprawdź co piszą w instrukcji odnośnie przekroczenia dopuszczalnego napięcia. W mojej piszą, że jeśli inwerter się spali na skutek przekroczenia maksymalnego dopuszczalnego napięcia, które dla IG15 wynosi 500V, to nie uwzględniają gwarancji. Wiadomo, że 5V nie powinno mu zaszkodzić, ale gdyby się zrobiło z tego 50V przy -15*, to kto wie i lepiej wtedy chyba nie ryzykować...
    Wiktor813
    Poziom 16  
    putas napisał:
    Nie mogę, mam 7 stringów. Poza tym i tak nie ma prądu z ZE i inwerter nie ma się z czym synchronizować.

Zapomniałem ,że masz łączenie mieszane. Problem jest bo teraz to często będzie temperatura poniżej zera a jak przyświeci takie styczniowe ostre słonko przy -15 stopniach to na pewno będzie problem z wysokim napięciem DC. Przy takim napięciu to pewnie inwerter nie wystartuje, ale tak jak kolega prose napisał podłącz równolegle do wyjścia zbiorczego DC trzy albo cztery żarówki (połączone szeregowo), tylko może nie tak dużej mocy. Takie cztery żarówki na 230V z małym gwintem (tak jak dawniej robili próbnik napięcia międzyfazowego) tylko o mocy powiedzmy 15W albo jeszcze mniej. Powinno to wystarczyć napięcie spadnie i nie powinno wpłynąć na bieżącą pracy inwertera. Choć sam wiesz, że inwerter nie lubi jak się mu coś po stronie DC podpina, ale może będzie ok.
  • Relpol przekaźniki
    Thew_666
    Poziom 20  
    putas napisał:
    I to już jest złośliwość losu i matki natury.
    Lekko mroźny dzień (panele to lubią), wyszło słabe słonko.
    A inwerter nie ma się jak zsynchronizować z siecią, bo prądu brak.
    Na panelach 605-610V. Inwerter mruga alarm przekroczenia napięcia DC.

O nie ładnie kolego ;)
    Czyżby nie było policzone napięcie rozwarcia ?
    Najlepiej mieć wyłącznik DC od paneli i w inwerterze jak nie ma w inwerterze to na pewno mieć jakiś od DC.
    Co do wysokiego napięcia to nie fajnie a co będzie jak przyjdzie -20 słońce a sieci też nie będzie inwerter się spali ?
    Kolego zapomniałeś o policzeniu inwerter ma jakieś napięcie rozwarcia maksymalne
    Panele też maja jakieś napięcie rozwarcia liczy się je pomnażając przez współczynnik 1.13 do tego warto zostawić sobie jakiś zapas w razie co strzeżonego....
    a najlepiej i stringi i inwerter odpowiednio dobrać.
    A co tam drzewa na linie się poprzewracały ?

U mnie już trochę spokojniej wczoraj oprócz wrzątku w bojlerze to jeszcze pomieszczenia z mojej turbiny wiatrowej grzałem 19 stopni rano a jedno pomieszczenie bez grzejnika więc zazwyczaj jest tam zimno
    putas
    Specjalista - odnawialne źródła energii
    Odłączyłem panele, bo i tak żaden z nich pożytek dziś. Inwerter ma napięcie max 600V, ale wiadomo że każdy sprzęt na pewno wytrzyma +10%.
    rwxw
    Poziom 22  
    putas napisał:
    każdy sprzęt na pewno wytrzyma +10%.

Niby tak, ale u Ciebie przy 6 sztukach, przy mrozie i pełnym słońcu może się zrobić ciut ponad 10%.
    Herbatniczek
    Poziom 15  
    Włącz tą małą grzałkę co miałeś wcześniej na stałe. Ona Ci za dużo nie popsuje a zabezpieczy układ i w przypadku braku prądu coś tam będziesz z tego PV miał.
    Wiktor813
    Poziom 16  
    Wszystkie rozwiązania co tu koledzy i ja podajemy to są tylko takie tymczasowe. Inwerter który posiadasz ma jeszcze zapas mocy. Przy takim napięciu nie masz już możliwości rozbudowy no chyba ,że przekonfigurujesz podłączenie ogniw. Chyba najlepszym rozwiązanie było by zwiększenie liczby obwodów równoległych.
    I tak przykładowo jak na tym rysunku z poszczególnych stringów odepnij tyle samo paneli i stwórz oddzielny dodatkowy string i podłącz go równolegle do reszty. Ten rysunek to oczywiście tylko przykład oddający zasadę łączenia. Przy ustalonym napięciu jednego stringu które będzie bezpieczne dla inwertera wystarczy dodawać kolejne stringi o takim samym napięciu co spowoduje tylko wzrost prądu wypadkowego. W takim przypadku możesz jeszcze rozbudowywać instalację bo prąd po stronie DC tego inwertera to chyba 26 A max, a napięcie będziesz miał na bezpieczny dla inwertera poziomie. Tylko kupa roboty z przełączeniem tego wszystkiego.
    CzystyZYSK
    Poziom 24  
    No najlepiej zrobić tak jak pisze wiktor - ale będzie robota z kablami, wiadomo.

Nie wiem czy macie na uwadze, że putas ma stoły po 6 modułów (foto).
    Z każdego stołu idzie puszka połączeniowa już tylko +/-. Także roboty od groma.

Ogólnie gwarancji na inwerter i tak nie ma (bo dosyć starawy) - więc nie martwiłbym się tak tym.
    Napięcie Uoc o wartości 106-108V na moduł będzie tylko przy -20 i naświetleniu 1000W/m2. Bardzo rzadko się to zdarzy. Napięcie wtedy 630-650 V. Przekroczone wiadomo, ale nie sądzę, żeby się od razu uszkodziło.
    putas
    Zapas mocy na inwerterze mam, bo paneli teraz wpiętych jest 4,2kW a inwerter 6kW. Jak pisze CzystyZYSK gwarancji na inwerter i tak nie mam, ale w zamian to stara dobra konstrukcja, nie nowe chińszczyzna.
    Idealne warunki -20°C 1000W/m² to ogromna rzadkość.
    Chyba na wiosną wepnę jeszcze 1,8kW lub więcej i zrobię jakieś zabezpieczenie odcinające część paneli po przekroczeniu ustalonego prądu lub po przekroczeniu bezpiecznego napięcia. Albo w tych niebezpiecznych sytuacjach załączenie 0/1 grzałki powiedzmy ok. 1kW (szeregowo 3/*300W/230V).
    Uzyskam efekt zabezpieczenia:
    - przy mocnym słońcu i wyłączeniu się inwertera (np. zanik napięcia sieci) i wzrost napięcia jałowego
    - przy bardzo mocnym słońcu nie przeciążę inwertera.

A z innej beczki - 3 doba bez prądu ZE. Agregat spisuje się super. Odpalam 11-14 i potem 16-24.
    W tym czasie wszystko w domu działa, woda w hydroforze napompowana, piec rozpalony, CO działa, aku do potrzymania CO podładowują się.
    Oby do wiosny koledzy...
    Amigossos
    Poziom 2  
    Witam,
    Kolega mający za wysokie napięcie niech zrobi racunek prądów i napięć, tak jak zasugerowano wcześniej.
    Wg. następującego założenia suma napięć paneli przy obwodzie rozwartym, jest to najwyższa osiągana wartość napięcia przez panel, przy połączeniu szeregowym, napięcia sumujemy, przy połączeniu równoległym sumujemy prądy. Suma napięć w szeregac nie może przekraczać najwyższego napięcia MPPT obsługiwanego przez inwerter, w przeciwnym razie może nastąpić układu. Nie wolno sugerować się napięciem podawanym na panelach 600V/1000V bo są to napięcia jakie wytrzyma tylko panel i nie jest to napięcie w którym może pracować każda instalacja przy każdym inwerterze (to tak dla zupełnie początkujących).
    Dla ułatwienia link do strony nad którą powoli pracuję, zupełnie hobby-stycznie i w wolnyc chwilach rozwijam, poprawiam, więc przepraszam za ew. niedociągnięcia: (dodać www).strefa-oze.pl/index.php/11-panele-pv/10-...-panele-by-uzyskac-odpowiedni-prad-i-napiecie
    rwxw
    Poziom 22  
    putas napisał:
    gwarancji na inwerter i tak nie mam, ale w zamian to stara dobra konstrukcja

Tak się domyślam, że nie masz, ale chciałem zwrócić uwagę na to, że producent wyraźnie mówi: jeśli przekroczysz choć trochę napięcie, to bardzo prawdopodobną usterkę masz na swoje życzenie.
    CzystyZYSK
    Poziom 24  
    Amigossos napisał:
    Witam,
    Kolega mający za wysokie napięcie niech zrobi racunek prądów i napięć, tak jak zasugerowano wcześniej.
    Wg. następującego założenia suma napięć paneli przy obwodzie rozwartym, jest to najwyższa osiągana wartość napięcia przez panel, przy połączeniu szeregowym, napięcia sumujemy, przy połączeniu równoległym sumujemy prądy. Suma napięć w szeregac nie może przekraczać najwyższego napięcia MPPT obsługiwanego przez inwerter, w przeciwnym razie może nastąpić układu. Nie wolno sugerować się napięciem podawanym na panelach 600V/1000V bo są to napięcia jakie wytrzyma tylko panel i nie jest to napięcie w którym może pracować każda instalacja przy każdym inwerterze (to tak dla zupełnie początkujących).
    Dla ułatwienia link do strony nad którą powoli pracuję, zupełnie hobby-stycznie i w wolnyc chwilach rozwijam, poprawiam, więc przepraszam za ew. niedociągnięcia: (dodać www).strefa-oze.pl/index.php/11-panele-pv/10-...-panele-by-uzyskac-odpowiedni-prad-i-napiecie

Kolego już dawno napięcia policzyliśmy. Poza tym mylisz się - napięcie obwodu otwartego może przekraczać max. napięcie MPPT i nie będzie problemu.

Stringi dobieramy - napięcia Uoc przy -20 i 1000W/m2 nie mogą przekraczać max napięcia wejściowego (nie zakresu mppt).

Suma prądów paneli nie może przekraczać max. prądów na wejściu.

Dodatkowo dobrze jak panele pod obciążeniem pracują ciągle z zakresie MPP - albo chociaż 95% czasu. Jeżeli napięcia trochę wybiegną poza zakres - nic nie szkodzi stracimy tylko minimalnie na mocy.
    Thew_666
    Poziom 20  
    Ha Panowie nie wiem jak wczoraj produkcja ze słoneczka przedwczoraj 2kWh
    wiatr za to dużo dużo nadrobił dziś dopiero do domu zjechałem i udało mi się sprawdzić nie wiem jak tu ale w trasie miałem słoneczko i produkcja

dziś 9,89kWh
    putas
    Dziś praktycznie wykorzystałem amperomierze zamontowane na każdym ze stojaków. To znaczy dobre kilka dni temu zauważyłem (rano przed pracą, w słoneczny dzień), że jeden z amperomierzy cały czas wskazuje zero, a reszta nie. Czyli albo walnięty amperomierz, albo przerwa w obwodzie na tym stojaku. W poprzednie dni jak miałem trochę czasu żeby pogrzebać - lało, jak ładna pogoda - byłem w pracy.
    Dopiero dziś ładna pogoda i byłem w domu.
    Rozgrzebałem układ szukając usterki. I się znalazła przerwa w obwodzie. Najśmieszniejsze, że właśnie przy amperomierzu - zimny lut i kabel oderwał się.
    Wiem, wiem, jakby nie było amperomierza, nie było by problemu. Ale nie o to chodzi. Zamontowanie tych amperomierzy w łatwy i szybki sposób pozwoliło znaleźć uszkodzony string. Czyli jak następnym razem coś nawali to od razu będzie widać w którym obwodzie.
    Koncepcja zdała egzamin.
    CzystyZYSK
    Poziom 24  
    No to spoko ;-) ja tam wole cęgi założyć i też wszystko wiadomo.
    Thew_666
    Poziom 20  
    putas napisał:
    Dziś praktycznie wykorzystałem amperomierze zamontowane na każdym ze stojaków. To znaczy dobre kilka dni temu zauważyłem (rano przed pracą, w słoneczny dzień), że jeden z amperomierzy cały czas wskazuje zero, a reszta nie. Czyli albo walnięty amperomierz, albo przerwa w obwodzie na tym stojaku. W poprzednie dni jak miałem trochę czasu żeby pogrzebać - lało, jak ładna pogoda - byłem w pracy.
    Dopiero dziś ładna pogoda i byłem w domu.
    Rozgrzebałem układ szukając usterki. I się znalazła przerwa w obwodzie. Najśmieszniejsze, że właśnie przy amperomierzu - zimny lut i kabel oderwał się.
    Wiem, wiem, jakby nie było amperomierza, nie było by problemu. Ale nie o to chodzi. Zamontowanie tych amperomierzy w łatwy i szybki sposób pozwoliło znaleźć uszkodzony string. Czyli jak następnym razem coś nawali to od razu będzie widać w którym obwodzie.
    Koncepcja zdała egzamin.

Ja do wiatraka kiedyś miałem przypadek z panelowy amperomierzem niestety niby skręcony śrubą konektr oczkowy ale po czasie się obluźnił i stopiło obudowę dobrze że pożaru nie było.
    Z cegówką to już z 2 lata latam po podwórku ale i amperomierze panelowe do grzania wody do tej pory miałem też.
    Amigossos
    Poziom 2  
    CzystyZYSK napisał:

Kolego już dawno napięcia policzyliśmy. Poza tym mylisz się - napięcie obwodu otwartego może przekraczać max. napięcie MPPT i nie będzie problemu.

Stringi dobieramy - napięcia Uoc przy -20 i 1000W/m2 nie mogą przekraczać max napięcia wejściowego (nie zakresu mppt).

Suma prądów paneli nie może przekraczać max. prądów na wejściu.

Dodatkowo dobrze jak panele pod obciążeniem pracują ciągle z zakresie MPP - albo chociaż 95% czasu. Jeżeli napięcia trochę wybiegną poza zakres - nic nie szkodzi stracimy tylko minimalnie na mocy.

Ma Kolega rację, trochę się rozpędziłem z tym napięciem MPPT z tego względu że ostatnio działałem przy inwerterze gdzie Uoc było tożsame z napięciem max. MPPT.
    Co do pracy w zakresie MPPT to najlepiej sprawdzić na charakterystyce napięcia do wydajności jakie napięcie dla danego układu paneli będzie najlepsze i jaką wydajność uzyskamy.
    prose
    Poziom 33  
    putas napisał:
    Zapas mocy na inwerterze mam, bo paneli teraz wpiętych jest 4,2kW a inwerter 6kW. Jak pisze CzystyZYSK gwarancji na inwerter i tak nie mam, ale w zamian to stara dobra konstrukcja, nie nowe chińszczyzna.
    :idea:lne warunki -20°C 1000W/m² to ogromna rzadkość.
    Chyba na wiosną wepnę jeszcze 1,8kW lub więcej i zrobię jakieś zabezpieczenie odcinające część paneli po przekroczeniu ustalonego prądu lub po przekroczeniu bezpiecznego napięcia. Albo w tych niebezpiecznych sytuacjach załączenie 0/1 grzałki powiedzmy ok. 1kW (szeregowo 3/*300W/230V).
    Uzyskam efekt zabezpieczenia:
    - przy mocnym słońcu i wyłączeniu się inwertera (np. zanik napięcia sieci) i wzrost napięcia jałowego
    - przy bardzo mocnym słońcu nie przeciążę inwertera.
    Co do napięcia to chyba będzie najlepsza wydajność przy 275 V do 300 V tak mi się wydaje .Re: Panele 4,5 kW (3 + 1,5) + grzanie CWU + ładowanie aku = cała instalacja pra

Dodano po 1 [minuty]:

Moc można przekroczyć inwerter i tak nie puści więcej.

Dodano po 22 [minuty]:

Testowałem Fronius ig 60hv napięcia 150 V do 530 V i najlepsze osiągi były przy 290 V.

mikuch72
    Poziom 2  
    Witam
    Od września 2011 posiadam 6 sztuk paneli o mocy 250 W, używam ich do ogrzewania wody podłączone są przez sterownik grzałek. Niedawno postanowiłem sobie że zrobię dodatkową osobną (dokupię panele) instalacje do zasilenia domu w związku z tym poszukuję przetwornicy wraz z automatyką która by z jednej strony przełączała na sieć ZE przy braku napięcia w akumulatorach i załączała je po podładowaniu, a z drugiej strony by czuwała i przełączała na sieć ZE gdy pojawi się za wysokie obciążenie. Dokładnie jak kolega Putas miał zrobione. I teraz moje pytanie czy takie urządzenia można kupić, czy może ktoś z kolegów posiada i jest mu zbędne?
    Thew_666
    Poziom 20  
    A co potrzebujesz
    Mam na zbyciu UPS 48V 2700W
    akumulatory 48V 550Ah
    panele i przłacznik przetwornica/sieć
    ewentualnie regulator łądowania
    mikuch72
    Poziom 2  
    Witam
    Dziękuje za odpowiedź. Myślałem o przetwornicy 24V-trochę mam mało miejsca na akumulatory a jakie są to panele ja myślałem o góra 4 poli bo tyle mam jeszcze miejsca na zamontowanie, a przetwornica by tak chodziła jak opisałem?-po prostu nie jestem elektronikiem i bym chciał podłączyć to i zapomnieć bez zbędnych przeróbek i wydzielania instalacji elektrycznej w domu.
    Thew_666
    Poziom 20  
    24V jest ok ale pierwsze trzeba pomyśleć jakiej mocy chcesz przetwornicę i co chcesz z niej zasilać bo np jak ups;y to większe mocy z reguły na 48V są na 24V do 1kW max ze względu na amperaż.

Bez wydzielania sieci można by to zrobić.
    W momencie zaniku prądu na przetwornicy poprzez przełącznik automatycznie by się sieć włączała a w gdy znowu napięcie na przetwornicy się pojawi napięcie wróci na to właśnie zasilanie ale jak przetwornica z upsa to sama się nie włączy trzeba by do tego jakiś układzik zmontować.
    Z kolei oryginalna dobra przetwornica włączy się sama po powrocie ustalonego progu napięcia ale niestety tania nie będzie w porównaniu do UPS'a
    Wiktor813
    Poziom 16  
    Może któryś z kolegów testował (albo jest zarejestrowany) Sunny Portal dla inwerterów SMA. Zastanawiam sie czy inwestować w moduł RS485 do mojego inwertera a następnie kupować WebBox-a (nie mała kasa) aby uzyskać monitoring parametrów i produkcji energii. Może jest jakaś alternatywa dla WebBoxa-a w postaci programów dedykowanych (sunny explorer czy sunny data control) które mają możliwość raportowania do sunny portal. Wiem ,że idę na łatwiznę i jak bym trochę poczytał to pewnie bym się coś dowiedział na ten temat ale jak każdy cierpię na brak czasu ,a koledzy którzy coś wiedzą na ten temat i się pochwalą to będzie to z korzyścią dla mnie i innych czytających ten temat.
    putas
    Wiktor813 napisał:
    Może jest jakaś alternatywa dla WebBoxa-a w postaci programów dedykowanych (sunny explorer czy sunny data control) które mają możliwość raportowania do sunny portal.

Rozgryzałem ten temat kilka tygodni temu.
    Jestem tam zarejestrowany.
    Kontaktowałem się kilkukrotnie z serwisem SMA i obsługą sunny portal.
    I nie mam dobrych wieści. Chyba 2 tygodnie trułem im głowę z nadzieją, że dla świętego spokoju odpuszczą podadząc rozwiązanie.
    Jakiś czas temu SDC mogło exportować dane na sunnyportal za darmo. Ale zablokowali to i teraz może to robić tylko Webbox i podobne sprzęty - twierdzą, że portal teraz jest darmowym bonusem tylko dla tych co kupili Webbox. Wycwanili się, żeby trzeba było wywalić ładnych kilka Euro.
    Może są jakieś programowe emulatory Webboxa, ale nie znalazłem.
    mikuch72
    Poziom 2  
    A Twój UPS Thew_666 z tym przełącznikiem na sieć zdał by egzamin? Bo może bym mniejsze akumulatory użył bo w sumie mniejszy prąd poboru to można mniejsze 4 akumulatory czyli jedno wchodzi w drugie. A ile by to mnie uczyniło
    Thew_666
    Poziom 20  
    wyższe napięcie = cieńsze przewody = niższy amperaż = mniejsze katowanie(obciążanie)akumulatorów i mniejsze straty

Dodano po 1 [minuty]:

A z tego UPS'a pójdzie nawet elektryczna piła łańcuchową i np kompresor 50L(sprężarka) i inne wiertarki szlifierki lodówka...
    pv1
    Poziom 15  
    Wiktor813 napisał:
    Może któryś z kolegów testował (albo jest zarejestrowany) Sunny Portal dla inwerterów SMA. Zastanawiam sie czy inwestować w moduł RS485 do mojego inwertera a następnie kupować WebBox-a (nie mała kasa) aby uzyskać monitoring parametrów i produkcji energii. Może jest jakaś alternatywa dla WebBoxa-a w postaci programów dedykowanych (sunny explorer czy sunny data control) które mają możliwość raportowania do sunny portal. Wiem ,że idę na łatwiznę i jak bym trochę poczytał to pewnie bym się coś dowiedział na ten temat ale jak każdy cierpię na brak czasu ,a koledzy którzy coś wiedzą na ten temat i się pochwalą to będzie to z korzyścią dla mnie i innych czytających ten temat.

Tańsze rozwiązanie to solarlog i obsługuje prawie wszystkie inwertery ale czasami są z nim problemy.A sprawdzałeś ten program http://www.solarview.info/solarlogger.aspx tu wystarczy chyba tylko konwenter RS485 - Lan a jak nie to stary używany FrizBox -poczytaj na tej stronce http://www.solarview.info/solarview_fritzbox.aspx
    putas
    Wrócę na moment do poprzedniej rozmowy o konieczności posiadania alternatywnego źródła prądu w domu. Tekst usunięty Link

Po ostatnich kilku dniach bez prądu (po super wichurze, która zniszczyła znaczną część sieci energetycznej w okolicy) moi sąsiedzi na własnej skórze poczuli brak źródła zasilania w zamian uszkodzonej sieci ZE.
    Jeden dziś kupił agregat ponad 5 kW, drugi zaczyna się dopytywać i radzić co kopić.

To tylko tak na marginesie, pewnie też zostanie wycięte...